ساخت بازی با جاوا اسکریپت

saalek110

Well-Known Member
ساخت بازی با جاوا اسکریپت

البته دو روش برای ساخت بازی باجاوا اسکریپت هست
اولی کتابخانه های آماده
دومی با کدهای جاوا اسکریپت

تاپیک منشعب:

تاپیک مرتبط:
Svg

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

مقدمه:

من از سالها قبل به بازی سازی علاقه داشتم و با چندین زبان بازی ساختم.

وقتی موبایل وارد میدان شد ، و استفاده از کامپیوتر کمتر شد ، باید برای موبایل بازی ساخت.

مثلا با اندروید استودیو.
ولی در ایران به دلیل سرعت پایین اینترنت و تحریم و از این طرف شپلپر .... کار با این نرم افزار ها سخت شده....
و دوما نیاز به کامپیوتر قوی هم دارد.

بنابراین من تمایل پیدا کردم به ساخت بازی در سایت. چون سایت را هم در کامپیوتر میشه باز کرد و هم در گوشی.

saalek110

Well-Known Member
سایت معمولی و سایت بازی:

یک سایت معمولی ، مثلا به شکل وبلاگ ، بیشتر محل ثبت چیزهایی است ، نه محل بازی.....

من یک سایت ساختم و تقریبا تکمیلش کردم ، البته از داشتن اون راضیم. البته بیشتر مطالبش مخفی است و من دنبال بازدید کننده زیاد نبودم. ولی در همون مطالب مخفی هم تونستم استفاده خوبی ازش بکنم. مثلا در مورد موضوعی در حال تحقیق بودم و از اون سایت به عنوان کارگاه تفکر استفاده کردم.

ولی حالا علاقه دارم یک سایت برای بازی بسازم.

saalek110

Well-Known Member
Game maker و ساخت بازی وبی

من با گیم میکر بازیهایی ساختم و روی وب اپلود کردم ، هنوزم روی سایت است....
ولی برای کار با گیم میکر باید پای کامپیوتر بشینیم ولی من دوست دارم در گوشی کار کنم.

چیزی که گیم میکر ساخت و قابل نصب در سایت بود چیز کاملی بود. من اگر بتونم چنان چیزی بسازم خیلی عالی میشه ، ولی من دوست دارم محل ساخت هم در گوشی باشه نه در کامپیوتر.

البته من زیاد وقت ندارم ، و ممکنه کار خیلی کند پیش برود ، ولی اهمیتی ندارد.

saalek110

Well-Known Member
البته با three.js میشه محیط های سه بعدی زیبایی ساخت. ولی من دنبال اون نیستم
اون یک برنامه جاوا اسکریپت آماده است.

شاید هم منطقی تر باشه از برنامه های اماده ای مثل three.js استفاده کرد.

مشابه اش هم چندین برنامه دیگر هست.

saalek110

Well-Known Member
من قبلا هم بازی سایتی ساخته بودم

تاپیک بالا ، یک سری چیزهایش هست.

البته ، در تاپیک بالا ، فقط یک سری مباحث html و php است و چیزی از بازی در تاپیک نیست.
ولی اون بازی ساخته شد و الان هم کپی اون سایت را جایی ذخیره کردم.
ولی با جاوا اسکریپت نبود به اون صورت ، بیشتر html بود و php ...... چند تا عکس بود و روی اونها (فکر کنم ، چند سال پیش بود ، مقداری یادم رفته)کلیک می کردیم و امتیاز می گرفتیم.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

اینجا ساخت یک بازی آموزش داده شده.با کانواس است. چند تاپیک در این مورد من زدم که لینکش را پستهای دیگر نوشتم.

Screenshot_۲۰۲۳-۰۷-۰۶_۰۷۳۸۵۹.jpg

گویا برای کلیدهای جهت کیبورد ، برنامه نوشته، در گوشی شاید باید تعییراتی به برنامه داد.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

این لینک دانلود یک بازی ساز اندرویدی است. لینک گوگل استورش را پیدا نکردم فعلا.

من از طرز ارتباطش با کاربر خوشم اومد ، البته گیم میکر معروف هم چنین ابزارهایی داره.
من الان این نرم افزار روی سیستم ام نصب است. ازش خوشم اومده.

Screenshot_۲۰۲۳-۰۹-۰۷_۱۰۴۸۴۴.jpg

در شکل بالا ، می بینید یک دکمه (( حرکت کن )) دارد ، و یک گربه سمت چپ است.
طرز ساخت بازی ، با این دکمه هاست. البته من هیچ بازی یی هنوز با این نرم افزار نساختم ، ولی اینکه چطوری یک بازی ساز ساخته ، طراحیش برام جالب است.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
باید به این نکته توجه داشت که برای توسعه بازی‌های بزرگی مانند «Call of Duty» یا «FIFA»، جاوا اسکریپت زبان مناسبی نیست. با وجود اینکه کاربردهای این زبان متنوع است، اما جاوا اسکریپت بسیار کندتر از زبان‌هایی مانند زبان C++‎ عمل می‌کند و با استفاده از آن، حافظه بیشتری مصرف می‌شود. بازی‌های پیشرفته و سنگین به دلیل اینکه به محاسبات سنگینی پردازشگر گرافیکی نیاز دارند و حجم قابل‌توجهی را هم اشغال می‌کنند، ساخت آن‌ها با جاوا اسکریپت مناسب نخواهد بود و در اجرا آن‌گونه که باید عمل نخواهند کرد.

نقل از:

saalek110

Well-Known Member

برای ساخت بازی جاوا بهتر است یا جاوا اسکریپت؟​

به‌صورت کلی برای ساخت و توسعه بازی، جاوا و جاوا اسکریپت را می‌توان این‌گونه مقایسه کرد که اگر هدف کاربر ساخت بازی‌هایی مبتنی بر مرورگر باشد، جاوا اسکریپت انتخاب بهتری است ولی از طرفی اگر قصد کاربر ساخت بازی برای کامپیوتر یا کنسول بازی باشد، جاوا انتخاب بهتری به‌حساب می‌آید. بازی «Minecraft» یکی از محبوب‌ترین بازی‌هایی است که با جاوا ساخته شده است.

saalek110

Well-Known Member

موتور بازی PixiJS جاوا اسکریپت​

موتور بازی «PixiJS» نوعی موتور بازی جاوا اسکریپت منبع باز است که سرعت بالا و قابلیت استفاده API، از ویژگی‌های مهم این موتور بازی به حساب می‌آیند. این موتور بازی همچنین دارای رندر دو بعدی و قابلیت پشتیبانی «چندپلتفرمی» (Cross Platform) است تا کاربران بتوانند بازی‌های خود را برای چندین پلتفرم بسازند. منبع آزاد بودن یان موتور بازی جاوا اسکریپتاین امکان را فراهم کرده است تا موتور بازی PixiJS پیشرفت چشم‌گیری داشته باشد و همزمان متخصصان زیادی روی آن کار کرده‌اند تا به این پیشرفت کمک کنند.

saalek110

Well-Known Member

ساخت بازی با جاوا اسکریپت به وسیله موتور بازی BabylonJS​

موتور بازی «BabylonJS» نیز نوعی کتابخانه رندرینگ یا موتور بازی به‌حساب می‌آید و دارای ابزارهای بسیار قدرتمندی است که به کاربران امکان می‌دهد هر چیزی از انیمیشن‌های ساده گرفته تا بازی‌های سه‌ بعدی را ایجاد کنند.

موتور بازی BabylonJS

مانند موتور بازی PixiJS، این موتور بازی نیز منبع آزاد است و جامعه بزرگی از توسعه‌دهندگان در پیشرفت آن نقش دارند. در ساخت بازی با جاوا اسکریپت از این موتور بازی بسیار استفاده می‌شود.

saalek110

Well-Known Member

موتور بازی جاوا اسکریپت Phaser​

«Phaser» نیز نوعی موتور بازی است که از ساخت بازی‌های HTML5 دسکتاپ و موبایل پشتیبانی می‌کند. تمرکز اصلی این موتور بازی بر روی توسعه بازی‌های دو بُعدی است که قابلیت کامپایل و اجرا را در چندین پلتفرم دارند. یکی از مهم‌ترین مزایای موتور Phaser امکان استفاده از افزونه‌های اضافی در صورت نیاز است. این ویژگی Phaser به توسعه‌دهنده این امکان را می‌دهد که اجزای بازی خود را تا حد امکان سبک و کوچک نگه دارد و اجزای غیرضروری را از بازی حذف کند.

saalek110

Well-Known Member

فریمورک توسعه بازی جاوا اسکریپت MelonJS​

فریمورک توسعه بازی «MelonJS» نوعی موتور بازی کم حجم است و به توسعه‌دهندگان امکان افزودن افزونه‌های مورد نیاز و دلخواه را می‌دهد. این موتور ساخت بازی با جاوا اسکریپت به کاربر امکان می‌دهد ویژگی‌هایی مانند برخورد، سایه، فیزیک، جلوه‌های ویژه و موارد دیگر را به بازی اضافه کند. همچنین در مقایسه با سایر موتورهای بازی، به خاطر رابط کاربری ساده و مبتدی بودن بسیار معروف است.

saalek110

Well-Known Member
تاپیک بابیلون را به یک جایی رساندم که میشه بازیهایی درست کرد.

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا