kنوع رم

www_3d_boy3

Well-Known Member
سلام من ميخوام رم بخرم اما يه سوال خيلي بزرگ دارم؟
4GB رم ddr3 بهتره يا 8GB رم DDR2 ؟
قيمت رم ddr2 هست هر 2GB هفتاد هزار تومان اما ddr3 هست 140 هزار تومان .
حالا واقعا كدوم بهتره؟

يعني 4GB رم ddr3 بهتر از 8GB رم DDR2 هستش كه اينقدر تفاوت قيمت دارن؟

Baloot3D

مسئول بخش سخت افزار سه بعدی
سلام دوست عزیز

در کل این موضوع از دو جهت قابل بررسی هست .

1- شما قرار چیکار کنید که نیاز به رم دارید . اونم 8 گیگ !؟

2- چه نوع از رمهای DDR2 رو با DDR3 می خواید مقایسه کنید !؟

رمهای DDR3 می تونن در هر سیکل 50% بیشتر از رمهای هم فرکانس خودشون انتقال اطلاعات داشته باشند و در واقع پهنای باند بیشتری رو ایجاد می کنند که این مسله در Save کردن یا Load یک فایل سنگین می تونه بسیار مشخص باشه .
به شخصه با رمهای DDR3 با یاس 2000 کار کردم و باید بگم سرعت باز کردن فایلها در این وضعیت بسیار سریعتر هست . یا بالا اومدن نرم افزارهای سنگین مثل MAX و MAYA و Photoshop واقعا سریع هست و فکر می کنم اگه شما در حد یک کاربر نرمال و نیمه حرفه ای هستید با 4گیگ رم DDR3 می تونید از کار کردن در محیط های گرافیکی لذت زیادی ببرید .

حالا اگر از نرم افزارهایی مثل ZBrush استفاده می کنید و نیاز دارید تا در اون مدل های با بیش از 50 میلیون Face طراحی کنید و بعد از اون وارد نرم افزارهایی مثل Maya یا Max کنید و با تمام جزییات و متریالهای خاص مثل SSS رندری در محیط بگیرید ، مخصوصا در سایزهای بزرگتر از 1200 ، حتما از 8 گیگ رم استفاده کنید ولی ترجیحا با باس بالا مثل 1100 Mhz .

البته 3dBoy3 جان میدونم شما کارت درسته :cool: ، توضیحات بالا هم کلی بود تا بقیه هم استفاده کنند . شما بخاطر کارهای کامپوزیتی که انجام میدی ترجیحا از 8گیگ رم DDR2 استفاده کنی بهتر رفیق .

در ضمن اختلاف قیمت این رم ها به برند و مدلشون هم خیلی بستگی داره . مثلا شاید بخاطر فقط یک CL پایین تر بودن رم قیمتش 40% تغییر کنه :shock:

راستی رمهای DDR3 به هر حال یزودی تمام بازار رو به خودشون اختصاص می دن و باید کمی هم آینده نگری رو مد نظز قرار بدیم .

موفق باشید :rose:

the_king

مدیرکل انجمن
سلام من ميخوام رم بخرم اما يه سوال خيلي بزرگ دارم؟
4gb رم ddr3 بهتره يا 8gb رم ddr2 ؟
قيمت رم ddr2 هست هر 2gb هفتاد هزار تومان اما ddr3 هست 140 هزار تومان .
حالا واقعا كدوم بهتره؟

يعني 4gb رم ddr3 بهتر از 8gb رم ddr2 هستش كه اينقدر تفاوت قيمت دارن؟

ddr3 نسبت به ddr2 تکنولوژِِی جدیدتر و با پهنای باند بیشتریه، اما فعلا به دلیل تاخیر های زمانی بالایی که دارند
و نسبت کم افزایش کارایی به هزینه بالاشون، همچنان ddr2 گزینه بهتریه. حداقل تا زمانی که قیمت
ddr3 افت نکنه و میزان تاخیر ها در مدل های جدید اش کمتر نشه.
یعنی از نظر اقتصادی اینقدر هزینه کردن برای 10 الی 15 درصد کارایی بیشتر هدر دادن پوله.

در سیستم های 64 بیتی تفاوت بین 4 و 8 گیگابایت حافظه ram بستگی به نرم افزار هایی
داره که اجرا می کنید، ولی در کل 8 گیگابایت ram اندکی کارایی بیشتری ارائه می کنه.

مگر اینکه کاربرد نرم افزاری تون نیازمند حافظه زیادی باشه. اگر الان واقعا قیمت 4 گیگابایت ddr3 با 8 گیگابایت ddr2
برابره و مادربورد ای دارید یا می خرید که در انتخاب کردن ddr2 یا ddr3 محدودیتی ایجاد نکنه، 8 گیگابایت ddr2 را
انتخاب کنید.

www_3d_boy3

Well-Known Member
بنده بسیار خرسند شدم از جوابهای شما ....چون فروشندگان عزیزبر حسب سود نوع کاربری ، نوع کاکرد،شرکت ، اصلا همه چیز را بسته به سود تغییر می دهن و آدم واقعا نمی فهمه کی درست میگه //...
blood3d جان بله زدی توی هدف ؛ الان این مشکلو دارم . همه فیلمها HD ریکورد میشن یعنی 1920 در 1080 و وقتی باید کار رو روی همین اندازه رندر بگیرم مکس همش اخطار میده که رم کم داری واسه همین باید حتما رم بخرم ولی نه 2000mgz چون مادربورد حداکثر تا 1333 3DDR ساپورت میکنه .
the_king از شما هم ممنون و تقریبا به این نتیجه رسیدم که باید حواسم به سرعت تاخیر (CL) باشه ....خیلی ممنون

جدیدترین ارسال ها

بالا