3d کردن پلان های معماری

pedram.nezam

New Member
تو رو خدا کمکم کنید خیلی بهش احتیاج دارم . من مراحل پیاده کردن یک پلان معماری رو در 3D میخوام. اگه بلد هستید خواهش میکنم کمکم کنید .اگه با مثال لرام بگید ممنون میشم.

:
cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

pythoN

Active Member
فکرکنم یه بار دیگه تو یه تاپیک گفتم بازم میگم .
یه برنامه هست به نام 3d home که اینکارو بعد از رسم پلان برات انجام میده خیلی هم کامل هستش .
اگر هم میخوای با 3dsmax کار کنی باید از روی پلانت جز به جز و مرحله به مرحله این کارو انجام بدی . یعنی اول دیواره ها رو با لاین بکشی و اکسترود کنی و ... که اگه می خوای اینکارو بکنی بگو تا برات توضیح بدم .

hamed-ddd

Well-Known Member
تو رو خدا کمکم کنید خیلی بهش احتیاج دارم . من مراحل پیاده کردن یک پلان معماری رو در 3D میخوام. اگه بلد هستید خواهش میکنم کمکم کنید .اگه با مثال لرام بگید ممنون میشم.

:
cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

دوست عزیز این چه وضع سوال پرسیدنه......:mad:
اینجا هیچکس با التماس :cry: و این کارها جواب نمیگیره
خواهشا برای احترام خودتون هم شده در پست زدن و لحن پرسیدنتون تجدید نظر کنید....

Fanous

Well-Known Member
آخی ! نازی !
به نظر من توی autcad کار کنی راحت تر باشی ، البته اگه فقط میخوای پلانت رو سه بعدی کنی .
واسه این کار باید قطعات مجزای دیوارها رو با PoliLine یه بار دیگه ترسیم کنی ، کافیه Snap رو روشن کنی و روی دیوارها بچرخی . یعنی هر دیوار که محیط بسته ای در پلان داره رو یک بار بکشی
بعد با Extrude بهش ارتفاع بدی .
محل پنجره ها رو هم به همین شکل و بعد محل پنجره رو از دیوار کم کنی
اگه با cad میخوای کار کنی بگو تا چندتا اسکرین شات واست بذارم .
اگر هم می خوای بامکس کار کنی بهترین کار اینه که توی cad پلانت رو با poliline ترسیم کنی و اونو import کنی توی max و بقیه قضایا
کلا ترسیم پلان توی cad خیلی راحت تره چون واسه همین کار ساخته شده .
ما در خدمتیم .

آخرین ویرایش:

archintel

Member
سلام.
به نظر من بهتره که فایل کد را داخل مکس import کنید.سپس راحترین راه ممکن اینه که با دستور wall و روشن کردن snap شروع به کشیدن دیوار از روی پلان کنید.سپس هم با استفاده از window , door و غیره براحتی می توانید درها و پنجره های مورد نظرتان را در دیوار هم قرار دهید.خیلی ساده ست.هیچ احتیاجی هم به بولین و کار های اضافه ندارین.
شاد باشید

خوب می دونم خیلی دارم دیر جوابت رو می دم ولی اگر می خوای بدونی از CAD چه طوری می تونی 3D بسازی سریع ترین راه استفاده از برنامه به ظاهر ساده SketchUp است.
برای اینکه سرعت کارت با این دو نرم افزار بیشتر بشه باید ابتدا در AutoCAD از طریق فرمان Boundary که Pick Points استفاده کنی.
(این دستور را می تونی در منوی Draw و سپس ...Boundary پیدا کنی.این دستور برای درست کردن ناحیه یه کار می رود)
اگر با این دستور آشنایی نداری پیشنهاد می کنم اول روی یک شکل ساده تر مثل یک مربع 2 در 2 امتحان کنی.
با استفاده از این دستور تمامی خطوط و منحنیها تبدیل به ناحیه می شوند. باید تمام پنجره ها , دره , پروفیل ها , کفها و تمامی سطوح بسته به کار رفته در پلان را از طریق این دستور به ناحیه تبدیل کنی.
سپس به برنامه SketchUp رفته و فایل حاوی پلانها و نماها را از طریق File / Import را با انتخاب DWG وارد این برنامه می کنیم.
حجم دادن به پلان در این برنامه بسیار ساده تر از Maya , Max و حتی خود CAD می باشد.
که البته باید با استفاده از فرامین Rotate , Move این نماها و پلانها رو بهم برسونی.

راه دیگری هم به نظرم می رسه اینه که اونا رو توی خود CAD با استفاده از دستور Rotate 3d یا همون 3D Rotate بچرخونی و هر نما رو سر جای مخصوس خودش بزاری.البته باید بتونی با دستور های Vpoint , Ucs , 3D Rotate , در نهایت با Move در حالت 3D کار کنی.

یک راه دیگر : استفاده از 3D خود CAD
که در این راه هم باید سطوحی رو که می خوای به آنها حجم بدی رو با دستور Boundary تبدیل به ناحیه کنی و بعد با دستور Extrude آنها را سه بعدی کنی. اینطوری می تونی پلانهات رو سه بعدی کنی ولی برای کار کردن بیشتر , باید CAD سه بعدی رو بلد باشی.

راههای دیگری هم هست ... اگر جواب نگرفتین بگین میگم.:)

به علت وجود مشکلات در بر نامه SketchUp بهتر است از دستور Boundary که در خظ 3 توضیح داده شد , استفاده نکنید. به جای آن همان پلانهای CAD رو از طریق Import , وارد SkeychUp کنید.

3DTotal

Well-Known Member
دوست من اگر پلان شما با Autocat است کار را زیر انجام بدهید که زودتر به نتیجه برسید . اگر هیچ آگاهی از Import کردن و لایه بندی در 3Ds Max را ندارید من آموزشی خود شرکت( AutoDesk ( CHM که موقع نصب برنامه ایجاد می شه را استفاده کنی که به طور کامل آموزش داده است ( قدم به قدم ) . موفق باشید .

arang

Member
سلام

البته گفته اساتيد كه قبل من جوابتو دادن درسته ولي نظر شخصي من اينه كه با Max حالش بيشتره من خودم خيلي راحتم باهاش
اينم يه نمونه تازه شروع كردم هنوز تكميل نيست تكميل كه بشه ميذارمش اينجا تا ايرادشو بهم بگن يا حق

پیوست ها

• 01.jpg
    01.jpg
    87.9 کیلوبایت · بازدیدها: 74
  • 02.jpg
    02.jpg
    104.3 کیلوبایت · بازدیدها: 56

abbasi_0912

Active Member
اول این که نمی خواد با PolyLine تمام خط ها را یک بار دیگر بکشی. با دستور PEDIT ، که میتونی در خط فرمان pe تایپ کنی و بعد با اولین پیغام که میده که باید Yرو تایپ کنی و اینتر بزنی بعد یک پیغام دیگر میدهد که باید حرف J را که مخفف کلمه Join هست تایپ کنی که بعد از زدن اینتر بقیه خط ها را انتخاب کن و دو بار اینتر را بزن تا خط ها به PolyLine تبدیل بشن برای اینکه سرعت کار زیاد بشه اینتر را دوباره فشار بده تا دستور قبلی به طور اتوماتیک اجرا بشه و بقیه ماجرا.....

اما راه حل دومی نیز هست اینکه از دستور Region استفاده کنی اول دستور را تایپ کن بعد از اینتر تمام خط ها را انتخاب کن سپس اینتر را بزن

توجه کن که منظور از خطها این است که خط های مرتبط به هم نه این که کل خطهای فایل خود را انتخاب کنی

در ضمن یک نقشه ای خیلی سریع کشیده ام که سه تا اتاق را هم این طوری به هم چسبانده ام فقط برای درک بهتر مطلب
فایل اول نقشه به صورت عادی است نمی توان آنرا سه بعدی کرد باید اول یکی از این دو دستور را روی آن اجرا کنی
فایل دوم همان فایل است با این تفاوت که دستور PEDIT روی آن اجراشده و خیلی راحت در AutoCAD و 3dsmax با دستور Extrude به آن میتوان ارتفاع داد
فایل سوم همان فایل اول است با این تفاوت که دستور Region روی آن اجرا شده و مانند فایل دوم در AutoCAD و 3dsmax با دستور Extrude به آن میتوان ارتفاع داد
اگر نقطه ای از خط های شما دقیقا روی انتهای خط دیگر نباشد خط شما امکان ترکیب را ندارد مانند فایل چهارم که به این خاطر هرگز نمی توان آن را به صورت یک حجم در آورد

برای اینکه بیشتر چیزی یاد بگیری روی هر چهار فایل دستور Extrude را در AutoCAD و 3dsmax اجرا کن تا نتایج را مشاهده کنی

راستی اگر پلان شما به صورت کرو (قوس) شکل هست بهتر است راه اول را بروی و بعد فایل را به داخل 3dsmax ببری چون اگر در AutoCAD این کار را انجام بدهی قوس شما بعد از Import به 3dsmax به صورت مطلوبی در نمی آید

این کار ها را حتما انجام بده تا بتوانی در زمینه 3d پیشرفت کنی ، از زبان یک دانشجوی معماری

پیوست ها

• DWG.zip
    44.6 کیلوبایت · بازدیدها: 129
آخرین ویرایش:

shin shin

Member
اگر تو Cad کمان یا ستون گرد داشته باشیم وقتی Import میکنیم تو Max گردی رو کامل نداره توی Max مثل Cad دستوری هست که بشه کمان یا هر چیز قوس داری رو به شکل درستش در بیاره در واقع مثلا ستون گرد رو بصورت خطوط شکسته در نیاره؟

DejArch

Member
در منوي import رقم Curve افزايش دهيد و دقت face ها را رقم پايينتر استفاده كنيد .
موفق باشيد

shin shin

Member
در کجا میتونم دقت face رو کم کنم وقتی import میکنم برای face جایی رو ندیدم با توجه به اینکه میزان curve رو زیاد کردم ولی تاثیری نداشت چی کار میشه کرد ؟

abbasi_0912

Active Member
با سلام
دوستان اگر سه روز صبر کنید در مورد curve توضیح میدام .
شرمنده دارم یک سایت معماری طراحی می کنم زیاد وقت ندارم

DejArch

Member
سلام
در قسمت SUBDIVISION 3d Solid در زير باكس CURVE عدد كوچكتر را با توجه به مقياسي كه كار ميكنيد وارد كنيد نتيجه بهتر مي شود. راهي كه به نظر من ميرسد.

موفق باشيد

abbasi_0912

Active Member
با سلام
می خوام دیگه بحث رو تمام کنم
دوست عزیز در مورد (قوس ، کرو ) که اولاً اینجا جاش نبود و اما بعد
بهترین کمک رو خودتون به خودتون می تونید بکنید ، اول اینکه یک کره یا ستون یا هر چیز کروی رو توی اتوکد درست کن و فایل رو ذخیره کن بعد توی 3d فایل رو import کن در پنجره import اعداد رو یک با صفر کن بار دیگه 50 و همین طور که گفتم همه اعداد رو انقدر تغییر بده تا نتیجه مطلوب رو بدست بیاری در نهایت با 10 الی 15 بار import فایل دیگه دستت می یاد که چیکار کنی

اگر توی فایل اتوکد هم قسمت کرو داری هم تخت بهتره که این دو تا رو جدا از هم import کنی

آخرین ویرایش:

abbasi_0912

Active Member
آیا راحی هست که فایل اتوکد رو در برنامه 3d home اجرا کرد ؟؟
من با برنامه 3d home یک بار بیشتر کار نکردم، اما اگر چنین امکانی توی برنامه در نظر گرفته باشند باید از منوی های اون گزینه import را پیداکنی و نوع فایل رو روی فایل های اتوکد تنظیم کنی و فایل رو انتخاب و بقیه ماجرا.....
اما اگر چنین گزینه ای نبود احتمال داره مثل برنامه ArchiCAD از Open این کار رو کرد.
یه چیز دیگه این که بیشتر برنامه های گرافیکی دوبعدی نیز فایل های اتوکد رو باز میکنند، یک زمانی بردن فایل اتوکد به فلش مثل کابوس بود اول باید با کورل فایل اتوکد را باز میکردی و بعد به فلش تبدیل میکردی تا توی فلش روش کار کرد اما حالا خود فلش این امکان رو تعبیه کرده

اگر احیاناً فایل DWG اتوکد باز نشد احتمال داره اون برنامه با فایل DXF اتوکد که خود اتوکد برای برنامه های گرافیکی تعبیه کرده فایلت رو بتونی توی 3d home بیاری

دلپذیر

New Member
سلام دوستان
میشه طریقه فلت شات گرفتن در کد رو توضیح بدید؟
به نظر شما سه بعدی کردن تو مکس بهتره انجام بشه یا کد؟

جدیدترین ارسال ها

بالا