چرا به پمپ باد کامیون روغن میزنند؟

tehranyadak

New Member

در جاده ها و مسیرهای روزانه، ما شاهد حرکت مداوم کامیون هایی هستیم که بارهای سنگین را برای مسافت های طولانی حمل می کنند. این ماشین های سنگین با استفاده از تجهیزات پیشرفته و قدرتمند به موقعیت های مختلف می رسند. با این حال، گاهی اوقات به دلیل مشکلات فنی ممکن است با موقعیت هایی مواجه شوند که حل آنها به دانش فنی نیاز دارد.


یکی از مشکلاتی که می‌تواند در دریچه‌های هوا(سوپاپ بادی) و سیستم هوای کامیون رخ دهد روغن‌کاری کمپرسور هوا است که می‌تواند عواقب منفی جدی بر عملکرد سیستم هوا داشته باشد. با خواندن این مقاله، در مورد دلایلی که چرا باید به پمپ باد کامیون خود روغن اضافه کنید، بیشتر خواهید آموخت.


دلایل روغن کاری پمپ هوای کامیون چیست؟​

روغن کاری پمپ هوا یک مشکل رایج است که معمولاً به دلیل نشتی یا نقص فنی ایجاد می شود. هنگامی که پمپ هوا روغن پس می دهد، این روغن به سیستم هوا منتقل شده و در طی این فرآیند می تواند به سایر قسمت های سیستم هوا بچسبد و از عملکرد صحیح آن جلوگیری کند. همچنین، افزودن روغن به پمپ باد می تواند کارایی سیستم هوا را کاهش دهد و در نتیجه فشار هوای مورد نیاز برای تنظیم لاستیک را کاهش دهد.

دلیل اصلی روغن کاری کمپرسور هوای کامیون می تواند نشت روغن از پمپ یا قطعات مربوط به آن باشد. این نشتی ها می تواند ناشی از خرابی قطعات پمپ، ترک خوردگی مهره ها، سایش بیش از حد قطعات داخلی پمپ یا خرابی سیستم های تنظیم فشار باشد. در ضمن استفاده از روغن نامناسب یا بی کیفیت، گذاشتن روغن زیاد در پمپ، تعویض نکردن روغن و یا فشار زیاد هوا در پمپ در این مشکل بی تاثیر نیست.

دلایل احتمالی لغزش پمپ هوای کامیون در روغن

علل احتمالی لغزش پمپ هوای کامیون در روغن می تواند استفاده از روغن نامناسب، بالا و غلیظ با خاصیت ضد لغزش و آلوده به ذرات کثیف باشد. بنابراین جهنت پیشگیری از لغزش پمپ هوا به داخل روغن، توصیه می شود از روغن مناسب سیستم هوا استفاده کنید و مقدار صحیح آن را در پمپ باد نگه دارید. علاوه بر این، تمیز کردن دوره‌ای سیستم هوا و تعویض منظم روغن می‌تواند به پیشگیری از لیز خوردن پمپ هوا کمک کند.

دلایل اصلی روغن کاری پمپ هوای کامیون

روغن‌کاری پمپ هوای کامیون می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نشتی سیستم باد: یکی از دلایل اصلی روغن کاری پمپ باد می تواند نشتی در سیستم باد باشد. نشتی می تواند در اجزای پمپ هوا، اتصالات، لوله ها یا سایر قسمت های سیستم هوا رخ دهد. اگر روغن به دلیل نشتی وارد پمپ هوا شود، پمپ و سایر قسمت های سیستم هوا روغن‌کاری خواهند شد.

خرابی قطعات پمپ باد: خرابی قطعات پمپ باد می تواند روغن کاری پمپ را بدنبال داشته باشد. این خرابی ها می تواند شامل سایش بیش از حد، ترک خوردگی، مهره های خراب، شل شدن قطعات، یا نداشتن عملکرد درست سیستم تنظیم فشار باشد.

استفاده از روغن نامناسب: اگر از روغن نادرست برای سیستم بادی استفاده شود، امکان دارد باعث روغن‌زدن پمپ هوا شود. برای سیستم های هوا روغن‌هایی مناسبند که خصوصیاتی نظیر خاصیت ضد لغزش مناسب و دمای کار بهینه داشته باشند.

آلوده بودن روغن: وجود ذرات کثیف و آلودگی در روغن نیز می تواند باعث روغن پمپ هوا شود. این آلاینده‌ها می‌توانند از قسمت‌های آسیب‌دیده پمپ یا سایر اجزای سیستم پنوماتیک وارد روغن شوند و باعث لغزش پمپ شوند.

روغن را منظم تعویض نکردن: تعویض نکردن منظم و سروقت روغن پمپ هوا می تواند باعث ایجاد و جمع‌شدن آلودگی و ذرات کثیف در روغن شود و در نتیجه پمپ هوا روغن کاری شود.

علت زدن روغن به پمپ باد کامیون​

درواقع کمپرسور هوای کامیون را روغن‌کاری نمی‌کنند. استفاده کردن از روغن در این سیستم مشکلی ناخواسته می‌باشد که گاها پیش می آید. به طور کلی تلاش هایی برای جلوگیری از ورود روغن به پمپ هوا انجام می شود زیرا روغن در یک سیستم هوا خطراتی مانند لیز خوردن قطعات و کاهش عملکرد سیستم را به دنبال دارد. اگر در سیستم هوا نشتی وجود داشته باشد یا قسمت پمپ هوا معیوب باشد، کمپرسور هوای کامیون روغن کاری می شود. در نتیجه روغن کاری پمپ هوای کامیون معمولاً یک مشکل و نقص در سیستم هوا محسوب می شود.

روغن کاری پمپ هوا بر عملکرد و ایمنی کامیون چه تاثیری می‌گذارد؟​

از جمله این تاثیرات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عملکرد سیستم هوای کامیون را کاهش می‌دهد.

ایمنی ترمز کامیون را کاهش می‌دهد.

به قطعات سیستم پنوماتیکی(بادی) آسیب وارد می‌کند و باعث خرابی آن‌ها می‌شود.

کارایی سیستم ترمز کامیون را کاهش می‌دهد.

به طور کلی، افزودن روغن به پمپ هوای کامیون می‌تواند عملکرد و ایمنی سیستم‌های هوا و ترمز کامیون را کاهش دهد. این موارد توانایی کامیون را برای توقف و کنترل صحیح و به‌موقع ترمزها کاهش می دهد و خطر احتمالی را برای راننده و سایر عابران افزایش می دهد.

چگونه از روغن کاری پمپ هوای کامیون را پیشگیری کنیم؟​

تعمیر و نگهداری سیستم هوای کامیون را به‌طور منظم انجام دهید.

از روغن مناسب و با کیفیت برای سیستم هوا استفاده کنید.

سیستم را تمیز نگه داشته و از ورود ذرات خارجی جلوگیری کنید.

به رانندگان در مورد نگهداری درست و مناسب سیستم هوا آموزش داده شود.

مشکل روغن کاری پمپ باد چه راه‌حلی دارد؟​

منبع روغن را شناسایی کنید.

هرگونه آسیب و مشکل در قطعات یدکی ماشین آلات سنگین را بررسی و تعمیر کنید.

روغن تمیز و مناسب را جایگزین روغن آلوده کنید.

هر گونه نشتی در سیستم هوا را بررسی و رفع کنید.

آزمایشات و تنظیمات موردنیاز را برای مطمئن شدن از عملکرد درست پمپ هوا انجام دهید.

استفاده از روغن مناسب در پمپ هوا و مقدار مناسب آن​

با توجه به اینکه کامیون ها هر روز مسافت های طولانی را طی می کنند، توصیه می شود برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل، از نقطه نظر فنی بررسی شود. از آنجایی که کمپرسور هوای این ماشین ها نقش اساسی در ایمنی و عملکرد صحیح سیستم ترمز دارد، در صورت مشاهده نشتی روغن در کامیون، بررسی و تعمیر سیستم پمپ و قطعات مربوطه ضروری است. در عین حال، استفاده از روغن مناسب و مقدار مناسب در پمپ باد می تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کرده و سفر ایمن تری به شما بدهد.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا