چاپ دورنگ

yaran-777

Member
سلام
یه سوال داشتم از خدمت دوستان
در مورد سوالم پست هایی که وجود داشت خوندم ولی هنوز جوابم رو نگرفتم.
وقتی می خوایم یه تصویر برامون دو رنگ چاپ بشه.
اول باید اون رو گری اسکل کنیم بعد در قسمت دو تن رنگی که می خوایم رنگ دوم باشه رو انتخاب کنیم ؟
مثلا سبز من نمی دونم به ازای چند درصد از زردی که من می دم چاپخونه چند درصد آبی بهش اضافه می کنه و رنگ سبز رو درست می کنه؟
یا این که فرقی نمی کنه و من رنگ سبزی رو که می خوام می سازم تو کارم . بعد به چاپخونه می گم که کار من دو رنگه و اونا خودشون رنگ رو می سازن؟
ممنون

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوست عزیز
من می‌دونم اگه بخوام توضیح بدم کمی ممکنه گمراهت کنه. پس شما یا نمایی از طرحت بذار یا دقیقا توضیح بده مشخصات طرحت رو. چون ما باید بدونیم رو چه طرحی می خوایم حرف بزنیم
ممنون
lpi

yaran-777

Member
سلام
ممنون از اینکه جواب دادین.
نمی دونم دیدید مثلا مجله ایی رو که دو رنگ بسته می شه. من خودم تو کار صفحه آرایی هستم و می خوام یاد بگیرم که چه جوری تصویرو تو فتو شاپ دورنگ می کنن یه بار یکی همینجوری یه توضیحی داد ولی یادم رفته چون عملی اجرا نکردم.
باز هم سپاسگزارم

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوست عزيز
اميدوارم منظوره شما رو درست متوجه شده باشم.
شما فرض كن يك صفحه متن داري كه مي خواي عكسي از خودت رو كنار اون قرار بدي و چاپ كني. شما ميتوني متن و تصوير سايه روشن دار خودت رو تنها با يك رنگ چاپ كني مثلا سياه. ما فرض مي كنيم شما همه طرح رو سبز مي كني. خوب ! در اينجا شما ميتوني به دو طريق اقدام كني. اول اينكه همه طرحت رو در يك كانال مثلا فقط كانال ماژنتا طراحي كني. در اين حالت يه زينك خواهي داشت از همه طرحت. منتهي با دادن نمونه رنگ به چاپخونه شما بايد از اونها بخواي كه رنگ سبز شما رو بسازن و هنگام چاپ زينك رو با اون رنگ چاپ كنن. اما در حالت دوم : شما مي توني رنگ سبز رو با تركيبي از مقادير مشخص سايان و زرد وارد طرحت كني. از اين طرحم شما دو زينك به دست مي ياري و در واقع طرح شما با استفاده از اون دو زينك چاپ مي‌شن كه يكي زينك سايان و يكي زينك زرد هست. طبيعي هم هست كه هزينه چاپ اين طرح با اين روش دوم بالاتر خواهد بود.
اما اين وسط دتن چي هست؟
تعريف دوتن تحت الفظي يعني دوتا تن! يعني دو توناليته رنگ. براي مثال شما مي خواي در مثال متن شما سياه باشه. اما تصويرت تركيبي از سبز و سياه . در اين حال حالت دتن اين امكان رو به شما مي ده كه روي تصويره گري اسكيلت اين كار رو انجام بدي. اون اول از شما مي خواد تن اصلي رو مشخص كني. شما تن اصلي رو سياه مي گيري و بعد تن دوم رو سبز. در اين هنگام نرم افزار رنگ بعضي از مناطق تصوير سايه روشن دار شما رو تبديل به تن دوم مي كنه. مثلا مناطق روشن نر اون رو يا تن هاي مياني رو. اما تن اصلي سياه هست. اين مي شه دو تن. در اينجا بايد دقت كني كه طرح به شما دو تا زينك خواهد داد و رنگ دوم رو بايد شما بدي برات بسازن. حالا اين بستگي به نمونه اي كه شما به چاپخونه مي دي داره و حتي يك رنگ ديگه غيره سبز مي تونه باشه. منتهي محدوده چاپش محدوده‌اي هست كه قبلا براي چاپ تن دوم تعريف شده.
حالا شما ممكنه بخواي متن سياه و تصوير كاملا سبز باشه . در اين حالتم مساله اي نيست . شما مي توني براي اين كار دو زينك بسازي كه رنگ سبزت برات به صورت دستي ساخته مي شه. مي توني هم سه زينك بسازي كه مي شن سياه، زرد و سايان . حالا حتما لازم نيست در اين حالت دو تن كار كني. البته موقع صفحه آرايي شما بايد كار تصوير رو جداگانه از متن انجام بدي و بعد اونرو وارد نرم افزار صفحه آرايي كرده و كنار متن بگذاري.
اميدوارم از اين توضيحات كلي استفاده كني

موفق باشيد
امين زردوزي

yaran-777

Member
سلام
از توضیحات بسیار خوبتون صمیمانه سپاس گزارم.
حالا ما چه جوری به چاپخونه باید بگیم که چه رنگی رو برامون بسازه؟
یه شخصی می گفت به ازای درصدی که ما از یه رنگ می دیم خود چاپخونه درصد رنگ دوم رو درست می کنه.
چه جوری تو برنامه آکروبات متوجه می شویم که واقعا تصویرمان دورنگه؟

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام
از توضیحات بسیار خوبتون صمیمانه سپاس گزارم.
حالا ما چه جوری به چاپخونه باید بگیم که چه رنگی رو برامون بسازه؟
یه شخصی می گفت به ازای درصدی که ما از یه رنگ می دیم خود چاپخونه درصد رنگ دوم رو درست می کنه.
چه جوری تو برنامه آکروبات متوجه می شویم که واقعا تصویرمان دورنگه؟

دوست عزيز
اگر رنگ شما قراره بصورت موضعي يا اسپات در چاپ خونه ساخته بشه شما بايد درصدي كه رنگ در نرم افزار داره رو به چاپخونه بدي. البته اين كار كمي سخته كه با استفاده از درصد رنگ بشه رنگ رو درست ساخت. روشه ديگه اينه كه شما نمونه رنگ به چاپخونه بدي. نمونه رنگ شما مي تونه يه ورق چاپ شده باشه كه رنگ مورد نظر شما رويه اون هست. البته بايد دقت كنيد كه روش چاپ اون نمونه و سطحي كه نمونه بر روي اون چاپ شده هم بايد هم خواني لازم با كار چاپي شما رو داشته باشه. اگر نمونه‌اي نيست مي تونيد از كتابچه هاي رنگ استفاده كنيد. در اين كتابچه اول بايد دنباله رنگ مورد نظر بگرديد و بعد اونرو به چاپخونه نشون بدي تا رنگ را بر اساس اون بسازن. البته اين هم خطاي خودش رو داره منتهي دقيق تر از روش اول هست. روش سوم هم اينه كه شما از مركب‌هاي آماده استفاده كنيد. يكي از مارك‌هاي تجاري معروف پنتون هست. در اين روش شما رنگ مورد نظرت رو مشخص مي كني. اين رنگ يك كد داره و شما با اون كد مي توني اين رنگ آماده رو خريداري كني ( يا به چاپخونه بگي برات تهيه كنه ) نيازي هم به تركيب نيست. به هر حال وقتب صحبت ساخت هست تجربه و مهارت چاپخونه شما و روشي كه براي ساخت رنگ به كار مي بره اهميت دارن.
در مورد برنامه آكروبات دقيق نمي دونم ولي شما با ديدن مشخصات فايل داخل برنامه به خصوص در قسمت پرينت مي‌توني بفهمي كه فايل شما چه كانال هاي رنگي با خودش داره.

موفق باشي
امين زردوزي‌
[email protected]

جدیدترین ارسال ها

بالا