نحوه تقسیم کردن فایلهای نصب برنامه در 2 dvd

JAM20

New Member
سلام رفقا :wink:
همون طور که میدونید بیشتر بازیهای جدید حجم بالایی دارن (بیشتر از یه DVD)
حالا اگه بخوام یه بازی دانلود شده رو روی دو DVD بریزم (بدون فشرده کردن و..) طوری که بشه از روی همون DVD ها نصب رو انجام داد ...!
برای این کار برنامه یا روش خاصی هست ..؟ هر کجا گشتم پیدا نکردم :-?
لطفا یه راهنمایی بفرمایید.:rose:

the_king

مدیرکل انجمن
سلام رفقا :wink:
همون طور که میدونید بیشتر بازیهای جدید حجم بالایی دارن (بیشتر از یه DVD)
حالا اگه بخوام یه بازی دانلود شده رو روی دو DVD بریزم (بدون فشرده کردن و..) طوری که بشه از روی همون DVD ها نصب رو انجام داد ...!
برای این کار برنامه یا روش خاصی هست ..؟ هر کجا گشتم پیدا نکردم :-?
لطفا یه راهنمایی بفرمایید.:rose:

بازی های جدیدی که بیشتر از یک DVD هستند با چند فرمت منتشر می شوند :
  • یکسری شون Image هایی از DVD خود بازی هستند (مثلا با پسوند iso یا dvd) که بایستی Write شوند.
    اگه حجم شون از DVD های تک لایه مرسوم 4.7 گیگابایتی (موسوم به DVD-5 ) بیشتره بایستی از DVD های
    دو لایه 8.54 گیگابایتی (موسوم به DVD-9 ) استفاده کنید.
  • یکسری شون هم یک Setup من درآوردی دارند که توسط سازنده بازی ارائه نشده، یعنی کسی که بازی رو
    کرک کرده با InstallShield یا یک Setup ساز مشابه برای فایل های بازی Setup ساخته. اکثر اینجور Setup ها با
    حجم DVD های 4.7 گیگابایتی سازگاری دارند و مشکلی برای Write کردنشون نخواهید داشت.
  • بعضی از بازی ها دو لایه فشرده شده اند، هم Setup اصلی بازی سر جاشه و هم Setup بازی با WinRar یا یک
    ابزار مشابه مجددا فشرده شده تا هم تیکه تیکه بشه و هم جای کمتری بگیره. بایستی تمامی محتویات DVD ها
    رو روی هارد دیسک از حالت فشرده خارج کنید و بعد تازه Setup اصلی بازی اجرا بشه. برای Write کردن این
    بازی ها بعد از خارج کردن فایل های فشرده روی هارد دیسک محتویاتشون رو روی چند DVD خام Write کنید.
    فایل هایی رو روی DVD دوم Write کنید که شماره بالاتری دارند، مثلا data1.cab و data2.cab و data3.cab رو
    روی DVD اول و data4.cab و data5.cab رو روی DVD دوم Write کنید.
  • یکسری بازی ها قبلا Setup داشته اند، اما قبل از اینکه به دست شما برسند Setup بازی حذف شده. این بازی ها
    صرفا توسط WinRar فشرده شده اند و زمانی که از حالت فشرده خارجشان کردید بلافاصله قابل اجرا هستند.
    می توانید محتویات این DVD ها رو روی هارددیسک از حالت فشرده خارج کنید و بعد با برنامه های Setup ساز
    مثل Setup Factory یا InstallShield برایشان Setup جدیدی بسازید که به تکه های 4.4 گیگابایتی مناسب برای
    DVD تقسیم بندی شده باشد. WinRar هم قابل استفاده است، احتمالا کم حجم ترین Setup را هم می سازد،
    اما متاسفانه نمی تواند برای بازی Uninstall بسازد.

نکته :
اکثر DVD های مرسوم با سیستم فایل ISO ایجاد شده اند، اما این سیستم فایل، فایل هایی که بزرگتر از 2 گیگابایت
هستند را نمی تواند ذخیره کند. در هنگام Write کردن فایل هایی که حجم شان از 2 گیگابایت بیشتر است بایستی
از سیستم فایل UDF استفاده کنید. این سیستم فایل در اکثر برنامه هایی که مرتبط با Write کردن DVD هستند
پشتیبانی می شود.

می تونید از DVD های DoubleLayer هم که حجم 8.5 گیگابایت دارند استفاده کنید. بیشتر سازنده های بازی های جدید بازی هاشون رو به این شکل ارئه می کنند.

JAM20

New Member
بازی های جدیدی که بیشتر از یک DVD هستند با چند فرمت منتشر می شوند :
  • یکسری شون Image هایی از DVD خود بازی هستند (مثلا با پسوند iso یا dvd) که بایستی Write شوند.
    اگه حجم شون از DVD های تک لایه مرسوم 4.7 گیگابایتی (موسوم به DVD-5 ) بیشتره بایستی از DVD های
    دو لایه 8.54 گیگابایتی (موسوم به DVD-9 ) استفاده کنید.
  • یکسری شون هم یک Setup من درآوردی دارند که توسط سازنده بازی ارائه نشده، یعنی کسی که بازی رو
    کرک کرده با InstallShield یا یک Setup ساز مشابه برای فایل های بازی Setup ساخته. اکثر اینجور Setup ها با
    حجم DVD های 4.7 گیگابایتی سازگاری دارند و مشکلی برای Write کردنشون نخواهید داشت.
  • بعضی از بازی ها دو لایه فشرده شده اند، هم Setup اصلی بازی سر جاشه و هم Setup بازی با WinRar یا یک
    ابزار مشابه مجددا فشرده شده تا هم تیکه تیکه بشه و هم جای کمتری بگیره. بایستی تمامی محتویات DVD ها
    رو روی هارد دیسک از حالت فشرده خارج کنید و بعد تازه Setup اصلی بازی اجرا بشه. برای Write کردن این
    بازی ها بعد از خارج کردن فایل های فشرده روی هارد دیسک محتویاتشون رو روی چند DVD خام Write کنید.
    فایل هایی رو روی DVD دوم Write کنید که شماره بالاتری دارند، مثلا data1.cab و data2.cab و data3.cab رو
    روی DVD اول و data4.cab و data5.cab رو روی DVD دوم Write کنید.
  • یکسری بازی ها قبلا Setup داشته اند، اما قبل از اینکه به دست شما برسند Setup بازی حذف شده. این بازی ها
    صرفا توسط WinRar فشرده شده اند و زمانی که از حالت فشرده خارجشان کردید بلافاصله قابل اجرا هستند.
    می توانید محتویات این DVD ها رو روی هارددیسک از حالت فشرده خارج کنید و بعد با برنامه های Setup ساز
    مثل Setup Factory یا InstallShield برایشان Setup جدیدی بسازید که به تکه های 4.4 گیگابایتی مناسب برای
    DVD تقسیم بندی شده باشد. WinRar هم قابل استفاده است، احتمالا کم حجم ترین Setup را هم می سازد،
    اما متاسفانه نمی تواند برای بازی Uninstall بسازد.

نکته :
اکثر DVD های مرسوم با سیستم فایل ISO ایجاد شده اند، اما این سیستم فایل، فایل هایی که بزرگتر از 2 گیگابایت
هستند را نمی تواند ذخیره کند. در هنگام Write کردن فایل هایی که حجم شان از 2 گیگابایت بیشتر است بایستی
از سیستم فایل UDF استفاده کنید. این سیستم فایل در اکثر برنامه هایی که مرتبط با Write کردن DVD هستند
پشتیبانی می شود.

با سپاس از راهنمایی تون :rose:
مشکل اصلی من اینه که مجبورم انواعی رو که ذکر کردید (بجز نوع دوم) برای 2 DVD حاضر کنم (یعنی تهیه ست آپ برای نصب بازی از روی DVD2 بدون اکسترکت کردن فایلها بر روی هارد ) -هزینه DVD ناین زیاد میشه - :shock:
در برنامه هایی که نام بردین با WINRAR کار کردم ولی این برنامه نیاز به اکسترکت کردن فایلها رو هارد داره (اگه بدون اکسترکت کردن بشه نصب کرد که عالیه ..میشه؟)....!
همون طور که اشاره کردین بعضی بازیها بجز SETUP بقیه فایلهای مورد نیاز نصبشون در قطعات کوچیک تری (با فرمت - CAB- BIN و..) تقسیم شده و بدون نیاز به اکسترکت رو هارد نصب میشن که برای کار من بسیار مناسبه .
میخواستم بدونم با چه برنامه ای امکان ساخت این مدل ست آپ هست (من برنامه نویسی بلد نیستم :sad: ولی برنامه هر چقدر هم که پیچیده باشه میتونم باهاش کار کنم { فقط کد نویسی ازم نخواد :wink:} )
آیا امکانش هست که بدون دسکاری ست آپ اصلی بازی (سریع و با درد سر کمتر ) بقیه فایلهای مورد نیاز ست آپ رو تقسیم بندی کنم(تو فرمت های فشرده یا هر فرمتی که ست آپ قبول کنه) .
واگر همچین چیزی ممکن نیست امکانش هست یه مقاله راهنما ، یه فرومی جایی که توضیح داده باشه در مورد نحوه ساخت این مدل ست آپ ها معرفی کنین (خارجی هم باشه مشکلی نیس ) .:?:
:rose::rose:با سپاس مجدد :rose::rose:

با winrar هم میتونید این مدل setup ها رو بسازید. چیزی که شما نیاز دارید اینه که بعد از حاضر کردن فایل های نهایی (یعنی فایل هایی که مستقیما بازی از رو انها اجرا میشه)کلشون رو با هم انتخاب کنید بعد رایت کلیک کنید و بعد از کلیک روی Add to archive... در صفحه ی باز شده گزینه ی Create SFX Archive رو فعال کنید بعد از tab بالا advanced رو انتخاب کنید و سپس روی sfx options کلیک کنید.

در پنجره ی advanced SFX options روی tab ی advanced کلیک کنید و آدرس shortcut مورد نظر رو اضافه کنید(که باید مربوط به فایل اجرایی اصلی بازی باشه).

بقیه ی ایتم ها رو هم مطابق میل خودتون انتخاب کنید.

در نهایت از بخش general و از بخش split to volumes , bytes سایز قسمتهای مورد مورد نظر رو انتخاب کنید مثلا 100 مگابایت.

بعد فایل اجرایی اصلی رو به همراه قسمتها مثلا تا قسمت 40 رو یه DVD بزنید و بقیه رو هم رو یه DVD ی دیگه و setup شما الان حاضره.

بعد از اتمام نصب یک DVD , ستاپ به طور خودکار بقیه ی پارتها رو که رو دی وی دی بعدی هستند میخواد و نصب میکنه.

JAM20

New Member
با winrar هم میتونید این مدل setup ها رو بسازید. چیزی که شما نیاز دارید اینه که بعد از حاضر کردن فایل های نهایی (یعنی فایل هایی که مستقیما بازی از رو انها اجرا میشه)کلشون رو با هم انتخاب کنید بعد رایت کلیک کنید و بعد از کلیک روی add to archive... در صفحه ی باز شده گزینه ی create sfx archive رو فعال کنید بعد از tab بالا advanced رو انتخاب کنید و سپس روی sfx options کلیک کنید.

در پنجره ی advanced sfx options روی tab ی advanced کلیک کنید و آدرس shortcut مورد نظر رو اضافه کنید(که باید مربوط به فایل اجرایی اصلی بازی باشه).

بقیه ی ایتم ها رو هم مطابق میل خودتون انتخاب کنید.

در نهایت از بخش general و از بخش split to volumes , bytes سایز قسمتهای مورد مورد نظر رو انتخاب کنید مثلا 100 مگابایت.

بعد فایل اجرایی اصلی رو به همراه قسمتها مثلا تا قسمت 40 رو یه dvd بزنید و بقیه رو هم رو یه dvd ی دیگه و setup شما الان حاضره.

بعد از اتمام نصب یک dvd , ستاپ به طور خودکار بقیه ی پارتها رو که رو دی وی دی بعدی هستند میخواد و نصب میکنه.

از توضیحتون ممنونم
اما فایلهای اجرای مستقیم بازی رو چطور میتونم تهیه کنم ..(حتما نرم افزاری برای این کار میشناسین.) ؟
آیا این روش روی تمام ویندوز ها جواب میده ....؟ به فایلهای بازی آسیب نمیزنه ؟
فکر نمیکنین برای این کار بازی باید از قبل دسکاری بشه (یه جورایی پرتابل بشه )...مگه بازی ها کد ریجستری و فایل سیستمی ایجاد نمیکنن (فقط با یه کپی پیست ساده بازی بدون مشکل نصب میشه) ...؟؟؟؟
میشه از این روش برای تمام بازی ها استفاده کرد ...؟:?::?::?::?:
یه برنامه هست که پرتابل سازه فکر میکنین امکانش هست که بازیها رو به اون روش پرتابل کنیم بعد با winrar تقسیم کردن و نصب رو انجام بدیم ...؟؟؟؟
لطفا راهنمایی کنین :?::?::?:

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
WinRar یک برنامه Setup ساز نیست، به همین جهت خیلی از امکاناتی که برای نصب کردن بعضی از بازی ها
مورد نیازه رو نداره. حقیقتا بعضی از بازی صرفا به کپی کردن فایل هاشون در پوشه برنامه نیاز دارند و نیازی به
تغییر در Registry ویندوز و یا کپی کردن و ثبت کردن فایل های DLL و OCX در پوشه System32 ندارند.
اینجور بازی ها رو میشه با WinRar در یک مرحله نصب کرد، اما اغلب بازی های جدید اینگونه نیستند.

یکی از خوش دست ترین Setup ساز هایی که باهاش کار کردم Setup Factory است، تمامی امکانات مورد نیاز
برای نصب کردن یک بازی رو داره. مثل همه Setup ساز های مرسوم یک زبان کد نویسی خودش رو داره
ولی تقریبا میشه گفت شما برای ساختن Setup نیازی به کد نویسی ندارید، مگر اینکه بخواهید مثلا بعد از نصب
کردن بازی، فلان فایل که احتمالا برای کرک کردن بازی است اجرا کنید. برای نوشتن کد ها Wizard داره، یعنی
تقریبا همه کد ها رو با کلیک کردن می سازید، نه تایپ کردن :
کد:
result = Shell.Execute(SessionVar.Expand("%AppFolder%\\crack.exe"), "open", "", "", SW_SHOWNORMAL, false);

فایل های Setup بازی رو نمیشه همینطوری به چند قطعه تقسیم کنید، در اغلب موارد می توانید یکسری فایل هایی
با شماره های بزرگتر رو در DVD دوم Write کنید، اما در مورد همه Setup ها نتیجه نمیده.
دستکاری کردن یک Setup کار ساده ای نیست، اول بایستی بطور کامل روی سیستم نصب اش کنید و بعد برای
تمامی فایل هایی که داخل پوشه برنامه نصب شده و همچنین تمامی Shortcut هایی که داخل منوی Start ساخته
و تمامی تنظیمات Registry بازی یک Setup جدید بسازید. همیشه این احتمال هست که یک فایلی را در پوشه
System32 از قلم بندازید که برنامه برای اجرا شدن به آن نیاز دارد.

Setup Factory آموزش تصویری داره، البته ویدئو ها در سایت YouTube است :

Video Tutorials for Setup Factory

آخرین ویرایش:

JAM20

New Member
از راهنمایی تون ممنونم :rose:
همون طور که گفتید Setup Factoryو بقیه ست آپ ساز ها به ریز تمام فایلهای یه برنامه احتیاج دارن برای ساخت یه ست اپ خوب . تازه با تمام اینا نمیشه 100% مطمئن بود که روی ویندوزای متفاوت بدون هیچ مشکلی کارکنه .
البته اینجوری از لحاظ زمانی برای من که میخوام عمده کار کنم نمی صرفه..:wink: ...
فکر میکنم ناچارا باید با همون روش قدیمی (SFX) کنار بیام :sad: .
در هر صورت از راهنمایی هاتون ممنون .... حداقل الان وجدانم راحته که کم کاری نکردم:oops:

جدیدترین ارسال ها

بالا