ممانعت از عمل decompilers

mbp1343

Active Member
با سلام
چه کارهائی برای ممانعت از عمل decompilersباید انجام داد
با تشکر

محمدمهدی

Well-Known Member
این مبحث قبلا پرسیده شده و با جستجو هم به مواردی می رسیدید. اما برای اینکه بشه در یک نگاه کلی موارد رو یکجا دید، در اینجا در حد آگاهی خودم توضیح می دم.

قبل از هر چیز باید بدونید که هر قفلی کلیدی داره و نشد نداره. ضمن اینکه مفسر ام ام بی از لحاظ امنیتی بسیار سطح پایین عمل میکنه.
در نتیجه زیاد به این روش هایی که به عنوان سر نخ در ذیل عرض می کنم نمیشه دل بست و هر کدوم هم نیاز به تحقیقاتی از طرف شما داره.
و اما راه ها، روش ها و ترفندهایی که کار کرکر رو دور یا سخت میکنه، به نظرم میرسه که به ترتیب عبارت میشه از اینها :

- استفاده از Secure Layer با زدن گزینه ی اون در حین Compile
- استفاده از قابلیت Password Protect واقع در منوی File > Compress & Export
- استفاده از پلاگین آریانا آقای جواد پرستگاری برای کد کردن کدها
- استفاده از Header اضافی تقلبی برای Resourcer ها
- پک کردن فایل با Packer های فایل استانداردی که کل فایل (نه فقط کدهای باینری) رو بدون خرابی فایل، پک می کنن.
- پک کردن فایل با Packer های جانبی زد دیباگ و باگ میکرها (مثل انداختن نویز در هنگام دیباگ عمل می کنن)
- تغییر آدرس ها و اسامی کلیدی اسمبل شده در فایل، با یک Editor مناسب (برای جلوگیری از شناخت محیط توسعه - MMB - از ساختار خود فایل)
- دستکاری بعضی منابع و هدر های خود فایل اصلی
- برنامه نویسی چند مرحله ای و فعال، و همچنین استفاده از ترفند هایی برای بررسی و مقابله با مانیتورینگ و دیباگر ها
- استفاده از چند محیط مختلف و حل کردن اصل برنامه در چند محیط
- تکه تکه کردن فایل و فراخوانی نامنظم
- استفاده از روش های کلی جانبی از کار های ساده ای مثل Read-Only کردن فایل و مخفی کردن فایل گرفته تا رایت فایل روی سی دی با استفاده از قفل های مخصوص Disc ها و سایر ابزارهای محیطی
- جایگذاری اصل کد در غیر از فایل به صورت هاردور ساید یا سرور ساید (این روش ربط دقیقی به کل ام ام بی نداره و در حقیقت انجام اینکار با خود ام ام بی به تنهایی میسر نیست اما چون بنده خودم در جایی صرفا Interface رو به این صورت طراحی کرده بودم در اینجا گفتم که بدونید راه زیاد هست. و البته جدیدا یک سری از قفل های سخت افزار یا بعضی نرم افزار های جدید به این شکل عمل می کنن که بسیار موثر هست.)
- و ... یکی دو راه دیگه و در نهایت ترکیب تمام اینها

* فقط بهتره در نظر داشته باشید تمام اینها مقداری به حجم نهایی فایل، اضافه و از سرعت اجرای پروژه کم می کنه. همچنین این راه ها، همشون مختص ام ام بی نیستند.
(مواردی رو نمی تونم کامل توضیح بدم چون راه حلی برای کرک کردن هم محسوب میشه و در نتیجه مغایر با قوانین انجمن به حساب میاد.)
* مواردی که عرض شد ربط مستقیمی به استفاده روش های امنیتی برای فروش یک نرم افزار نداره.
*در ضمن با اینکه در ایران این موارد به خوبی پیگیری نمیشه، اما به طور کلی تمام موارد فوق رو با ثبت یک نرم افزار یا یک ایده به نام یک شرکت در سازمان های مربوطه خلاصه می کنن.

موفق باشید.

جدیدترین ارسال ها

بالا