معماری php سایت ، با مقدمه ای از html و css و جاوا اسکریپت

saalek110

Well-Known Member
هر صفحه به عنوان یک کارخانه:

پس گفتیم هر صفحه ورودی هایی دارد ،
که مثل یک کارخانه می ماند که مواد اولیه ای وارد کارخانه می شود و طی پروسه هایی با مواد اولیه کاری انجام می شود.

مثلا صفحه ادیت مطلب ، یک ورودی اش شماره مطلب است. به وسیله این شماره ، مطلب را از دیتابیس فرا می خواند.

هر صفحه باید کاملا مشخص باشد ، چه ورودی هایی دارد و با هر ورودی چه کاری انجام می دهد. این طوری نقشه اون کارخانه با صفحه را شما رسم کرده اید.

saalek110

Well-Known Member
ایجاد یک فرم داخل کدهای اکشن صفحه:

فرض کنید صفحه ای داریم که ورودی هایی با post دریافت می کند
داخل کد اکشن این صفحه ، ما فرم دیگری قرار می دهیم ، با زدن دکمه این فرم ، دوباره صفحه فراخوانی می شود.

ولی باید تمام ورودی های صفحه ، به اکشن صفحه منتقل شود و از فرم داخل اکشن به خود صفحه برگردانده شود.

همچنین می توان یک ورودی به نام وضعیت تعریف کرد که صفحه دریافت کند ، تا وقتی از فرم داخل اکشن ، صفحه دوباره صدا زده می شود ، صفحه بداند که از کجا صدا زده شده است.

PHP:
Daryafte vorodi ha
        $var=$_POST["varrrr"];   

Form

if(      isset  ($_POST['action'] )    )
{

Form2
}

در کد بالا ، نشان دادم ، که فرم دوم کجا قرار گرفته.

فرم ۲ ، باید تامین کننده ورودی های صفحه باشد.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

پس در پست قبل ، نمونه ای از ساختار را مشاهده کردید.
در این ساختار ، صفحه بعد از عمل خود ، که مثلا ادیت یک مقاله است ، با یک دکمه به ادیت مجدد مقاله می پردازد.

یعنی تا زمانی که ادیت باب میل کاربر نشده ، می تواند دکمه فرم دوم را بزند و مجدد ادیت کند.

اگر چنین ساختاری نسازیم ، باید برگردیم به صفحه ای که صفحه ادیت را صدا زده بود و مجدد صفحه ادیت را صدا بزنیم.

success-edu

New Member
بهترین زبونسمت سرور mysql هست (برای زبون بک PHP) یا بهتره بریم سراغ خود sql یا چی؟

saalek110

Well-Known Member

تفاوت sql و mysql در چیست؟

تفاوت sql و mysql در چیست؟

واژه SQL احتمالا به گوش همه ما خورده است. این وازه با MySql که نوعی سیستم مدیریت پایگاه داده است متفاوت است. MySql یکی از محبوب‌ترین برند‌های تجاری در زمینه پایگاه‌های داده است که پایگاه داده‌های رابطه‌ای را مدیریت می‌کند.

این نرم افزار در مدل کلاینت سرور فعال است و زبان رابطه بین کلاینت و سرور زبانی است به نام SQL (Structured Query Language )؛ اگر پایگاه‌های داده دیگری دیدید که در اسم آن از کلمه SQL استفاده شده است سینتکس و زبان ارتباطات بین کلاینت و سرور در آن SQL است. این پایگاه‌های داده معمولا به زبان‌های برنامه نویسی دیگری ایجاد می‌شوند اما همچنان زبان ارتباطات و محاوره در پایگاه داده SQL است.

منبع:

saalek110

Well-Known Member

Differentiating SQL and MySQL: A​

What is the Difference Between SQL and MySQL?​

Now, since you know the basic overview and concept, let’s look at the core differences between SQL and MySQL.

SQL​

MySQL​

SQL is a query programming language that manages RDBMS.MySQL is a relational database management system that uses SQL.
SQL is primarily used to query and operate database systems.MySQL allows you to handle, store, modify and delete data and store data in an organized way.
SQL does not support any connector.MySQL comes with an in-built tool known as MySQL Workbench that facilitates creating, designing, and building databases.
SQL follows a simple standard format without many or regular updates.MySQL has numerous variants and gets frequent updates.
SQL supports only a single storage engine.MySQL offers support for multiple storage engines along with plug-in storage, making it more flexible.
SQL does not allow other processors or even its own binaries to manipulate data during execution.MySQL is less secure than SQL, as it allows third-party processors to manipulate data files during execution.

منبع:

saalek110

Well-Known Member
پس یک صفحه می تواند تعدادی فرم داشته باشد ، و برای هر فرم ، یک تکه کد پاسخ وجود دارد.

یک تکه آزاد کد هم داریم که بدون اجرای هر فرمی ، اجرا می شود.

و قبلا گفتیم داخل پاسخ یک فرم هم میشه یک فرم ایجاد کرد.

و گفتیم صفحه می تواند ورودی هایی داشته باشد که هر فرم داخل صفحه هم می تواند این ورودی های صفحه را پر کند، یعنی به صفحه ورودی بفرستد.

با استفاده از این فرم ها و ورودی صفحه ، خیلی کارها می شود کرد ، که محدوده این کارها الان برای خودم هم مشخص نیست. یعنی خیلی کارهای ابتکاری میشه کرد که به ذهن کس دیگر نرسیده باشد.

من خودم زیاد در این مسیر جلو نرفتم ، چون با یکی دو تا فرم و یک فرم داخل پاسخ یک فرم دیگر ، نیاز سایتم براورده شد. کلا برای سایتهای اداری ، نیازی نیست وارد پیچیدگی های بیشتر شد ، ولی برای ساخت بازیهای وبی ، خوب ، محدودیت ندارد. فعلا من دنبال ساخت بازی وبی نیستم ، و همین ساختارهای ساده فرم و پاسخ فرم ، نیاز من را برطرف کرده.

این توضیحات را می نویسم که فکر نکنید برای یک سایت ساده نیاز به ایجاد ساختار پیچیده دارید، همون مثالهایی که در مورد فرم و پاسخ با کدهای php در سایتهای آموزشی هست ، کافی است. ولی اگر بخواهید سایت شما هوشمندتر و جالب تر بشه ، محدودیتی برای ایجاد ساختارهای تکمیلی نیست.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
و میشه از چند جا ، پاس داد به یک صفحه، منطورم با متد post است
و ورودی های صفجه را بهش می دهیم. با فیلدهای فرم.

قبلا هم گفتیم از داخل صفحه و از داخل کدهای اکشن یک فرم هم میشه فرمی ساخت و خود صفحه را صدا زد.

پس ورودی های صفحه اگر تامین باشه ، میشه از چندین جا یک صفحه را صدا زد و همچنین از داخل خود صفحه.

مثلا شماره ای را به یک صفحه می دهید ، و اون صفحه با اون شماره، دیتایی را از دیتابیس بیرون می اورد و با اون دیتا کاری انجام می دهد. اینجا اون شماره ورودی صفحه است ، و اگر ورودی اش را بهش ندی ، به سراغ کدوم دیتا برود؟ پس ورودی اش را لازم داره.

ورودی بعدی می تواند اجازه دسترسی باشد ، مثلا مدیر سایت می تواند کارهایی کند که بقیه نمی توانند ، در اینجا اجازه دسترسی هم به صفحه ارسال میشه تا بدونه به چه کسی اجازه استفاده از اون صفحه داده بشه تا یک قسمت دیتابیس دستکاری بشه.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
توجه کنید که می توانید در چند قسمت به یک فرم جواب بدهید.
یعنی وقتی دکمه فرم زده می شود ، می توانید در چند قسمت صفحه جواب فرم را بدهید.

حالا ، کاربردش چیه؟ خوب ممکنه یک قسمت صفحه نیاز داشته باشه بعد اکشن فرم باشه ولی می خواهید فرم داخل اکشن را بعد اون قسمت بگدارید.

مثلا فرض کنید اکشن ، کارش اینه متنی را ادیت کرده ، اگر اون متن را قبل اکشن بگدازید حالت ادیت نشده اش را خواهید دید ولی اگر بعد اکشن بگدارید ، حالت ادیت شده اش را خواهید دید.

حالا شما می خواهید بعد اون متن یک دکمه بگدارید ، اینجا مجبورید اکشن را دو قسمت کنید و بعد نمایش اون متن ، دکمه را در قسمت دوم اکشن بگدارید.

PHP:
فرم

اگر متن را اینجا نمایش دهیم ، هنوز اکشن عمل نکرده  و حالت ادیت نشده را می بینید.

قسمت اول اکشن
{
}

نمایش متن ادیت شده توسط اکشن

قسمت دوم اکشن شامل یک فرم
{
فرم دوم
}

در دیاگرام بالا ، یک فرم اول صفحه داریم
اکشن ها هر دو به اون فرم جواب می دهند
در قسمت دوم اکشن ، خودش یک فرم دیگر دارد.

saalek110

Well-Known Member
سایت چیست؟

اگر سایت را چیزی مانند وبلاگ یا فروم یا سایت های شرکتها بدانیم ، .....

یک تابلو است که قابلیت ذخیره هم دارد.
یعنی بیننده می تواند چیزهایی را ثبت هم بکند.

از بعد کدنویسی ‌، خوب php و mysql در سمت سرور وظیفه ثبت و ذخیره سازی را دارند

و در سمت کاربریا کلاینت ، html و css وطیفه نمایش را دارند و کمک هایی هم از جاوا اسکریپت دریافت می کنند.

---------------------------

در بالا بیشتر ، سایتهای اداری منظور بود.....
ولی اگر سایتهای بازی را بخواهیم در نظر بگیریم ، قضیه فرق دارد. البته خیلی بازی ها دیگه در سایت عرضه نمیشن و نرم افزار دارند ولی میشه در سایت هم بازی ساخت.

saalek110

Well-Known Member
در این تاریخ من تاپیک زیر را باز کردم

ساخت بازی با جاوا اسکریپت

می خوام کار را دو قسمت کنم
یک سایت اداری
دوم یک سایت بازی

منظور از سایت اداری ، مثلا وبلاگ و فروم و سایتهای شرکت ها
در این نوع سایتها نوشته ها و عکسها به کاربر نشان داده میشه و کاربر می تونه یادداشت هایی هم بگذارد.
شبکه های اجتماعی هم جزو این سایتهاست.

دوم مکانهای بازی ، که یا در سایت است یا نرم افزار دارد. در این محیط ها بیشتر بازی مطرح است.و باید امکانات بازی فراهم باشد.

saalek110

Well-Known Member

دکمه و فرم ، صدا زننده php یا جاوا اسکریپت

شاید بشه گفت فرم ، وسیله صدا زدن کدهای php ، است
البته به جز اون کدهای php که در اجرای اول صفحه ، اجرا می شوند.

و فرم ، در ظاهر می تواند فقط یک دکمه باشد ولی فیلدهای هیدن داشته باشد.

البته دکمه ها همیشه ، باعث اجرای کدهای php نیست ،
و گاه کدهای جاوا اسکریپت. را اجرا می کند.

پس اگر بخواهیم کلی تر بگوییم ،
دکمه ها ، صدا زدن کدهای php یا کدهای جاوا اسکریپت است.

success-edu

New Member
آیا میشه با css3 و بدون جاوااسکریپت انیمیشن های جذابی توی سایت ساخت؟

saalek110

Well-Known Member
من کار نکردم ، من دنبال کار با جاوا اسکریپت هستم. بعدا شاید سراغش رفتم.

نمونه:

آموزش:

یک مثال:
CSS:
/* The animation code */
@keyframes example {
  from {background-color: red;}
  to {background-color: yellow;}
}

/* The element to apply the animation to */
div {
  width: 100px;
  height: 100px;
  background-color: red;
  animation-name: example;
  animation-duration: 4s;
}

کد و نتیجه اجرا:

کد و اجرای مربعی که حرکت می کند:

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
این را از اینستاگرام پیدا کردم.... نمی دونم چقدر درسته...

Screenshot_۲۰۲۳-۱۲-۰۴_۰۴۴۶۵۷.jpg

جدیدترین ارسال ها

بالا