معایب پشم سنگ

پشم سنگ یکی از پرکاربردترین انواع عایق صوتی و حرارتی است که به دلیل مقاومت در برابر آتش و خواص حرارتی، از مواد عایق محبوبی است. با این حال، معایبی نیز دارد که باید به آنها توجه کرد.

پشم سنگ چیست؟
پشم سنگ حاصل حرارت دادن سنگ بازالت و ماده ای قابل احتراق به نام کک است. هنگامی که سنگ بازالت تحت تأثیر حرارت ذوب شد، مایع به دست آمده به سانتریفیوژ منتقل می شود تا طبق قانون سانتریفیوژ به الیاف تبدیل شود.

در مرحله آخر الیاف تولید شده را روی بشقاب قرار داده و به هم می چسبانند. گاهی اوقات می توان از رزین نیز در این مرحله استفاده کرد. محصول نهایی به دست آمده به عنوان عایق در سقف و دیوارها استفاده می شود. مهم نیست که در کجا به عایق صوتی و حرارتی نیاز است، می توان از پشم سنگ استفاده کرد.

لازم به ذکر است زمانی که الیاف بازالت به مرحله نهایی یعنی پخت رسید، اندازه و ضخامت محصول نهایی بر اساس سفارش مشتری و استفاده مورد نظر تعیین می شود. انواع پشم سنگ عبارتند از:

۱. لحافی
۲. پشم سنگ تخته‌ای
۳. پشم سنگ لوله‌ای
۴. پتویی

معایب پشم سنگ
با توجه به مزایای فراوان پشم سنگ از جمله مقاومت بسیار بالای آن به ویژه در برابر حرارت (750 درجه)، این محصول می تواند انتخاب اول بسیاری از افراد به عنوان عایق باشد. اما بهتر است قبل از خرید پشم سنگ با مضرات آن آشنا شوید.
با وجود سازگاری پشم سنگ با محیط زیست، این محصول اثرات مضری بر سلامت انسان دارد. مهمترین و یکی از اصلی ترین معایب پشم سنگ این است که دستگاه تنفسی را تحریک کرده و باعث خارش و خونریزی در بینی و گلو می شود. از دیگر عوارض پشم سنگ می توان به خارش پوست و سوزش چشم اشاره کرد.
یکی از سوالات مهم این است که آیا پشم سنگ سرطان زا است؟ در پاسخ می توان گفت تنفس مداوم پشم سنگ می تواند باعث سرطان در انسان شود. علاوه بر این، تماس مداوم و طولانی مدت قسمت های مختلف بدن با پشم سنگ می تواند منجر به مشکلات جدی در سیستم عروقی و قلب شود. جدی نگرفتن اثرات مضر پشم سنگ علاوه بر ایجاد بیماری های مرتبط با فشار خون، می تواند باعث آسیب ریه نیز شود.


در مورد مضرات پشم سنگ برای دستگاه تنفسی صحبت کردیم. خوب است بدانید فیبرهای استنشاقی پس از رسوب در مجاری تنفسی به سمت گلو رفته و همراه با بزاق وارد معده می شوند. در نهایت، نزدیکی این فیبرها به بافت های معده می تواند مشکلاتی را در سیستم گوارش ایجاد کند.

مزایای پشم سنگ
علاوه بر معایب پشم سنگ، استفاده از آن مزایایی نیز دارد:
مقاومت در برابر آتش: پشم سنگ غیر قابل اشتعال است و می تواند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کند و آن را به انتخابی مطمئن برای عایق کاری ساختمان ها و سازه ها تبدیل می کند.
عایق صوتی: پشم سنگ دارای خواص صوتی خوبی است، به طور موثر انتقال نویز را کاهش می دهد و کیفیت صدای داخلی را بهبود می بخشد.
زیست محیطی: زیرا از مواد طبیعی و فراوان ساخته شده و قابل بازیافت است.


امکان وجود آزبست در پشم سنگ
آزبست نوعی الیاف یا پنبه ضد حریق است. آزبست مقاومت حرارتی بالایی دارد و می تواند به عنوان عایق در مصالح ساختمانی استفاده شود. اما استفاده از آن در سال های اخیر به دلیل معایب بسیار ممنوع شده است. البته ممکن است برخی افراد به طور غیرقانونی از آزبست استفاده کنند.
یکی از عوارض خطرناک آزبست خطر ابتلا به سرطان و بیماری های مختلف ریوی است. آزبست حتی می تواند اثرات خود را پس از چندین سال نشان دهد. در حال حاضر آزبست پس از سرب و جیوه خطرناک ترین ماده برای انسان و محیط زیست است. برخی اثرات ریوی این ماده را خطرناکتر از سیگار می دانند.نکات ایمنی برای استفاده از پشم سنگ
اکنون که با معایب پشم سنگ آشنا شدید، خوب است بدانید که با رعایت چند نکته در هنگام کار می توان خطرات آسیب و خطرات پشم سنگ را به صفر رساند. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین نکات ایمنی که باعث کاهش مضرات پشم سنگ می شود می پردازیم.

۱- لباس کار بپوشید:
هنگام استفاده از عایق پشم سنگ بدن خود را کاملا بپوشانید. روپوش، دستکش و ماسک بهترین انتخاب برای کار با پشم سنگ است. حتما از ماسک استفاده کنید، به خصوص اگر فضای کار به خوبی تهویه نمی شود.

2. قسمت های اضافی را دور بریزید
پس از برش و حذف پشم سنگ اضافی، قطعات دور ریخته شده و استفاده نشده را از محیط کار خود حذف کنید. به عبارت دیگر، محل کار خود را تمیز و عاری از مواد افزودنی پشم سنگ نگه دارید.

3. از عینک ایمنی استفاده کنید
هنگام کار حتما از عینک ایمنی استفاده کنید تا از آسیب و سوزش چشم جلوگیری شود.

4. پنجره ها را باز کنید
در صورت امکان، تمام درها و پنجره های محل کار را باز کنید. این به بهبود تهویه کمک می کند. این امر نیز احتمال اثرات و مضرات پشم سنگ را کاهش می دهد.

5. پس از اتمام کار دست های خود را بشویید
پس از اتمام کار، دست و صورت خود را کاملا بشویید. بنابراین، اگر الیافی روی پوست شما باقی بماند، شسته می شود.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا