علت خطای E24 در ظرفشویی بوش و روش رفع آن

mehran-zamani

New Member
خطای E24 در ظرفشویی بوش مربوط به عدم تخلیه صحیح آب دستگاه است؛ اما برای اینکه این خطا برطرف شود، باید چند قطعه اساسی که در چرخه تخلیه آب دستگاه نقش دارند، بررسی و عیب‎‌یابی شوند.

در ادامه عوامل ایجادکننده این خطا را بررسی می‌کنیم و روش رفع خطای E24 در ماشین ظرفشویی بوش را بیان خواهیم کرد. در صورتی که با راهکارهای ارائه‌شده مشکل برطرف نشد، لازم است جهت بررسی کارکرد قطعات و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش اقدام کنید.


معنی ارور E24 ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

در حالت کلی کد خطای "E24" به این معنی است که ماشین ظرفشویی بوش به درستی تخلیه نمی‌کند. این مشکل معمولاً به دلیل گرفتگی فیلتر ایجاد می‌شود.

با این حال، اگر مشکل بعد از تمیز کردن فیلتر حل نشد باید شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه یا کاور پمپ تخلیه را بررسی کنید.

دلایل احتمالی کد خطای E24 در ماشین ظرفشویی بوش شامل موارد زیر است:

  • شلنگ تخلیه ممکن است مسدود شده باشد.
  • احتمالا فیلتر ماشین ظرفشویی نیاز به تمیز کردن دارد.
  • پمپ تخلیه خراب شده است.
  • برد الکتریکی ماشین ظرفشویی بوش ایراد پیدا کرده است.

کد خطای E24 در ظرفشویی بوش چگونه رفع می‌شود؟

برای اینکه ارور E24 ماشین ظرفشویی بوش را برطرف کنید لازم است به موارد زیر دقت داشته باشید. در بعضی مواقع این ارور به راحتی رفع می‌شود. در اینصورت شخصا می‌توانید مشکل را حل کنید.

اما در صورتی که با مشکل تخصصی برخورد کردید، بهتر است برای پیشگیری از به‌هم‌ریختگی تنظیمات و آسیب قطعات، از دستکاری دستگاه خودداری کنید و از یک متخصص کمک بگیرید.

1. فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنید

ماشین ظرفشویی بوش دارای 2 فیلتر گرد و صفحه‌ای است. این فیلترها مانع از عبور ذرات غذا و تجمع رسوب آب داخل پمپ تخلیه می‌شوند. بنابراین این فیلتر بعد از چند بار استفاده، ممکن است مسدود شود و مشکلاتی را به وجود آورد.

یادتان باشد همیشه قبل از چیدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی، آن‌ها را با دستمال تمیز کنید. بهتر است ذرات غذا روی ظروف شما باقی نماند چون باعث گرفتگی فیلتر ماشین ظرفشویی می‌شود.

فیلتر ماشین ظرفشویی بوش در کف دستگاه قرار دارد. برای پیدا کردن محل فیلتر، قفسه پایینی و بازوی اسپری را جدا کنید. بالای فیلتر را بچرخانید تا از ماشین ظرفشویی خارج شود.

بعد از جدا کردن فیلتر، آن را با مسواک نرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. بعد از اینکه فیلتر را تمیز کردید، آن را دوباره در جای خودش قرار دهید.

اگر فیلتر به راحتی جدا نشد دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. می‌توانید زمانی که فیلتر ماشین ظرفشویی بوش بیرون است پمپ تخلیه را هم بررسی کنید.

ارور E24 در ظرفشویی بوش


2. شلنگ تخلیه را از نظر گرفتگی و تاخوردگی چک کنید

پیچ‌خوردگی شلنگ تخلیه ممکن است مانع از تخلیه ماشین ظرفشویی بوش شود. در نتیجه، خطای E24 در ظرفشویی بوش ظاهر خواهد شد. در این شرایط، ابتدا بررسی کنید که شلنگ تخلیه پیچ خورده نباشد.

در مرحله بعد این شلنگ را از نظر انسداد و گرفتگی بررسی کنید. اگر ذرات غذا یا جرم داخل این شلنگ گیر کرده باشد، آب به طور کامل از ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود و ارور ماشین ظرفشویی بوش نمایان خواهد شد.

برای رفع خطاي E24 در ظرفشويي بوش، مسیر خروج آب و فاضلاب را چک کنید. اگر کثیفی و رسوبات دیده می‌شود باید داخل شلنگ را بشویید و تمیز کنید. بعد از رفع تاخوردگی و انسداد شلنگ، خطای E24 حذف می‌شود.

چنانچه نمایش ارور E24 در ظرفشویی بوش همچنان ادامه داشت، این احتمال وجود دارد که شلنگ تخلیه فرسوده شده باشد و باید آن را تعویض کنید.

تعویض شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی بوش، کاری تخصصی است و بهتر است توسط تعمیرکار حرفه‌ای انجام شود.


3. عملکرد پمپ تخلیه را بررسی کنید

اگر مشکلی در پمپ تخلیه وجود داشته باشد ماشین ظرفشویی بوش کد خطای E24 را نشان می‌دهد. اگر بعد از تمیز کردن فیلتر، کد خطای E24 برطرف نشد، ممکن است پمپ تخلیه مسدود شده باشد.

شل شدن پوشش پمپ تخلیه هم می‌تواند باعث کد خطای E24 شود. در بیشتر انواع ماشین ظرفشویی بوش، پوشش پمپ و پمپ را می‌توان با برداشتن فیلتر بررسی و تمیز کرد.

توصیه می‌شود هنگام بررسی پمپ از نظر انسداد، از دستکش محافظ استفاده کنید. ممکن است محفظه پمپ دارای اجسام تیز مانند شیشه شکسته باشد و به دستان شما آسیب برساند.

می‌توانید از قاشق چای‌خوری برای باز کردن درپوش پمپ استفاده کنید. با برداشتن پوشش، پمپ را از نظر انسداد بررسی کنید. پروانه پمپ هم باید آزادانه بچرخد. پروانه‌ای که به راحتی نمی‌چرخد نشان‌دهنده خرابی پمپ تخلیه است.

خطاي E24 در ظرفشويي بوش


4. برد ماشین ظرفشویی بوش خراب شده است

خرابی برد الکتریکی یکی دیگر از دلایل خطای E24 در ظرفشویی بوش است. وظیفه برد الکتریکی ماشین ظرفشویی بوش، راه اندازی و کنترل عملکرد قطعات دیگر است؛ بنابراین اگر خراب شود، سیگنالی به قطعات دیگر ارسال نخواهد شد.

اگر سیگنال از طرف برد الکتریکی به پمپ تخلیه نرسد، تخلیه آب انجام نمی‌شود و خطای E24 در ماشین ظرفشویی بوش نمایش داده خواهد شد. تعمیر برد الکتریکی ماشین ظرفشویی کاری تخصصی است و باید توسط تعمیرکار انجام شود.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش

ساده‌ترین راه‌حل برای رفع ارور E24 در ظرفشویی بوش، ریست دستگاه است. گاهی‌اوقات ممکن است کد خطا به اشتباه فعال شود و ریست ماشین ظرفشویی، مشکل را حل کند. برای ریست ماشین ظرفشویی، مراحل زیر را امتحان کنید:

  • دکمه "استارت" را چند ثانیه فشار داده و نگه دارید تا چراغ نشانگر خاموش شود. با این کار، چرخه فعلی را لغو می‌کنید و ماشین ظرفشویی ریست می‌شود.
  • دکمه «ریست» را روی کنترل پنل پیدا کنید. این دکمه ممکن است با برچسب "Reset"، "Start/Reset" یا علامت فلش دایره‌ای مشخص شده باشد. این دکمه را چند ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا چراغ نشانگر خاموش شود.
  • ماشین ظرفشویی را به مدت یک دقیقه از پریز برق جدا کنید. سپس آن را دوباره به برق وصل کنید. با این کار کنترل‌های الکترونیکی تنظیم مجدد می‌شوند.

مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی بوش

تمیز کردن فضای داخلی ماشین ظرفشویی بوش یکی از اقدامات ضروری برای بهینه‌سازی عملکرد این دستگاه است. برای این کار می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

یک فنجان سرکه سفید را داخل ظرف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی بریزید. کاسه را روی قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید. سرکه را مستقیماً داخل ماشین ظرفشویی نریزید چون با شروع چرخه ماشین ظرفشویی، تخلیه می‌شود.

چرخه معمولی شستشو را بدون ظروف یا مواد شوینده در ماشین ظرفشویی اجرا کنید. یک فنجان جوش شیرین را داخل ماشین ظرفشویی بپاشید و چرخه کوتاه با آب گرم اجرا کنید.

خطای E24 در ماشین ظرفشویی بوش


جمع‌بندی

طبق مطالب این مقاله، خطای E24 در ظرفشویی بوش به عدم تخلیه درست آب دستگاه مربوط می‌شود. برای عیب‌یابی مشکل باید فیلتر، پمپ تخلیه، شلنگ تخلیه و برد الکتریکی دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

مسدود شدن فیلتر، خرابی پمپ، تاخوردگی و پارگی شلنگ و معیوب شدن برد الکتریکی از دلایل خطای E24 در ماشین ظرفشویی بوش هستند. اگر بررسی هر یک از این قطعات، مشکل را حل نکرد، ریست ماشین ظرفشویی بوش را امتحان کنید.

منبع:

 

جدیدترین ارسال ها

بالا