طراحی سایت توسط فناوری Web 2.0

با سلام خدمت همگی دوستان مجید آنلاین
مدیران لطفا این تاپیک را حذف نکنید می دونم یک تا پیک در زمینه آژاکس زده شده ولی گفتم اگر بخواهم این موضوع را اونجا ذکر کنم هم موضوع پراکنده میشه هم من به جواب نمی رسم بخ همین منظور این تاپیک را درست کردم تا بتونیم بهتر نتیجه بگیریم
راستش قصدم از ساخت این موضوع در این بخش این بود که بتونم به صورت اساسی
طراحی سایت های پویا یا در اصطلاح داینامیک را یاد بگیرم به همین موضوع در این مورد
یک سری نظراتی را دارم که می خواستم ذکر کنم و امیدوارم که شما نیز با من همکاری کنید

1. من خودم می خواهم با همکاری شما دوستان برنامه نویسی سایت را به وسیله فناوری آژاکس
یاد بگیرم به دلایلی که را پایین ذکر می کنم می خواستم نظر شما را بدونم وپس لطفا پیشنهاداتون را هم
ذکر کنید:
- من بر اساس اطلاعاتی که در این زمینه دارم فناوری تازه بوجود آمده ای است که در حال گسترش هست
می خواهم ببینم ارزش وقت گذاشتن دارد یا نه منظورم اینه که تا چه حد در حال گسترشه در آینده نزدیک
می تونه به وسعت زبان برنامه نویسی PHP یا .net (که شنیدم خیلی پیشرفت داشته) و امثال اون برسه
با توجه به این بحث وب دو
- به دلایلی می خواهم این را زبان را یاد بگیرم چون روز افزون گسترش پیدا کرده و حتی
فکر می کنم اگر بخواهم طراحی سایت انجام بدم به درد بنده می خوره و در آمد قابل توجهی می تونه باشه
این می تونه صحت داشته باشه یا نه
- شنیدم میشه با خیلی زبان ها مثل PHP یا .net ادغام بشه و کارایی را بالا ببره
- مواردی که من خیلی بهش اهمیت میدم و شاید دلایل اولیم برای یادگیری این زبان این ها هست
* در درجه اول می خواهم کار از نظر امنیتی قوی باشه یعنی از نظر امنیت بهش مطمئن باشم
و در صورت نفوذ فقط از طریق نفوذ به سرور اصلی بشه این کار را کرد
* در درجه دوم سرعت بارگذاری اون بالا تر سیستم های دیگه هست و قابل استفاده برای سیستم های دایل آپ
* تا حدودی به صورت آنی هست و اینجور که من خبر دار شدم در همون حین استفاده کاربر
قابلیت به روز شدم داره منظورم اینه که مثلا اگر من یک سایت بسازم و وارد بخش مدیریت بشم
و یک متنی را ارسال کنم برای سایت و سایت برای من باز باشه بعد از زدن دکمه ارسال می تونم
اون متن را در سایت ببینم بدون بارگذاری مجدد
* مورد دیگه که خیلی برام مهمه اینه که محدودیت در ساخت قالب نداشته باشم یعنی به همون سادگی که
توی فتوشاپ مثلا طرح اولیه را میزنم همون را بتونم توی طراحی درست کنم منظورم اینه که مثل موارد دیگه
بحدود به سر برگ پاورقی و بخش اسکلتی مشخص نباشم در حقیقت نتیجه بتونه چیز در حد سایت های فلش باشه
بدون محدودیت ولی به دلایلی فکر می کنم نمی تونم از فلش استفاده کنم یک به دلیل مشکلات ارتباط اون با سایت سازی
طولانی بودن زمان بار گذاری و آنی نبودن به نسبت آژاکس البته من نگران دو چیز در این زمینه هستم
مثلا اینکه آیا میشه افکت هایی مثل فلش را استفاده کنم مثلا حرکت دادن اشیا با کلیک کردن بر روی آنها
مثلا اگر روی روی یک تصویر کلیک کردیم این شی به میزان 50 پیکسل در راستای Y حرکت کنه
یا در صورت باز شدن صفحه ای یا نمایش پیغمامی صفحه اصلی سایت تیره رنگ بشه مثل این که
مثلا زمینه سایت را بشه به صورت مات دید و پیغامی بر روی صفحه نمایان بشه
خوب من تا اینجا توضیحاتنی را دادم و امیدوارم دوستان با بنده همکاری کنند
من فکر می کنم به این شکل عمل کنیم بتونیم جواب مطلوب را بگیریم من خودم فتوشاپ را با انجام
بیش از 30 مثال متنوع انجام دادم تا تو نستم در سطح قابل قبول فتوشاپ را کرا کنم
یا بهتر اینطور بگم که به قول یکی از کاربران همین سایت که اسمشون الان در ذهنم نیست
یک طرح در نظر بگیرید و شروع کنید به طراحی مشکلاتی که داشتید را ذکر کنید
من هم قصد دارم این کار را انجام بدم به همین دلیل تا چند روز آینده من مشخصاتی از سایتی
که می خواهم طراحی کنم را به طور کلی شرح بدم و بگم چه قسمت هایی به چه صورت انجام بدم
و مرحله به مرحله از شما در مورد مراحل ساخت کمک بگیرم
در مرجله اول باید بگم من تجربه ای طراحی سایت های داینامیک ندارم و بر زبانی مسلط نیستم
به همین منظور نمی دونم برای طراحی یک سایت آژاکس یا آژاکس و دیگر زبانها (برای امنیت و کارایی بیشتر)
چه برنامه هایی نیاز دارم و هاست مورد نیاز نیاز به پشتیبانی چه مواردی دارد یا آژآکس با دیتا بیس MYSQL کار می کند یا نه اگر ممکن است برنامه های مورد نظر را ذکر و اگر ممکن است لینکی
برای دانلود آنها قرار دهید
منتظر اطلاعات تکمیلی و پیشنهادات شما هستم
با تشکر خدانگهدار

amir_s

Active Member
Ajax در واقع یک زبان برنامه نویسی نیست .
Ajax یک فناوری هستش که توسط Java Script ارائه شده .
و از اونجایی که Java Script یک زبان برنامه نویسی Client Side هست و مربوط به Server نمیشه ، هیچ وقت نمی تونه جایگزین php یا Asp یا هر چیز دیگه ای بشه ... یعنی اصلا حیطه کاری اونها متفاوت هست .
شما برنامه رو توسط Java Script می نویسید و قسمت سمت سرور رو می تونید با هر زبانی که تحت سرور کامپایل بشه بنویسید .

برای Ajax احتیاجی نیست که هاست شما چیز خاصی رو Support کنه ... شما فقط به یک زبان server side دارید .
java script در browser بیننده سایت compile میشه .

خوب برای اینکه من بتونم یک سایت داینامیک طراحی کنم که شرایط بالا را داشته باشه و امکانات آژاکس شما چه زبانی را پیشنهاد می کنم اگر ممکنه برنامه های مورد نیاز برای طراحی را ذکر کنید
و فکر کنم بتونیم اینجوری نتیجه بگیریم من چیزی را که می خواهم بسازم برای شما شرح میدم و شما به بنده کمک کنید البته اگر زحمتی نباشه من در پست بعدی اگر موافق باشید بخش هایی که می خواهم سایتم داشته باشه را شرح میدم و شروع می کنم برای جلو بردن قدم به قدم و البته من برای طراحی یک سایت پویا امن و متناسب با پیشرفت های فعلی به طور کلی کار اساسی پیشنهاد می کنید با چه برنامه و زبانی کار کنم لطفا معرفی کنید تا من برای یادگیری این سایت را بر آن مبنا بسازم توجه داشته باشید من تجربه ای در این زمینه ندارم و به شدت نیازمند کمک هستم
با تشکر خدانگهدار

آخرین ویرایش:

arashonline

Well-Known Member
فقط اينو بگم و برم !!
سايتهاي ميل گوگل و ميل ياهو كاملا از فناوري ajax طراحي شده اند كه اينترنت پر سرعت را لازم مي داند !!

mosi20

Active Member
سلام
ببین کل آژاکس را روی هم بزاری به 50 خط نمیرسه
این چیزایی که شما میگی همش جاوااسکریپت هستش
آژاکس بنده خدا فقط یه رابط هستش که اونو با جاوا اسکریپت و یک زبان برنامه نویسی ترکیب میکنیم.
این سایت را ببین http://www.parsibox.com آژاکس را میتونی لمس کنی اما آژاکس کاری نمیکنه همه ی کار را php و mysql میکنند اما برای نشون دادن کارایی های اونا از آژاکس استفاده میکنیم

خوب پس بهتره بگم چجوری میشه یک سایت پویا با ادغام آژاکس و زبانهای برنامه نویسی درست کرد شما چه زبانی را با توجه به موارد بالا ذکر می کنید و اگر بخواهم شروع به ساخت یک سایت بر اساس اون زبان برنامه نویسی کنم چه برنامه هایی را باید داشته باشم
مثلا الان من سایت را بر اساس PHP بنویسم یا XML یا .net و یا موارد دیگه کدوم بهتر است؟

tabib_m

Member
سلام
ببین کل آژاکس را روی هم بزاری به 50 خط نمیرسه
این چیزایی که شما میگی همش جاوااسکریپت هستش
آژاکس بنده خدا فقط یه رابط هستش که اونو با جاوا اسکریپت و یک زبان برنامه نویسی ترکیب میکنیم.
این سایت را ببین http://www.parsibox.com آژاکس را میتونی لمس کنی اما آژاکس کاری نمیکنه همه ی کار را php و mysql میکنند اما برای نشون دادن کارایی های اونا از آژاکس استفاده میکنیم
تا حدی موافقم :)

مثلا الان من سایت را بر اساس PHP بنویسم یا XML یا .net و یا موارد دیگه کدوم بهتر است؟
XML یک زبان طراحی سایت نیست.
در مورد .net نمیتونم نظر بدم ، چون تا حالا باش کار نکردم.
PHP رو پیشنهاد میکنم. :)

موفق باشید
عید سعید فطر هم بر تمامی شما دوستان گرامی و بقیه ی مسلمانان جهان مبارک

amir_s

Active Member
بله ... من هم Php رو پیشنهاد می کنم ...
برای Editor هم من از NotePad 2 استفاده می کنم ... برنامه خوبی هست ...
Flex هم می تونه کارساز باشه !

اگر ممکنه شما لینک این دو برنامه را ذکر کنید تا بنده مواردی را که می خواهم در این سایت بگنجانم را ذکر کنم
با تشکر فراوان
میشه یک سایت هم ذکر کنید که از ترکیب آژاکس و پی اچ پی ساخته شده

خوب خیلی متشکر از راهنمایی دوستان من در اینجا یک سری امکانات که می خواهم در این سایت باشه را ذکر می کنم
خوب این سایت به طور کلی باید شامل سه بخش باشه
1.بخش مدیریت
2.صفحه اصلی بخشی که کاربر مشاهده می کند
3.یک بخش نصب برای این سایت به شکلی که سایت هایی که مثلا با vBulletin کار می کنند

این سه بخش کلی بود
اول سوالی را می پرسم که فکر نکنم الان بخواهیم بهش بپردازیم باید اول سایت به طور کامل ساخته بشه یعنی بخش های 1 و 2 بعد بخش نصب یا اینکه باید برنامه نویسی را از بخش نصب آغاز کرد؟
حالا میرم در مورد بخش یک توضیح میدم
اولا باید ذکر کنم من هیچ تجربه ای در زمینه PHP ندارم و لطفا هر بخش را که می خواهید توضیح دهید از قواعد اصلی تا تعیین رنگ زمینه بوسیله پی اچی پی را ذکر کنید
خوب برای بخش مدیریت طبیعتاً باید یک بخش ورود بسازیم یعنی بخشی که یوزر نیم و پسورد را از ما بگیره و همچنین دکمه یاد آوری رمز من برای ساخت این بخش باید جه کار کرد
فعلا تا اینجا برای شروع فکر می کنم کافی باشه
با تشکر خدانگهدار

amir_s

Active Member
برنامه Notepad 2 رو که با یک سرچ توی google می تونید پیدا کنید .
برنامه Flax هم محصول Adobe ( یا همون Macromedia سابق ) هست که اگر مایل به خریدش هستید می تونید از سایت Adobe استفاده کنید . البته نسخه Trail هم برای Download موجوده ...

یک سیستم مدیرت محتوا به اسم ModX هست که با Ajax و Php/MySQL نوشته شده .
رایگان هم هست ... قبلا توی انجمن بحث شده بود ... یکی از دوستان هم زحمت فارسی سازیش رو کشیده بودن ... یه جستجو هم در این زمینه می تونه مفید باشه .

tabib_m

Member
اول سوالی را می پرسم که فکر نکنم الان بخواهیم بهش بپردازیم باید اول سایت به طور کامل ساخته بشه یعنی بخش های 1 و 2 بعد بخش نصب یا اینکه باید برنامه نویسی را از بخش نصب آغاز کرد؟
بخش نصب رو باید در آخر کار ساخت.
اولا باید ذکر کنم من هیچ تجربه ای در زمینه PHP ندارم و...
برای این که بتونید با PHP کار کنید ، اول باید کدهای اون و طریقه ی کار با اون رو یاد بگیرید.
هیچ وقت سعی نکنید که یکباره چندین پله رو با هم بردارید ، چون حتما زمین میخورید.
PHP Manual ، بهترین و قویترین منبع برای استفاده از PHP : آنلاین - داونلود

کتابهای زیادی هم برای آموزش PHP نوشته شده.

از قواعد اصلی تا تعیین رنگ زمینه بوسیله پی اچی پی را ذکر کنید
کار PHP در حقیقت طراحی نیست که بشه با اون مسائلی مثل رنگ زمینه رو تعیین کرد. این کارها ، کارهای HTML ه.
PHP یک زبان سرور ساید هست که با استفاده از دیتابیس ها ، فایل ها و ... یک خروجی به شکل استاتیک و با فرمت HTML (و حتی فرمت های دیگر) میسازه ، و اون رو به سمت کامپیوتر کلاینت میفرسته ، و در نهایت براوزر کدهای HTML ی که به اون رسیده رو کامپایل میکنه و به کاربر نمایش میده.

امیدوارم حداقل HTML رو برای شروع کار بلد باشید.
موفق باشید.

من گفتم متاسفانه خیر بلد نیستم
ولی خوب طی همین آموزش ها قدم به قدم توضبحات آنها را هم ذکر کنید
با توجه به مواردی که گفتید برنامه نویسی را باید کدوم قسمت سایت آقاز کرد؟

arashonline

Well-Known Member
ممنونم تبيب جان !!
پس اول از همه بايد Html رو كامل ياد بگيريم درسته !!
اينو از ما ميپرسم چون خالصانه كمك ميكنيد !!
بعد به نظر شما هم همئن Php رو بعد ياد بگيريم !!
Asp چي ؟؟

NabiKAZ

Well-Known Member
اما نظر من :

دوست عزیز شما بهتره تمام حرفایی که در پست اول گفتید رو فراموش کنید !!! و اگر میخواهید طراحی وب سایت رو از پایه شروع کنید. برای شروع به ترتیب اینها رو فرا بگیرید:

1. HTML
2. PHP+MySQL
3. Java Script

که همه اینها رو در سایت www.w3schools.com میتونید یاد بگیرید.

استاندارد های W3C در مورد طراحی رو هم هیچوقت فراموش نکنید.

ضمناً PhotoShop ، Flash, Front Page رو هم نباید فراموش کرد.

اگر خواستی میتونی با من تماس بگیرید

نبی

من کمی آژاکس کار کردم.
به نظر من بهتره به جای javascript از فلش استفاده بشه.
البته تا حالا این روش رو امتحان نکردم!!

فعلا برای ای جکس

Asp.net سریعترین ترین (به لحاظ امکانات توسعه) و ساده ترین (امکانات ای جکسی) روشه
Java قدرتمندترین و در عین حال دشوارترین روشه
PHP بین دو مورد فوق جا می گیره.

(البته دوستان یه دفعه دعوا راه نندازن این مقایسه فقط از دید ای جکسی در زمان کنونی مطرح شده نه چیزی دیگه)

هر کدوم را هم یاد بگیری Html رو خود به خود یاد گرفتی! اگر به سراغ ابزارهای JavaScript هم رفتی با بیشترین احتیاط انتخاب کن!

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا