شناسایی پیک و حذف بکگراند نمودار؟

bitaroos

Member
سلام دوستان

من دارم یه برنامه برای تحلیل نمودار های XRD می نویسم، چند نمونه از این نمودار ها رو می تونید اینجا ببینید.

برای تحلیل، اول باید نویز های نمودار گرفته بشه، که تو این مورد مشکلی ندارم.

بعد از اون 2 کار دیگه باید انجام بشه، (البته ترتیب این کار ها مهم نیست)

1- حذف بک گراند: تولید Base Line و تفریق Base Line از نمودار ----> حذف بک گراند.
2- شناسایی محدوده پیک ها (قله ها)

بعضی از نمودارها افقی هستن مثل شکل زیر، که برای این نمودار ها مشکلی ندارم
همونجور که می بینید، یه بیس لاین حدودی با رنگ قرمز (منظورم خط تو پر هست نه خط چین) رسم کردم
البته حدودیه و برای تست بود و باید بیشتر روش کار کنم.

همونجور که می بینید، وقتی که به پیک نزدیک می شیم (با فلش سبز رنگ مشخصش کردم) دیگه مقدار بیس لاین
باید ثابت بمونه

attachment.php

----------------------------------------------------------

حالا مشکل اصلیه من برای نمودار هایی هست که شیب دارن مثل شکل زیر

که باید اول پیک ها رو پیدا کنم و مشخص کنم شروع و پایان پیک ها کجا بوده (مثل فلش های سبز رنگ تصویر بالا)

بعدش یه بیس لاین تولید کنم و نمودار رو از بیس لاین کم کنم تا نمودار افقی بشه (مثل تصویر بالا)

من یه بیس لاین حدودی تو فتوشاپ با رنگ قرمز به تصویر زیر اضافه کردم و برای 2 نقطه با فلش دو سویه نشون
دادم که نمودار باید بعد از تفریق، کجا قرار بگیره

تصویر آخر هم همون نموداره فقط فیلتر Smooth رو روش پیاده کردم با استفاده از فرمولی که اینجا گفته

من تو اینترنت که گشتم، برا شناسایی پیک ها، معمولا اول از همه نمودار رو Smooth می کنن.

attachment.php

توجه کنید که پهنای پیک و ارتفاع پیک های بلند نباید زیاد تغییر کنه چون آنالیز رو بر اساس پهنا و ارتفاع پیک های بلند انجام میدیم.
(پیک های کوچک فقط شناسایی بشن کافیه، شناسایی نشدن هم برای من خیلی مهم نیست)

البته بعد از Smooth کردن، ارتفاع پیک کم میشه، ولی میشه بعد از شناسایی پیک ها، ارتفاعشون رو درست کرد

کسی الگوریتمی به ذهنش میرسه که بتونم این 2 کار رو انجام بدم

یا فرمولی مثل فرمول Smooth کردن که بالا لینکش رو گذاشتم وجود داره که این کار ها رو انجام بده؟

می خوام کار ها اتوماتیک انجام بشه و کاربر نهایتا با 2 یا 3 تا کلیک بتونه این کارها رو انجام بده

شاید این لینک و این لینکهم یه ایده هایی بهتون بده

تشکر فراوان
.

پیوست ها

• n1.jpg
    n1.jpg
    103.3 کیلوبایت · بازدیدها: 9
  • n3.jpg
    n3.jpg
    62 کیلوبایت · بازدیدها: 9
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها