سوالات شما از ابزارهای در مایا

c03acac12028461eb82e.gif

سلام به همه دوستان و بچه های متخصص در مایا

خوب همونطور که از اسم تاپیک برمیاد در این تاپیک دوستان تازه کار با مایا ( مثل خودم ) میتونن در اینجا سوالات خودشونو از ابزارهای در مایا قرار بدن تا دوستان متخصص توضیح مختصری درباره اونها بدن.

:nokte:: البته اینو بگم که منظور من از سوالات از ابزارها این نیست که مثلا کسی بیاد سوال کنه گزینه Merge vertices به چه کاری میاد اینجور سوالاتو شاید بشه برخی شو با توضیح مختصری بیان کرد اما نمیشه همشو فقط با تعریف و توضیح فهموند ( البته این نظر شخصیه منه طبق آموزش که در مورد مایا دیدم )

بلکه منظور اینه که شما ممکنه کلیت اثر یک ابزار رو بدونید اما از گزینه های اون ابزار بخاین اطلاع کسب کنید. خوب میتونید در این تاپیک مطرح کنید.

خودم از این جور سوالات خیلی دارم. :green:

پس میتونید برای نمونه به سوالات من توجه کنید تا بهتر متوجه بشید.

امیدوارم دوستان متخصص ما رو از اطلاعات خودشون بی بهره نکنند.

موفق و پیروز باشید.

a13883acc0c34148aea7.gif

سلام به همه.

خوب من سوالت خودمو شروع میکنم.

اینو بگم که من با شرکت دیجیتال توتورز Digital-tutors آموزش خودمو شروع کردم اما برخی مواقع آموزش دهنده توضیحی در مورد گزینه های برخی ابزارها میده اما چون در عمل نشون نمیده متوجه نمیشم. لذا سایت شما رو برای سوال از این گزینه ها بهترین دیدم.

خوب اولین سوال من :

در ابزار Create Cluster در قسمت animation گزینه Relative به چه کاری میاد و کارش چیه؟

اگر سوالاتم ابتدایی شما به بزرگی خودتون ببخشید.

خیلی جالبه این همه متخصص مایا کسی نیست جواب ما رو بده!!!!

یعنی فقط ادعاست!!

sharin

Member
سلام. تند نرو دوست من !!
به اين انجمن خوش آمديد.

و اما در مورد سئوالتون. براي پاسخ به اين جور سئوالات اگر از help خود مايا استفاده كنيد ، نتيجه ي بهتري مي گيريد.

براي توضيحات مسير زير رو در help مايا دنبال كنيد و قسمت mode رو بخونيد.

User Guide > Rigging > Deformers > Deformer Menus > Create Deformers >
Create Deformers > Cluster

منم به صورت عملي در خود مايا با هر دو ثال زدم.

براي فهميدن فرقشون بعد از اينكه توضيحات رو خونديد. فايلي رو كه آپلود كردم باز كنيد و يك بار joint پاييني رو حركت بديد ( يا بالايي ، فرقي نمي كنه )
حالا در ادامه cluster رو حركت بديد.

موفق باشيد.
يا علي.

پیوست ها

• cluster.rar
    69.4 کیلوبایت · بازدیدها: 12
سلام. تند نرو دوست من !!

سلام دوست من ، بنده تند نرفتم ، قصد هم ندارم جر و بحث کنم اما اگر قرار باشه یه سوال که میپرسیم دو روز طول بکشه تا یکی از راه برسه و جواب بده پس معلومه سایت ، سایت نیست. یعنی با ادعاش جور در نمیاد.

و اما در مورد سئوالتون. براي پاسخ به اين جور سئوالات اگر از help خود مايا استفاده كنيد ، نتيجه ي بهتري مي گيريد.
عجبا !!! پسر خوب اگه من انگلیسی در حد تیم ملی بود که میتونستم از help استفاده کنم درد داشتم اومدم سوالمو اینجا مطرح کردم
تمام نرم افزارها help دارن و مختص مایا نیست.

امام ممنون از جوابت اما یطوری میگفتی که بشه فهمید.

کلا فهمیدیم سایت به درد کمک گرفتن نمیخوره ، چرا آبجکت بسازیم و هنر خودمون رو به رخ بکشیم بدرد این کار خیلی میخوره.

محض اطلاع میگم بنده دوسال مدیریت سایت نور آسمان رو به عهده داشتم و باید بگم مدیریت خیلی ضعیفی دارید.

پیرزو باشید.

sharin

Member
سلام دوست من ، بنده تند نرفتم ، قصد هم ندارم جر و بحث کنم اما اگر قرار باشه یه سوال که میپرسیم دو روز طول بکشه تا یکی از راه برسه و جواب بده پس معلومه سایت ، سایت نیست. یعنی با ادعاش جور در نمیاد.

[/FONT]
عجبا !!! پسر خوب اگه من انگلیسی در حد تیم ملی بود که میتونستم از help استفاده کنم درد داشتم اومدم سوالمو اینجا مطرح کردم

کلا فهمیدیم سایت به درد کمک گرفتن نمیخوره ، چرا آبجکت بسازیم و هنر خودمون رو به رخ بکشیم بدرد این کار خیلی میخوره.

محض اطلاع میگم بنده دوسال مدیریت سایت نور آسمان رو به عهده داشتم و باید بگم مدیریت خیلی ضعیفی دارید.

پیرزو باشید.

همون طور كه گفتم تند مي ري دوست من. من هم نمي خوام اين بحث ادامه پيدا كنه . جواب سوالتون رو هم چند دقيقه ي ديگه مي دم ، اين بار جوري كه بفهميد.

و اما در مورد بحثي كه كرديد ، اگر شما مدير سايت ... بوديد ، پس حتما مي دونيد كه مديران وظايف ديگه بردوش دارند و وقت جواب دادن به سوالات اين طوري رو ندارن . در نتيجه اينجا كار بران عادي مثل ما مشكلاتشون رو مطرح مي كنند و باز از بين همين گروه كساني جواب مي دهند. وظيفه ي مدير ، مدريت هست ، نه جواب دادن به اين پست ها.

مديريت هم كه نمي تونه كاربر ها رو مجبور كنه ، بگه چرا جواب نمي ديد ، يا بگه on شو بيا جواب اين دوستمون رو بده كه معتل نشه.اينجا هم افراد مختلف هستند و هر كسي هم گرفتاريه خاص خودش رو داره.
ممكنه كسي ديده باشه اما وقت براي جواب دادن نداشته باشه. مثل خود من !!
اما وقتي كارم تموم شد اومدم و ... .

مايا چون برنامه ايه كه آموزشي زياد براش هست ، معمولا كسي زياد سوال براش پيش نمي ياد ، بخاطر همين بخش مايا ساكت تر از بقيه ي قسمت هاست. و اگر هم كسي جواب مي ده لطف مي كنه كه جواب مي ده و شما هم بايد ممنون باشيد ، نه طلب كار !! حالا چه 2 روز طول بكشه ، چه 10 روز.

اينجا ، من و امسال من منتظر اين نيستيم كه يكي سئوال كنه و ما هم جواب بديم . مي دونيد جواب دادن درست به هر سئوال چقدر وقت مي گيره !!!

من كه ادعايي نديدم، اما من از موقعي كه عضو شدم تا الان ، بااينكه مدت كوتاهي بوده اما دانسته هام چند برابر شده !! ( البته اين بستگي به خود فرد داره. )

چون سئوال شما بعد از 2 روز جواب داده شد ، اينطوري نتيجه گرفتيد كه سايت بدرد كمك گرفتن نمي خوره ؟؟ چه منطقي داريد شما ؟!! تازه يه نگاه به زمان ارسال پست ها بكنيد. حتي 24 ساعت هم نگذشته بوده !!!

:-?

---------------
انگليسي رو لازم نيست در حد تيم ملي بلد باشي !! يه Babylon هم كارت رو راه مي ندازه.
ترجمه ي فوقش 10 خط ، خيلي هم سخت نيست.
همه ي نرم افزار ها help دارند و بهترين منبع براي ياد گيري هم همون help اشون هست ، چونكه كتاب هاي در بازار هم ترجمه ي همين هاست !!
امروزه هم اگر انگليسي ندوني كه ... كلي كارت گيره !!!:-?
و نكته ي بعدي . هيچ وقت منتظر نباش كه كسي ريز و پيز يه چيز رو در بياره بذاره جلوت !! يه سرنخ بگير و خودت برو جلو و سعي كن با ذهن خودت بهش برسي تا رشد كني. هدف منم همين بوده. همونطور كه هدف آموزشي هاي ويدئويي و .... هم همينه.

اما شما كه مي گي يه جوري بگو كه بفهمم !! من كه يه فايل هم آپلود كردم كه آماده بود ، شما فقط بايد كاري رو كه گفتم روش انجام مي دادي ، اونم حركت دادن 2 تا چيز بود. يعني اينطوري هم متوجه نمي شديد ؟!؟ :-?
شما حتي زحمت دانلود رو هم به خودتون نداديد . در صورتي كه من براي درست كردن اون فايل هم زمان گذاشته بودم ، هر چند كم. اگر مي شد خودم براتون دانلودش مي كردم كه استفاده كننيد. ببخشيد كه اين يه قلم كار از دستم بر نمي ياد !!

اينايي كه گفتم قصدم توهين و اينا نبود ها. فقط براي پيشرفت خودت بوده و لازم مي دونستم كه اين ها رو بهت بگم.
البته اينجا جاي اينجور بحث ها هم نيست و خواهش مي كنم ادامه هم نديد. چون كلي وقتم بابت نوشتن اينا گرفته شد.

چند دقيقه منتظر باشيد تا براتون ترجمه كنم .

موفق باشيد.
يا علي.

آخرین ویرایش:

sharin

Member
خوب. اين هم ترجمه. يه نگاه به عكس در پيوست هم كن كه ببيني چقدر اش رو لازم بود بخوني.
--------------------------------------------------
سبك

تغيير شكل cluster تنها زماني اتفاق مي افتد كه (cluster deformer handle) دسته ي تغيير شكل دهنده ي cluster رو جا به جا كنيد. ( حركت ، چرخش ، مقياس )
زماني كه Relative فعال هست ، فقط جا به جا كردن ( منظور move , rotate , scale هست ) خوده cluster deformer handle سبب اثر تغيير شكل مي شود. زماني كه Relative غير فعال هست ، جا به جايي شيئ parent شده به cluster deformer handle مي تواند سبب اثر تغيير شكل شود.

براي مثال ، فرض كنيد شما از يك cluster deformer براي تغيير شكل هر چه نرم تر پيرامون مفصل مچ دست كاراكتر skinned شدتون استفاده مي كنيد. اگر شما در حالي كه Relative فعال باشد cluster deformer بسازيد ، cluster رو به مفصل مچ parent كنيد ، شما مي تونيد مفصل شانه رو بچرخانيد، بدون اينكه تاثيرات cluster deformer را پيرامون مچ داشته باشيد. ( يعني مچ با چرخش شانه مي ياد بالا اما cluster اثرش رو نشون نمي ده ) . اما زماني كه خود cluster deformer handle را حركت بديد ، مي تونيد سبب تاثيرات cluster deformer دور مچ باشيد. حالت پيش فرض فعال هست.
-----------------------------------------------------
در پرانتز خودم توضيحات اضافه كردم كه بهتر بفهميد . ( اين هم از مشكلات ترجمه هست !! بخاطر همين بايد دنبال گونه ي مرجع بود. )

اگر غير فعال باشه ، موقعي كه مفصل شانه رو مي چرخوني ، هم زمان باجا به جا شدن مفصل شانه و مچ ، cluster تاثيراتش رو مي ذاره.

كاربردش هم كه واضح هست . در فايلي هم كه برات آماده كردم يه نمونه هست كه مي توني عملي ببيني.

همش همين بود. به همين راحتي. ( اما من مطمعنم كه زماني كه مسير رو در help بهتون دادم ، شما حتي توي help مايا هم نيومديد )

به اين سوال استثنائن اينجوري جواب دادم كه ببينيد نگاه كردن به help كار سخت و نشدني يي نيست. ان شائ الله سري هاي بعدي خودتون اين كار رو مي كنيد.

موفق باشي دوست من.:rose:

يا علي.

پیوست ها

• Help_MAYA.jpg
    Help_MAYA.jpg
    134.1 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • cluster.rar
    69.4 کیلوبایت · بازدیدها: 7

mehrdad_hellboy

Well-Known Member

[/font]

پیرزو باشید.

سلام
به فروم خوش اومدی داداشی
اما ما همگی دارین سعی میکنیم که اینجا رو خوب نگه داریم
شما هم به همه ی جوابات میرسی نگران نباش
فقط وقت میبره کخه طبیعیه
و به نظر من دیگه سعی نکنی بار فنی سایت رو زیر علامت سوال ببری تو ملا عام بهتر میشه

هر موضوعی هست که به نظرت انتقاداز سایته
باید به ریاست کل یا رییس انجمن بگی
اینجا هم بهترین فرومیه که من تو ایران دیدم
خودت هم در آینده متوجه خواهی شد

مخلصیم

Mr_lesani

Member
سلام. میشه طرز کار ابزار cv curves ,و ep رو برای من توضیح بدید یا یه آدرس که بتونم آموزش ویدئویش رو دانلود کنم هر چی میگردم هیچی راجبش پیدا نمیکنم شاید چون خیلی ساده است! ولی خوب من تازه کارم

sharin

Member
سلام .
آموزش ويدئويي براي دانلود سراغ ندارم. شما آموزشي هاي digital tutors رو تهيه كنيد و پيش بريد.

از اين مجموعه اين ها رو نگاه كنيد.
Maya Modeling Techniques Automotive ساخت يك ماشين كاملا بااستفاده از curve .

يه محيط شهري هم بود اسمش يادم نيست ، براي ساخت كابل ازش استفاده كرد ( نديديش هم زياد مهم نيست چون جا هاي ديگه هم ياد داده و خيلي ساده هست. )

ساخت jet Bike اين فوق العادست ، حتما ببينش.
يه چاقوي چند كاره هم بود كه براي زنجير و ذره بين و چندتا چيز ديگه ازش استفاده مي كرد.

-------------------------------------------
يه نگاه به help MAYA هم بندازيد . چند خط بيشتر نيست و يه چيزايي توش گفته.
--------------------------------------------
توضيحات كه زياد داره و نمي شه نوشت و استفاده هاي مختلفي هم داره . اما همين قدر بدونيد كه چيز فوق العاده اي هستند و فوق العاده پر كاربرد هست.

Mr_lesani

Member
help maya

سلام. help من غیرفعاله! اول اشکال مرورگر safari رو میداد حالا م که نصب کردم بازم اصلا فعال نیست. چیکارش کنم؟ :shock:

آخرین ویرایش:

sharin

Member
با چه ورژني كار مي كنيد ؟؟
موقع نصب تيك هر دو گزينه رو مي زنيد؟؟
به نظر من كه اگه درست نشد يه ورژن ديگه رو استفاده كنيد. خودم بنا به دلايلي با 2009 نسخه ي 32bit كار مي كنم. help اش هم مشكلي نداره ، روي fire fox و opera هم امتحان شده و جواب داده !!

موفق باشيد.
يا علي.

Mr_lesani

Member
حرف ض طراحی شده

سلام. شکلی تقریبا با منحنی های حرف ض کشیدم با ابزار cv ، و بعدش ازش دو تا کپی گرفتم و به وسیله loftدو سطحو
به هم متصل کردم و یه حجم بوجود آوردم اما دو طرفش باز هستن هنوز. چه طوری اونا رو هم به هم وصل کنم؟
ببخشید با این سوالای ابتدایی حالا حالا ها مونده تا ما حرفه ای بشیم:green:
سوال 2: یه منحنی مارپیچی دارم مثلا یه مار! یه مسیر با curve کشیدم و یه دایره اول این مسیر و بعدش دستور extrude، اول منحنی ام درس حجم پیدا می کنه ولی جاهای که منحنی تعقییر مسیر داده حجمم لوله مانند ضخامتش فرق می کنه چکارش کنم؟
امیدوارم منظورمو تونسته باشم برسونم دوستان اساتید.

sharin

Member
سلام
در مورد سوال اول ، براي اينكه انتهاي يك curve رو روي curve بندازي ، بايد اول انتها رو نزديك curve كني و با نگه داشتن دكمه ي C و انتقال انتها روي curve ، هر دو رو روي هم مي ندازي.

البته قلق داره ، اولش يكمي سخته. ببين بايد انتها رو بياري نزديك curve تا جايي كه مربع زرد رنگ وسط move ، يه گوشش بره روي curve .
حالا c رو بگير و از همون گوشه ، انتها رو ، روي curve بكش ، يه جابه جايي كوچيك در اون لحظه باعث مي شه انتها روي curve حركت كنه !!

در منو surface ، قسمت edit curve ابزار هاي مختلفش هستند ، open\close curve و attach curve و rebuild curve مي تونه به كارتون بياد .

--------------------------------- ويرايش -------------------------

اگر منظورتون بالا و پايينشون هست ، راحت ترين كار اينه كه ، براي loft نوع سطحتون رو polygon تعيين كنيد . بعد با ابزار edge ( اگر ورژن 2009 به بالا هست ) روي يكي از edge هاي بالا دوبار بزنيد تا كل edge هاي سطح بالا انتخاب بشه. حالا گزينه ي fill hole رو بزنيد . ( از قسمت polygon ، mesh ) براي سطح پايين هم همين كار رو كنيد. البته با رفتن به level 3 نتيجه ي دلخواه اتون رو نمي گيريد. با ابزار edge loop tool يك loop از edge در سطح جانبي ، يك بار بالا نزديك سطح و بار ديگر پايين به طور مشابه ، ايجاد كنيد.

--------------------------------------------------------------------

براي سئوال دوم : خوب شما بايد تنظيمات رو درست كنيد ، اول از edit curve ، گزينه ي rebuild curve را بزنيد ومطابق با عكس پيوست پيش بريد. اون عدد 6 رو مي تونيد تغيير بديد ، (براي نرميه كار). در نهايت گزينه ي CVs رو از همون قسمت بزن كه فاصله ي point ها روي curve تنظيم بشه.

بعد نوع سطح اتون رو هم بايد انتخاب كنيد. در setting extrude تغييرات رو مطابق با عكس پيوست اعمال كنيد . نوع سطح رو من روي polygon گذاشتم كه شما مي تونيد روي nurb يا ... بذاريد.

help maya انواع مثال ها رو هم زده .
اگر اون آموزشي ها رو هم نگاه كنيد اين سئوالات براتون پيش نمي ياد.
شما لطف كنيد اول كاملا آموزشي ها رو خوب و با دقت دنبال كنيد ، بعد اگر سئوال داشتيد بيايد بپرشيد. ما در خدمتيم.
چون اينجوري اين سئوالات فقط براي خودتون سوال هست و بدرد كسي ديگه نمي خوره.

موفق باشيد.:rose:
يا علي.

پیوست ها

• rebuiled curve.jpg
    rebuiled curve.jpg
    46.5 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • extrude setting.jpg
    extrude setting.jpg
    83 کیلوبایت · بازدیدها: 2
آخرین ویرایش:
همون طور كه گفتم تند مي ري دوست من. من هم نمي خوام اين بحث ادامه پيدا كنه . جواب سوالتون رو هم چند دقيقه ي ديگه مي دم ، اين بار جوري كه بفهميد.
بیخیال دوست من ، اگه قرار باشه تو یه چیزی بگی من یه چیز دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه.

در کل شما درست میگی بیخیال OK. :wink:

اگر شما مدير سايت ... بوديد ، پس حتما مي دونيد كه مديران وظايف ديگه بردوش دارند و وقت جواب دادن به سوالات اين طوري رو ندارن
مطلبی که گفتم برمیگرده به نامه نگاری بین من و مدیر شما و ربطی به اینجا نداره ، نمیخام در این حرفی بزنم اما بهتره مدیر شما یکم بیشتر به کاربران تازه اهمیت بده تا موجب جذب کاربران بشه حداقل تو نامه نگاری خصوصی. اونم بیخیال :wink:

هيچ وقت منتظر نباش كه كسي ريز و پيز يه چيز رو در بياره بذاره جلوت !!
نصیحت قشنگی بود یادم میمونه

من كه يه فايل هم آپلود كردم كه آماده بود
بدرد من نخورد چون از شما 2009 هستش و من 2007 و 2008 :green:

به اين سوال استثنائن اينجوري جواب دادم كه ببينيد نگاه كردن به help كار سخت و نشدني يي نيست. ان شائ الله سري هاي بعدي خودتون اين كار رو مي كنيد.
بابا مهندس کوتاه بیا ، من اصلا دوست دارم شما جواب بدی برا همین مزاحمت میشم :green:
موفق باشي دوست من
بهمچنین

سلام
به فروم خوش اومدی داداشی
اما ما همگی دارین سعی میکنیم که اینجا رو خوب نگه داریم
شما هم به همه ی جوابات میرسی نگران نباش
فقط وقت میبره کخه طبیعیه
و به نظر من دیگه سعی نکنی بار فنی سایت رو زیر علامت سوال ببری تو ملا عام بهتر میشه

هر موضوعی هست که به نظرت انتقاداز سایته
باید به ریاست کل یا رییس انجمن بگی
اینجا هم بهترین فرومیه که من تو ایران دیدم
خودت هم در آینده متوجه خواهی شد

ممنون
امیدوارم

جدیدترین ارسال ها

بالا