سوالاتی در مورد دستورات لینوکس

negin8913

New Member
خواها به این سوالا جواب بدیدفقط2روز وقت دارم مرسی
/etc/passwd و /etc/shadow چه فایل هایی هستند؟
لیست کردن فایل­ها با چه دستوری است؟

جستجوی یک عبارت در درون یک فایل با چه دستوری است؟

بوسیله دو دستور بالا، دستوری را بنویسید که در خروجی دستور ls به دنبال فایل mount بگردد.

اگر ندانید دستور diff چه می کند ، چگونه از راهنمای لینوکس می پرسید؟
به صورت عملی به مسیر /bin/ بروید و بگویید که حق دسترسی فایل mount (که یک دستور) است چیست؟ چرا رنگ این دستور متفاوت است و به چه معنی است؟

یکسری دستور بنویسید که حق دسترسی یک فایل متنی با نام salam.txt را به صورت rwxrw-r-- در آورد

Majid

مدیر سایت
عضو کادر مدیریت
سلام

عنوان مطلبتون رو من ویرایش کردم چون عنوان مناسب باعث میشه شما زودتر به نتیجه برسی..

/etc/passwd و /etc/shadow چه فایل هایی هستند؟
بطور خلاصه /etc/passwd فایلی هستش که در اون اطلاعات کاربران لینوکس ذخیره میشه از جمله نام کاربری ، مسیر پیش فرض شاخه home کاربر یا دسترسی shell کاربران در اون ذخیره میشه و فایل /etc/shadow هم پسوردهای کاربران بصورت encrypt شده به همراه اطلاعات جانبی مربوط به کلمه عبور مثلزمان expire شدن پسورد یا آیا یوزر فعال هست یا نه و کلا اطلاعات امنیتی در اون قرار داده میشه.

لیست کردن فایل­ها با چه دستوری است؟
لیست کردن فایلها با دستور ls هستش که برای اینکه جزییات فایل رو ببینید کافیه ls -l رو اجرا کنی .

جستجوی یک عبارت در درون یک فایل با چه دستوری است؟
برای جستجو در محتوای یک فایل از دستور grep باید استفاده بشه

بوسیله دو دستور بالا، دستوری را بنویسید که در خروجی دستور ls به دنبال فایل mount بگردد.
میتونی از این دستور برای پیدا کردن mount در خروجی ls استفاده کنی:
کد:
ls -l | grep 'mount'

اگر ندانید دستور diff چه می کند ، چگونه از راهنمای لینوکس می پرسید؟
از این دستور استفاده کنید :

کد:
man diff

به صورت عملی به مسیر /bin/ بروید و بگویید که حق دسترسی فایل mount (که یک دستور) است چیست؟ چرا رنگ این دستور متفاوت است و به چه معنی است؟

این دستورات را اجرا کنید :
کد:
cd /bin/
ls -l mount

یکسری دستور بنویسید که حق دسترسی یک فایل متنی با نام salam.txt را به صورت rwxrw-r-- در آورد
فکر میکنم در تایپ سطح دسترسی اشتباهی وجود داره برای همین نمیشه کمک مستقیم کرد اما اعداد سطوح دسترسی به شکل زیر است:

کد:
---      0
--x     1
-w-     2
-wx     3
r--     4
r-x     5
rw-     6
rwx     7

باید از دستور chmod برای تغییر سطح دسترسی استفاده بشه مثلا :
کد:
chmod 644 salam.txt