درخواست:بخش پذیری دوعدد بدون استفاده از عملگر%ومد

mhabat

Member
با سلام.من یک تمرین سی پلاس پلاس دیدم.نتونستم حلش کنم.گفتم اگه میشه یک راهنمای یا الگریتمی
که لازم هست تا برنامه رو بنویسم رو بگین.
تمرین:برنامه یی بنویسید که دوعدد از ورودی بگیرد و بدون%ومد گرفتن بگوید که این دو عدد برهم بخش پذیر هستند یا خیر.اما نمی خوام یک تابع بسازم بعد دو عدد رو بگیره و مقایسه کنه.
یک تمرین بود که فقط می خوام بدنم برای جواب این سوال باید از توابع گرافیکی استفاده کرد یا خیر.
تمرین:برنامه یی که مختصات نقطه ابتدایی و انتهایی یک خط را بگیرد و علاوه بر رسم آن عمود منصف آن را رسم کند.(فقط بگین که ار تابعgraphic.hباد استفاده بشه یا خیر)
خیلی ممنون

the_king

مدیرکل انجمن
با سلام.من یک تمرین سی پلاس پلاس دیدم.نتونستم حلش کنم.گفتم اگه میشه یک راهنمای یا الگریتمی
که لازم هست تا برنامه رو بنویسم رو بگین.
تمرین:برنامه یی بنویسید که دوعدد از ورودی بگیرد و بدون%ومد گرفتن بگوید که این دو عدد برهم بخش پذیر هستند یا خیر.اما نمی خوام یک تابع بسازم بعد دو عدد رو بگیره و مقایسه کنه.
می توانید عملگر % رو با عملگر تقسیم (/) شبیه سازی کنید، شرط زیر زمانی برقراره که متغیر int ئه a بر
متغیر int ئه b بخش پذیر باشه :
کد:
if (a % b == 0)
{

بجای عملگر % از عملگر تقسیم استفاده می کنیم :
کد:
        if ((a / b) * b == a)
        {
چون a و b هر دو int اند، تقسیم a / b بدون در نظر گرفتن اعشار انجام میشه، وقتی نتیجه را در b ضرب می کنیم،
دو حالت پیش میاد، اگر a بر b بخشپذیر باشه، قسمت اعشاری صفر بوده و حاصل با خود a برابره،
اما اگر بخشپذیر نباشه، قسمت اعشاری اش صفر نبوده و حذف شده و نتیجه با a برابر نیست.

یک تمرین بود که فقط می خوام بدنم برای جواب این سوال باید از توابع گرافیکی استفاده کرد یا خیر.
تمرین:برنامه یی که مختصات نقطه ابتدایی و انتهایی یک خط را بگیرد و علاوه بر رسم آن عمود منصف آن را رسم کند.(فقط بگین که ار تابعgraphic.hباد استفاده بشه یا خیر)
خیلی ممنون
بله، قطعا برای رسم گرافیکی باید از توابع گرافیکی استفاده کنید، اما اینکه از کدوم کتابخانه استفاده کنید به
کامپایلر تون بستگی داره، چون توابع گرافیکی جزو استاندارد زبان ++C نیستند و در هر کامپایلری پیاده سازی
متفاوتی دارند.

mhabat

Member
سلام.خیلی ممنون از پاسخ خیلی خوبتون.
میشه برنامه بالا رو بدون'/'نوشت ؟..!یا امکا پذیر نیست؟
برای تمرین دومی منظور طراح این نبوده که مثلا اون شکل رو با حروف نوشت؟مثلا تو این تایپک:
http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=184604
ما به برنامه عدد میدیم برامون لوزی میسازه.
خیلی ممنون

the_king

مدیرکل انجمن
سلام.خیلی ممنون از پاسخ خیلی خوبتون.
میشه برنامه بالا رو بدون'/'نوشت ؟..!یا امکا پذیر نیست؟
چرا امکان پذیره، به حلقه while نیاز داره و عملگر تفریق، شبیه سازی باقیمانده تقسیم با عملگر تفریق :
کد:
    int c = a;
    while (c >= b)
        c -= b;
    if (c == 0)
    {

برای تمرین دومی منظور طراح این نبوده که مثلا اون شکل رو با حروف نوشت؟مثلا تو این تایپک:
http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=184604
ما به برنامه عدد میدیم برامون لوزی میسازه.
خیلی ممنون
اونجا خط ها زاویه مشخص و ثابتی دارند و مساله نمایش ستاره است، نه خط پیوسته با زاویه متغیر.
یک خط که بین دو نقطه رسم میشه هر جور زاویه ای می تونه داشته باشه که رسم اش در محیط متنی میسر نیست،
چه برسه به عمود منصف اش. ترسیم خط در محیط متنی که تعداد سطر ها خیلی محدوده به مراتب پیچیده تر از
ترسیم خط در محیط گرافیکی است.

جدیدترین ارسال ها

بالا