اصول چاپ

farzadbb

Member
سلام به همه ی برو بچه های گل مجید آنلاین

این تایپیک را برای آشنا کردن افراد تازه کار با چاپ و تقویت کردن معلومات حرفه ای ها ایجاد کردم .
می خواهم در مورد مسایل مربوط به چاپ توضیح بدم که می تونه به همه کمک کنه .
در این تایپیک من قصد دارم با کمک شما دوستان عزیز به بررسی روش های مختلف چاپ ، انواع کاغذ ها ی چاپی ، خطاهای معمول در طراحی و چاپ ، و راه حل های مرتبط با آن ، نحوه محاسبه ی هزینه یک پروژه از طراحی تا چاپ که می دونم بیشتر دوستان در این مورد ضعف دارن و موارد دیگر بپردازم .
برای اینکه این تایپیک خسته کننده نباشه و حتی بعد از تموم شدن بحث به صورت مرجعی خوب در بیاد و افرادی که تازه عضو میشوند هم بتونند به راحتی از اون استفاده کنند از دوستان گرامی خواهش می کنم از پاسخ های بیهوده و تشکر کردن در قالب پاسخ خودداری کنند . اگر کاری گذاشته شد برای نظر خواهی از دوستان یا برای اینکه ببینیم هر مقاله چه میزان برای جمع مفید بوده فقط از دکمه ی تشکر (
post_thanks.gif
) استفاده کنید . بدیهی است که تعداد بیشتر تشکر نمایان گر بهتر بودن مقاله یا کار مورد بحث است پس خواهش می کنم به جز در مواقعی که می خواهید نکته جدیدی را به دوستان آموزش دهید از پاسخ دادن خودداری کنید . بحث های متفرقه را می توانید از طریق پیغام خصوصی با من در میان بگذارید.

امید است که این تایپیک مورد پسند عموم قرار گیرد .:)

بحث اول :

بررسي خطاهاي طراحي و چاپ

فکر می کنم اولین چیزی که باید مورد بحث قرار بگیرد مشکلات و خطاهایی است که در کارهای چاپی به وجود میاد .
در زیر من به مواردی که به ذهنم میرسه اشاره میکنم . اگر موارد خاص دیگری به ذهن دوستان میرسه به پایین اضافه کنند تا این بحث کاملتر بشه . اگر پس از مدتی نکته ی جدیدی به ذهنتون رسید پست قبلیتون رو ویرایش کنید و در ادامه ی اون نکته ی جدید رو وارد کنید :

الف- مشکلات فونت :

1- فونت ها به شکل های عجیبو غریب دیده می شوند >> فونتی که شما در یک کار استفاده می کنید ممکنه در کامپیوتر چاپخانه موجود نباشد پس همواره به خاطر داشته باشید که باید فونت ها را همراه سند به چاپخانه بفرستید . این مشکل معمولا در کارهای برداری دیده می شود . راه حل دیگری هم وجود داره اونم تبدیل کردن متن به منحنی است که در بحث های آینده به آن می پردازیم.

2- فاصله افتادن بین حروف فارسی >> بعضا مشاهده می شود که بین حروف فارسی یک متن جای خالی افتاده است . این ایراد دو علت شایع دارد . یک این که ممکن است فاصله بین حروف زیاد باشد و دیگر اینکه ممکن است خط با رنگ متفاوتی نسبت به خود حروف رنگ شده باشد . راه حل پیشنهادی برای جلوگیری از بروز این مشکل کم کردن فاصله بین حروف و weld کردن فونت های فارسی ( در نرم افزار کورل ) یا تیدیل کردن به path ( در نرم افزار فری هند ) است.

3- از بین رفتن نوشته ها در حین برش >> این مورد یکی از خطاهای بسیار شایع است . طراحان باید توجه داشته باشند که همواره باید نوشته ها را از اطراف طرح که محل برش است دور نگه دارند چون بسیار پیش میاید که به علت انحراف تیغ قسمتی نوشته از بین می رود . پس هواره به یاد داسته باشید که بهتر است نوشته ها چند میلی متر از لبه کار دور باشد.

4- نوشته ها رنجه دار هستند >> برای جلوگیری از رنجه دار شدن تصاویر سند نهایی را از روی برنامه های برداری همچون کرل و فری هند ارسال کنید به خصوص در مورد حروف و نقوش ظریف اگر مجبور به خروجی گرفتن از رویتصویر هستید حتما تصویر خود را با فرمت tiff و حداقل 300 dpi ارسال کنید .

5- نوشته های رنگی تار دیده می شوند >> این خطا معمولا وقتی رخ می دهد که رنگ های متعددی در حروف بکار رفته باشد . وقتی که در حروف رنگ های متعددی استفاده کنیم در هنگام چاپ اندکی جابه جایی رنگ باعث در هم رفتن رنگ ها و تار شدن متن می شود پس بهتر است از یکی از رنگ های CMYK استفاده کنیم و ترجیحا رنگ مشکی K

ب - مشکلات تصاویر :

1- رنگ مشکی بور شده است >> بیاد داشته باشید که استفاده از مشکی تک رنگ در طراحی باعث بور شدن کار پس از چاپ می شود . بهتر است به جای مشکی تک رنک ازاز ترکیب چهار رنگ CMYK با مقدار C=80 , M=60 , Y=30 , K=100 استفاده کنید. بعضا می بینیم که با وجود اعمال این تنظیمات تصویر کمی بور دیده می شود . باشکال اینجاست که رنگ ها در چاپ به جای CMYK به صورت KCMYK است . این مشکل مرتبط با چاپخانه است پس برای جلوگیری از بروز آن باید این نکته را به چاپخانه خاطر نشان کنید . همچنین می توانید در طراحی رنگ زرد خود را پایین بگیرید تا از عدم وقوع آن اطمینان بیابید.

2- تصاویر جابه جا چاپ شده >> این ایراد در نرم افزار free hand هنگامی رخ می دهد که نام تصاویر شبیه هم باشد . برای جلوگیری از این مشکل نام تصاویر را چک کنید و همه را در یک پوشه قرار دهید .

ج- مشکلات چاپخانه ای :

چون این دسته از مشکلات به چاپخانه مرتبط می شود و ناظران چاپ حتما با آن ها آشنا هستن ، فقط جهت آگاهی شما آن ها را می نویسم که بدانید مشکل از شما نبوده است و در صورت تمایل به چاپخانه گله کرده و در خواست خسارت کنید .

1- چاپ کم رنگ شده است .
2- تغییر رنگ در فرمت های چاپی
3- بخشی از کار چاپ شده کم رنگ است
4-ایجاد سایه در کار چاپ شده
5- لکه های چاپ نشده
6-ریجستر ها روی هم نمی افتند
7- بر روی تصاویر نقطه یا خال یا لکه می بینید
8- کم رنگ بودن تصویر
9- کشیدگی تصویر چاپ شده به یک طرف
10- تصویر دو تایی می شود.

این مشکلات معمولا در رابطه با چاپخانه است ( در صورت اطمینان از نبود مشکلی خاص در کار شما نظیر کمی کیفیت عکس ) و علت آن هم معمولا به ایراد های وابسته به لاستیک ، مرکب سیلندر و... بر می گردد که در صورت تمایل بعدا به آن می پردازیم .

حاشيه: در پست هاي بعدي به مسايل ديگر مي پردازم.

آخرین ویرایش:

farzadbb

Member
بحث دوم :

برای خیلی از دوستان دسترسی به کتاب طیف یا پنتن امکان پذیر نیست به همین خاطر چند مورد از رنگ های مهم و پر کاربرد این کتاب را برای شما ذکر می کنم تا در مواقع لزوم از اونها استفاده کنید . البته رنگ ها در مانیتور به خوبی دیده نمی شود به همین دلیل فقط نام آنها و کد CMYK مربوط به هر کدوم رو براتون می نویسم .

سبز روشن >> C=45 , Y=100
سبز >> C=80 , Y=100
آبی آسمانی >> C=100 , M=20
خردلی >> C=20 , M=20 , Y=100
نیلی>> C=100 , M=80 , Y=60
زرد قاصدک >> M=100 , Y=100
قرمز آجری >> M=60 , Y=80 , K=20
پرتقالی >> M=60 , Y=100
سبز مایل به زرد >> C=50 , M=10 , Y=100
سبز زیتونی >> C=80 , M=50 ,Y=100
نارنجی خرمالویی >> M=70 , Y=90
شقایق >> C=20 , M=100
فیروزه ای >> C=90 , Y=50
اکر >> C=20 , M=40 , Y=100
قهوه ای مایل به قرمز >> C=60 , M=100 , Y=90
زرد نارنجی >> M=20 , Y=100
آبی کبالت >> C=100 , M=50
آبی صحرایی >> C=40 , M=20 , K=40
آبی طاووسی >> M=25 , Y=50 , C=100
سبز طاووسی >> C=100 , M=80 , Y=100
طلایی >> M=20 , Y=60 , K=20
آبی کبود >> C=80 , M=10
آبی آسمانی روشن >> C=30 , M=10
آبی بامبویی >> C=70, M=25 , Y=30
زرد قناری >> Y=50
قرمز چراغ راهنمایی >> M=100 , Y=100
رنگ بدن >> M=20 , Y=30
صورتی ارکیده >> M=50
قرمز لاکی >> C=30 , M=100 , Y=80
لاجوردی >> C=60 , M=45

من نمی دونم که دوستان تمایلی به ادامه این تایپیک دارند یا نه ؟! اگه می خواهید که بازم بنویسم حداقل با تشکر (
post_thanks.gif
) بگید که من بدونم آیا نیازی به نوشته هام دارید یا نه ؟!

اینم جدول هزینه های طراحی ( تعرفه رسمی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران ) برای کسانی که می خواهند قیمت رسمی به مشتریشون بدند

طراحی آگهی روزنامه و مجله >>..............................................................................................................150،000
طراحی بدنه اتوبوس >>.........................................................................................................................300،000
طراحی بیلبورد >>...............................................................................................................................250،000
طراحی یک ست نوشت افزار ( کارت ویزیت ، سربرگ ، پاکت نامه ) >>.....................................................................250،000
طراحی جلد کاست و سی دی و صفحات داخل و پشت >>......................................................................................100،000
طراحی تک تبلیغاتی >>.........................................................................................................................250،000
طراحی برچسب ، لیبل ( بدون عکاسی ، طراحی نام ، نشانه و ... ) >>......................................................................250،000
طراحی بسته بندی محصولات>>................................................................................................................450،000
طراحی پوستر >> ..............................................................................................................................350،000
طراحی بروشور A4 دورو >>.................................................................................................................300،000
طراحی پوشه و فولدر >>......................................................................................................................300،000
طراحی جلد کتاب ، پشت و عطف >>.........................................................................................................120،000

این ها قیمت های پایه طراحی هستن و بر اساس جربه و خلاقیت و عوامل دیگر می توانند خیلی بالاتر هم باشند . اگر در کار طراحی تازه کارید بهتر است
برای کسب تجربه و رسیدن به قیمت های بالا هزینه ها طراحی خودتون رو خیلی پایین بکشید و کار را قبول کنید.

Mehdi_Naissipour

کاربر VIP
سلام
ذکر اینگونه مطالب در سایت، بسیار خوبه و آشنایی با نکات فنی چاپ از ملزومات حرفه کسانیست که با گرافیک و چاپ سر و کار دارند. اما کم لطفی است اگر از منابع مورد استفاده تان نامی برده نشود.
ضمن قدر دانی از کار شما، این نکته را متذکر می شوم که ذکر مطالبی از این دست، با اشاره به منبع آن، اعتبار بیشتری پیدا خواهد کرد.
موفق باشید.

جدیدترین ارسال ها

بالا