آموزش ساخت Component در فلش 8

kodex2

کاربر فعال
سلام این اولین پست آموزشی من است . چند وقت قبل یه پست با عنوان حرفه ای های فلش کجا هستند آمده بود ، که نویسنده ی آن CMAX عزیز بود ولی آز آنجایی که ما ایرانی ها آنقدر تمایل به پیشرفت داریم آنقدر استقبال شد که .... .

این اولین پست من است و اگه کسایی که ادعای حرفه ای بودن می کنند توی پست ها شرکت نکنند دیگه پست آموزشی نمی گزارم و توی هیچ تاپیکی جواب نمی دم ! البته هیچ منظوری از این که من حرفه هستم ندارم . من کوچیک همه ی فلش کارا هم هستم !

خوب بریم سر آموزش :

بعضی از وقت ها شما توی اینترنت به بعضی فایل ها با عنوان Flash Components که پسوندشان mxp هست بر می خورید . این فایل ها قابلیت نصب بر روی Macromedia Extetion Maneger رو دارند . وقتی یه Component رو نصب می کنید توی پنل components در فلش اون component اضافه می شه . و شما می توانید از اون استفاده کنید . خوب حالا می خواهیم یه کامپوننت درست کنیم که username و Password قبول کنه و مووی رو به هر فرمی که خواستیم ببره . انجام این کار در خود فلش خیلی ساده است ولی در اینکه username و password رو هرکسی بتونه عوض کنه بدون این که داخل کد دست ببره یه خورده جریان فرق می کنه .

خوب اول باید 2 تا Text Input درست کنیم و در قسمت instance name هر اسمی که دوست دارید بدید . من اینجا برای username نام userName و در قسمت نام برای Password نام passWord را انتخاب کردم .

خوب حالا هر دو عدد Text Input را انتخاب کرده و آنها را تبدیل به مووی کلیپ کنید !
سپس نمونه ی مووی کلیپ را از داخل پنل Library انتخاب کنید و بر روی آن رایت کلیک کنید و گزینه ی Component Definition را انتخاب کنید .

حالا در قسمت Parametrs بر روی علامت + کلیک کنید و یه پارامتر بسازید . یک پارامتر با 4 خواصیت ساخته می شود . خواصیت ها به ترتیب Name , Variable , Value و Type هستند . در زیر هر کدام را توضیح خواهیم داد .

معرفی خواصیت های Paramets :

1. Name : این خواصیت نامی است که زمانی که کامپوننت تکمیل شد شما یا هر کس دیگری می فهمید که باید در قسمت Value آن چه چیزی وارد کنید . در این کار باید ابتدا 2 پارامتر ساخت ، یکی برای Username و دیگری برای Password . پس دو پارامتر با نام های Username و Password می سازیم .

2. Variable : این خواصیت برای هر پارامتر یک نام متغییری تعریف می کند که به کمک آن می توان به آن پارامتر دسترسی داشت . از این خواصیت در تمام کد ها برای کامپوننت نویسی استفاده می شود .
حالا برای دو پارامتری که درست کردیم در قسمت دو اسم در نظر می گیریم ! یکی user و دیگری پسورد . پس تا اینجا شما باید یه پنجره مانند عکس داشته باشید !

3. Value : این قسمت مقدار را برای هر کدام از پارامتر ها تعیین می کند . در این کار من فعلا مقدار را برای Username و Password خالی گزاشتم . ولی برای GotoAndStop آن را تکمیل کردم . البته در هر صورت فرقی نمی کند چون بعدا آن ها کامل می شود .

4. Type : این خواصیت نوع پارامتر را تعیین می کند برای Username و Password من نوع String را گزاشتم ، چون امکان دارد بخواهیم در هر کدامشان هم متن داشته باشیم و هم عدد ولی برای GotoAndStop من تنها باید بشود عدد انتخاب کرد . چون در صورتی که Username و Password درست باشد به فریم ی میرود که در قسمت GotoAndStop وارد شده است .

p1.jpg

خوب حالا شروع به روش کار می کنیم :

تا اینجا سه تا پارامتر درست کردیم که برای هر کدام مانند شکل خواصیت تعریف کردیم .
حالا میریم سر ارتباط متغییر ها با هم .

حالا باید 2 تا Button بکشید و بندازید توی Stage . یکی برای چک کردن درستی Username و دیگری برای Reset کردن TextInput ها. حالا باید 2 تا اسم برای Submit Button و Reset Button بگزارید . من به ترتیب submit_btn و reset_btn می گزارم . حالا کد زیر را در فریم اصلی قرار بدید :

HTML:
with (_global.style) {
	setStyle("themeColor", haloBlue);
}

reset_btn.onPress = function() {
	userName.text = "";
	passWord.text = "";
};
submit_btn.onPress = function() {
	if (( userName.text == user ) and ( passWord.text == pass )) {
		trace( "Please enter your own Script in text file !" );
		trace( "Information : Trial Verion !" );
		trace( "Please first register component." );
		trace( "Text File Address : submitFunction.txt" );
	} else {
		trace( "Invalid Username  or Password !" );
	}
};

خوب حالا می توانید در قسمت Paramets تغییرات خودتون رو بدید و Username و Password رو تغییر بدید !
من یه نمونه کار با فایل کمکی PDF و ضمیمه ی این پست می کنم . البته کامپوننت رجیستر نشده است و کسانی که کد رجیستر آن را می خواهند به من میل بزنند .

My Mail Address : [email protected]
My Yahoo ID : cruelcap

لطفا هر کسی که از این تاپیک دیدن می کند نظر خودش رو در مورد آموزش ، نقاط ضعف و قدرت و همچنین ... بگه !
باز هم از شما ممنونم .

این هم فایل ی که به عنوان نمونه زدم البته یه سری Option هم اضافه تر داره ولی روند کار مثل همونه !

پیوست ها

• LoginFormComponent.zip
    11.3 کیلوبایت · بازدیدها: 123
آخرین ویرایش:

CMAX

Member
خوب خوب خوب پس بلاخره شروع شد

اقا دمت گرم فقط تو رو خدا مثل سریال اوشین 800 قسمتش نکن زود و خوب تمومش کن
منتظرم و منتظریم ....

CMAX

Member
بازم دمت گرم اوستا
انگار بقیه کلا فراموش کردند قرا و مدار چی بود واقعا ممنون آقا
خوب مقاله بعدی در مورد چیه ؟

NAKOOT

Well-Known Member
من با این که تازه کارم تو فلش ولی خوشحالم یکی داره اینجا رو یه تکونی می ده ...
موفق باشی ...

nima_dir

Active Member
سلام دوست عزيز
ممنون كه لطف ميكني و آموزش ميدي
يه وال داشتم امكانش هست با نوشتن يه كامپوننت مشكل هميشگي فارسي حل بشه؟
يعني اينكه يه تكست باكس بنويسيم كه كاملا فارسي رو ساپورت كنه
بسيار بسيار سپاسگزار

kodex2

کاربر فعال
سلام دوست عزیز !

يه وال داشتم امكانش هست با نوشتن يه كامپوننت مشكل هميشگي فارسي حل بشه؟
يعني اينكه يه تكست باكس بنويسيم كه كاملا فارسي رو ساپورت كنه ...

بله دوست عزیز این کار شدنی هست ولی نه به صورتی که شما فکر می کنید . دوست عزیزم Cmax این کار رو کرده و به صورت یه کامپوننت در آورده . اگه خودش کار رو تموم کرده باشه و دوست داشته باشه شاید کامپوننت رو برای دانلود گذاشت !

راستی آموزش بدی در مورد ساخت یه قالب وبلاگ با فلش و Xml است . نظر هاتوون رو بگید !

NAKOOT

Well-Known Member
سلام دوست عزیز !

بله دوست عزیز این کار شدنی هست ولی نه به صورتی که شما فکر می کنید . دوست عزیزم Cmax این کار رو کرده و به صورت یه کامپوننت در آورده . اگه خودش کار رو تموم کرده باشه و دوست داشته باشه شاید کامپوننت رو برای دانلود گذاشت !

راستی آموزش بدی در مورد ساخت یه قالب وبلاگ با فلش و Xml است . نظر هاتوون رو بگید !

سلام ...
این آموزش رو بدی تا عمر دارم دعات می کنم ... چون دقیقا چند هفته هستش دنبالشم ...
پیشاپیش ممنون ...
موفق باشی ...

shahabworks

Member
آفرین خوب تشخیص میدی مردم چی احتیاج دارن! ضمنا یکی دو روز نبودم اومدم دیدم چه خبره. ادامه بده عالیه .منتظریم.

آخ یادم رفت از آموزش قبلی هم ممنون!

kodex2

کاربر فعال
آموزش شروع شد ! دوستان علا قه مند می تونند از توی تاپیک ها آموزش ساخت قالب وبلاگ با فلش و Xml رو انتخاب کنند !

mafton

Member
سلام من اول به خاطر کارتون ممنونم همیشه دوست داشتم راجب ساخت component بدونم ولی کسی یاد نمیداد من تمام این کارها رو کردم ولی خیلی خوب جواب نمیده می زارمش اگه شد راهنماییم کنیدhttp://Desktop\component.fla

mafton

Member
یعنی انقدر بلد نبودن خنده داره؟:cry:
خوب من تا حالا فایل نذاشتم واسه همسن بلد نبودم به جای این مسخره کردن ها می تونستید یادم بدید

kodex2

کاربر فعال
آقا فایلتو برام میل کن ببینمش. دیر به دیر میام. راستی بزودی آموزش های جدید ...:)

جدیدترین ارسال ها

بالا