آموزش جاوا اسکریپت

saalek110

Well-Known Member
Screenshot_۲۰۲۳-۰۹-۱۰_۲۱۲۳۴۰.jpg

سالک: عکس بالا را از یکی از pdf ها گرفتم.
کدهای جاوا اسکریپت توسط بروسر اجرا میشه.
پس فرق داره با کدهای php که روی سرور اجرا میشه.

کدهای جاوا اسکریپت کارش ارتباط برقرار کردن با کاربر است. مثل یک گروه تئاتر که دارن برای شما نمایش اجرا می کنند. ولی ارتباط با دیتابیس مستقر در سرور را php انجام می دهد. مثلا ممکنه یک ساعت با یک بازی جاوا اسکریپت بازی کنید ولی در مرحله آخر ، امتیاز شما توسط php در دیتابیس ذخیره میشه. اگر کدهای php نبود مثل این بود که یک بازی را دانلود کرده اید و دارید آفلاین بازی می کنید.

البته کدهای php و جاوا اسکریپت ، کنار هم نوشته میشه ، ولی این نباید باعث شود محل اجرای متفاوت این دو را فراموش کنید.

حالا چرا من می خوام بازی با جاوا اسکریپت بنویسم ؟ چون کدهای جاوا اسکریپت نزدیک بازیکن است و سرعت کار بالاست. شاید بشه بازی را با php هم نوشت ، ولی مدام بین سرور و کامپیوتر کاربر ، رفت و برگشت اطلاعات خواهیم داشت. البته با سرعت مناسب اینترنت شاید بشه این کار را کرد.

اگر بدونید جاوا اسکریپت برای چیه ، تکلیفتون با خودتون مشخص میشه، و هر چی بیشتر تکلیفتون مشخص بشه با جاوا اسکریپت ، خوب دقیق تر می فهمید که می خواهید جاوا اسکریپت کار کنید یا نه.

بروسر همه جا هست، همین کروم و فایرفاکس و اپرا ....را میگم.
هم در کامپیوتر ، هم در گوشی.
پس بازی ساخته شده با جاوا اسکریپت هر جایی قابل اجراست.
و کدنویسی به زبان جاوا اسکریپت ساده است. اگر بخواهید برنامه اندرویدی بسازید دردسر داره.البته نرم افزار اندرویدی جایگاه خاص خودش را داره ، و اگر یک شرکت بخواد ، برایش دردسر و هزینه اهمیتی نداره. یکی را برای این کار استخدام می کنه. ولی شما می توانید همان نرم افزار را به شکل سایت بسازید ، و این کار راحتی است.
با کدهای html ظاهر سایت را می سازید ، و با جاوا اسکریپت قابلیتهای بیشتری بهش اضافه می کنید. و با php ثبت در دیتابیس را انجام می دهید. البته اینجا داشتم در مورد یک نرم افزار صحبت می کردم، نه بازی.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

در این سایت میگه ، کدهای جاوا اسکریپت را می توانید در هر چند تا تکه در head یا body به کار ببرید.درستیش به عهده منبع .
و گفته می توانید در فایلی با پسوند js هم بزارید. تا کلی از صفحات بتوانند از اون کدها استفاده کنند.

مزایای جاوا اسکریپت خارجی
قرار دادن اسکریپت ها در فایل خارجی از مزایای زیر برخوردارند:

این HTML و کد را جدا می کند.
این حالت باعث می شود که HTML و جاوا اسکریپت برای خواندن و نگهداری آسان تر باشد.
فایل های جاوا اسکریپتی ذخیره شده می توانند حجم صفحه را افزایش دهند.

اگر دوست داشتید صفحه لینک داده شده را خودتان بخوانید، من خلاصه گفتم.

پس فهمیدیم کدهای جاوا اسکریپت کجا قرار می گیرند.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
برنامه خواندن فایل تکست:
اگر برای کسی این برنامه سنگین به نظر می رسه ، اون را ندیده بگیره و به پست های بعدی برود. در یک سایتی این کد را دیدم ، کپی کردم.
از لحاظ ترتیب آموزش ، جای این آموزش اینجا نیست. بعدا ممکن است پست را جابجا کنم. فعلا اینجا باشه.

JavaScript:
<html>
    <head>
    <script>

function readTextFile(file)
{
    var myFile = new XMLHttpRequest();
    myFile.open("GET", file, false);
    myFile.onreadystatechange = function ()
    {
        if(myFile.readyState === 4)
        {
            if(myFile.status === 200 || myFile.status == 0)
            {
                var allText = myFile.responseText;
                document.getElementById("hsBoard").innerHTML = allText;
            }
        }
    }
    myFile.send(null);
}
    </script>
    </head>
    <body>

<div id='hsBoard'>
    Click On Read button to Read File
    </div>

<br />
    <input type="button" value="Read" onClick="readTextFile('hs.txt')" /><br />
    </body>
    </html>

کد بالا از سایت زیر است:

کد خواندن فایل تکست:
کد بالا ، یک سایت است و کارش اینه که فایلی با نام hs.txt را می خواند.
کد بالا را من در فایلی با پسوند html در گوشی خود ذخیره کردم. یک فایل با نام hs.txt هم کنارش قرار دادم و چیزهایی درونش نوشتم. سایت بالا اون فایل تکست را خواند و نمایش داد.
بعد از خوندن فایل ، محتوای فایل جایگزین محتوای اون دیویژن میشه که در سایت موجود است.

شاید این کد و آموزش بی موقع بود. ولی حالا من نقل کردم. اون فایل که خونده میشه در سرور کنار فایل سایت قرار داره.

در لینک بالا ، نتیجه اجرای این برنامه را ببینید، در فایل hs.txt من سه خط نوشته بودم ، که سایت درست خوندش.

پس این اولین کدی بود که من در سایت آپلود کردم. برنامه خوندن فایل تکست.

داستان کد:
تابعی در head میان تگهای script قرار دارد.
دکمه ای در body این تابع را صدا می زند.
یک دیویژن هم به عنوان محلی برای چاپ محتویات فایل تدارک دیده شده در کدهای سایت.

یک نوع معماری:
در سایت بالا ، یک نوع معماری را دیدیم. معماری منظورم ساختار کدهاست.
کدهای جاوا اسکریپت به شکل یک تابع در head قرار داده شده و با یک دکمه اجرا می شود.
قرار دادن کدهای جاوا اسکریپت ، در یک تابع ، یک روش رایج است ، چون این طوری یک دکمه می تونه اون تابع را صدا بزنه.

saalek110

Well-Known Member
توجه کنید با XMLHttpRequest کار کرده.

خوب ، php هم می تونه فایل txt بخونه.و هم درش بنویسد.
این هم می تواند یک راه برای ارتباط جاوا اسکریپت و php باشه.

صاحب نظران ، مختارند نظر بدهند. باعث پربار تر شدن تاپیک می شود.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
حالا یک نفر ممکن است بگوید تابع چیه.
تابع چند خط کد است ، که نامی دارد و با گفتن اسم تابع ، اون چند خط کد اجرا میشه.
مثل اینه روی اون چند خط کد یک اسم گذاشته باشن تا با به زبان آوردن اسمش ، کل اون چند خط کد اجرا بشه.

خوب این کار را راحت می کنه ، برای همین تابع ساخته شده. تا کار راحت بشه.

ساختار تابع: کلمه function اول می آید ، بعد اسم تابع می آید و بعد داخل پرانتز ، ورودی تابع می آید و کدهای تابع هم وسط دو تا } و { می آید.

ورودی تابع چیه؟ اینجا اسم فایل ، ورودی تابع است. فرض کنید ده تا فایل کنار فایل سایت ما باشند، با دادن اسم هر فایل به تابع ، تابع اون فایل را می خواند. این طوری یک تابع ، هر تعداد فایل را می تواند بخواند و برای خواندن یک فایل خاص نیست. پس می بینید ، ورودی داشتن تابع خیلی مفید است.

saalek110

Well-Known Member
در تاپیک (( علاقه مندان به جاوا اسکریپت )) دیدیم که کدهای جاوا اسکریپت می توانند یک پاراگراف را دستکاری کنند.
همچنین می توانند محتوا و صفات یک text را دستکاری کنند.

اگر می خواهید بین جاوا اسکریپت و php ارتباط برقرار کنید ، نتایج کارهای کدهای جاوا اسکریپت را در text هایی بنویسید ، این جوری کدهای php می توانند محتوای اون text ها را بخوانند و در دیتابیس ذخیره کنند.
این text همون جزو فرم html است که کاربر می تواند داخلش بنویسد.

saalek110

Well-Known Member

نقاط قوت جاوا اسکریپت​

• یادگیری آسان
  • اجرا به صورت کراس پلتفورم
  • سبک تر و سریعتر در اجرا نسبت به باقی زبان ها
  • و …

saalek110

Well-Known Member
در تاپیک زیر:

فیلم آموزش فارسی مبانی JavaScript به همراه پروژه عملی Validate کردن فرم

یک فیلم آموزشی هست. نیم ساعت.
اومده یک سری کد جاوا اسکریپت نوشته ، که وقتی کاربر داره فرم را پر می کند ، بر درست بودن اطلاعات وارد شده نظارت کند.

چون فارسی است و فیلم می تواند ارتباط بهتری برقرار کند تا نوشته ، این لینک را گذاشتم ، تا با حال و هوای کار بیشتر آشنا شوید.

در مورد مکان نوشتن کدهای جاوا اسکریپت هم اول فیلم توضیح داده.

saalek110

Well-Known Member

ده منبع بزرگ جاوا اسكريپت​

saalek110

Well-Known Member

saalek110

Well-Known Member
ادیتور اندرویدی مناسب: (چون من خودم روی گوشی کار می کنم ، کاری با ادیتور ویندوزی ندارم.)

سالک: من هنوز ادیتور خاصی انتخاب نکردم. فعلا یک سری لینک می گذارم. باید استفاده و مقایسه کنم....

تصویر برنامه بعد باز کردن یک فایل js
Screenshot_۲۰۲۳-۰۹-۱۲_۰۴۱۹۳۸.jpg

Screenshot_۲۰۲۳-۰۹-۱۲_۰۴۳۶۵۱.jpg

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

این یک برنامه کوییز گرفتن ۴ گزینه ای است.
کدهای کمی هم دارد. یک پروژه جالب محسوب میشه به نظرم.

aliram_ir

New Member
جاوا اسکریپت سلطانه. با هر زبان تحت سروری که کار کنی در نهایت جاوا اسکریپت لازم میشه.

saalek110

Well-Known Member
دوستان لینک آموزش جاوا اسکریپت ، داشتید اینجا بزنید. یک ترمینال به همه آموزشهای جاوا اسکریپت فارسی و انگلیسی بشود.

جدیدترین ارسال ها

بالا