آرشیو کردن متریال

ali7848

Member
سلام :rose:
متریال هایی که از طریق گزینه new material library به صورت آرشیو در میارم رو میتونم در سیستم دیگه استفاده کنم ؟
وقتی این کار رو میکنم تکسچر ها همراه فایل با فرمت .mat آرشیو نمیشن ... پس تکلیف تکسچر ها چی میشه ؟ خودم باید تکسچر هارو کنار این فایل در پوشه قرار بدم تا بتونم در سیستم دیگه ای استفاده کنم یا نیازی به این کار نیست ؟
برای درست کردن آرشیو از متریال هایی که اکثرا استفاده میکنم روش دیگری هم هست ؟

آخرین ویرایش:

ali7848

Member
دوستان راهنمایی نمی فرمایید ؟ میخوام ویندوز عوض کنم اما نمیدونم تکلیف متریال هایی که گلچین کردم چی میشه :sad:

Hidden Dragon

کاربر فعال
با سلام،

ali7848 عزیز برای اینکار چند روش وجود داره اما یکی از روشهای ساده و در عین حال موثر و کم دردسر به این صورته که اگر

تعداد متریالها خیلی زیاد نیست میتونید یک فایل مکس بسازید و در داخل صحنه به تعداد مورد نیاز Box یا Sphere قرار بدید و

متریالهای مورد نظرتون رو به این موضوعات نسبت بدید ( البته نامگذاری صحیح برای متریال ها فراموش نشه ) و در آخر کار

از طریق منوی فایل و با استفاده از فرمان Archive صحنه و تمامی متریالها و تکسچرها رو در داخل یک آرشیو قرار بدید و

این فایل آرشیو شده رو روی CD یا فلش مموری یا درایوی که قرار نیست فرمت بشه قرار بدید و بعد از خجالت ویندوز در بیاد

و نهایتا بعد از نصب ویندوز جدید و مکس به سادگی این آرشیو رو از حالت فشرده خارج کنید و بعد میتونید از فایل مکس مثل

Material library استفاده کنید و اونرو از طریق متریال ادیتور باز کنید ( اگر تعداد متریالها و تنوع اونها زیاده میتونید بسته به نوع و دسته بندی متریالها چند فایل مکس به اینصورت درست کنید

مثلا متریالهای مربوط به چوب و کفپوش پارکت و ... رو در یک فایل و با نامگداری فایل مکس مثلا بعنوان Wood اینکار رو انجام بدید و اینکار رو اونقدر ادامه بدید که مجموعه کاملی

از متریالهای مورد نظرتون رو ذخیره کنید )

امیدوارم مفید بوده باشه

موفق باشید

ali7848

Member
با سلام،

ali7848 عزیز برای اینکار چند روش وجود داره اما یکی از روشهای ساده و در عین حال موثر و کم دردسر به این صورته که اگر

تعداد متریالها خیلی زیاد نیست میتونید یک فایل مکس بسازید و در داخل صحنه به تعداد مورد نیاز Box یا Sphere قرار بدید و

متریالهای مورد نظرتون رو به این موضوعات نسبت بدید ( البته نامگذاری صحیح برای متریال ها فراموش نشه ) و در آخر کار

از طریق منوی فایل و با استفاده از فرمان Archive صحنه و تمامی متریالها و تکسچرها رو در داخل یک آرشیو قرار بدید و

این فایل آرشیو شده رو روی CD یا فلش مموری یا درایوی که قرار نیست فرمت بشه قرار بدید و بعد از خجالت ویندوز در بیاد

و نهایتا بعد از نصب ویندوز جدید و مکس به سادگی این آرشیو رو از حالت فشرده خارج کنید و بعد میتونید از فایل مکس مثل

Material library استفاده کنید و اونرو از طریق متریال ادیتور باز کنید ( اگر تعداد متریالها و تنوع اونها زیاده میتونید بسته به نوع و دسته بندی متریالها چند فایل مکس به اینصورت درست کنید

مثلا متریالهای مربوط به چوب و کفپوش پارکت و ... رو در یک فایل و با نامگداری فایل مکس مثلا بعنوان Wood اینکار رو انجام بدید و اینکار رو اونقدر ادامه بدید که مجموعه کاملی

از متریالهای مورد نظرتون رو ذخیره کنید )

امیدوارم مفید بوده باشه

موفق باشید

بسیار سپاسگزارم . از این روش گاهی استفاده میکردم البته نه به این شکل به صورت صحنه های آماده ای که مثلا واسه نما کار کرده بودم ...
اما بیشتر مد نظرم ساخت متریال با فرمت mat بود مثل متریال های archshader و متریال های مشابه ... فقط مشکل این تکسچرهاست که نمیدونم به شکل خاصی باید آدرس دهی کنم یا همینکه یه فولدر به اسم تکسچر کنار متریالی که با فرمت mat ساختم بسازم و تکسچر هارو بزارم تو اون فولدر کفایت میکنه ...
سوال اینجاست که با این کار مکس میشناسه که این تکسچر ها مربوط به این متریال هاست و در جای صحیح خودشون قرارشون میده یا خیر ؟!
چون این این متریال ها که به صورت آرشیو میخوام در بیارم در صحنه های مختلف ساخته شده و یا از متریال های صحنه های آماده برداشته شده و یا مربوط به متریال های آماده مثل archshader هست و ....

Hidden Dragon

کاربر فعال
با سلام،

روشی که خدمتتون توضیح دادم فرق چندانی با ساخت Material library نداره چون متریال ادیتور مکس میتونه فایلهای با پسوند max رو پشتیبانی کنه و متریالهاش رو بشناسه اما با این حال برای ساخت

mat بدون مشکل اگر از بابت جمع آوری تکسچرها در یک فولدر مشکلی ندارید مابقی کار سادست در غیر اینصورت برای اینکه تکسچرها تون رو از دست ندید به روشی که قبلا خدمتتون توضیح دادم عمل بفرمایید

با این تفاوت که بعد از Extract کردن محتویات آرشیو دیگه نیازی به فایل مکس ندارید به اینصورت که تنها از تکسچرهای موجود در این آرشیو استفاده میکنیم و برای راحتی کار همه اونها رو از داخل Subfolder ها خارج میکنیم و داخل یک فولدر جدید

قرار میدیم مثلا به نام SelectedMaps و داخل این فولدر یک فولدر جدید میسازید مثلا با نام SelectedMaterials ( البته اینکار الزامی نیست ولی برای آدرس دهی ساده تر، بهتره که فولدرها رو به حالتی که قابل شناسایی راحت باشند نام گذاری کنید و در کنارهم قرار بدید )

حالا MaterialLibrary هایی که قبل از خداحافظی با ویندوز قبلی ذخیره کردید رو داخل این فولدر قرار بدید

برای اینکه مکس جدید بتونه این تکسچرها رو شناسایی کنه از منوی Customize گزینه Configur user paths رو انتخاب بفرمایید و از داخل تب ExternlaFiles و با استفاده از گزینه Add فولدر Selectedmaps رو که حاوی تکسچرهاست به این لیست اضافه کنید

( هرچند اینکار الزامی نیست ولی مکس رو ببندید و مجدد باز کنید )

از این به بعد هر وقت از Material Library های خودتون استفاده بفرمایید بصورت اتوماتیک مکس تکسچرهای مورد نظر رو شناسایی و استفاده میکنه

موفق باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا