محدودیت دسترسی در دیتابیس - دسترسی مدیر

با سلام

من می خواهم در دلفی با دیتابیس اکسس یک برنامه بسازم که قسمت مدیریت فقط در اختیار مدیر باشد و مدیر بتواند سطح دسترسی کاربران را به بخش های خرید و فروش معین کند

DrXoX

Active Member
سلام آقای قاسم شامی
برای این کار چندین روش وجود داره که من یک راه ساده و مفید را می نویسیم اگر باز هم در این زمینه اطلاعات خواستید من در خدمتم خوب بریم سر اصل مطلب
1-یک جدول در اکسس با هر نام دلخواهی برای مدیران درست کنید که مثلا نام و کد مدیران در آن نوشته شده باشد
2- جدول را را به دلفی اتصال بدین(با Adotable و Datasource)
2-دو تا ادیت روی فرم Login قرار بدید ( فرم Login اولین فرمی که در برنامه های کاربردی ظاهر می شود)
3- دو تا ادیت و یک باتن روی فرم قرار بدین
4- در onclick باتن کد زیر را بنویسید
5-if adotable1.locate('name',edit1.text,[]) and adotable1.locate('code',edit2.text,[])=true then
form2.show
else
showmessage('lotfan name va code modir ra dorost vared konid')- 6
7- که به جای فرم 2 هر فرم دیگری که مخصوص مدیر میباشد را می تونید وارد کنید
8-برای کاربران هم به همین صورت میشه سطح تعیین کرد مثلا توسط چند ادیت ابتدا ثبت نام کنند بعد از ثبت نام توسط مثلا یک ادیت که شماره کاربر را دریافت می کند آن را در بانک اطلاعات مانند مرحله 5 جستجو کند و اگر کاربری با این شماره وجود داشت مثلا وارد فرم 3 که مخصوص کاربران است بشود
خوب این یه روش بود یه روش ساده تر هم میگم هر کدام که دوست داشتید استفاده کنید
1-یک فرم login با یک ادیت و یک باتن
2-داخل onclick فرم بنویسید if edit1.text='alireza' then
form2.show
نکته : فرض کردیم که فرم 2 مخصوص مدیر و نام مدیر هم علیرضا باشه
3- در فرم 2 دو تا باتن قرار بدین یکی برای فعال کردن بخش فروش و دیگری هم برای فعال کردن بخش خرید
4- خوب حالا در فرم 3 که مخصوص کابران است 4 تا ادیت قرار بدین که دو تا از ادیت ها برای ورود به بخش فروش و 2 تای دیگه برای بخش خریده که بوسیله این ادیت ها کابران مثلا نام و کد کاربری خود را وارد و در صورت درست بودن وارد بخش خرید یا فروش می شوند
5- حالا به فرم 2 که برای مدیران بود برین و داخل بات 1 که برای فعال کردن بخش فروش بود کد های زیر را بنویسید
6- حالا به فرم 2 که دو باتن در اون قرار دادید برین و داخل باتن اول که برای بخش فروش است کد های زیر زا بنویسید
form3.show
edit1.enabled:=true
edit2.enabled:=true
edit3.enabled:=false
edit4.enabled:=false
7- حالاداخل باتن دوم که برای بخش خرید است کد های زیر زا بنویسید
form3.show
edit1.enabled:=false
edit2.enabled:=false
edit3.enabled:=true
edit4.enabled:=true
به خاطر این که کدها به هم نریزه در انتهای هر دستور; قرار ندادم که شما باید در برنامه قرار بدین
خوب حالا مدیر با وارد شدن به بخش مدیریت که همون فرم 2 هستش میتونه تعیین که که ادیت هایی که برای ورود به بخش خرید هستن فعال باشه یا ادیت هایی که برای ورود به بخش خرید هستن فعال باشن(فرم 3 )
8- طرز استفاده را می تونید به سلیقه خودتون عوض کنید مثلا اگر مدیر روی یک بات خاص کلیک کرد یا یک کدی را در ادیتی وارد کرد یک سری ار کنترل هایی که در فرم مخصوص کابران هستند فعال یا حذف و... شوند که این بستگی به طرز فکر شما داره که چطوری بخواین مدیریت رو اعمال کنید
ببخشید که یه خورده دیر شد جوابتون
باز هم اگه راهنمایی خواستین من در خدمتم

جدیدترین ارسال ها

بالا