ZBrush یا Softimage ؟

سلام
من حدود یک ساله که با تری دی مکس کار میکنم ولی تازگیا متوجه شدم که از برنامه های تری دی مکس و مایا بیشتر برای طراحی فضای انیمیشن استفاده میشه و برای خلق کاراکتر از برنامه های ZBrush و Softimage استفاده می کنن. :sad:
حالا من میخوام بدونم که از کدوم برنامه شروع کنم؟
سافت ایمیج یا زدبراش؟ :shock:

pclord

کاربر متخصص
سلام

ZBrush

آموزشهای کامل و زیادی هم داره

.............................................................................................................................
نمونه کارهای زی براش

zbrush3_example1.jpg

wolfman_zbrush_concept5.jpg

obama1.jpg

classical_girl_pce2004.jpg

8752EA17-A3E6-4A52-8B97-433AA6766D7A

hulk_pce2004.jpg

maya_zbrush_3_pipeline_integration-1.jpg

آخرین ویرایش:

imoh3n

Member
ُSoftimage مثل مایا و مکسه، اگه میخوای کاراکتر با تعداد ورتکسهای بالا بسازی باید با ZBrush یا Mudbox کارکنی.
ZBrush قویتره اما Mudbox راحت تر.

تصاویر واقعا جالب بود.
پس اینجو که معلومه من باید زدبراش رو انتخاب کنم.
آیا یاد گرفتن زدبراش سخت تر از مکسه؟
برای من که یه مقدماتی با مکس دارم سخت تره یا آسون؟

mg_mahyar

Member
این بحثا فایده نداره. شما از زی براش به هیچی نمیرسی. این کارا خوبن ولی نهایت هستن. شما به نهایت مکس رسیدی؟ اصلا خلق شخصیت رو توی مکس تا حالا فیلماشو دیدی؟ یا مایا؟ همون اسبی که عکسشو دیدی 80 درصد با مایا هست. و سه نسخه فیلم آموزشی داره.
من میگم فعلا آموزش کاراکتر توی مکس و ماا رو یاد بگیر سراغ ساف ایمج نرو. ویدیوو ترکیبی ببین زی براش رو یاد میگیری.

خوب حرف شما درست، ولی بعضی از دوستان میگن که برای از صف شروع کردن طراحی کاراکتر از زی براش استفاده کنی بهتره!
حالا من موندم که از تری دی مکس برای طراحی کاراکتر استفاده کنم یا مکس؟!
البته من در مکس هیچ کاراکتری نساختم.
مایا هم که مثل مکسه و یه چیزایی این داره که اون نداره و یه چیزایی اون داره که این نداره!!!( خودم نفهمیدم چی گفتم!) :-?:shock:
خلاصه این که من باید از کجا شروع کنم رو موندم!
درباره آموزش تصویری هم باید بگم که من از اینترنت دیال آپ استفاده میکنم و خودتون که بهتر میدونید که گوگل رو هم با هزار بدبختی باز میکنه چه برسه به فیلم و... :snap:

mg_mahyar

Member
خوب آموزش ها رو بخر . http://shop.p30world.com/products/010826.php
اینجا میفروشن قیمت هم 14 هزار تومن میشه. یک بار ببین. بعد دنبال برنامه دیگه باش
برای مایا خیلی بیشتر هست. ولی آروم آروم. تا مکس رو کامل بلد نیستی سراغ برنامه دیگه نرو.
منظورم از کامل اینه بتونی اون چیزی که میخوای طراحی کنی. نه اینکه همه دکمه ها رو بلد باشی و هیچی نتونی بکشی.

سلام
عجب مجموعه آموزشی کامل و جالبی!
حالا یعنی من برنامه زی براش رو بزارم کنار و تری دی مکس رو کامل یاد بگیرم؟
راستی این مجموعه آموزش فارسی که نیست؟ درسته؟(همینجوری پرسیدم)

mg_mahyar

Member
بله ب خیال زی براش بشید. فعلا کامل که یاد گرفتی از همون سایت سیدی های جی نومون رو بگیر آموزش های تلفیقی مکس و زی براش رو داره. کار کن
فکر زبان فارسی نباش گشتم نبود نگرد نیست

بسیار ممنونم.
اگه میشه چندتا سایت معروف در زمینه آموزش تری دی مکس به من معرفی کنید.
خودم سایت زیادی پیدا کردم اما زیاد به درد بخور نیستن.
من آموزش هایی رو میخوام که درزمینه کاراکتر سازی باشه.
اگه دارید بزارید لطفا

mg_mahyar

Member
بین. آموز های خوب معمولا ویدیو هست شما هم که اینترنت سرعت کم.
بهتره همون محصول رو بخرید.
http://shop.p30world.com/products/009462.php

این سری محصول خوبه. http://www.thegnomonworkshop.com/img/screengrabs/ijo02/ijo02c.jpg
این جا سه تا کاراکتر توش ساخته که تلفیق شده با زی براش هم هست. ولی در کل من توصیه میکنم دیجیتال توترز رو بگیری. مطمین باش مشکل رو حل میکنه. اگر نشد برو سراغ این محصول.
اما سایت هم زیاده. favorit خودمو میزارم. دوست داشتی دانلود کن نگاه کن.

پیوست ها

• 3d site.zip
    5.8 کیلوبایت · بازدیدها: 2
راستی یه سوال دیگه
این دوتا محصولی که معرفی کردید کدوم برای انیمیشن بهتره؟
و دوم این که این محصولات همیشه هستن دیگه؟ نه؟ (یعنی هیچ وقت پاک نمیشن و هر موقع که خواستم میتونم سفارش بدم؟)
و آخرین سوال هم این که آیا شما خودت اینا رو خریدی؟

mg_mahyar

Member
راستی یه سوال دیگه
این دوتا محصولی که معرفی کردید کدوم برای انیمیشن بهتره؟
و دوم این که این محصولات همیشه هستن دیگه؟ نه؟ (یعنی هیچ وقت پاک نمیشن و هر موقع که خواستم میتونم سفارش بدم؟)
و آخرین سوال هم این که آیا شما خودت اینا رو خریدی؟
من تا جایی که میدونم بله همیشه محصولات بوده. ولی من ارتبازی با اونا ندارم. دقیق نمیدونم
من سی دی های دیجیتال توترز رو خریدم برای مکس.
اما برای مایا همه رو دارم. به علاوه یک 50 تا سیدی که از جای دیگه تهیه کردم.
ولی شما برای مکس همونا کافیه. برای انیمیشن هم خوب دیتیل محصولات رو بخون ولی من بهت پیشنهاد میدم اگر خیلی حرفه ای نیستی و تازه کاری برو دیجیتال توترز را ببین .
جی نومون خیلی پیشرفته تره ولی برای آدم پیشرفته ترم هست. وسزاش میره سراغ پلاگین و یا زی براش و...خلاصه بگم اگر همه مکس رو 100 در نطر بگیریم دیجیتال توترز برای کسایی که حدشون تا بیست هست خوبه و تا 50 بالا میان.
بعد اگر حدتوت 60 بود میتونید جی نومون رو ببینیدو تا 90 بالا بیای. 50-60 هم مال آموز های تکه تکه اینترنتی هست. برای انیمیشن http://shop.p30world.com/products/008588.php
هم هست ولی من ندیدم محصولات این شرکت رو واسه همین نطر نمیدم. یک دی وی دی دیجیتال توترز مال انیمیشن هست.
من جای شما باشم اول دیجیتال توترز رو میبینم. شش ماه بعد میرم دنبال جی نو مون.

حالا یه سوال دیگه
من هرجایی که شنیدم میگن مکس و مایا در یه حد هستن، پس من حالا که تقریبا یک سال و خورده ایه دارم با مکس کار میکنم بهتره کلاً دور مایا رو خط بکشم و بعد از مکس برم سراغ زی براش.
این کار من درسته یا باید بعد از مکس مایا و بعد زی براش رو یاد بگیرم؟

mg_mahyar

Member
این بحث مک و مایا زیاد شده. الان بگم دباره شروع میشه.
من هر دوتاشو کار کردم. و یه نمه هم زی براش. فقط اینو بگم. تو ایران این دوتا هیچ فرقی ندارن. ولی واقعیت اینه که مایا بسیار حرفه ای تره. حتی بخشی داره که کار زی براش رو میکنه ولی خوب کسی یادی ازش نمیکنه. کلا بگم. هر وقت حس کردی با مکس حرفه ای شدی. اگر انیمیشن دوست اشتی برو سراغ مایا و اگر خواهان مدل بهتری بودی زی براش. معنی حرفم این نیست مایا کار زی براش رو نمیکنه معنی حرفم اینه زی براش خیلی ساده تر از مایا هست. این بحث الان به درد نمیخوره . مکس رو یاد بگیر خوب اگر کم بودی حس ردی برو سمت پلاگین . ولی اگر واقعا جای کار نبود طبق قاعده بالا عمل کن.

yasharFM

Member
ببخشید مهیار جان که این سوال رو می پرسم چون قبلا هم یک جا دیگه عنوان کردی کنجکاو شدم میشه بگی کدوم قسمت مایا کار زی براش رو میکنه ?

mg_mahyar

Member
منظورم نیست که یک دکم بزنی بشه زی براش ولی قابلیت بزرگ زی براش که تفاوتش هست در اصل همون قلمی هست برای حکاکی.
که ابزار sculpt geometry در قسمت poly گان ها این کارو تا ا حدود زیادی میکنه بقیه قابلیت ها رو مایا داره. و نیازی به توضیح نست. مثلا اکسترود و یا اسموم . در مورد تکسچر هم uvtexter editor کامله.
اگر قابلیت خاصی مد نطرته بگو معادل بگم. البته اینم بگم مایا قلم پیشفرض آماده فقط براش داره اگر مثلا قلم کویری بخواهیم همون که برای ایجاد ترک روی پوست هست توی زی براش باید خوب مپ آلفا برای اون بسازیم. ولی محدود نیستیم. همیشه میگم نهایت یک کار با کیفیت رو میشه فقط با فتوشاپ و مایا (مکس )و اکسپرشن نویسی انجام داد. تمام ریل فلو معادل اکسپرشن مایا نمیشه . به هر حال بحث چرتی هست قابلیت های برنامه رو ردیف کنیم. ولی الان بگم غیر از تابع latic در مکس که استراکچر رو تبدیل به مش میکنه تمام قابلیت های برنامه های دیگه با مایا شبیه سازی میشه.) البته سافت ایمیج و هودینی کار نکردم نمیدونم اونا رو

yasharFM

Member
قابلیت اسکالپت چیزی نیست که فقط داخل مایا باشه .مکس هم همین اجازه رو به شما میده هودینی و سافت ایماژ هم همینطور ولی قابلیت اصلی زیبراش در حقیقت اینه که به ششما اجازه میده روی مش با تقسیمات بسیار بالا مثلا ده ملیون پالیگان کار کنیدتا جزییات ریز رو هم بسازید مثلا سوراخهای ریز روی پوست.و این چیزی هستش که نرم افزارهای انیمیشن ساز تواناییش رو ندارن .خودت یک کاراکتر رو داخل مایا بلای سه بار اسموت کن ببین چقدر کند میشه چه برسه بخوای روش اسکالپت هم انجام بدی.کلا بقول شما این بحث بحث جالبی نیست چون کار زیبراش اصلا فرق میکنه ولی اگر این دوستمون که سوال پرسید میخواد مدلساز ارگانیک بشه بهر حال باید یک نرم افزار اسکالپت رو یاد بگیره برای کارهای دیگه هم اگر کاری با پارتیکلها نداره من سافت ایماژ رو گزینه خوبی میدونم هرچند بقیه نرم افزارها مثل مکس یا مایا هم گزینه بسیار خوبی هستن

mg_mahyar

Member
شما سافت ایمیج کار کردید؟ نطرت چیه در موردش؟ اگر ار کردیا اگر فقط نصب کردی محیطشو دیدی و ... نه.
در مورد حرفت من بحثم این نبود که زی براش بهتره یا مایا یا... من میگم تمام قابلت ها تو مایا هست. حالا کند و تند یه بحث دیگس. ولی شما میتونید اسموس کنید سطح رو. تازه مدل سازی با تعداد قطعات بالا اصلا به درد نمیخوره چون برا انیمیت کردنش مشکل میخوریم

yasharFM

Member
اول یک چیز کوچولو بگم تلفظ سافت ایمج غلط نیست چون شما داری انگلیسی تلفظ میکنی ولی اسم این نرم فزار همه جا فرانسوی تلفظ میشه یعنی سافت ایماژ اگر فیلمهای دیجیتال تیوترز رو ببینی امنا هم که انگلیسی زبانن اینو ایماژ تلفظ میکنن. من با این نرم افزار زیاد کار کردم تا دلتم بخواد فیلم اموزشی دیدم .بنظر من خلاقانه ترین نرم افزار همینه .اگر مایا کار میکنی ایماژ رو مطمین باش میپسندی .ابزار انیمیشنش عالیه.مدلسازی کاملا مثل مایا هستش فقط برخلاف مایا امکان سیمتری رو هم داره .(منظورم سیمتری واقعیه)داینامیک وپارتیکلهاشم که نود بیس هستن و خیلی هم محیط قوی و خوبی داره که بهش میگنICE فقط فعلا فلواید و شتر نداره که قرارره اضافه بشه .مدلسازی نرب هم داره .محیط متریالهاش مثل مایا نود بیس هستش فقط مدرن تر و راحت تر رندرش هم که فقط منتال ریه.از ورژن جدید فیس روبات رو هم داخل خودش داشت.اگر خواستی کار کنی حتما به من بگو که شرت کاتهای بدر بخور و نکات مهمشو بهت بگم که معطل اینجور چیزا نشی
در مورد زیبراش هم فکر میکنم زیاد کار نکردی دوست من چون کسی مدل با جزییات بالا رو وارد مایا نمیکنه که بعد مایا هنگ کنه .داخل زیبرش اول روی پالیگان بالا جزییات میدن بعد از اون جزییات displacement map وNormal map مگیرن .بعد مدل رو با کمترین پالیگان وارد مایا میکنن و انیمیت میکنن بعد موقع رندرmap رو به مایا میدن ومایا با جزییات بالا رندر میگره. کلا به ظر من مقایسه زیبراش با اسکالپت مایا مثل مقایسهpaint با Photoshop میمونه

جدیدترین ارسال ها

بالا