پاک کردن سکتور صفر

graphics

New Member
سلام دوستان
یه کمک میخواستم
شما کد یا برنامه ای دارید که بشه با اون سکتور صفر کامپیوتر را پاک کرد؟
:oops:

irlogo

Active Member
بستگی داره هاردتوت چی باشه
بستگی داره هاردتون بد سکتوری باشه یا خیر و ...

irlogo

Active Member
تعدادشون زیاده
می بایست تست بگیرین ببینین کدومشون کار فلان هارد رو راه می اندازند
HDD Regenerator v1.51

اگه کرک و ورژن بالاترشو پیدا کردین بزارین ما هم حال کنیم

graphics

New Member
مررررررررررررررررررررررررررسی از لطفتون امتحانش میکنم امیدوارم جواب بده

irlogo

Active Member
این دستور در داس کاربرد دارد و برای رفع مشکل بوت رکورد هارد کاربرد دارد

the_king

مدیرکل انجمن
میشه کمی توضیح بدهید ما هم استفاده کنیم ؟
پاک کردن صفر سکتور چیست و به چه منظور استفاده می شود ؟

سکتور صفر در واقع اولین سکتور رسانه (هارد دیسک، فلاپی دیسک، فلش مموری و ...) است که در آن Master Boot Record
که به اختصار MBR نامیده می شود قرار دارد. MBR یکسری اطلاعات مهم و اساسی را در مورد رسانه ذخیره می کنه
که وجودشان برای شناسایی پارتیشن ها و بوت شدن هارددیسک حیاتی است.
کل جدول MBR به حجم 512 بایت است که اندازه استاندارد یک سکتور دیسک است.
هنگامی که کامپیوتر روشن می شود، BIOS بعد از بررسی اولیه سخت افزار و اجرای روتین های اولیه کد اجرایی موجود در
ابتدای این سکتور را اجرا می کند که اساسی ترین قسمت بوت شدن یک سیستم عامل است.
برای همینه که اگر کوچکترین اشکالی در محتویات این سکتور بوجود بیاد دیگه سیستم عامل بالا نمیاد.

اگه بخواهم بصورت خلاصه محتویات MBR را بررسی کنم چهار مورد مهم در اون وجود داره :

مورد اول کد اجرایی است که حداکثر می تونه 440 بایت رو اشغال کنه، این همون کدی است که اگه نتونه هیچ سیستم عاملی
را در پارتیشن ها پیدا کنه یا با خطا روبرو بشه یکی از این سه پیغام رو نمایش می ده :
کد:
Invalid partition table.
Error loading operating system.
Missing operating system.
جالب اینجا است که با ویرایش کردن محتویات سکتور 0 می توانید این پیغام ها را به دلخواه عوض کنید.

مورد دوم کد شناسایی دیسک است که بهش امضاء دیسک یا Disk Signature هم می گویند.
این مورد گاهی در بعضی از انواع قفل های نرم افزاری هم بکار رفته که البته به راحتی قابل تکثیر و جعل کردن است.
سیستم عامل با کمک این امضاء می تونه در کامپیوتر هایی که بیش از یک رسانه ذخیره سازی (مثلا هارد دیسک) دارند
مورد خاصی رو پیدا کنه.

مورد سوم جدول چهار پارتیشن اساسی سیستم است که هر کدومشون 16 بایت طول دارند و در کل 64 بایت رو اشغال می کنه.
این چهار جدول خیلی خیلی مهم اند. اگه کوچکترین تغییری در آنها بدید یا یک پارتیشن را ناپدید می کنید و یا موجب تخریب
پارتیشن های مجاور می شید.

توی این چهار جدول که به اونها Primary Partition Table می گویند مشخص شده که پارتیشن از کدوم قسمت دیسک
شروع شده و تا کدوم قسمت ادامه داره و چه طولی داره، قابل بوت شدن هست یا نه و از چه نوعی است (مثلا Primary یا
Extended یا Compressed و ...)
و البته کسانی که با نرم افزار های پارتیشن بندی کار کرده اند می دانند که برای آنکه تعداد پارتیشن ها محدود به چهار
پارتیشن نباشه از یک پارتیشن Extended استفاده میشه که پارتیشن های Logical را در خودش جا میده.

مورد چهارم که دو بایت آخر این سکتور 512 بایتی است، بایستی دو بایت 55 و AA (مبنای 16 یا Hexadecimal) باشه تا
نشون بده که جدول MBR معتبره. اگر این دو بایت هر مقدار دیگه ای را داشته باشند، اونوقت BIOS متوجه میشه که
جدول MBR در دیسک موجود نیست و باید سراغ یک رسانه دیگه بره.

با توجه به توضیحاتی که دادم هیچ ابزاری که تحت عنوان پاک کننده MBR شناخته میشه واقعا قصد پاک کردن این اطلاعات
رو نداره، مگر آنکه بخواهیم فاتحه پارتیشن های داخل دیسک را بخوانیم. این ابزار ها صرفا محتویات اونرو برای موارد
غیر استاندارد بررسی کرده و با مقادیر مناسب پر می کنند.

خود مایکروسافت اکیدا توصیه کرده که از دستکاری محتویات MBR تا حد امکان خودداری کنید. مگر در موارد خاص که
سیستم عامل در بوت شدن یا شناسایی پارتیشن ها با مشکل مواجه شده.

mohsen_online_007

Active Member
error Loading Operating System.
من با یکی از سیستم آشناها که با بدبختی روش ویندوز نصب کردم همچین اروری مشاهده کردم
کلاً روش خیلی بد ویندوز نصب میشه. یعنی اشکالش از Mbr هست ؟
و چجوری می توانم این مشکلش رو برطرف کنم ؟

the_king

مدیرکل انجمن
با توجه به اینکه پیغام Error loading operating system به نمایش در آمده جزئی از MBR است و پارتیشن بوت شونده رو هم
پیدا کرده پس MBR مشکلی نداره. اشکال در پارتیشن سیستم عامل و قسمت بوت شونده آن است.

سیستم عامل را با CD ویندوز در حالت Recovery Console command بالا بیاورید و فرمان fixboot را اجرا کنید.
این فرمان Partition Boot Sector مربوط به پارتیشن سیستم عامل را بازسازی می کند.
اگر در هارد دیسک بیش از یک پارتیشن محتوی سیستم عامل دارید بایستی نام درایو را هم در ادامه فرمان fixboot
ذکر کنید، مثلا :
کد:
fixboot d:

romeo_jooliet

New Member
salam man ba narm afzare partition manager mikhastam hajme drive c ke kam bood ro ziad konam in karo kardam bad drive ii ke azash hajm kam kardamo zad notformat badesh type in drive o primary kardam az logical dar umad badesh dg kolan in drive o baz nemikard peygham midad bayad format beshe manam goftam shayad tahte in narm afzar in erroro mide narm afzaro pak kardam bad reset ke kardam error e [invalid partition table] dad dg system bala nemiad . bayad chikar konam lotfan rahnamaim konid mamnoon

ahmad-h

New Member
سلام،سیستم من هنگام بالا اومودن MBR error3 رو نشون میده و همینطور برنامه ی Acronis True Image Home 2012 رو که نصب کرده بودم دیگه از روو بوت بالا نمیاره
موقع دستکاری پارتیشنا فکر کنم اینجوری شد...
حالا برای رفع این خطا باید چکار کنم؟اصلا مشکلی ایجاد میکنه؟
اگر یه نرم افزار کامل و خوب برای پارتیشن بندی هم معرفی کنین ممنون میشم

جدیدترین ارسال ها

بالا