همه چیز در مورد فروشگاه آنلاین

milad_sm

Member
سلام به همه اساتید هنر.

یه مجموعه می خوام اینجا درست کنم که خلاصه تمام اطلاعات مربوط به نحوه ساخت یک فروشگاه آنلاین توش باشه.
من خودم خیلی دنبال این اطلاعات گشتم و هر چه بیشتر گشتم کمتر یافتم (یا گیج تر شدم!)

چند تا سوال مطرح می کنم، از دوستان خواهش می کنم در صورتی که از جوابش مطمئن هستند با ذکر شماره سوال یا موضوع اون جواب بدند تا دوستان بتونند استفاده کنند.

1) در مورد یک سایت تخصصی فروشگاه (بدون دانلود و آپلود فایل) بحث پهنای باند مطرح نیست و با مثلا 1GB میشه سر و تهشو هم آورد...آیا این درست است؟
2) مقدار فضای لازم برای ساخت چنین سایتی حدود 100MB است و شاید بیش از این استفاده نشود. آیا درست است؟
3) چند تا از سیستم های مدیریت محتوا یا CMS هایی که میشه ازشون استفاده کرد بدین شرح می باشند:
الف) سیستم کد باز پرشین کامرس (http://www.persianoc.com)
ب) سیستم phpshop که فکر می کنم روی Mambo نصب میشه (www.mambolearn.com)
ج) پیشنهاد بدید لطفا!
4) آیا برای طراحی یک فروشگاه کاملا فارسی برای مشتریان فقط ایرانی، لازمه که حتما از CMS های فارسی شده استفاده کرد یا اینکه میشه مستقیم از OsCommerce.com استفاده کرد؟ منظور اینه که آیا با سیستم های انگلیسی میشه یه سایت فارسی راه اندازی کرد؟ اینطوری با محدودیت های کمتری مواجه هستیم (مثلا چون مامبو هش شده، برای اجرا روی سرور نیازمند برنامه Zend هست)
5) دوستان دیگه هم اگه سوال های خوب و کلی دارند می تونند اینجا مطرح کنند. خواهشا از روی تجربه صحبت کنید و بحثای ناموسی رو بذارید کنار!

یا علی!

bache +

Well-Known Member
خیلی خیلی جالبه دستت درد نکنه
گویا مطلب رو نخوندی نه!؟
1) در مورد یک سایت تخصصی فروشگاه (بدون دانلود و آپلود فایل) بحث پهنای باند مطرح نیست و با مثلا 1GB میشه سر و تهشو هم آورد...آیا این درست است؟
کی گفته
24.gif
اگه بازدید زیاد باشه مثلا 1000 تا در روز با 1 گیگ 2 روزه سایتت میخوابه
الف) سیستم کد باز پرشین کامرس (http://www.persianoc.com)
ب) سیستم phpshop که فکر می کنم روی Mambo نصب میشه (www.mambolearn.com)
ج) پیشنهاد بدید لطفا!
گزینه الف برای اینکار ساخته شده و برنامه خوب و کاملی هست
گزینه دوم اصلا یه سیتم دیگست و شما باید برای تبدیلش به فروشگاه از یه مد استفاده کنی که میگن خیلی باگ داره اصولا باید بدی باست بنویسن و پچ های امنیتی باسش بسازن اگه پول داری بدی باست بنویسن به نظرم مامبو بهتر از الف میشه اگه نداری از همون الف استفاده کن چون این برنامه مخصوص اینکار هست

2) مقدار فضای لازم برای ساخت چنین سایتی حدود 100MB است و شاید بیش از این استفاده نشود. آیا درست است؟
تقریبا ولی بستگی داره از چه برنامه ای استفاده کنی اگه برنامه ای باشه که دیتا بیس بخواد(که حتما هم میخواد)پیشنهاد من رو 200 مگابایته ولی 100 تا هم جواب میده

4) آیا برای طراحی یک فروشگاه کاملا فارسی برای مشتریان فقط ایرانی، لازمه که حتما از CMS های فارسی شده استفاده کرد یا اینکه میشه مستقیم از OsCommerce.com استفاده کرد؟ منظور اینه که آیا با سیستم های انگلیسی میشه یه سایت فارسی راه اندازی کرد؟ اینطوری با محدودیت های کمتری مواجه هستیم (مثلا چون مامبو هش شده، برای اجرا روی سرور نیازمند برنامه Zend هست)

من اینو درست متوجه نشدم اگه از نظر انعطاف میگی که مامبو شکل پذیر تر از اون هست ولی اگه منظورت سیسمهای خارجی هست که اکثرشون فارسی شدن و رایگان در اختیارتند مثل اسن سیستم کد باز پرشین کامرس که من بهتر از این پیدا نکردم البته من برای یه سایت املاک میخواستم
مخلصیم عرفان

milad_sm

Member
مرسی عرفان جان.

1) این رو مطمئنی؟ آخه چه حجمی مگه داره رد و بدل می شه که میگی کم میارم؟
2) بسیار خب. برای راه اندازیش کافیه به نظرت؟ با 100 شروع می کنم و اگه دیدم می توانم کله پاچه هم بفروشم (عجب ایده ای!!!) میرم بالا تر.
ببینم دیتا بیس مثلا 500 تا مشتری و 100 نوع کالا چقدر فضا می بره؟ چه چیزای دیگه ای لازم دارم؟
3) درسته. من هم فکر می کنم برای شروع بهتره با پرشین کامرس شروع کنم و وقتی حجم کارم به EBay رسید میرم سراغ مامبو!
4) منظورم اینه که اصلا لازمه که از ورژن های فارسی شده استفاده کنم؟ یا می تونم مستقیم برم سراغ خارجکیش؟ حتما http://www.opensourcecms.com رفتی...انواع CMS ها اونجا هست برای استفاده. می شه به نظرت؟

سوال 5) برای استفاده از امکانات پرداخت اینترنتی مثلا بانک سامان یا ملت، چی لازم دارم؟ میشه integrate کرد یا باید از ماژول های فارسی شده استفاده کنم؟
مرسی

S4DEGH

Well-Known Member
جدا از همه اينها !‌چطوري ميخواي محصول رو بدي دست مشتري و پولش رو بگيري !
همه تا وسط راه ميرن و تا ميرسن به پولش كم ميارن !

اول از همه طريقه پول و ارسال محصول رو بررسي كن !

milad_sm

Member
فرمایشتون بسیار متینه.
گذاشته بودم اون را برای مرحله آخر.
من می خوام این رو راه بندازم و بعد دنبال روش بهینه اون بگردم.
با رشد فشنگی تجارت الکترونیک در ایران، مطمئنم تا سایت من راه بیفته یه راه خوب برای دریافت پول و ارسال کالا پیدا میشه! اما تا اون موقع من نظرم همون ارسال با پیک یا پست یا استفاده از سایت پرداخت دات کام هست.
بستگی به نوع کالا هم داره البته. بحث تحویل و دریافت پول یکی که یخچال فریزر یا رآکتور هسته ای میفروشه، با کسی که میخواد خودکار بیک بفروشه خیلی فرق می کنه. اما ما بحث را به طور کلی دنبال می کنیم اگه موافق باشید.
پس همینجا بذار سوال بعدی رو بذارم:
سوال 6) بهترین راه برای دریافت وجوه از مشتریان رو چی پیشنهاد می کنید؟
سوال 7) بهترین و راحت ترین راه برای ارسال کالا چه می تونه باشه؟

S4DEGH

Well-Known Member
بهترین راه برای دریافت وجوه از مشتریان رو چی پیشنهاد می کنید؟
در حال حاضر طبق تكنولوژي در ايران : ( از سطح پايين شروع ميكنم )
فيش بانكي
استفاده از يك اعتبار مجازي در سايت
استفاده از سايت پرداخت
استفاده از حساب هاي سامان و پارسيان
بزودي : استفاده از كليه كارت هاي اعتباري كشور

بهترین و راحت ترین راه برای ارسال کالا چه می تونه باشه؟
به ترتيب :
پست از طرف خودت
پيك در تهران
يك نماينده در اقسا نقاط كشور
استفاده از خدمات پستي سايت پرداخت

milad_sm

Member
بسیار ممنون.
در مورد سایت پرداخت یه نظر سنجی داشته باشیم هم بد نیست.
کسی از سایت پرداخت استفاده می کنه؟
این ریسک هست که مشتری کالا رو سفارش بده، ما هم آماده کنیم و بدیم دست آقای پستچی، ببره در خونه مشتری، اما مشتری بگه نمی خوام. درسته؟ هیچ جوری نمیشه تضمینش کرد؟ اول پول بعد جنس چی؟ با پرداخت نمیشه اینکارو کرد؟

Ashiyane

Banned
تو ایران خودمون هنوز کسی عادت به خریداز اینترنت نکرده که کسی بتونه سایتی مثلebay راه بندازی به نظر من وقت طلف کنی

bache +

Well-Known Member
تو ایران خودمون هنوز کسی عادت به خریداز اینترنت نکرده که کسی بتونه سایتی مثلebay راه بندازی به نظر من وقت طلف کنی
من که خودم تا حالا خیلی خردیم ولی هزینه پیک میاد روش سنگین میشه با پستم بیاد بازم هزینش سنگین میشه
این ریسک هست که مشتری کالا رو سفارش بده، ما هم آماده کنیم و بدیم دست آقای پستچی، ببره در خونه مشتری، اما مشتری بگه نمی خوام. درسته؟ هیچ جوری نمیشه تضمینش کرد؟ اول پول بعد جنس چی؟ با پرداخت نمیشه اینکارو کرد؟
درسته مثلا امروز یه بسته باسم اومد دی وی دی بود من نخاستم یارو پس برد ضررش باسه طرف من میاد
در حال حاضر طبق تكنولوژي در ايران : ( از سطح پايين شروع ميكنم )
فيش بانكي
1) این رو مطمئنی؟ آخه چه حجمی مگه داره رد و بدل می شه که میگی کم میارم؟
ببین اگه بازدید زیاد شه مطمئن باش کم میاری اقا بند ویچ که قیمتی نداره ادم حد اقل 10 میتونه رو 200 مگ بگیره

2) بسیار خب. برای راه اندازیش کافیه به نظرت؟ با 100 شروع می کنم و اگه دیدم می توانم کله پاچه هم بفروشم (عجب ایده ای!!!) میرم بالا تر.
ببینم دیتا بیس مثلا 500 تا مشتری و 100 نوع کالا چقدر فضا می بره؟ چه چیزای دیگه ای لازم دارم؟

اقا همون 100 تا خوبه من گفتم محض احتیاط چون اضافه کردنش برای بعدها توسط شرکت شاید باست سخت باشه

3) درسته. من هم فکر می کنم برای شروع بهتره با پرشین کامرس شروع کنم و وقتی حجم کارم به EBay رسید میرم سراغ مامبو!

15.gif

4) منظورم اینه که اصلا لازمه که از ورژن های فارسی شده استفاده کنم؟ یا می تونم مستقیم برم سراغ خارجکیش؟ حتما http://www.opensourcecms.com رفتی...انواع CMS ها اونجا هست برای استفاده. می شه به نظرت؟
عقل حکم میکنه بری دنبال فارسیش
سوال 5) برای استفاده از امکانات پرداخت اینترنتی مثلا بانک سامان یا ملت، چی لازم دارم؟ میشه integrate کرد یا باید از ماژول های فارسی شده استفاده کنم؟
مرسی
ماژولهاش هست ولی باید هزینه کنی اقا کسی که میخواد کله پاچه بفروشه حداقل باید مقداری برای سیستمش هزینه کنه

استفاده از يك اعتبار مجازي در سايت
استفاده از سايت پرداخت
استفاده از حساب هاي سامان و پارسيان
بزودي : استفاده از كليه كارت هاي اعتباري كشور
کسی این کار رو نمیکنه به جای اینکه وقت بزاره و بره پول بریزه به حساب خودش میره از بیرون میخره این کارتها رو هم همه کس ندارند

milad_sm

Member
داریم به یه جایی می رسیم.
مرسی از جواب ها.
چند تا سوال:

اعتبار مجازی در سایت...یعنی همین سیستم کوپنی؟! اول میرند پول میریزند تو حساب و بهشون کارت اشتراک میدیم و تا میزان اعتبار کارت خرید می کنند. درسته؟

درسته مثلا امروز یه بسته باسم اومد دی وی دی بود من نخاستم یارو پس برد ضررش باسه طرف من میاد
آقا نکنید این کارو!! حالا چی شد؟ بدهکار نشدی؟ یعنی همین؟! مشتری نظرش عوض میشه میگه نمیخوام؟ وقتی تایید سفارش می کنه مشتری باید متعهد بشه...راهی هم ظاهرا غیر از اینکه پول رو اول بریزه وجود نداره نه؟

ماژولهاش هست ولی باید هزینه کنی اقا کسی که میخواد کله پاچه بفروشه حداقل باید مقداری برای سیستمش هزینه کنه

این ماژولها که میگی، برای هر CMS متفاوته دیگه نه؟ مثلا من شنیدم برای پرسین کامرس ماژولی برای بانک سامان وجود نداره، درسته؟ ای بابا...اینطوری نمیشه! باید برم نصبش کنم و از نزدیک ببینمش!!
یه سوال دیگه، بانک ها، هزینه ای شارژ می کنند برای این سرویس دریافت اینترنتی پول؟؟

zomorrod

Member
با سلام به دوستان عزيز

1- در مورد پرداخت اينترنتي من مشكل شما رو حل مي كنم از طريق KishPay مي تونيد براحتي پرداخت فروشگاه سايت خودتون رو فراهم كنيد . ثبت نام در اين سايت فقط با يك Email هستش و دقيقاً پياده سازي شده سيستم Paypal در ايران براي بانكهاي ايراني است .اين سيستم شامل كليه بانكهاي داخلي مي باشد . در مورد بانك سامان هم مي تونيد بصورت جداگانه عمل كنيد . اگر سؤالي داشتيد بپرسيد من جواب بدم . فروشگاه سايت خودم ، سيستم پرداخت شبكه رزرواسيون هتلهاي ايران ، فروش قطعات يدكي سايپا ، و چند فروشگاه ديگر هم از اين سيستم استفاده مي كنند .
2- استفاده از CMS ها و برنامه هاي آماده رو بهتون پيشنهاد نمي كنم ( بدليل : بازمتن بودن و امكان هك در آينده ، مشكل بودن اتصال به سيستمهاي مختلف پرداخت آنلاين ايراني ، . . . ) .

bache +

Well-Known Member
زمرد جان کارم لنگته باست اف گذاشتم کارم واجبه یه کمک بده ببخشید بی ربط بود خیلی واجبه لینک مشکل تو امضام هست بابت اون وبلاگه!!!کمک مرسی

zfarhad2003

Member
کی گفته واسه FarsiCommerce موژول بانک سامان وجود نداره. شما نسخه جدید رو دیدی؟

zomorrod

Member
مي تونم بپرسم اين موژول چجوري كار ميكنه ؟ يعني براي هر نصب يك شماره حساب سامان مي پرسه ؟ ( چون شماره حساب و نام سايت و كانكشن اون در بانك بايد تعريف بشه ! )

zfarhad2003

Member
بله شما به Merchant ID نیاز دارین که باید از بانک سامان بگیرین و از این توی فروشگاه خودتون استفاده کنین. البته این Merchant ID برای یک IP معتبره و اگه بخوای روی IP دیگه ای استفاده کنی کار نمی کنه. البته می تونی روی اون IP آدرس هرچندتا که دلت خواست فروشگاه نصب کنی و از این ID هم استفاده کنی.

S4DEGH

Well-Known Member
- در مورد پرداخت اينترنتي من مشكل شما رو حل مي كنم از طريق KishPay مي تونيد براحتي پرداخت فروشگاه سايت خودتون رو فراهم كنيد . ثبت نام در اين سايت فقط با يك Email هستش و دقيقاً پياده سازي شده سيستم Paypal در ايران براي بانكهاي ايراني است .اين سيستم شامل كليه بانكهاي داخلي مي باشد . در مورد بانك سامان هم مي تونيد بصورت جداگانه عمل كنيد . اگر سؤالي داشتيد بپرسيد من جواب بدم . فروشگاه سايت خودم ، سيستم پرداخت شبكه رزرواسيون هتلهاي ايران ، فروش قطعات يدكي سايپا ، و چند فروشگاه ديگر هم از اين سيستم استفاده مي كنند .
آقا يكم بيشتر توضيح بده !

milad_sm

Member
بله شما به Merchant ID نیاز دارین که باید از بانک سامان بگیرین و از این توی فروشگاه خودتون استفاده کنین. البته این Merchant ID برای یک IP معتبره و اگه بخوای روی IP دیگه ای استفاده کنی کار نمی کنه. البته می تونی روی اون IP آدرس هرچندتا که دلت خواست فروشگاه نصب کنی و از این ID هم استفاده کنی.
فرهاد جان، IP ثابت؟! امممم...! یعنی چی؟ از کجا بیارم ببم جان؟! IP هاست رو میگی؟
Merchant ID رو راحت می دند؟ باید برم چهارراه کالج نه؟ یکم بیشتر توضیح میدی عزیز؟

آقا زمرد من ثبت نام کردم اما تو لوگین مشکل داشت...امروزم امتحان میکنم سر فرصت...اما یه فرایند کاری برای فروش کالا رو می تونی خلاصه کنی چی میشه چقدر هزینه داره و ریسکش چیه و این چیزا...دستت درست.

zomorrod

Member
سايت كيش پي يك سايت پرداخت از بانكهاي ايرانيه بدين صورت كه شما فروشگاه خودتون رو به كيش پي متصل مي كنيد (بسيار ساده است با قسمت Support سايت تماس بگيريد مراحل را خواهند گفت . من خودم انجام داده ام) . بعد از اون هر كس بخواد از فروشگاه شما خريد كنه از طريق حساب كيش پي ، بايد اعتبار لازم در سايت كيش پي رو داشته باشه . اگر اعتبار لازم رو داشت ، كيش پي به فروشگاه شما OK مي ده و پول به حساب فروشگاه در كيش پي واريز مي شه . پس از تائيد كيش پي فروشگاه شما موظفه جنس رو بفرسته چون پرداخت به حساب شما كاملاً انجام شده . ( من خودم به شخصه راضيم ، كارم رو كاملاً راه انداخته )
در مورد افزايش اعتبار خريد براي مشتريان راههاي مختلفي هست : http://www.kishpay.com/addaccount.php
1- حواله بانكي اينترنتي ( در همان زمان ، براي كساني كه حساب پارسيان يا ملت دارند )
2- عابر بانك ( انتقال به شماره كارتهاي كيش پي ، براي كساني كه كارت شتاب دارند : ملي ، صادرات ، سپه ، تجارت ، . . . )
3- حسابهاي قرض الحسنه ( واريز به شماره حسابهاي كيش پي ، براي كساني كه دفترچه حساب پس انداز بانكهاي مختلف دارند )

در مورد برداشت موجودي هم ، شما هر حسابي كه داشته باشيد مي توانيد موجودي خودتون رو به اون شماره حساب در هر بانك ايراني منتقل كنيد كه ظرف كمتر از 12 ساعت اين انتقال انجام ميشه . http://www.kishpay.com/money.php

اطلاعات بيشتر رو هم مي تونيد از اينجا بپرسيد : [email protected]

bache +

Well-Known Member
خوب اینجا چه خبره ما نبودیم این جریان بانک سامان چیه بانکهای دیگه هم میشه؟

جدیدترین ارسال ها

بالا