نقد ، طرح

khak313

Member
بسم الله الرحمن الرحيم

سلام
تا حالا نقد هاي زيادي اينجا ديدم ولي هيچكس نقدِ نقد نكرده يعني هيچكس اينجا به بٌعد اصلي كار نظر نميده و تك بٌعدي نگاه مي كن اين در حالي است كه يك كار چند بُعد داره و تنها يك بٌعد آن حالات ظاهري و گرافيكي هستش و بٌعد مهم كار اون حسي است كه از كار به ما دست مي دهد.(روانشناسي طرح)
اونايي كه درس گرافيك و هنر خوندن مي دونن من چي مي گم مثلا : قرار گرفتن يك نقطه در صفحه ي خالي يك حس خاصي به بيننده دست ميده بدون اينكه خودش بخواد،حالا بستگي داره اون نقطه كجا قرارگرفته باشه بالا يا پايين بودنش يه حالت،چپ يا راست بودنش يه حالت گوشه ووسط بودن يه حالت و... ولي من درس هنر و گرافيك نخوندم مطالعه (يا شنيدن) و دقت خودش بس .:cool:

حالا شايد بگين اين جا انجمن گرافيكيِ،نه احساسات ولي سخت در اشتباهين چون بالاخره اون طرح يه جايي استفاده مي شه و اون مهمه كه اون كار و طرح چه حسي رو مي تونه برا بيننده تداعي كنه.
ولي از يك طرف بله حق باشماست ولي منظورِ من اين بود كه از اين به بعد خواهشا به ابعاد ديگر طرح هم يه نظري كنين.

نمونه،كاره زير هستش كه با فتوشاپ ساخته شده:

2gy2a6b.jpg

حالا من اين كار رو(كه خودم كار كردم) نقد كاملا ظاهري مي كنم تا يه كم آشنا بشين:
1. اينجا 3 تا سر ديده مي شه كه نماد جامعه و افراد هست.
2. اندازه هر كدوم متفاوته (زير مي گم منظورم چي بود).
3. رنگ سبز روي اجزاي مختلف صورت افتاده و بيرون از صورت ، رنگ سبز تيره است.
4. و غيره(اما از نوع طولاني)

حالا از اين 3 مي شه كلي ......... در آورد:

اين سه تا كه نماد يك آدم كامل هست و هر كدوم بزرگ و كوچك هست نشان از آدم هاي بزرگ و كوچك مادي و دنيوي هستش ولي اين كه رنگ سبز روي كدوم قسمت از صورت افتاده مهمه، يعني اوني كه سبز (ميزان آگاهي ، علم ، بينش ، اعتقاد و...) روي دهونش افتاده افرادي هست كه دهنبين ، شكم پرست و... را دارد اوني كه سبز عقب چشماش افتادهيعني فرد يك فرد عالم مي باشد چرا كه بينش دروني دارد و همچنين مي بينيد كوچك ترين سر مي باشد و اين مهجور(غربت) شديد عالم را نشان مي دهد در جامعه، واون رنگ سبزي كه روي بينيش هست حاكي از زيركي او مي باشد.
حالا ديگه بيشتر نميگم ،همين قدر هم برا اولين بار تو اين فروم بود پس همين قدر بسِ.

حالا نقد گرافيكي و ... به دستاتون نگاه مي كنه.

يا علي

.

آخرین ویرایش:

NAKOOT

Well-Known Member
آقا زیادی انتزاعی کار کردی ...
alcoholic.gif

طرحت رو قبول دارم ... ولی اینجور طرح ها رو بیشتر از جنبه یک اثر هنری بهش نگاه می کنن ...
حالا من نمی دونم هدفتون از این طرح چی بوده ...
یک اثر یا یک طرح تبلیغاتی ...
موفق باشی ...

Hectorist

Member
می دونی این جور طرح ها باید با بیننده رابطه برقرار کنن. اگر تو نمیگفتی اون وسط سر 3 تا آدمه ، مطمئنا فهمیدنش کار آسونی نبود .

دوست عزیز صحبتاتون درست و نقدتون هم کامل و خوب بود . ولی اگه شما این موارد را نمی گفتین مطمئن باشید چند نفر بیشتر متوجه نمیشدند که شما از چه عناصری در کارتون استفاده کردید . به نظر من کار یک گرافیست باید گویا باشه و بیننده بتونه به راحتی با اون ارتباط برقرار کنه . موفق باشید .

memol_515

Active Member
دوست عزیز کار جالبی شده. اما به نظر من هم به همین راحتی ها نمیشد منظور کار رو فهمید. مگه اینکه از اول ،به طور کاملآ واضح توضیح میدادید هدف از این کار چی بوده.
با توضیحاتی که دادید، میشه گفت ایده رو خوب پیاده سازی کردید! اما به نظر من اگه میخواستید از هالۀ سبز به عنوان مسیر اعتقادی و فکری استفاده کنید،بهتر بود از رنگ سبزی ملایمتری استفاده میکردید.
تنها چیزی که به ذهنم رسید همین بود

موفق باشی

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
تاپیک جالبی شده. به نظر منم اینجور بحثا خیلی خوبه که وجود داشته باشه ولی به شرطی که مسیر درستی رو داشته باشن.

در مورد این طرح شما. اول از همه شما برای ایجاد یه اثر که تماما قراره با رنگ با بیننده ارتباط برقرار کنه در مورد رنگها و اثراتی که روی بیننده میذارن بدونی. رنگ سبز رنگیه که اصولا باعث آرامش و اطمینان خاطر و امنیت برای بیننده میشه. حالا بسته به طیفهایی که استفاده میشه (سبز پررنگ - کمرنگ و ...) اثرات مختلف میشن.
painting.gif

شما اینجا گفتی که اون رنگ سبزی که روی اجزای صورت اومدن نشون دهنده حالت اون فرد هستن. خوب این میتونه تشبیه قشنگی باشه ولی به شرطی که حالات همگی یا از نوع مثبت باشن یا از نوع منفی (چون دارن با یه رنگ خاص نمایش داده میشن) در اینجا نشون دادن حالتی مثل شکم پرستی از نوع منفی هست و حالتی مثل تدبیر و تفکر و ... نوع مثبته. پس بیننده هیچوقت نمیتونه این دو تا از هم تفکیک کنه مگر اینکه رنگها متفاوت باشن. نشون دادن حالت شکم پرستی و ... با رنگی مثل سبز که اثر مثبت روی بیننده القا میکنه کار درستی نیست.
electricf.gif

در مورد کل طرح هم که خیلی گویا نیست. یعنی بهتر میشد با رنگها کار کرد و طرح رو مشخص تر نشون داد.

در هر صورت ممنون بابت این تاپیک. بنظر میاد تاپیک خوبی بشه.

موفق باشید.
bouquet2.gif

جدیدترین ارسال ها

بالا