مشکل من با ویندوز لپ تاپم Vaio

from_iran2009

New Member
سلام به همگی
آقا من یه لپ تاپ سونی وایو TZ160N دارم که به طور پیش فرض روش ویستا نصبه .
نرم افزار حسابداریه ما تحت داسه و فقط توXP بالا میاد . 32 بیتی .
خوب حالا حساب کنید سن پرتغال فروش را :
* *من وقتی ویندوز ایکس پی روی ویستا نصب کردم در یک درایو جداگانه به این مشکل برخوردم که فقط و فقط ایکس پی بالا میاد . یعنی از من نمی پرسه که با کدوم ویندوز بالا بیام . با توجه به جستجو هام متوجه شدم این مشکل توسط نرم افزار Vist Boot Pro قابل حل شدنه . دانلودش کردم و قبلش هم Frame Work دو به بالا رو نصب کردم طبق گفته ی سازندش نصب کردم. ولی وقتی تو ایکس پی اجراش می کنم این پیغامو می ده :
Vista boot pro has detected that your BDC registry is either missing or corrupt . it is recommended that you fix this problem in order to supress this message on futhure use.
حالا باید واسه اینکه ویندوز ویستام رو هم بالا بیارم چی کار کنم ؟

* * مشکل بعدی اینه که وقتی من نرم افزار حسابداریمو یا command prompt یا هرچیزی مثل اون رو باز می کنم فقط توی یه مربع کوچیک توی وسط صفحه هست و بزرگتر نمی شه . Alt+Enter هم که می زنم فقط دورش سیاه می شه ولی سایز مربعه تغییری نمی کنه . آیا راهی هست که بزرگ بشه توی کل صفحه ؟

با تشکر از شما

the_king

مدیرکل انجمن
برای مشکل اول تون می بایستی ابتدا سیستم بوت ویندوز جدید تر مبتنی بر BCD بازنویسی بشه، چون ویندوز XP
برای بوت شدن با BCD کاری نداره اما BCD برای بوت شدن ویندوز های Vista و Server 2008 و 7 لازمه. بعد از اینکه
BCD روی سیستم بازنویسی شد با نرم افزاری مثل EasyBCD ویندوز XP رو به منوی بوت BCD اضافه خواهید کرد.

رجوع شود به تاپیک صفحه بوت سیستم عامل ها

دقت کنید که همیشه موقع Repair کردن مدرن ترین (جدیدترین) نسخه ویندوز رو Repair کنید، نه ویندوز قدیمی رو.

برای مشکل دوم تون دو دلیل می تونه باشه :

مورد اول : صفحه تنظیمات گرافیکی ویندوز تون رو بررسی کنید.
برای Scaling صفحه یک تنظیمی وجود داره که بین چند وضعیت مثلا Scale to fullscreen و Center Image و
Maintain Aspect Ratio گزینه مورد نظرتون رو انتخاب می کنید. احتمالا تنظیم فعلی در کارت گرافیکی شما
Center Image است و می بایستی روی Scale to fullscreen تنظیم شود. عنوان و موقعیت این تنظیمات
در کارت گرافیکی های مختلف و درایور های جدید و قدیم متفاوته.

برای پیدا کردن تنظیمات کارت گرافیکی هم سمت راست Taskbar (داخل System Tray) دنبال آیکون کارت گرافیکی
بگردید و اگر نبود وسط صفحه Desktop راست کلیک کرده و در منوی های آن دنبال Graphics Properties یا
عنوان مشابه اش بگردید. در صورتی که آن گزینه هم نبود طبق روال زیر پیدایش کنید :

در ویندوز XP روی صفحه Desktop راست کلیک کرده و Properties رو انتخاب کنید. در بخش Settings روی دکمه
Advanced کلیک کنید و دنبال تنظیمات کارت گرافیکی بگردید.

در ویندوز Vista و 7 روی صفحه Desktop راست کلیک کرده و Personalize رو انتخاب کنید. روی عنوان Display
کلیک کرده و سپس روی عنوان Change display settings کلیک کنید. حالا روی عنوان Advanced settings
کلیک کنید و دنبال تنظیمات کارت گرافیکی بگردید.

مورد دوم : اگه مشکل حل نشد می بایستی از DOSBox استفاده کنید که محیط DOS رو برای نرم افزار های
تحت DOS فراهم می کنه و حالت تمام صفحه رو هم داره (ترکیب کلیدی Alt + Enter) و می بایستی به تاپیک
روشن کردن چراغ های کیبورد با اسمبلی؟ رجوع کنید.

نحوه استفاده از DOSBox اینطوریه، پوشه ای که برنامه تحت DOS درش قرار داره، حدالامکان کوچیک و نوشتنش
راحت باشه، مثلا C:\MyApp
در محیط DOSBox پوشه اون برنامه رو Mount خواهید کرد روی یک درایو مجازی، مثلا درایو x که روی سیستم تون
نباشه، فرمان زیر رو تایپ می کنید :
کد:
mount x C:\MyApp
حالا درایو x ایجاد میشه که محتویات C:\MyApp داخلش قرار داره. وارد درایو x می شوید :
کد:
x:
و برنامه مورد نظرتون رو اجرا می کنید، مثلا myapp.exe رو :
کد:
myapp
مثل یک محیط DOS واقعی می توانید از دستوراتی مثل dir هم کمک بگیرید :
کد:
dir *.exe
فقط دقت کنید که در محیط DOSBox صرفا درایو های مجازی مثل همان :x قابل دسترسی اند، نه درایو های حقیقی
مثل :C یا :E و ... به همین جهت اگر می خواهید به کل یک درایو حقیقی دسترسی داشته باشید، با یک اسم مجازی
Mount اش کنید ، مثلا درایو :C را با نام :Y بکار ببرید :
کد:
mount y C:\

from_iran2009

New Member
فکر نمی کنم از طریق تنظیمات گرافیک بشه کاری کرد آخه گرافیک ویندوزم موردی نداره
این DosBox که فرمودید . برنامست ؟ باید دانلوش کنم ؟ آیا اون پوشه مجازی می تونه فولدر نرم افزار حسابداریم باشه ؟ مثلا C:\Hesab

from_iran2009

New Member
راستی هیچ راهی نداره که من از نرم افزار حسابداریم تو ویستا یا سون استفاده کنم ؟ هیچ ترفندی نیست ؟ تحت داسه:sad:

the_king

مدیرکل انجمن
فکر نمی کنم از طریق تنظیمات گرافیک بشه کاری کرد آخه گرافیک ویندوزم موردی نداره
این DosBox که فرمودید . برنامست ؟ باید دانلوش کنم ؟ آیا اون پوشه مجازی می تونه فولدر نرم افزار حسابداریم باشه ؟ مثلا C:\Hesab

بله، یک برنامه است، در خود مجید آنلاین هم پیوست کردم، لینک تاپیک مربوطه اش رو هم که در پست قبلی نوشتم.
پوشه C:\Hesab در درایو :C است که یک درایو حقیقی است، DOSBox نمی تونه با درایو حقیقی کار کنه، شما بایستی
درایو :C رو روی یک درایو مجازی مثل :Y سوار کنید :
کد:
mount y C:\
در ادامه داخل DOSBox شما به پوشه Hesab دسترسی دارید، اما با مسیر Y:\Hesab یعنی :
کد:
Y:
cd Hesab

راستی هیچ راهی نداره که من از نرم افزار حسابداریم تو ویستا یا سون استفاده کنم ؟ هیچ ترفندی نیست ؟ تحت داسه:sad:

خوب کار DOSBox همینه دیگه، کاری می کنه که هر جور برنامه تحت DOS ای که با ویندوز سازگار نیست رو در محیط
ویندوز بدون مشکل اجرا کنید.

from_iran2009

New Member
یعنی باید نرم افزار dos box رو تو محیط ویستا نصب کنم ؟
ببینید من نیاز دارم که تو فولدور مربوطه که شما فرمودید باید مجازی ساخته بشه تغییراتی مثل سال مالی و ... قرار بدم , این برنامه این کارو انجام می ده ؟

the_king

مدیرکل انجمن
یعنی باید نرم افزار dos box رو تو محیط ویستا نصب کنم ؟
ببینید من نیاز دارم که تو فولدور مربوطه که شما فرمودید باید مجازی ساخته بشه تغییراتی مثل سال مالی و ... قرار بدم , این برنامه این کارو انجام می ده ؟

بله، بایستی نصب و اجراش کنید.
از این لحاظ هیچ مشکلی نیست، تمامی تغییراتی که در اون درایو مجازی انجام میشه همون لحظه در درایو حقیقی
ثبت میشه و بالعکس. تفاوت تنها در مسیر و اسم درایو بین محیط بیرون و داخل DOSBox است، وگرنه بقیه موارد
یکسان اند.

from_iran2009

New Member
برای بزرگ کردن همین برنامه DOS BOX هم باید ALT+Enter رو بزنم ؟ من این کارو کردم ولی اونم بزرگ نشد مثل همون خود Command prompt فقط اومد وسط صفحه

from_iran2009

New Member
ازش استفاده کردم داخل 7 , واقعا عالیه . تمام صفحه رو میگیره و خوراکه حسابداریه . فقط یه مشکل هست . من اون درایو مجازی X رو ساختم و وقتی فایل اصلی نرم افزارم رو انتخاب می کنم Hesab کلا سیستم هنگ می کنه .
یعنی وارد نرم افزار نمی شه .

the_king

مدیرکل انجمن
ازش استفاده کردم داخل 7 , واقعا عالیه . تمام صفحه رو میگیره و خوراکه حسابداریه . فقط یه مشکل هست . من اون درایو مجازی X رو ساختم و وقتی فایل اصلی نرم افزارم رو انتخاب می کنم Hesab کلا سیستم هنگ می کنه .
یعنی وارد نرم افزار نمی شه .

با نرم افزار Hesab آشنایی ندارم، یا قفل سخت افزاری ای یا مورد مشابهی داره که DOSBox پشتیبانی نمی کنه
و یا دنبال یک فایل یا مسیری در درایو حقیقی (مثلا :C ) می گرده که طبیعتا در DOSBox قابل دسترسی نیست.
متاسفانه چون از مشخصات Hesab اطلاعی ندارم نمی تونم راه حلی پیشنهاد کنم.

from_iran2009

New Member
اسم خود نرم افزار جامع بازار هست . قدیمیه و تحت داس . آیا اطلاعاتی دارید ؟
Bazar
وقتی که یکی از Shortcut های فایل اصلیش رو توی داس باکس انتخاب می کنم این ارور رو میده :
Cannot locate the desired version of foxpro
به نظرتون می شه این مشکلو حل کرد ؟

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا