مباحث گروهی (1) : دفترچه تلفن و آشنائی با پایگاه داده در بیلدر

سلام دوستان
می خواستم یکی از تجربیات شخصی ام رو در زمینه ساخت پایگاه داده با فایل ها بگم که تو پروژه پایانی دانشگاه استفاده کردم ( از اون پلاگینه اطلاع نداشتم ) و اون استفاده از قدرت سی ++ در مدیریت فایل ها بود ولی چون اول متن رو تا آخر خوندم ، نمی دونم با وجود اون پلاگین نیازه بگم یا نه ؟ اگه نیازه بگم
یکمی هم کار زیادی باید انجام بدیم اگه بخواهیم شیوه رو انجام بدیم

آخرین ویرایش:

peyman136

کاربر متخصص مولتی مدیا بیلدر
سلام دوستان
فکر میکنم دیگه بحث بسه و بهتره وارد عمل بشیم راستش من یه نمونه دیگه آماده کردم که اونم در مورد دفتر تلفن هستش البته امکان پرینت اطلاعات هم بهش اضافه کردم
این فقط یه ایدست دوستان هم اگه نظری دارن یه نمونه بذارن یا حداقل نظرشون رو بگن تا حالا توی این انجمن خیلی ها اومدن اما هر کدوم فقط یه دوره ای بودن و رفتن شاید دیگه هیچ وقت هم برنگشتن به قول محسن خیلی ها میان اینجا تا مشکلشون رو حل کنن اما هیچ کاری برای بقیه انجام نمیدن

پیوست ها

• Sampel3.rar
    261.5 کیلوبایت · بازدیدها: 117
آخرین ویرایش:

splinter cell

Well-Known Member
با تشکر از پیمان عزیز که چراغ این مبحث رو بلاخره روشن کرد!فقط پیمان جان! دیتا بیسش رو هم بذار تا همه با یک دیتا بیس کار کنند.

silvercover

کاربر متخصص
همین جا باید یه تشکر ویژه ویژه از پیمان عزیز داشته باشم که همیشه آهسته و پیوسته در کنار ما هستن. بعد از بررسی اجمالی برنامه چند نکته رو برای پیشبرد کار متذکر میشم: (البته مطمئنم که خود پیمان اشراف داره به این موارد و خواسته ما شروع کنیم)

1- باید قابلیت فارسی نویسی (فارسی کردن ادیت باکس ها) به پروژه افزوده بشه.
2- بهتر این هست که حالا که داریم فارسی کار میکنیم پیام ها و اخطار ها هم به زبان فارسی باشه. البته در آخر کار میشه نسخه انگلیسی رو هم برای تمام علاقه مندا تولید کرد.
3- فوکوس ادیت باکس ها در بخش درج اطلاعات کمی در هم ریخته شده که ممکن هست کاربر رو گیج کنه که باید اصلاحش کنیم.
4- از دوستانی که دستی در گرافیک دارن میخایم که دکمه هایی گرافیکی تر برای پیماش بانک اطلاعاتی ( همون هایی که در پایین کار) هستن طراحی کنند.
5- بهتر هست وقتی برنامه لود میشه کانون توجه روی بخش جستجو باشه. چون احتمالا این بخش بیشترین مورد استفاده در طول عمر برنامه رو خواهد داشت.
6- باید کلید های میانبر برای بخش های پر کاربرد مثل درج و سرچ در نظر گرفته بشه.
7- بهتر این هست که از پلاگین Editbox و یا مشابه نمونه ای که Nevercom عزیز برای راست به چپ کردن ادیت باکس ها گذاشتن استفاده بشه. من این نمونه رو مجددا ضمیمه کردم.
8- باید یک سری اسکریپ اعتبار سنجی هم بنویسیم که مثلا کاربر به جای تلفن حروف الفبا نتونه وارد کنه.
9- دوستان سعی کنیم هر کدی که می نویسیم توضیحاتی رو در کنار کد ارائه بدیم تا کار تیمی به خوبی صورت بگیره وباقی کاربران از نتیجه کار بهره بهتری ببرند.

اینم همون مثال دوست عزیز Nevercom:

پیوست ها

• Right to Left.rar
    27.7 کیلوبایت · بازدیدها: 64

peyman136

مرسی حامد جان
راستش من این نمونه رو با عجله درست کردم و وقت نشد روی قسمت های جانبی مثل گرافیکش کار کنم و فقط میخواستم یه نمونه دیگه برای کار باشه تا بلاخره از یه جایی شروع کرده باشیم

آخرین ویرایش:

nevercom

کاربر متخصص انجمن مولتی مدیا بیلدر
به به، بقول محسن "چراغ این مبحث رو روشن کردی"، ممنون از پیمان عزیز، تو اولین مثال واسه این مبحث یه مثال جامع ارائه دادی، فقط چند روز اینجا نبودما، ترکوندین !!! :wink:
اینترفیسش هم (بجز دکمه هاش که حامد جان فرمودن) جالب شده، منو یاد برنامه های حسابداری میندازه !

splinter cell

Well-Known Member
بهتره یک امکانی هم توی اون گذاشته بشه که اگه کاربر دو تاایمیل یا دو تلفن داشت بتونیم ایمیل دومش رو هم وارد کنیم(این مورد زیاد پیش میاد که افراد یا شرکتها چندین ایمیل دارند) فقط یک موضوع هست که میخواستم از آقا حامد بپرسم: امکانش هست مثلا موقعی که داریم رکوردها رو پیمایش میکنیم اگر فردی دو تا ایمیل داشت دو تا ادیت باکس برای نمایششون باز بشه و مثلاً برای نفر بعد اگر یکدونه داشته اون ادیت باکس اضافه خودبخود هاید بشه؟؟خودم هنوز روش فکر آنچنانی نکردم اما بنظر میاد امکان داشته باشه که با یک شرط اینکار رو کرد!بقیه دوستان هم اگر تونستند روی این مورد فکر کنند یا نظرشون رو بدهند.

AV_3SG

Member
همون تور كه قول داده بودم و با توجه به فرمايشات جناب سيلوركاور من يه بسته گرافيكي شامل button و menubar تهيه كردم
اگه دوستان پسنديدن كه هيچ ميريم رو مرحله تبديل و اگه نظر منفي بود دوباره طرح هاي بيشتري رو قرار مي دم

Untitled-1.gif

silvercover

کاربر متخصص
همون تور كه قول داده بودم و با توجه به فرمايشات جناب سيلوركاور من يه بسته گرافيكي شامل button و menubar تهيه كردم
اگه دوستان پسنديدن كه هيچ ميريم رو مرحله تبديل و اگه نظر منفي بود دوباره طرح هاي بيشتري رو قرار مي دم

قالب زیبایی شده که امیدوارم نظر سایر دوستان هم همین باشه.قالب کروم خودش زیباست و این هم که الهام گرفته از اون هست به نیاز ما بسیار نزدیکه لطفا قالب رو به زبان فارسی هم قرار بدین تا بتونیم پوسته فارسی برنامه رو هم داشته باشیم. سپاس فراوان از حسن توجه شما. منتظر شما هستیم.ضمنا یه پیشنهاد هم داشتم:

به نظرم اگر حالت Mouse Over دکمه به صورتی باشه که علائم روشون (مثل + و >>) به صورت رنگی در بیاد بد نباشه. یعنی در حالت عادی بیرنگ باشه و وقتی موس رفت روشون مثلا قرمز بشن.

بهتره یک امکانی هم توی اون گذاشته بشه که اگه کاربر دو تاایمیل یا دو تلفن داشت بتونیم ایمیل دومش رو هم وارد کنیم(این مورد زیاد پیش میاد که افراد یا شرکتها چندین ایمیل دارند) فقط یک موضوع هست که میخواستم از آقا حامد بپرسم: امکانش هست مثلا موقعی که داریم رکوردها رو پیمایش میکنیم اگر فردی دو تا ایمیل داشت دو تا ادیت باکس برای نمایششون باز بشه و مثلاً برای نفر بعد اگر یکدونه داشته اون ادیت باکس اضافه خودبخود هاید بشه؟؟خودم هنوز روش فکر آنچنانی نکردم اما بنظر میاد امکان داشته باشه که با یک شرط اینکار رو کرد!بقیه دوستان هم اگر تونستند روی این مورد فکر کنند یا نظرشون رو بدهند.

خب اینکه فردی دو شماره تلفن و یا آدرس ایمیل داشته باشه محتمل هست. چندین راه به ذهن من میرسه. اول اینکه برای هر بخش دو کادر داشته باشیم که بسته به شرایط نشون داده بشه و یا مخفی بشه. دوم اینکه اگر داده ها برای یک فیلد بیش از یکی بود بیایم از یک حرف جدا ساز مثل کاما استفاده کنیم.در این صورت تصورم این هست که بخش برقراری رابطه با بانک و دستورات SQL و شروطی که در ادامه میاد کار رو برای دوستان تازه کار سخت کنه.

اما با توجه به سهولت امر و تجربه کاربری و خوانا تر کردن کد من فکر میکنم اگر برای فیلد هایی مثل تلفن و یا ایمیل و یا همراه در بخش درج اطلاعات دو فیلد در نظر بگیریم و کاری کنیم که در هنگام نمایش بر اساس شرط گذاشته شده دو یا یک مورد نشون داده بشه بهتر هست. یاد آوری کنم که در این حالت باید در بانک اطلاعاتی برای هر فیلد مورد نیاز مورد دومی هم تعبیه کنیم و مثلا دو فیلد شماره تلفن1 وشماره تلفن2 رو داشته باشیم. از طرفی در هنگام لود شدن میتونیم ترتیبی بدیم که اگر بیش از یک شماره مثلا موجود بود شی EditBox به لیست باکس مبدل بشه و موارد رو نشون بده.

nevercom

کاربر متخصص انجمن مولتی مدیا بیلدر
گرافیک کار بنظر من جالب بود، شاید بهتر باشه کلاً گرافیکش بشکلی طراحی بشه تا هماهنگ با همین مثال آقا پیمان همرنگ با تم ویندوز باشه
کلاً گرافیک قالب ساده و شکیل هست، ولی بنظرم اگه آیکن دکمه ی پرینت عوض بشه بهتره.

آها، متن دکمه ی آخری (قبل از پرینت) هم باید Last Record باشه نه End Record.

** بهتر نیست حالا که داره با پلاگین SQLite کار میشه (نه با پایگاه داده ی متنی) تیتر تاپیک عوض بشه، یعنی پایگاه داده، نه پایگاه داده ی متنی ؟

آخرین ویرایش:

AV_3SG

Member
من منتظر نظر بقيه دوستان هستم و يكم هم گرافيك رو كامل ترش كردم حتما توي اولين فرصت آپلودش مي كنم

آخرین ویرایش:

ubuntu

Member
با سلام خدمت اعضاي اين انجمن و دوستان عزيز. بعد از عمري داشتيم از کنار اينترنت مي‌گذشتم گفتم يه سري هم به اين انجمن بزنم! در مورد قالب بايد بگم که قالب خوبيه چون بار گرافيکي زيادي هم به برنامه متحمل نمي‌کنه و همچنين زيبا، شکيل و شيکه! ولي با جناب nevercom موافقم. دکمه پرينت هم بايد با بقيه دکمه‌ها ست بشه.
در مورد اضافه کردن چند شماره يا ايميل هم من با جناب Silvercover موافقم. مي‌تونيم از ليست باکس استفاده کنيم.

ubuntu

Member
من يه پيشنهادي دارم. مي‌گم که نرم‌افزار جوري باشه که بشه بعداً هم به اون تم اضافه کرد و تم رو عوض کرد. در ضمن در مورد ايميل هم اگه بشه خود نرم‌افزار ايميل بفرسته يا با نرم‌افزاري مثل اوت لوک ارتباط برقرار کنه.

peyman136

من يه پيشنهادي دارم. مي‌گم که نرم‌افزار جوري باشه که بشه بعداً هم به اون تم اضافه کرد و تم رو عوض کرد. در ضمن در مورد ايميل هم اگه بشه خود نرم‌افزار ايميل بفرسته يا با نرم‌افزاري مثل اوت لوک ارتباط برقرار کنه.
خوب با پیشنهاد تم موافقم و توی اولین فرصت این امکان هم به برنامه اضافه میکنم
برای فرستادن ایمیل هم نیاز به برقراری ارتباط نیست میتونیم از پلاگین استفاده کنیم مثلا systools

ubuntu

Member
Systools بعضي وقت‌ها کرش مي‌کنه و درست و حسابي ايميل نمي‌فرسته. در ضمن چون اين نرم‌افزار يک دفترچه تلفن هستش براي اين که امکاناتش بيشتر بشه امکان ايميل رو البته به صورت ساده داشته باشه و اگه کاربر امکانات بيشتري خواست به نرم‌افزاري مثل اوت‌لوک مراجعه بشه.

silvercover

کاربر متخصص
من فعلا نظرم اینکه که امکانات جانبی همچون ایمیل از دستور کار خارج بشه. چون کار رو به حاشیه می بره. هدف اصلی باید تماما در راس کار باشه.

البته تصمیم با دوستان.

ubuntu

Member
من فعلا نظرم اینکه که امکانات جانبی همچون ایمیل از دستور کار خارج بشه. چون کار رو به حاشیه می بره. هدف اصلی باید تماما در راس کار باشه.

البته تصمیم با دوستان.
درسته! من فقط پيشنهاد دادم در آخر کار چنين امکاناتي اضافه بشه. ولي الآن کار اصلي ساخت خود برنامه هستش.

جدیدترین ارسال ها

بالا