ساخت یک برنامه که قبل از استارت آپ یا به نوعی قبل از انتخاب نوع سیستم عامل اجرا بشه ?

mangool

Member
با سلام
من یه برنامه می خوام بنویسم که قبل از بوت یا همون جاییکه نوع سیستم عامل رو انتخاب می کنیم اجرا بشه یعنی به سیستم عامل اصلا بستگی نداره و قبل از اینکه وارد مرحله سیستم عامل شه اجرا بشه و در حالت ساده یه متنی رو چاپ کنه قبل از آمدن انتخاب نوع سیستم عامل ؟
این برنامه خیلی واسم مهمه ؟
اگه دوستانی که سیستم عامل بلدن و می دونن که چطور می شه همچین برنامه ای نوشت لطف کنند راهنمایی کنند
منتظرم
بازم می گم خیلی مهمه ؟
یا حق

bache +

Well-Known Member
من که نفهمیدم چی شد!یعنی میخوای تو رام دست ببری غیر ممکنه

mangool

Member
شاید این جوری بگم بهتر باشه
شما اگه cd بوت بذاری داخل cd-rom اون وقت یه قسمتی می یاد به اسم چک سی دی رام بوت یا همچین چیزایی که سی دی رو واسه بوتیبل بودنش چک می کنه این برنامه ای که من می خوام بنویسم در همون صفحه یه پیغامی چاپ می کنه !
ممکن بودنش هم مطمئنم که می شه این برنامه رو نوشت ولی خوب روششو نمی دونم!
منتظر پاسخ شما هستم

mangool

Member
منظور از شفاف سازی چیه؟ از این واضح تر نمی دونم چطور توضیح بدم فکر می کنم واضح گفتم

longhorn

Member
شما واضح گفتی درسته
در مورد این برنامه ای که میگی یه چیز هایی میشه نوشت .
واسه همین cd هایی که بوت هستند همین جوری مینویسند .
من یه بار دیدم یه بنده خدا واسه یه cd win 98 همین جوری کار کرد یعنی با basic واسش یه سری menu درست کرد بوت هم کردش .
ولی نه واسه 6-7 سال پیش بود . شدنش میشه . ولی فکر نمیکنم هر چیزی که بخوای بشه نوشت .
اون هم یه جور بوت dos هست دیگه چون مطمئناً بدون سیستم عامل که نمیشه کاری کرد .
شرمنده که بیشتر از این نمیتونم کمکت کنم . فقط خواستم بگم میشه و تو منظورت رو رسوندی .

mangool

Member
ممنون لانگهورن جان نمی دونم یعنی واقعا این قدر سخته که کسی نمی تونه من و را هنمایی کنه
موندم به خدا

Colonel

New Member
بله سخته و به این راحتی ها نیست !
حالا که اینقدر برات مهمه،من یه روش بهت پیشنهاد میکنم:
توی یه سی دی DOS 6.22 رو بزار تا سیستم از روی داس بالا بیاد.
ولی فایل Autoexec.bat رو طوری دستکاری کن که بعد از لود شدن dos برنامه خودت رو که توی cd هست اجرا کنه.
در حقیقت سیستم از روی dos بالا میاد و بلافاصله برنامه شما هم اجرا میشه.
روش خوبیه.
موفق باشید

crash

Member
شما برای اینکه بخای چیزی رو بوت کنی که خودت نوشتی باید اولین سکتور(بوت سکتور) از هارد، یا فلاپی و یا سی دی رو تغییر بدی تا همونطور که خودت می خای به بایوس دستور بده.
انجام چنین کاری چندان سخت نیست. ولی در مورد تغییر دادن اولین سکتور از هارد یک مشکلی هست.
شما گفتی می خای قبل از اینکه مثلا ویندوز بوت بشه اول اون چیزی که شما می خای روی مونیتور نمایش داده بشه و بعد ویندوز بوت بشه. باید بگم انجام چنین کاری خیلی سخت هست. چون خوده ویندوز بوت سکتور رو جوری تنظیم کرده تا ویندوز بوت بشه. حالا اگر شما بخای بوت سکتور رو تغییر بدی و برنامه خودت رو اجرا کنی باید کاری کنی که خوده برنامت ویندوز رو بوت کنه و این کاره چندان آسونی نیست.
آسون ترین کاری که می تونی انجام بدی اینه که روی یه فلاپی این سیستم رو اجرا کنی و به بایوس بگی که از روی فلاپی سیستم رو بوت کنه.
لینک زیر آسون ترین راه رو برای ساخت یه سیستم عامل که فقط یک کاراکتر رو روی صفحه چاپ می کنه یاد داده که البته برای نوشتن چنین سیستم خیلی آسونی باید لینوکس داشته باشی. امیدوارم به دردت بخوره.
کد:
http://linuxgazette.net/issue77/krishnakumar.html

crash

Member
اگر می خای یاد بگیری که چه جوری اینکار رو انجام بدی برات یه آموزش بنویسم. اما اگر می خای فقط چنین کاری انجام بدی متن خودت رو برای من بفرست تا برات درست کنم. یه ایمیج از فلاپی برات درست می کنم که وقتی از فلاپی سیستم رو بوت می کنی اون متنی که می خای نمایش داده بشه.

mangool

Member
Crash جان خیلی ممنون که جواب می دی
این قضیه برنامه مدلش عوض شد و تغییر کرد چون این برنامه نوشتنش خیلی سخت بود !!!!!!
برنامه به این شکله که یک نوع ویروسه که وقتی که و قتی که ویندوز داره تازه می یاد بالا لود می شه یعنی همون موقع که نوشته wellcome می یاد و کارش اینه که وقتی که طرف کلید اسپیس رو می زنه کاراکتر بک اسپیس چاپ بشه و اگه بک اسپیس رو می زنه کلید اسپیس نشون داده بشه به نوعی اگه کاراکتر اسپیس 47 است اونو به کاراکتر بک اسپیس تبدیل کنه ؟
یکی نوشته بود این برنامه رو ولی داپنشجو نبود به منم نگفت ولی گفت زیاد سخت نیست
منتظر جوابتون هستم
خیلی خیلی ممنون

crash

Member
البته نوشتن اون برنامه زیاد هم سخت نبود ، فقط باید کمی اسمبلی بلد باشید تا بتونید چنین کاری انجام بدین.

اسم این برنامه دوم رو ویروس نمیشه گذاشت.
فکر نمی کنم نوشتن چنین برنامه ای سخت باشه.
اگر ویژوال بیسیک بلدی من می تونم راهنماییت کنم که چنین کاری انجام بدی. چون توی ویژوال بیسیک چندان کاره سختی نیست.
اما این یکی رو برات نمی نویسم. چون کار دانشجویی هست و باید خودت انجام بدی.

mangool

Member
crash جان بازم ممنون
والا من ++C و پاسکال و اسمبلی بیشتر یاد ندارم یعنی با VB کار نکردم
واسه پروژه هم قرار نیست کسی واسم بنویسه که چون استادمون من و می شناسه باید خودم بنویسم و خودم هم می خوام یاد بگیرم !
قضیه این درسمون هم اینه که چون من این درسم با یه درس دیگم تداخل داره کلاس اینو کمتر می رم و استادمون هم چون من و به نوعی قبول داشت چبزی نگفت حالا باید با این پروژه جبران کنم ولی کسی نیست که راهنماییم کنه
اگه شما کسی رو یا سایتی رو می شناسین خوشحال می شم من و راهنمایی کنین
چون واقعا موندم
منتظرم

crash

Member
خب حالا نمیشه همون برنامه قبلی رو بنویسی؟

برای نوشتن این برنامه شما اول باید بتونی یه Keylogger بنویسی. برنامه ای که متوجه بشه چه کلیدی فشرده شده تا بعد از اون بتونه تصمیم گیری کنه. برای نوشتن یه Keylogger می تونی از یه فانکشن API استفاده کنی. اسم این فانکشن SetWindowsHookEx هست. تحقیقات بیشتر در مورد این فانکشن به عهده خودت. من فقط یه لینک اینجا میذارم. یه مقاله خیلی خوب هست که این فانکشن رو توضیح داده:
کد:
http://delphi.about.com/library/bluc/text/uc063001a.htm

جدیدترین ارسال ها

بالا