افزونه 1 راهنمایی برای طراحی کارت ویزیت در ایلوستریتور

ghazal86

Active Member
سلام
1- از ایلوستریتور هیچی نمیدونم!
2- میخوام یه کارت ویزیت بزنم.
3- آبجکتهایی رو که میخوام آماده دارم و همه رو توی ایلوستریتور اون جوری که میخوام طراحی کردم.
4- میدونم که کارت ویزیت سایز بعد از برشش 4.8*8.5 هست.
5- از کجا باید ابعاد فایل رو توی ایلوستریتور ببینم؟
6- برای کارت ویزیت چه ابعادی توی ایلوستریتور باید در نظر بگیرم؟ و محل آبجکتها و نوشته ها از لبه کار چقدر باید فاصله داشته باشه تا بعد از چاپ توی برش نره؟
7- این چیزی که من آلان طراحی کردم مود آر جی بی هست ولی میدونم که برای کارت ویزیت باید سی ام وای ک باشه و رنگها رو تغییر بدیم براش. چه طور باید این کار رو بکنم؟
8- میشه توی ایلوستریتور اندازه یه آبجکت رو طوری تغییر داد که نسبتش حفظ بشه؟ با ابزار فری ترانسفورم اندازه ها به هم میریزه ابزاری هست که preserve aspect ratio رو داشته باشه؟
9- چطور طرح رو بصورت بک گراند ترانسپرنت ذخیره میتونم بکنم؟
10- کلا اگر هیچ کدوم از کارهای آماده سازی برای چاپ رو انجام ندم و فایل رو همینجوری که هست ببرم چاپخونه میتونن سایزش رو بدون به هم ریختن جای اشیا یا فونتها برام درست کنن؟
11- هر نکته دیگه ای در این زمینه برای آماده کردن کار هست ممنون میشم بهم بگید
12- مرسی از راهنمایی

آخرین ویرایش:

MeyGraph

دستیار مدیر انجمن گرافیک وکتوری
سلام دوست عزیز.

خوب در اولین مرحله موقع ای که new را ایجاد میکنید Mode رو CMYK تعریف کنید.

5 - برای طراحی داخل کادر مخصوص ، ابزار Artboard Tool را انتخاب کنید ( Shift+O )
5- در قسمت تنظیمات این ابزار بالای صفحه W و H طول و عرض کارت ویزیت را وارد کنید. ( 8.6x4.8 )
6- شما باید برای اینکه کارتون برای برش مشکل نداشته باشه 3 میل از هر طرف علامت بگذارید تا در این محدوده هیچ متنی وجود نداشته باشه.

attachment.php

7- اگر فایلتون رو داخل Illustrator باز کردید و به صورت پیشفرض روی RGB قرار دادید. برای تغییر به CMYK به منوی File گزینه Document Color Mode را پیدا کنید و CMYK Color را انتخاب کنید.
8- فقط کافیه موقع بزرگ و کوچک کردن کلید Shift را نگه دارید. و یا اگر ابعاد رو میخواهید به صورت ارقامی از تنظیمات بالای صفحه عوض کنید کافیه قفل بین 2 مقدار H و W را روشن کنید.
9- اگر کاری رو بدون بک گراند میخواهید ذخیره کنید باید PNG ذخیره شود. به همین دلیل کارتون رو باید Export کنید . File > Export را انتخاب کنید بعد از این که فایل رو ذخیره کردید پنجره ای برای تنظیمات نمایش داده میشه که باید قست Background Color رو به Transparent تغییر دهید.
10- معمولا چاپخونه ها به کار مشتری دست نمیزنن و مسئولیت قبول نمیکنند و فقط کار آماده شده رو ذخیره می کنند. و اگر سایز کارتون مورد داشته باشه خودشون به صورت دفورمه اون رو به 8.6x4.8 تغییر میدن.
11- خروجی کار برای چاپ TIFF با رزولوشن 300dpi باشه . وقتی روی گزینه Export کلیک کردید در پنجره Save در قسمت پایین گزینه ای به نام Use Artboards وجود داره ، این گزینه را روشن کنید و بر روی Range بگذارید. تا Artboard فقط خروجی گرفته بشه.

پروجکت خالی مخصوص کارت ویزیت هم براتون Attach کردم.
چقدر سوال ! :shock:

پیوست ها

• majid.png
    majid.png
    82.3 کیلوبایت · بازدیدها: 64
  • Empty Kart Visit.rar
    1 مگایابت · بازدیدها: 50

ghazal86

Active Member
سلام
خیلی ممنون آقای می گراف واقعا راهنمایی هاتون ارزشمند بودن. مرسی. حالا بازم چندتا سوال:green::

1- همونطور که گفتم من طرحم آماده از قبل داشتم آبجکتهاشو که مودش آر جی بی بوده. حالا بخوام همون لایه ها رو کپی کنم توی این فایل کارت ویزیتی که شما دادید باید اول مودش رو سی ام وای ک کنم بعد کپی کنم؟ یا اینکه همنونجوری به شکل آر جی بی؟

2- من ایلوستریتور Cs5 me دارم نمیدونم دو روزه داره اذیتم میکنه:
این طرحی که دارم رو میخوام به صورت بک گراند ترانسپرنت ذخیره کنم از این روشی که شما گفتید رفتم قبلا هم به این ترتیب عمل کردم:
خروجی جی پگ گرفتم بعد توی فوتوشاپ یه سند جدید با بک ترانسپرنت درست کردم و این فایل جی پگ رو بک گراندش که سفید بوده رو انتخاب کردم معکوس کردم کپی کردم توی فایل جدیدی که ساختم و ترانسپرنت بوده پیست کردم ذخیره کردم با همه فرمتها! پی ان جی، تیف ...
ولی نمیدونم چرا هر کاری میکنم این بک گراندش ترانسپرنت نمیشه نه تو فوتوشاپ نه تو ایلوستریتور. تو خود ایلوستریتور وقتی از منوی ویو ترانسپرنت گرید رو فعال میکنم پشتش کامل ترانسپرنته ولی هر چی خروجی میگیرم سفید.

3- مشکل دیگه ام:
من توی این طرحم که گفتم کارت ویزتم یه قسمت متن رو به شیپ تبدیل کردم آلان یه قسمت دیگه متنش رو که ادیتش تموم شده میخوام تبدیل به شیپ کنم اصلا گزینه create out lines برام فعال نمیشه. قبلا بود آلان نمیدنم چش شده.

4-بعد اینکه میخوام یه متن روی دایره بنویسم اینم اول که چقدر گشتم تا تونستم ابزار دایره رو پیدا کنم ولی وقتی باهاش مسیر میکشم یه مسیر تو پر میکشه یا سیاه یا سفید بعد اصلا گزینه type on path رو پیدا نمیکنم این کجاست؟

آخریش:
5- این کارت ویزیتی که طراحی کردم باید آخر سر که تموم شد تمیزش کنم؟ با توجه به اینکه آبجکتها قبلا طراحی شده بودن.
خیلی ممنون از اینکه وقت میگذارید

ادیت:
من از توی امضای شما رفتم تو تاپیک جعبه ابزار ایلوستریتور. خودم حدث میزدم ک این مثلث کوچیکا کنار ابزارها یعنی توش باز یه سری حالت دیگه از اون ابزار هست ولی وقتی عین فوتوشاپ روی اون مثلثه کلیک میکنم اصلا پنجره اش باز نمیشه. مشکل از نرم افزاره؟

آخرین ویرایش:

MeyGraph

سلام خواهش می کنم.

1- شما وقتی آبجکتتون رو بکشید و داخل پروجکتی که دادم بندازید خودش اتوماتیک CMYK میشه ، البته در بعضی از طرح ها وقتی آبجکت به CMYK تبدیل میشه نسبت به شکل قبلیش خیلی فرق میکنه که کاریش نمیشه کرد !

2- امکان نداره ، مطمئنا از همون روش استفاده کنید Transparent میشه ، فقط یادتون باشه که فایل های PNG یا TIFF میتونن حالت Transparent داشته باشن . Jpeg نمیتونه.

3- فقط زمانی Create Outline فعال نیست که در حال ویرایش متن باشید یا اینکه یکبار Create Outline کرده باشید ! میتونید از منوی Object گزینه Expand رو انتخاب کنید ، این گزینه هم همون کارو میکنه.

4- شما کلیک رو روی ابزار Type Tool نگه دارید بقیه گزینه هاش ظاهر میشه، بعد گزینه Type on a path tool را انتخاب کنید. بعدش روی لبه دایره کلیک کنید و تایپ کنید ! مرتبط

5- یعنی چی تمیزش کنید !؟ متوجه نشدم !

Meygraph

ghazal86

Active Member
سلام خواهش می کنم.

1- شما وقتی آبجکتتون رو بکشید و داخل پروجکتی که دادم بندازید خودش اتوماتیک CMYK میشه ، البته در بعضی از طرح ها وقتی آبجکت به CMYK تبدیل میشه نسبت به شکل قبلیش خیلی فرق میکنه که کاریش نمیشه کرد !

2- امکان نداره ، مطمئنا از همون روش استفاده کنید Transparent میشه ، فقط یادتون باشه که فایل های PNG یا TIFF میتونن حالت Transparent داشته باشن . Jpeg نمیتونه.

3- فقط زمانی Create Outline فعال نیست که در حال ویرایش متن باشید یا اینکه یکبار Create Outline کرده باشید ! میتونید از منوی Object گزینه Expand رو انتخاب کنید ، این گزینه هم همون کارو میکنه.

4- شما کلیک رو روی ابزار Type Tool نگه دارید بقیه گزینه هاش ظاهر میشه، بعد گزینه Type on a path tool را انتخاب کنید. بعدش روی لبه دایره کلیک کنید و تایپ کنید ! مرتبط

5- یعنی چی تمیزش کنید !؟ متوجه نشدم !

Meygraph

سلام
آقا واقعا ممنون خیلی عالی توضیح دادید. چرا اینجا 100 تا دگمه تشکر نداره؟!

خوب ببینید من هنوز یه سوال برام بی جواب مونده و اون هم اینکه اگر بخوام این طرح جی پیگی رو به سی ام وای ک تبدیل کنم در حالیکه رنگهاش به همین شکل جی پگ بخوام چاپ بشه چطوری باید توی مود سی ام وای ک رنگها رو دستکاری کنم؟ آیا جدول رنگی برای این کار وجود داره که به فرض من رنگ مورد نظرم رو توش پیدا کنم و ببنیم کد رنگش توی مود سی ام وای ک چه جوری باید باشه؟

بعد در مورد ترانسپرنت که گفته بودم دیشب متوجه شدم ایراد کار چیه. توی سیستم وقتی یه فایل با بک ترانسپرنت رو میخوایم ببینیم نرم افزارهای مشاهده تصویر پشتش رو سفید نشون میدن در حالیکه اگر مثلا از اون عکسه به عنوان آرم بخوایم استفاده کنیم اون موقع هست که معلوم میشه پشتش ترانسپرنته. :green: مال من هم خروجیش تارنسپرنت بود ولی متوجه نمیشدم چون به شکل یه عکس معمولی بازش میکردم....

مشکل تبدیل متن به شکل هم حل شد. اشکالم این بود که وقتی میخواستم تبدیلش کنم با ابزار متن انتخابش میکردم. مرسی
در مورد حالتهای مختلف یه ابزار هم مرسی جواب داد من فکر میکردم عین فوتوشاپ باید روش رایت کلیک کنیم! نگو باید نگه میداشتم.
در مورد تمیز کردن هم منظورم اینه:
لینک
در آخر باز هم ممنون خیلی کمک کردید.

MeyGraph

خسته نباشید.

راجع به تبدیل RGB به CMYK راه های ساده ای وجود داره ولی با تغییر رنگ شدیدی امکان داره مواجه بشید ، معمولا کسانی که میخواهند از تصاویر درون کارت ویزیت استفاده کنند و تصاویر هم بطور پیشفرض RGB هست ، تبدیلشون می کنن. ولی اینکه یک کارت ویزیت کامل طراحی شده به همراه آبجکت ، متن و غیره... رو بخواهید به CMYK تبدیل کنید مطمئنا اون کار زیاد برای چاپ مناسب در نمیاد.
attachment.php
یک مثال میزنم.
به طور مثال در طرح RGB شما رنگ مشکی استفاده شده با این کد R:0 G:0 B:0 که درصد رنگ مشکی در RGB هست. حالا شما این طرح رو به CMYK تبدیل میکنید. این مشکی درصد رنگش حدودا اینجوری در میاد C:75 M:68 Y:67 K:90 در صورتی که باید در مود CMYK خیلی هواستون به رنگ مشکی باشه ، اگر این رنگ مشکی بخواد برای متن آدرس کارت ویزیت استفاده بشه باید این درصد باشه C:0 M:0 Y:0 K:100 اگر هم بخواد این مشکی در زمینه کار استفاده بشه باید C:100 M:100 Y:100 K:100 باشه یا کد هایی که مخصوص Rich Black هستند
اینجا هم نگاه بندازید: http://www.printingforless.com/rgb-cmyk.html

منظور از تمیز کردن هم متوجه شدم ! خوب این کار برای اینه که اگر فایلتون رو داخل کامپیوتر دیگه ای باز کردید تغییر نکنه.

امیدوارم خیلی از دوستانی که همین سوالا واسشون پیش میاد استفاده کنند.
موفق باشید.
Meygraph

پیوست ها

• img-gamut.jpg
    img-gamut.jpg
    27 کیلوبایت · بازدیدها: 53

ghazal86

Active Member
سلام آقای می گراف
خوب ببینید من دنبال این بودم که بفهمم مثلا کد رنگ cmyk برای رنگ صورتی با کد F4878B در مود rgb باید بعد از تبدیل به مود cmyk چه عددی داشته باشه. خوب من این سایتها رو پیدا کردم که مبدل کد رنگ rgb به cmyk و برعکس هستن:
لینک 1
لینک 2
لینک 3

کاری که کردم:
تمام کدهای رنگ ها در مود rgb رو در آوردم و با این مبدل(ها) به cmyk تبدیل کردم. بعد توی ایلوستریتور فرمت کار رو به cmyk تغییر دادم و تمام کد رنگها رو بر اساس اون چیزی که تبدیل کرده بودم تغییر دادم.
سوال:
1- کاری که من کردم درسته یعنی اینجوری دیگه رنگهام بعد از چاپ انحرافشون کمتر میشه؟
2- راهی هست که بشه رنگ بعد از چاپ مود cmyk رو توی سیستم دید؟ چون من هر نوع خروجی که از این فایل cmyk شده میگرفتم همون رنگهای cmyk رو نشون میداد.
3- بعصی از آبجکتها رنگشون به صورت گرادینت هست. این گرادینتها رو از کجا میشه رنگشون رو تغییر داد؟
4- اگر مثلا طرحمون ابعادش 4 در 4 سانت باشه و بخوایم تبدیلش کنیم به 4 در 8 سانت (با حفظ شکل اولیه) اصلا میشه؟ یا اینکه باید کلا تمام آبجکتها از اول طراحیشون تغییر بکنه بر مبنای ابعاد مستطیلی؟
5- کلا هر چیزی که بخوایم ببریم برای چاپ (کارت ویزیت، سربرگ...) باید مودش cmyk باشه؟
6- نفرمودید که من باید طرحمو بعد از تکمیل تمیز بکنم یا احتیاجی نیست؟

شرمنده خیلی میپرسم (همونطور که گفتم از ایلوستریتور چیزی نمیدونم!) متاسفانه چون میدونم چاپخونه نمیتونه طرح مورد نظرم رو پیاده کنه برای همین دارم سعی میکنم خودم طرح رو پای دستگاه چاپ برسونم.
بار هم ممنون

MeyGraph

سلام !

1- خوب بله این کار خوبه مشکلی نداره ! اگر درست تبدیل کرده باشید و مطمئنا کار شما دور از اون چیزی که داخل مانیتور میبینید در نمیاد !
2- نه به صورت %100 درصد نمیشه چون کار های CMYK هر کدام داخل نرم افزار های مختلف با اختلاف رنگ نشون داده میشه. مثلا کاری که شما داخل CorelDraw می بینید اصلا شبیه به کاری که داخل فتوشاپ میبینید نیست ولی جفتشون CMYK هستند. کورل خیلی بی کیفیت تر نشون داده میشه. چون هر نرم افزار از Profile های رنگی متفاوتی برای نشون دادن رنگ استفاده می کنند.
مهم اینه که وقتی که شما برای رنگ قرمز این کد رو میدید C:0 : M:100 Y:100 K:0 ، باید بعد از چاپ قرمز چاپ بشه اگر اختلاف رنگ داشته باشید مشکل از چاپخونست ! اکثر طراح های چاپ با درصد رنگ کار میکنند. مثلا زرد ایرانسلی C:0 M:15 Y:100 K:100

3- با کلید میانبر Ctrl+F9 پنل گرادینت رو اضافه کنید ، بعد از کلیک بر روی آبجکت مورد نظر از داخل پنل گرادینت رو ویرایش کنید. اگر احساس کردید که قابل ویرایش نیست! مطمئنا با ابزار Mesh Tool رنگ آمیزی شده و با همون ابزار باید ویرایش کنید رنگ هارو.
4- دقیقا امکانش نیست و باید آبحکت ها سایزشون بر مبنای مستطیل بشه.
5- هر چیزی که بخواد چاپ بشه ( افست یا دیجیتال ) باید CMYK باشه.
6- این کار صرفاً برای شخص خودتون استفاده میشه. و هیچ تغییری برای فایلی که میخواهید برای چاپ بفرستید ایجاد نمیکنه ، چون شما قراره کار رو لایه بسته و TIFF تحویل چاپخونه بدید. ولی انجامش خوبه ، بخصوص کپی گرفتن از متن قبل از تبدیل کردن به Create Outline . و Expand کردن Stroke ها ، چون با Expand کردن باعث میشه اگر شما کارتون رو بزرگ یا کوچیک کردید Stroke های داخل طرحتون به نسبت ابعادی که کوچیک یا بزرگ میکنید ضخیم یا نازک میشه.

نکته : سعی کنید خیلی خیلی رو کار حساسیت به خرج ندید که بعد از چاپ اختلاف های جزئی هم باعث اذیت شدنتون بشه. سعی کنید یک چاپخونه معتبر و با کیفیت پیدا کنید تا از لحاظ کیفیت خیالتون راحت باشه.

من تا اونجایی که اطلاعات داشته باشم جواب میدم.
خواهش میکنم.

پیوست ها

• bc_web_dev_pantone_color_bridge_cmyk_pc.pdf
    81 کیلوبایت · بازدیدها: 16

ghazal86

Active Member
سلام !

1- خوب بله این کار خوبه مشکلی نداره ! اگر درست تبدیل کرده باشید و مطمئنا کار شما دور از اون چیزی که داخل مانیتور میبینید در نمیاد !
2- نه به صورت %100 درصد نمیشه چون کار های CMYK هر کدام داخل نرم افزار های مختلف با اختلاف رنگ نشون داده میشه. مثلا کاری که شما داخل CorelDraw می بینید اصلا شبیه به کاری که داخل فتوشاپ میبینید نیست ولی جفتشون CMYK هستند. کورل خیلی بی کیفیت تر نشون داده میشه. چون هر نرم افزار از Profile های رنگی متفاوتی برای نشون دادن رنگ استفاده می کنند.
مهم اینه که وقتی که شما برای رنگ قرمز این کد رو میدید C:0 : M:100 Y:100 K:0 ، باید بعد از چاپ قرمز چاپ بشه اگر اختلاف رنگ داشته باشید مشکل از چاپخونست ! اکثر طراح های چاپ با درصد رنگ کار میکنند. مثلا زرد ایرانسلی C:0 M:15 Y:100 K:100

3- با کلید میانبر Ctrl+F9 پنل گرادینت رو اضافه کنید ، بعد از کلیک بر روی آبجکت مورد نظر از داخل پنل گرادینت رو ویرایش کنید. اگر احساس کردید که قابل ویرایش نیست! مطمئنا با ابزار Mesh Tool رنگ آمیزی شده و با همون ابزار باید ویرایش کنید رنگ هارو.
4- دقیقا امکانش نیست و باید آبحکت ها سایزشون بر مبنای مستطیل بشه.
5- هر چیزی که بخواد چاپ بشه ( افست یا دیجیتال ) باید CMYK باشه.
6- این کار صرفاً برای شخص خودتون استفاده میشه. و هیچ تغییری برای فایلی که میخواهید برای چاپ بفرستید ایجاد نمیکنه ، چون شما قراره کار رو لایه بسته و TIFF تحویل چاپخونه بدید. ولی انجامش خوبه ، بخصوص کپی گرفتن از متن قبل از تبدیل کردن به Create Outline . و Expand کردن Stroke ها ، چون با Expand کردن باعث میشه اگر شما کارتون رو بزرگ یا کوچیک کردید Stroke های داخل طرحتون به نسبت ابعادی که کوچیک یا بزرگ میکنید ضخیم یا نازک میشه.

نکته : سعی کنید خیلی خیلی رو کار حساسیت به خرج ندید که بعد از چاپ اختلاف های جزئی هم باعث اذیت شدنتون بشه. سعی کنید یک چاپخونه معتبر و با کیفیت پیدا کنید تا از لحاظ کیفیت خیالتون راحت باشه.

من تا اونجایی که اطلاعات داشته باشم جواب میدم.
خواهش میکنم.

خیلی ممنون آقای می گراف. واقعا راهنماییهای ارزشمندی بهم کردید. اون فایل پی دی اف هم که خود جنس بود! واقعا ممنون.

ghazal86

Active Member
سلام
خوب آقای می گراف من باز برگشتم یه چندتا ایراد دیگه دارم:
1- من کارتم رو طراحی کردم ولی وقتی ازش خروجی میگیرم دور کادر کارت سفید میوفته:
3.jpg
توی عکس با فلش قرمز علامت زدم.
تمام عناصر رو چک کردم و کادرهاشون رو با حاشیه خود کارت مماس کردم ولی نمیدونم چرا این شکلی میشه.
اول چی کار کنم این شکلی نشه. دوم اگر همینجوری باشه ببرم چاپ خونه ایراد میگیرن؟ یعنی حتما لبه های کارت باید بدون سفیدی باشه؟ نمیشه همینجوری معمولی کراپشون کرد؟ کیفیت کار پایین میاد؟

2- این ابعاد کارتی که شما به من دادید من دو تا کارت ویزیت لمینیت براق داشتم ابعادشون رو گرفتم طولشون همون 8.4 بود ولی عرضشون خیلی بیشتر بود مثلا 5.3. میخواستم بدونم این ابعادی که شما به من دادید برای چاپ افست هست؟ چون به نظرم برای چاپ دیجیتال یه کمی دستمون برای اندازه ها باز تره و میشه تغییرشون داد.

3- یه سوال درباره رنگ مشکی شما گفته بودید که باید تغییراتی رو بدیم که قشنگ مشکی دربیاد. میخواستم بدونم این قانون در مورد رنگ دیگه ای هم صادقه؟ مثلا قهوه ای؟
ممنون از کمک

MeyGraph

سلام.
1- خوب وقتی شما می فرمائید که تمام عناصر رو چک کردید و مشکلی نداشته ، این یکم عجیف تر میشه ! چون مشکل باید از داخل پروژتون باشه. باز این کار هایی که میگم بم بکنید ایشااله حل بشه.
+ اول از همه چک کنید لایه بکگراند Stroke نداشته باشه .

pic_1.png

+ مطئمن باشید موقع خروجی گرفتن ، حالا TIFF یا JPG هر کدوم ، موقع ذخیره کردن تنظیمات با تصویر زیر مطابق باشه.

pic_2.png

+ مورد بعدی هم این که مطمئن شوید که اگر زمینه ArtBoard شما بطور مثال 9 در 6 هست ، بکگراند شما هم به صورت دقیق 9 در 6 باشه و با استفاده از گزینه زیر Align شده باشه با وسط کادر.

pic_3.png

اگه چاپ خونه سفیدی رو ببینه بهتون اخطار رو میده. در نهایت اگر تمامی اینکار ها رو انجام دادید و سفیدی از بین نرفت ، خروجی آخر رو وارد فتوشاپ کنید و فایلتون رو Crop کنید و بعد از Crop کارت رو به سایز اصلی تغییر بدید.

2- بله اون ابعادی که من دادم سایز کارت ویزیتِ افسته که داخل شیت های عمومی بسته میشه . اگر کارتون رو میخواهید دیجیتال چاپ کنید سایز دست خودتونه . فقط طوری ابعاد دهید که کارتون داخل صفحه A4 یا A3 فیت بشه و سعی کنید بیشترین تعداد جا بشه چون در بحث هزینه کمکتون میکنه.

3- بله درصد رنگ باید درست داده بشه تا رنگ مورد نظر در بیاد. بخصوص رنگ قهوه ای که معمولا تغییر رنگ در این رنگ زیاد تره.
به این سایت مراجعه کنید و اسم رنگ رو به انگلیسی سرچ کنید با مرورگرتون ( Ctr+F) مثلا Brown و کد های مخصوص رنگ قهوه ای روشن تا تیره رو مشاهده کنید.
http://www.december.com/html/spec/colorcmyk.html

موفق باشید.
MeyGraph

ghazal86

Active Member
سلام.
1- خوب وقتی شما می فرمائید که تمام عناصر رو چک کردید و مشکلی نداشته ، این یکم عجیف تر میشه ! چون مشکل باید از داخل پروژتون باشه. باز این کار هایی که میگم بم بکنید ایشااله حل بشه.
+ اول از همه چک کنید لایه بکگراند Stroke نداشته باشه .

مشاهده پیوست 100976

+ مطئمن باشید موقع خروجی گرفتن ، حالا TIFF یا JPG هر کدوم ، موقع ذخیره کردن تنظیمات با تصویر زیر مطابق باشه.

مشاهده پیوست 100975

+ مورد بعدی هم این که مطمئن شوید که اگر زمینه ArtBoard شما بطور مثال 9 در 6 هست ، بکگراند شما هم به صورت دقیق 9 در 6 باشه و با استفاده از گزینه زیر Align شده باشه با وسط کادر.

مشاهده پیوست 100974

اگه چاپ خونه سفیدی رو ببینه بهتون اخطار رو میده. در نهایت اگر تمامی اینکار ها رو انجام دادید و سفیدی از بین نرفت ، خروجی آخر رو وارد فتوشاپ کنید و فایلتون رو Crop کنید و بعد از Crop کارت رو به سایز اصلی تغییر بدید.

2- بله اون ابعادی که من دادم سایز کارت ویزیتِ افسته که داخل شیت های عمومی بسته میشه . اگر کارتون رو میخواهید دیجیتال چاپ کنید سایز دست خودتونه . فقط طوری ابعاد دهید که کارتون داخل صفحه A4 یا A3 فیت بشه و سعی کنید بیشترین تعداد جا بشه چون در بحث هزینه کمکتون میکنه.

3- بله درصد رنگ باید درست داده بشه تا رنگ مورد نظر در بیاد. بخصوص رنگ قهوه ای که معمولا تغییر رنگ در این رنگ زیاد تره.
به این سایت مراجعه کنید و اسم رنگ رو به انگلیسی سرچ کنید با مرورگرتون ( Ctr+F) مثلا Brown و کد های مخصوص رنگ قهوه ای روشن تا تیره رو مشاهده کنید.
http://www.december.com/html/spec/colorcmyk.html

موفق باشید.
MeyGraph

سلام
خوب مورد اول رو بلد نیستم!

مورد دومی برام خوب جواب داد و دیگه خروجیم لبه سفید نداشت. فقط این کار ابعاد کارت رو که تغییر نمیده میده؟

برای سایز کارت ویزیت پس برای سایز دیجیتال باید از خود چاپخونه ام بپرسم که روی چه سایزی میبندن یا اینکه همینجوری خودم یه سایزی بدم؟
میشه یه سایز که از نظر اقتصادی به صرفه تر هست رو بهم بگید چون من تنوع دیدم براش مثلا 9 در 6 یا 8.9 در 5.8 و ...

بعد این درسته که توی چاپ دیجیتال باید 5 میل برای دورچینش در نظر بگیرم؟

در مورد درصد رنگ منظورم من این جمله خودتون بود:
"باید در مود CMYK خیلی هواستون به رنگ مشکی باشه ، اگر این رنگ مشکی بخواد برای متن آدرس کارت ویزیت استفاده بشه باید این درصد باشه C:0 M:0 Y:0 K:100 اگر هم بخواد این مشکی در زمینه کار استفاده بشه باید C:100 M:100 Y:100 K:100 باشه یا کد هایی که مخصوص Rich Black هستند"

درباره رنگ قهوه ای همچین قانونی هست که برای آرت با نوشته فرق بکنه؟

یه چیز دیگه: شما توی صفحه قبل عکس اون کارت ویزیت آرا چوب رو که گذاشتید توی محیط دور کارت به اندازه 3 میل از هر طرف با خطهای سبز مشخص شده. این خطها رو چه حوری فعال میکنید؟ منظورم اینه که میشه این خطها همیشه باشن که بفهمیم مرز کارمون کجاست؟
مرسی

آخرین ویرایش:

MeyGraph

نه اگه مشکل حل شده مطمئن باشید ابعاد کار تغییر نمی کنه.

سایز کارت ویزیت هم براتون چیدم داخل A4 و 10 تا کارت ویزیت دورو بهتون میده هر برگ . از 8.5x4.8 تا 9x5.8 شما میتونید سایز رو تغییر بدید.ولی سایز 8.5x4.8 حدود 12 کارت در میاد.

visit_size.png

بعد این درسته که توی چاپ دیجیتال باید 5 میل برای دورچینش در نظر بگیرم؟
بله در همه کارت ویزیت ها شما باید فضای برش رو رعایت کنید، 5 میل زیاده 3 میل کافیه.

درباره رنگ قهوه ای همچین قانونی هست که برای آرت با نوشته فرق بکنه؟
این قانون بیشتر در رنگ مشکی صدق میکنه. مسئله ای نیست با رنگ قهوه ای.

یه چیز دیگه: شما توی صفحه قبل عکس اون کارت ویزیت آرا چوب رو که گذاشتید توی محیط دور کارت به اندازه 3 میل از هر طرف با خطهای سبز مشخص شده. این خطها رو چه حوری فعال میکنید؟ منظورم اینه که میشه این خطها همیشه باشن که بفهمیم مرز کارمون کجاست؟
مرسی

این آموزش ویدئویی رو ببینید یاد میگیرید :shock:

meygraph

پیوست ها

• how to create guides in illustrator(meygraph).rar
    552.3 کیلوبایت · بازدیدها: 28

ghazal86

Active Member
این آموزش ویدئویی رو ببینید یاد میگیرید :shock:

meygraph

سلام
ممنون مثل همیشه کامل و جامع و عالی. فقط این خط آبی ها رو که درست میکنم هر کاری میکنم سلکت نمیشن که بتونم بهشون مختصات ایکس و وای بدم. نمیدونم چرا. چرا؟؟

MeyGraph

سلام خواهش میکنم لطفا دارید.

خوب بخاطر اینه Guide Line های شما به صورت پیش فرض قفل شده.

آخر ویدئو بهش اشاره کردم. بر روی صفحه راست کلیک کنید و تیک گزینه Lock Guides رو بردارید. یا اینکه از مسیر View > Guides > Lock Guides اینکار رو انجام بدید.

این گزینه برای وقتیه که شما وقتی خطوط راهنما رو کشیدید قفلش کنید تا موقع طراحی دستتون بهش نخوره جابه جا بشه.

جدیدترین ارسال ها

بالا