جامعه برنامه نویسان php در خطر !

hidensoft

Member
یه سری از برنامه نویس ها که نمی شه اسمشون رو برنامه نویس گذاشت دیگه شورشو در آوردن ، باعث تمسخر دیگر برنامه نویسان php شدن.
خیلی وقته .. حدود 2 ساله که می بینم سیلی از برنامه نویسهای تازه کار رو به php میارن ، بعد از مدت زمانی حدود 1 ماه و فراگیری اینکلود و رکیور و اکو و با کپی کردن قالب دیگر سایت ها دست به فروش اسکریپت و اینجور چیزا می زنن.

با یکی صحبت کردم حتی درست نمی دونست منظور از موتور قالب چیه یا ام وی سی چیه ، سی ام اس داده بود بیرون. حالا خدا می دونه از کی و از کجا کپی کرده.

یکی دیگه رو دیدم که توی سایتش نوشته بود اولین cms کاملا ایرانی
دوتا از نمونه کار هارو دیدم ، e107 بود.

دیگه واقعا این وضعیت داره غیر قابل تحمل می شه. بعضی از بجه ها میان و جوملا میفروشن، حتی زحمت نمی دن به خودشون یه کامپوننت نصب کنن که این آدرس دهی تابلو جوملا عوض بشه و حد اقل کمتر تابلو بشه.

برنامه نویس های نسل جدید که نمی شه گفت ، اما اکثر برنامه نویس هایی که توی این 2 سال اخیر جذب شدن بدون فکر و با اشتیاق زیاد فقط به برنامه نویسی می پردازن. یه جا دیدم طرف اومده یه مود ری رایت گزاشته می گه من ام وی سی دارم. کد رو نکاه می کنم می بینم اصلا همه چیز هست جز ام وی سی می گم این ام وی سی نیست میگه خب فریم ورکه

متاسفانه برنامه نویس های تازه کار دیگه به اصول برنامه نویسی اصلا اهمیت نمی دن. میان از صفر کد می زنن یه پرتال می نویسن ولی هیچ اثری از oop توی کد هاشون نیست. بعد وقتی ازش می خوای که یه تغییر اساسی بده می گه که این کار می بره باید فلان قدر صبر کنی. درحالی که کاملا مشخصه که اگر از oop استفاده می کرد هم کد خوانایی بیشتری داشت هم راحت تر می شد تغییرات توش اعمال کرد.

دیگه کلا برنامه نویسی اصولی یه چیز رویایی شده و خودتون می تونید ببینید اکثر مثلا برنامه نویس ها با فروش اسکریپت های اوپن سورس درامد زایی می کنند یا اسکریپت فارسی می کنند یا اسکریپت می فروشن یا کپی می کنند یه کپی رایت می زارن زیرش می فروشن

همین اعلان یه تاپیک باز کنید اسکریپت ایستگاه رایگان
تا شب بیشتر 5000 تا بازدید خواهد داشت اما خیلی از سوال ها بی جواب می مونه و کسی نیست که پاسخ بده یا راهنمایی کنه.

اکثر برنامه نویس ها صرفا به دنبال درامد زایی هستند و اگر در خواست بشه که برای کمک فلان اسکریپت رو به کسی بدن سریع با دست کردن تو جیب ها می گن خب هزینه داره. دیگه همه دنبال این هستند که یه جوری یه راهی پیدا بشه که از یکی یه چیزی بکنن.

مشتری میاد سفارش کار می ده
بخاطر گرفتن قیمت یه سی ام اس رو 100 هزار تومن می ده. کار رو می گیره با یه اسکریپت آماده یا یه چیز کار را بنداز به مشتری تحویل می ده بعد از چند وقت گندش در میاد ، اون مشتری تا عمر داره هرجا می ره می گه این php کارا که بلد نیستن کد بزنن همشون کپی می کنن ، همه رو می بره به سمت دات نت در حالی که دات نت توی وب حتی نمی تونه انگشت کوچیکه php باشه

خوب یادمه تازه یاد گرفته بودم برنامه نویسی رو رفتم برای کار توی یه شرکت
هیچ کس نپرسید چند تا سایت نوشتی ، نپرسید جوملا چیه مامبو چیه ، چجوری اسکریپت نال می کنند
فقط ازم خواستن که فقط توی 10 دقیقه هرچی تو ذهنم هست پیاده کنم

اما دیروز که برای کار رفته بودم دنبال کار توی چند تا شرکت نزدیک بود دعوا کنم
طرف گفت می تونی اسکریپت نال کنی ؟ بلدی جوملا کاستومایز کنی کسی نفهمه جوملاست ؟ می تونی فلان سایت رو بیاری پایین ؟ وقتی هم که می گم نه بهم با پوزخند می گه چه جوری 5 ساله کد می زنی ؟

واقعا برای ایران متاسفم. خوب می دونم هستند اینجا برنامه نویس هایی که می تونم رو اسمشون قسم بخورم
اگه بخوان همین اعلان می تونن از جوملا بهتر بنویسند اما یه سری از به استلاح برنامه نویس با دزدی حرفه ای دست به چنین کارایی می زنن.

آخرین ویرایش:

HellScre4m

New Member
حرف حساب جواب نداره!
البته asp.net خیلی بهتره ولی وارد این بحثا نمیشم.آبروی cms در خطره!!!

LordEfazati

Member
خیلی به این چیزها فکر نکنید... تنها چیزی که مهم نیست کیفیته مهم اینه که با ارزون ترین قیمت بهترین کیفیتو به مشتری بدید خودشون جمع می شن میان. من بیام یه سی ام اس بنویسم خیلی توپ اما باشه 6 میلیون خوب طرفدار پیدا نمی کنه وقتی هزاران جوملا کار هست !!!
ما باید چه کنیم؟ من به شخصه یه cms ساده نوشتم که هر کی هر چی می خواد کاستومایزش می کنم می دم بهش. کلاس گالری بهش می دم کلاس فالان و بهمان می دم و برام مهم نیست که کی چی کار می کنه چون کاری از دستم بر نمیاد
یکی میاد میگه سایت می خوام می گم چی می خوای ... توضیح که می ده می گم 500 میگه فلانی قبلن عینوش نوشته - 100 تومان می بینم وردپرسه !!! شاکی می شم اما به رویه خودم نمیارم و می گم این یه برنامه از پیش نوشته شده است که 5 دقیقه روش وقت بذارم می تونم درست کنم می خوام 90 تومن همینو درست کنم می گه آره منم می خندم درست می کنم می دم بره
مرد ایران ارزونی و سریعی می خوان براشون چه اهمیتی داره چی می بینن؟ چه اهمیتی داره یارو یه فرم درست کرده تو سه صفحه همه متغیرا رو هی پست می کنه به همدیگه، چه اهمیت داری وقتی موقع عضویت می تونی حرف بنویسی جای سن!!!
بیخیال اینا مهم نیست مهم اینه که آخرش چقدر بتونی برای کد تو و خودت ارزش قائل بشی!!!

justpersian

Member
سلام
حرفاتون کاملا درسته
من 4 ساله php کار می کنم به صورت حرفه ای
و دو سالی هم هست که oop کار میکنم
اما الان 3 ماه هست که دیگه این کارو نمی کنم
اگر به شما بگم سایت بانک سامان رو یکی از کارمندای خود بانک نوشته و هیچی هم از برنامه نویسی اصولی چیزی نمی فهمه باورت میشه ؟ (سایت sb24.com رو میگم نه سایت sep.ir که مربوط به بانکداری الکترونیک میشه)
به خاطر همین مشکلاتی که شما گفتید رفتم تو یه شاخه دیگه بلکه اونجا فرجی بشه !
بذار ایران و سایت ها و مردمش همینطوری بمونند !

ziXet

مدیر انجمن PHP/MYSQL
خیلی به این چیزها فکر نکنید... تنها چیزی که مهم نیست کیفیته مهم اینه که با ارزون ترین قیمت بهترین کیفیتو به مشتری بدید خودشون جمع می شن میان. من بیام یه سی ام اس بنویسم خیلی توپ اما باشه 6 میلیون خوب طرفدار پیدا نمی کنه وقتی هزاران جوملا کار هست !!!
ما باید چه کنیم؟ من به شخصه یه cms ساده نوشتم که هر کی هر چی می خواد کاستومایزش می کنم می دم بهش. کلاس گالری بهش می دم کلاس فالان و بهمان می دم و برام مهم نیست که کی چی کار می کنه چون کاری از دستم بر نمیاد
یکی میاد میگه سایت می خوام می گم چی می خوای ... توضیح که می ده می گم 500 میگه فلانی قبلن عینوش نوشته - 100 تومان می بینم وردپرسه !!! شاکی می شم اما به رویه خودم نمیارم و می گم این یه برنامه از پیش نوشته شده است که 5 دقیقه روش وقت بذارم می تونم درست کنم می خوام 90 تومن همینو درست کنم می گه آره منم می خندم درست می کنم می دم بره
مرد ایران ارزونی و سریعی می خوان براشون چه اهمیتی داره چی می بینن؟ چه اهمیتی داره یارو یه فرم درست کرده تو سه صفحه همه متغیرا رو هی پست می کنه به همدیگه، چه اهمیت داری وقتی موقع عضویت می تونی حرف بنویسی جای سن!!!
بیخیال اینا مهم نیست مهم اینه که آخرش چقدر بتونی برای کد تو و خودت ارزش قائل بشی!!!
منم حرف ایشون رو قبول دارم!

مشکل مشتری ها هستن نه کدنویس ها!
اگه مشتری ها براشون کیفیت مهم باشه مطمئن باش این به اصطلاح کدنویس ها کاسه کوزشونو جمع میکنن میرن.
مثلا یکی میاد میگه میخوام فلان سایت خارجی رو clone کنم، بهش میگم مثلا 200 تومن بعد میگه فلانی این کارو با 50 تومن میکنه!!
متاسفانه بعضی از کاربرهای حرفه ای هم با سمبل (درست نوشتم؟) کردن پروژه از این کارا میکنن ولی من به شخصه اگه کاریو قبول کنم حداکثر دانشم رو برای کدنویسیش به کار میگیرم

evt

Member
مشکل کار فرما در ایران امروزه در همه حیطه ها وجود دارد . کار فرما وقتی اصول ابتدایی از کاری رو که داره سفارش می ده رو نمی دونه ، اونوقت هر کسی می یاد به خودش اجازه میده هر کار سطح پایینی رو انجام بده

Masoud1365

مدیر انجمن
hidensoft عزیز دنیای اوپن سورس همین مشکلات رو هم داره ! زیاد بهش فکر نکن چون جز اینکه اعصابت خورد میشه هیچ فایده ای نداره !:wink:

سلام
حرفاتون کاملا درسته
من 4 ساله php کار می کنم به صورت حرفه ای
و دو سالی هم هست که oop کار میکنم
اما الان 3 ماه هست که دیگه این کارو نمی کنم
اگر به شما بگم سایت بانک سامان رو یکی از کارمندای خود بانک نوشته و هیچی هم از برنامه نویسی اصولی چیزی نمی فهمه باورت میشه ؟ (سایت sb24.com رو میگم نه سایت sep.ir که مربوط به بانکداری الکترونیک میشه)
به خاطر همین مشکلاتی که شما گفتید رفتم تو یه شاخه دیگه بلکه اونجا فرجی بشه !
بذار ایران و سایت ها و مردمش همینطوری بمونند !
آره واقعا .
منم تو برنام نويسي قدرمو ندونستن منم بوسيدمش گذاشتمش كنار
هيييييييييييييي

maysam.m

Well-Known Member
با سلام
(بنده هنوز برنامه نویسی را حرفه ای شروع نکردم . و ادعایی در این ضمینه ندارم.)

مشکل اینه که هر کسی میره چند تا زبون یاد میگیره و میخواد ماهانه چند میلیون هم دربیاره! هر کسی دنبال کوتاه ترین راه برای بدست آوردن ثروت بدون کمترین کاری است! این مشکل نه تنها در این قشر بلکه در تمام ملت شریف ایران مشاهده میشود!

تمام صحبت دوستان را خوندم اما همه ی مشکلات هم مربوط به کارفرما و مشتری نیست و بخشی هم مربوط به برنامه نویسان است!

فرض کنید ما میخواییم یه سایت ساده داشته باشیم و هرز چند گاهی هم یه اخباری توش بگذاریم! میریم چند جا قیمت میپرسیم: میگن: 300-400 تومان! آخه کی میاد برای ارسال چند تا اخبار و این حرفها 300-400 هزینه کنه؟
بر فرض هم که چنین پولی بدی، در عرض سه سوت هک میشه!
خوب منطقیه که برای سایتهایی که خیلی صرفه اقتصادی ندارند، چنین هزینه هایی هم نشود و سراغ سی ام اس های آماده رفت. سی ام اس هایی که هزاران قالب و امکانات اضافی دارند و امنیتشون هم بالاست.

به نظر من فقط در صورتی واقعا باید پول برنامه نویسی داد که پروژه با ارزشی داشته باشی. مثلا من میخوام سایتی بزنم که نمونه اش توی سی ام اس های اپن سورس نیست، و امکاناتی میخواد که سی ام اس های معمولی از عهده اجرای آنها بر نمی ایند. در غی این صورت بهترین گزینه ، سی ام اس های آماده است.

در ضمن پشتیبانی از سی ام اس خاصی و گرفتن مبلغی ه، کار اشتباهی نیست! چه اشکالی دارد کسی با فارسی کردن یا آموزش دادن و پشتیبانی که در ازای اون سیستم میدهد مبلغی هم به عنوان کارمزد دریافت کند؟

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
متاسفانه این مشکل فقط php نیست کل برنامه نویسی تحت وب را تحت تاثیر قرار داده

mohsenshahab

Active Member
با تشکر از ایمان شیرانی ( مادر عروس) که اظهار نظر فر مودند:green:
بذارید یه خاطره بگم. یه رئز رفتم توی یه شرکتی که قرار بود سایتشون رو من بنویسم. مدیرشون ایده های خوبی داشت.خلاصه بعد از چندین ساعت جلسه !! من بهشون قیمت دادم .مدیر شرکت تا قیمت منو شنید(400000 تومن) اخماشو کشید تو هم و گفت 400 .! مرد حسابی بچه خواهر من کلاس من کلاس اول دیبیرستانه تازه هم فرونت پیج رو یاد گرفته خب کارمو می دم به اون.
به نظر شما من به این آدم چی باید می گفتم جز سکوت.
بعضی ازمردم فکر میکنن ما یه نرم افزار داریم مث ورد ، که می شینیم نیم ساعت باهاش کار میکنیم بعد هم کلی پول ازشون میگیریم. چه می شه کرد

hidensoft

Member
زمانی که تاپیک رو ایجاد می کردم به همین جواب ها فکر می کردم.
LordEfazati عزیز بحث من مربوط به قیمت ها نیست. روی صحبت من بیشتر با خود برنامه نویس هاست. برنامه نویس های ما به هیچ وجه دقتی در برنامه نویسی ندارن. طرف منوال رو کامل مطالعه نکرده رفته بجای استفاده از mysql_real_escape_string بیشتر از 6 ساعت کد زده یک تابع نوشته که بتونه اون کارو انجام بده. برنامه نویس های ما اعلان بدون داشتن دانش فنی دست به نوشتن CMS و یا انواع و اقسام پرتال ها می زنند.

justpersian گله کردن از بانک سامان بخاطر اینکه سایتش رو یه کارمند نوشته چیزی رو حل نمی کنه. با فرار از مشکلات چیزی درست نخواهد شد. نمی تونیم ( یا حد اقل نمی تونم ) بشینیم و ببینیم که برنامه نویس ها همینطور صف به صف میان و یه اکو یه انکلود یاد میگیرن و شروع به نوشتن سایت های حرفه ای می کنند. حق اون ها هم هست که برنامه بنویسن حالا اگه می خوان با قیمت پایین کار کنند و زحمت کمتری بکشند مطمئنا برنامه نویس نخواهند شد. نباید اجازه بدیم ایرانیان و سایتهاشون به همین منوال جلو برن. مگه چی میشه ما هم سایت هایی داشته باشیم که 100 تا هکر بشینن شبانه روز بهش حمله کنند و نهایتا بتونند فقط برای چند دقیقه یه نوشته کوچیک توی سایت طرف بزارن که نمونه های خارجیش زیاده.

evt کارفرما جزئی از مشکل برنامه نویس هست. کارفرما شما رو مجبور نمی کنه که از کد آماده استفاده کنید. ما خودمون بخاطر سریع تر تحویل دادن کار بدون اینکه حتی فکر کنیم که این کار چه صدمه هایی در وحله اول به خود ما می زنه دست به این کار می زنیم.

ای کاش کمی بیشتر فکر کنیم

saeid223

New Member
منم خودم تو برنامه نویسی php تازه کارم اما خودمو برنامه نویس نمی دونم
خدا رو شکر اولین اسکریپت ساده ی خودم هم تموم کردم من لذت برنامه نویسی رو مدیون php هستم که خیلی راحته
من حتی آشنایی زیادی با C ندارم اما وقتی php کار میکنم لذت می برم
همه ی این مشکلاتم که گفتی به خاطر راحتی در استفاده از php هست

ziXet

مدیر انجمن PHP/MYSQL
منم خودم تو برنامه نویسی php تازه کارم اما خودمو برنامه نویس نمی دونم
خدا رو شکر اولین اسکریپت ساده ی خودم هم تموم کردم من لذت برنامه نویسی رو مدیون php هستم که خیلی راحته
من حتی آشنایی زیادی با C ندارم اما وقتی php کار میکنم لذت می برم
همه ی این مشکلاتم که گفتی به خاطر راحتی در استفاده از php هست
یه کلمه از مادر شوهر خواهر عروس!
عزیزم این چه حرفیه میزنی؟
درسته که php خیلی از توابع رو به صورت پیشفرض در اختیار برنامه نویس قرار میده ولی مهم الگوریتم برنامه نویسی هست!
در ضمن اینجا کسی از مشکل php نگفت مشکل برنامه نویس های php هستن

saeid223

New Member
منم از مشکل php نگفتم!!! و نگفتم روم به دیوار سلطان php مشکل داره
من گفتم دلایل این مشکلاتی که دوست عزیز مطرح کردن به خاطر راحتی در برنامه نویسی php هست

k2-4u

Well-Known Member
اینکلود و رکیور و اکو و با کپی کردن قالب دیگر سایت ها
این قسمت رو جالب اومدین!!
...
به نظر من این آبرو ریزی ها کم کم باعث میشه . که دست خیلی ها رو بشه
و . غیر حرفه ای ها حدف بشن . مثلا
وقتی طرف میخواد بره CMS بخره .میگه واسم جومالا و.. اینا نصب نکنی که کتاباو CD هاش پره بازاره
...
بهترن کاری که ما می تونیم بکنیم اینه که دست به کار بشیم و مقاله های بنویسیم که افراد مبتدی یا خارج از کامپیوتر بتونن بخونن
و آگاه بشن . و این مقاله میتونه شامل سوال ها و ... چیز های باشه که طرف باید از سازنده بپرسه و یا حتا سایتی
که طرف بره اونجا و اون CMS رو به افراد متخصصی نشون بده
می تونیم این مقالات رو در هنگام فروش محصول یا در سایت هامون قرار بدیم .
تازه ! . میتونیم برای این خراب کاری ها هم یک اسم انتخاب کنیم که به مسیر معروف شدن این مدل دزدی ها و خراب کاری ها کمک که
:cool:

mehdi.gpr

New Member
با سلام به دوستان عزیز

من مطالب این تاپیک رو بصورت اجمالی خوندم .

من در PHP یک تازه کارم و قصدم طراحی وب بود که در کل این زبان رو انتخاب کردم .

الان که مطالب رو میخونم یک مقدار ...!!!!!

دوستان لطفا راهنماییم کنید اینطور که در اکثریت نوشته ها دیده میشه استفاده از PHP رو نسبت به زبانهای مشابه مثل Asp.net ترجیح میدند و مشخصه که نقاط قوت بیشتری داره . ( که البته این موضوع فکر میکنم همچنان پا برجاست )

ولی عیب بزرگی که الان از طرف دوستان وارد شده میشه گفت قضیه رو عوض کرده و دیگه نمیشه براحتی این حرف رو زد .

دوستان آیا این مسائل و دزدیده شدن کدها و مسائل مربوط به کپی رایت در صفحاتی هم که با Asp.net نوشته شده هم وجود داره و یا به این شدت هست ؟؟

منظورم اینه که آیا به صفحات و کدهایی که با asp.net نوشته میشه ، میشه براحتی دسترسی داشت ؟؟؟ مثل کدهای PHP ؟

اگه اینطوره ...!!! آیا این یک مزیت مهم برای asp.net محسوب نمیشه ؟؟؟ ( یا اصلا اینطور نیست ؟؟!! )

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا