تمرینات و مثال های ++c برای یادگیری

tajerman

New Member
سلام دوستان
من دانشجوی ترم دوم نرم افزار کامپیوتر هستم و مثال هایی رو از سایت ها و کتاب های مختلف جمع آوری میکنم و اینجا قرار میدم تا دوستان ببینند و بیشتر با این زبان و ریزه کاری های اون آشنا بشن .
شیوه کاری ما اینجا به دو صورت خواهد بود :
  • مثال ها : همراه با کد اینجا قرار داده میشود تا دوستان ببینند و مطالعه کنن
  • تمرینات : اول بدون کد گذاشته میشه تا دوستان روش های حل مسئله خودشون رو به صورت کد اینجا بذارن و در موردش بحث کنیم و در آخر بهترین روش گذاشته خواهد شد.
اگه دوستان دیگه هم تمرینات و مثال هایی خوبی به ذهنشون میرسه لطفا پست نزنن و به من ایمیلش کنن تا بعد از بررسی و تعیین سطح و اولویت اون مثال یا تمرین با اسم خودتون قرار داده بشه .

پیشاپیش از همه تشکر میکنم .

ایمیل من : [email protected]

tajerman

New Member
کامپایلر

دوستان برای کامپایل کردن کد ها از کامپایلر سورس باز dev استفاده میکنیم .

دوستانی هم که میخوان جواب تمرینات رو پست کنن لطفا کدها رو بر اساس این کامپایلر قرار بدن تا بقیه توی اجرا

مشکل نداشته باشن .

اگه این کامپایلر رو روی سیستم خودتون ندارین از اینجا دریافت کنید .

برای آموزش روش نصب ، استفاده و کامپایل از این فایل pdf و یا از این ویدئو با فرمت فلش استفاده کنید .

tajerman

New Member
مثال 1

به امید خدا کارو شروع میکنم و اولین تمرین رو میذارم .

1- برنامه ای بنویسید که سه عدد 2 ، 3 ، 5 را در سه خانه a ، b ، c ذخیره کرده و سپس میانگین آنها را

محاسبه و در خروجی چاپ نماید .

دوستان حرفه ای و اساتید گرامی از شما به خاطر پایین بودن سطح معذرت میخوام . چون قصد انجام کار از

پایه رو دارم برا همین از حوصله شما تشکر میکنم تا اینکه به مطالب حرفه ای تر برسیم .

میرسیم به حل مسئله وکد مربوط به اون :​

کد:
#include <iostream>
using namespace std;
int main ()
{
     const int a = 2 ;
     const int b = 3 ;
     const int c = 5 ;

int sum = 0 ; //+
     int average = 0 ; //miyangin
     sum = a + b + c ;
     average = sum / 3 ;
     cout << average <<endl ;

return 0 ;
}

خروجی برنامه عدد 3 میباشد در حالی که باید عدد 3.333 باشد ؟! کسی میتونه بگه چرا ؟!​

آخرین ویرایش:

tajerman

New Member
بیان مشکل

مثل اینکه فروم با اینترنت اکسپلورر 8 مشکل داره چون وقتی با اون میخوام سایت رو ببینم یه قسمتی از کدها رو

خارج از صفحه نشون میده برا همین یا از نسخه های پایین تر اون استفاده کنین یا از جستجوگر دیگه ای مثل

فایرفاکس استفاده کنین .

با تشکر

tajerman

New Member
تمرین 1

مثال شماره 1 رو طوری تغییرش بدین که 3 تا عدد رو از کاربر بگیرد واز پیش تعیین شده نباشد .

دوستان روش حل مسئله و کد برنامه رو ارسال کنند .

tajerman

New Member
نکته 1

برای حل بعضی از مسائل ما نیاز به دانستن بعضی مطالب اعم از ریاضی و غیر ریاضی داریم که در قسمت نکات به آنها پرداخته میشود .

مجموعه اعداد طبیعی :
یک مجموعه نا محدود است که از یک شروع شده وتا بی نهایت ادامه دارد و اختلاف هر عدد از عدد قبل ، یک است .
نماد : N

مجموعه اعداد صحیح :
این مجموعه از دو طرف نامحدود است که کلیه اعداد طبیعی و عدد صفر و نیز قرینه آنها را شامل می شود .
نماد : Z

تعریف تقسیم :
فرض کنید a و b متعلق به مجموعه اعداد صحیح باشند (0=!b) ، تقسیم a بر b را به صورتی که در تصویر زمینه مشاهده میکنید تعریف می کنیم .

که در این رابطه :
  1. a مقسوم
  2. b مقسوم علیه
  3. q خارج قسمت
  4. R باقیمانده
  5. R , q , b , a عضو مجموعه اعداد صحیح میباشند .
زمانی تقسیم پایان یافته است که باقیمانده مساوی صفر یا از مقسوم علیه کوچکتر باشد . پس اگر تقسیم پایان یافته باشد ، همواره R<b است .

فرمول امتحان درستی تقسیم :
a= b*q+R​

فرمول بدست آوردن خارج قسمت ، باقیمانده و شرط بخش پذیری در پیوست میباشد .

توجه : اگر a را بر b تقسیم کنیم (b!=0) ، در این صورت باقیمانده این تقسیم یکی از اعداد زیر است :

(b-1)... یا (2) یا (1) یا (0)​

پیوست ها

• tagsim.JPG
    tagsim.JPG
    20.3 کیلوبایت · بازدیدها: 2
  • formol.jpg
    formol.jpg
    72.2 کیلوبایت · بازدیدها: 2
آخرین ویرایش:

tajerman

New Member
جواب تمرین شماره 1

کد:
#include <iostream>
using namespace std;
int main ()
{
     int sum = 0 ; //+
     int average = 0 ; //miyangin
     int a = 0 ;
     int b = 0 ;
     int c = 0 ;
     cout << " pleas enter number : " ;
     cin >> a ;
     cin >> b ;
     cin >> c ;
     sum = a + b + c ;
     average = sum / 3 ;
     cout << average <<endl ;

return 0 ;
}
دوستان متغییر ها رو به صورت دیگه هم میتونستیم اعلان بکنیم به نمونه های پایین نگاه کنین :
کد:
int a , b , c ;
یعنی اینکه میشه چند متغییر رو با هم و یه جا با استفاده از (,) مابین هر کدوم از متغییر ها اعلان کرد .

هنگام اعلان متغییر ما میتونیم براش مقدار اولیه در نظر بگیریم :
کد:
int a = 1 ;
و یا بعد از اعلان بهش مقدار بدیم :
کد:
int a ;
     a = 2 ;
و یا اینکه بهد از اعلان متغییر از ورودی توسط دستور cin و عملگر << مقدار بگیریم و درون متغییر قرار دهیم :
کد:
int a ;
cin >> a ;

tajerman

New Member
جواب تمرین 1 شکل 2

تمرین 1 رو به این شکل هم میشه نوشت :

کد:
#include <iostream>
using namespace std;
int main ()
{
     int a = 0 ;
     int c , b = 0 ;   
     for (int i = 0 ; i<3 ; i++)
     {
      cout << "pleas enter number  " << i+1 << endl ;
      cin >> a ;
      b += a ;
     }
     cout << b/3 <<endl ;
     cin >> c ;
return 0 ;
}

هر کجا و تو هر کدوم از کدها مشکل داشتین بگین تا توضیح بدم .

اگه برنامه های قبل رو اجرا کرده باشین میبینین که سرعت اجرای برنامه بالا هستش و شما وقت نمیکنین تا جواب رو توی خروجی ببینین برا همین من از متغییر c استفاده کردم و آخر برنامم براش از ورودی مقدار میگیرم این عمل باعث میشه تا وقتی عددی وارد نشده صفحه بمونه و شما بتونین خروجی برنامه رو ببینین (البته این یکی از راه ها برا این کاره)​

آخرین ویرایش:

tajerman

New Member
پا سخ سوال

اگه یادتون باشه ازتون در مورد خروجی مثال 1 سوالی رو پرسیدم و الان میخوام در مورد اون مطلبی رو براتون بنویسم .

این مطلب یادمون باشه چون متغییر هایی که اعداد رو داخل اونا ذخیره کردیم از نوع صحیح هستند ، هر عملی که روی اونها انجام بدیم مقدار صحیح رو بر میگردونند . (جمع ، تفریق ، ضرب و تقسیم اعداد صحیح یک عدد صحیح است)
برا همین هستش که خروجی 3 شد .

tajerman

New Member
تمرین 2

حقوق کارگری a ریال است و هر ماه 8% از حقوق وی بابت ببیمه و 4% آن بابت حق مسکن کسر می گردد . برنامه ای بنویسید که حقوق یک کارگر را از ورودی بگیرد و حقوق خالص وی را بعد از کسورات گفته شده در خروجی چاپ نمایید .

جدیدترین ارسال ها

بالا