آموزش و نکات seo (بهینه سازی موتور های جستجو)(1)

parsiteam

Member
کوروش جان بابت مقاله ممنون خیلی مفید بود . ببین داداش گلم ای جکس نویسی اگر اصولی باشه 100% ایندکس کامل انجام میشه . تنها مشکلی که روبات های جستجوگر دارن اینه که جاواسکریپت حالیشون نمیشه . من و داوود اومدیم یک کار جالبی که کاردیم اینه که سایت رو کاملا بدون جاوااسکریپت نوشتیم بعد که تموم شد و سایت کامل کار کرد اومدیم ای جکسش کاریم . چطوری ؟

به سختی :D

شوخی کردم . اومدیم یک کار خیلی جالبی که کردیم اینه که به تمامی تگ ها اعم از a دستور دادیم که یک onclick داشته باشن که همون جاوااسکریپت ای جکس هستش . یعنی عملا فقط کاربر سایت رو ای جکس میبینه و موتور جستجوگر یک سایت کاملا استاتیک . الان شما توی آواکده اگر روی لینکا کلیک کنی خب ای جکس کار میکنی ولی اگر open new tab کنی هم لینک کار میکنه به درستی و این یعنی ای جکس بهینه .

الان درصد seo برای آواکده که کار خودمه 77% هستش که واقعا یک چیز عالیه هستش . شما توی گوگل هم لینکارو به خوبی میبینی . من روزانه خیلی بازدید از موتور جستجوگر دارم به طوری که روزانه 20 الی 30 تا فقط یوزر جدید به سایت اضافه میشه .

اینم درصد seo :
http://whois.domaintools.com/avakadeh.com

k2-4u

Well-Known Member
خیلی ممنون
بله درسته با یک سری ترفند ساده میشه . سایت ajax رو SEO
کرد Davood هم اینو گفت و من کاملا قبول کردم
فقط .چیزی نیست که دست آدم توش 100% باز باشه
برای مثال ممکنه شما تگ a رو نخوای استفاده کنی
یا یک پنجره ای که کاملا با جاوا اسکریپ طراحی شده . که کدش هم درون صفحه
هست و آدرس جدا نداره . در چنین شرایطی شما مجبور میشی . یک صفحه جدا هم تعریف کنی
واسه همین . به غیر از این تکنیک های مفید
colaking هم مد نظرم بود . که یک روشه به صورتی که به موتور های جستجو
یک صفحه دیگه رو نشون بدیم . با مخلوط colaking و ماژول mod_rewrite
ما می تونیم یک صفحه رو با دست کاملا باز طراحی کنیم
که البته بعصی وقت ها هم که بهش فکر می کنم . میگم شاید کار درستی نباشه ؟!؟

آخرین ویرایش:

k2-4u

Well-Known Member
پست رو هم الان ویرایش می کنم .و SEO کلا با ajax مشکل داره رو بر می دارم :D

tarhebartar

Member
من منبع شما رو توش شک دارم و از خود بلاگ گوگل تحقیق می کنم . ولی بازم رشادت به خرج دادی !!!!

parsiteam

Member
من منبع شما رو توش شک دارم و از خود بلاگ گوگل تحقیق می کنم . ولی بازم رشادت به خرج دادی !!!!
داداش من domaintools.com اصلا کارش همینه . یکی از معتبرترین وبسایت های اطلاعات دامینه . بازم مشتاقانه منتظر جواب تحقیق هستم .

D.A.V.O.O.D

Member
داداش من domaintools.com اصلا کارش همینه . یکی از معتبرترین وبسایت های اطلاعات دامینه . بازم مشتاقانه منتظر جواب تحقیق هستم .

البته تا چند وقت پیش اینطور بود ، الان مدتی هست که قاطی کرده
1.gif

طرح برتر ، اگر سایت از domaintools معتبر تر پیدا کردی ، به ما هم بده ، ممنون ....

tarhebartar

Member
دوستان عزیز من نمی دونم شما چی میگید , وقتی اسپایدر میاد صفحه شما رو بررسی می کنه و سورست رو در میاره چیزی به جز چند خط جاوا اسکریپت نیم بینه که بخواد از روش content برداره . مثلا وقتی شما یک هولدر برای نمایش محتوا از طرف ریکوئست های ایجکس میزاری وقتی صفحت لود میشه خالی و باید تابع ایجکس رو اجرا کنی و بقیه موارد . اگر قبول نداری یک file_get_contents بنویس و متغییر رو مقدار بده بهش.بعد کدت رو بریز توی بانک . چی میبینی . آیا محتوا ایجکس شما هم باهاش اومده توی بانک ؟

تنها مشکل ایجکس back و forward بود که با چیز هایی مثل history و غیره حلش کردن . ولی هنوز نمیشه برای ایجکس کاری کرد.

شاید هم میشه و من دانش اون ترفند رو ندارم.خوشحال میشم کسی به ما هم اطلاعات بده ! ممنون از همه دوستان :D

D.A.V.O.O.D

Member
می گم نظرت چیه بیخیال این بحث بشیم ؟ آخه ما هر چی می گیم ، شما باز حرف خودت رو می زنی ، شما یه file_get_contents از هر صفحه سایت می خوای بگیر ، ببین چی بهت میده !؟

وقتی ما اومدیم اینجا میگیم که ajax ( البته اصولی ) با موتور های جستجو مشکلی نداره ، مطمئن باش که نداره ، خود ما 1001 روش رو آزمایش کردیم که می گوییم نداره !

دیگه از این شاهد زنده ترم مگه وجود داره ؟ http://www.google.com/#hl=en&q=site%3Afadesign.ir&aq=f&oq=&aqi=g10&fp=5TZlSg8c0wI ( این نشون میده که ای جکس اصولی با موتور جستجو مشکلی ن ، د ا ، ره ! )

موفق باشی

آخرین ویرایش:

tarhebartar

Member
بله درسته الان یه مطلبی به ذهنم رسید . وقتی اسپایدر به لینک برسه و از سورس شما یک مرحله به جلو برای اون لینک موجود بره در صورتی که شما از کوئری استرینگ $_GET برای تنظیم request ها استفاده کنید این کار شدنی هستش.برای مثال اگر لینک زیر رو یک مرحله جلو بریم به نتیجه می رسیم . ولی حالا شما میگی در قسمت دسته بندی چه طور این آدرس رو دسته و در بخش امتیاز دهس قرار میده :

کد:
http://test.com/#news-id,1

D.A.V.O.O.D

Member
متوجه منظورت نشدم ، شما داری لینک رو به صورت anchor در نظر می گیری ، در صورت که لینک های ما کاملا SEO هست .

اونطوری که شما داری لینک هارو در نظر می گیری ، هرکاری کنی ، توی موتور جستجو index نخواهد شد !

کلا چیزی نداره ، واسه هر صفحه ات باید دو نوع لود شدن طراحی کنی ، یکی ای جکسی و دیگری نرمال .

توی لینک ها هم باید href رو لینک بدی به صفحه مستقیمت و توی onclick اول دستور بازشدن ای جکسی صفحه ات رو بدی ، آخرشم یه return false;

همین !
داوود جان سلام .

زمانی که بخوام واسه فرم های مثل ثبت نام اینکار رو کنم به مشکل بر می خورم .
چون نیاز به تگ فرم داره . زمانی هم که جاوا اسکریپت روو مرورگر فعال باشه علاوه بر این که اطلاعات با ایجکس گرفته می شه ، تگ فرم هم می ره به اکشن .
باید واسه زمانی که جاوااسکریپت روو مرورگر کاربر غیرفعال هست ، واسه گرفتن اطلاعات فرم ، یه فایل جدید و واسه زمانی که جاوا اسکرپت فعال بود یه فایل درست کنم ؟
چی کار کنم به نظرت ؟
راستی زمانی که جاوا اسکریپت غیرفعال بود چه طوری بگم صفحه پیش فرض home.php بالا بیاد ؟
واسه زمانی که جاوا اسکریپت فعاله با ایجکس home.php رو لود می کنم به عنوان صفحه پیش فرض .
ممنون می شم با یه مثال توضیح بدی . دستت درد نکنه .

foranyone

Well-Known Member
به نظر من جاهایی که مطلبی درج شده که قراار نیست index بشه بهتره از Ajax استفاده شه و جاهایی که برای موتور جستجو اهمیت داره

معمولی طراحی شه مثلا من برای 1000kar.com محیط مدیریت کاربر ، ثبت نام ، فراموشی رمز عبور رو با Ajax طراحی کردم بقیه رو

معمولی!

k2-4u

Well-Known Member
پس به این نتیجه میرسیم که اگر درست با ajax کار کنیم میشه سایت
رو SEO کرد
فقط یه مشکل هست اونم اینه که هر کاری امکان پذیره
فقط نباید از متد XmlHttpRequest در ajax استفاده کنیم
:lol:

D.A.V.O.O.D

Member
سلام امیر جان
برای فرم ها باید در رویداد onsubmit بدین شکل عمل کنی : مثلا :
HTML:
<form action="Login.php" method="post" onSubmit="Login(); return false">
وقتی جاوا اسکریپت فعال باشه ، onSubmit عمل می کنه و اون return false باعث میشه که دیگه فرم به صفحه action نره ، اگه غیر فعالم بود که هیچی دیگه ، به صورت عادی عمل می کنه !
البته من توصیه می کنم که واسه فرم ها این کاری که زیر می گویم را نکنید ، چون فرم ها که دیگه نیازی به index شدن ندارند ؛ مهم صفحات هستند که زیر توضیح می دهم چگونه !

اما واسه لود صفحات ، کار ساده ای است ، من خودم از یه ایده استفاده کردم و صفحات رو دوباره نساختم .
مثلا تعیین کردم که واسه لود صفحات مثغیری به اسم مثلا load به صفحه پست بشه ، توی صفحم چک کردم که اگه متغیر load پست شده بود ، فقط یه قسمت رو نشون بده که با Template Engine که نوشتم ، تعیین کردم که مثلا فولان تگ رئ نشون بده از قالب ، در غیر این صورت کل قالب رو نشون بده ..

امیدوارم متوجه شده باشی ، اگر سوالب بود در خدمتم
موفق باشی

tarhebartar

Member
پس به این نتیجه میرسیم که اگر درست با ajax کار کنیم میشه سایت
رو SEO کرد
فقط یه مشکل هست اونم اینه که هر کاری امکان پذیره
فقط نباید از متد XmlHttpRequest در ajax استفاده کنیم

من به شخصه توصیه می کنم دوستان از مطالعه مقاله شما خودداری کنند , چون اصلا پشتوانه علمی نداره , جالبه developer های گوگل به شدت تاکید میکنند که در نمایش content از Ajax دوری کنید بعد شما میگیری با Seo مشکلی نداره . خیلی جالبه !

نکنه شما تکنیک و نکتولوژی جدیدی رو سرهم کردید که این مطلب رو انکار می کنی !

دقت کن !

D.A.V.O.O.D

Member
من به شخصه توصیه می کنم دوستان از مطالعه مقاله شما خودداری کنند , چون اصلا پشتوانه علمی نداره , جالبه developer های گوگل به شدت تاکید میکنند که در نمایش content از ajax دوری کنید بعد شما میگیری با seo مشکلی نداره . خیلی جالبه !

دقت کن !

حالا صبر کن جالب ترم میشه ! جای اینکه بیای و نظرت خودت را قویا تاکید کنی ، بد نیست یکم به سایت هایی که AJaX یاد می دهند مراجعه کنی و بهتر یادش بگیری ، اینطوری فقط وقتت تلف میشه !
من نمی دونم شما چه مشکلی داری که حتما نظر خودت رو به دیگران تحمیل کنی !

مگه نمی گی ایندکس نمیشه ؟ پس چرا سایت های ما ایندکس شده ؟

پس مشخصه که حرف و روش کی پشتوانه علمی نداره !؟

آخرین ویرایش:

k2-4u

Well-Known Member
این هم منبع
مطالعه کن ببین کجاشو من آبکی گفتم
http://www.download.ir/archives/2007/06/professional_search_engine_opt.php
http://www.wrox.com/WileyCDA/WroxTi...oper-s-Guide-to-SEO.productCd-0470100923.html
یه مقدارشم خارج از این کتابه که خورد خورد از منبع های معتبر . یاد گرفتم شما
بگو کدومش مشکل داره .
در رابطه با SEO سایت های ajax
بله بله ... گفتن که SEO با ajax
مشکل داره ولی از اونجا که ajax همون طور که در پست های قبل گفتم
فقط شامل XmlHttprequest نیست
و آقا داود هم . مدرک آورد که سایت SEO شده . می تونین ببینین
یه مسله دیگه هم هست اونم colaking هست
با colaking من کاملا به شما اطمینان میدم که
میشه سایت کامل ajax با همه کد ها و .. رو SEO کرد
ولی خوب معلومه هیچ سایت رسمی از colaking خوشش نمیاد ..
حالا شما که برای ما ارزش میگذاری . مشکل رو بگو ؟!؟
شاید اطلاعات شما مشکل داره

آخرین ویرایش:

parsiteam

Member
من به شخصه توصیه می کنم دوستان از مطالعه مقاله شما خودداری کنند , چون اصلا پشتوانه علمی نداره , جالبه developer های گوگل به شدت تاکید میکنند که در نمایش content از ajax دوری کنید بعد شما میگیری با seo مشکلی نداره . خیلی جالبه !

دقت کن !
شاید اطلاعات شما دوست عزیز در حد کافی نیست که اینطوری حرف میزنی . اگر ای جکس مشکل داشت یاهو نمی اومد تمام وقتشو بزاره تا یاهو میل رو ای جکس کنه . همچنین جیمیل ای جکس نبود . یک کم بیشتر اطلاعاتتو کامل کنی متوجه میشی که ای جکس اگر بهینه کار بشه 100% میتونه ایندکس کامل انجام بشه . موفق باشی

tarhebartar

Member
شاید اطلاعات شما دوست عزیز در حد کافی نیست که اینطوری حرف میزنی . اگر ای جکس مشکل داشت یاهو نمی اومد تمام وقتشو بزاره تا یاهو میل رو ای جکس کنه . همچنین جیمیل ای جکس نبود . یک کم بیشتر اطلاعاتتو کامل کنی متوجه میشی که ای جکس اگر بهینه کار بشه 100% میتونه ایندکس کامل انجام بشه . موفق باشی

دوست عزیز من بی خیال این بحث شده بودم , ولی وقتی پست شما رو خوندم فهمیدم که اصلا شما دقت کافی نداری.
عزیز من سیستم ثبت و ارسال ایمیل Yahoo Mail , Gmail فوق العاده خصوصی است و اصلا در موتور جستجو Index نمیشه !!!!!
بیشتر تمرکز کنید !

k2-4u

Well-Known Member
دوست عزیز من بی خیال این بحث شده بودم , ولی وقتی پست شما رو خوندم فهمیدم که اصلا شما دقت کافی نداری.
عزیز من سیستم ثبت و ارسال ایمیل Yahoo Mail , Gmail فوق العاده خصوصی است و اصلا در موتور جستجو Index نمیشه !!!!!
بیشتر تمرکز کنید !

برین داخل messenger دعواتونو بکنین :mad:

جدیدترین ارسال ها

بالا