آموزش نصب و راه اندازي انجمن ( phpBB ) ( سرور )

Hyper

Active Member
با سلام

در ادامه مباحث آموزشي نصب و راه اندازي phpBB بروي لوكال هاست
به نصب phpBB بروي Server ميرسيم
قطعا منظور ما از استفاده phpBB بروي localhost ، آشنايي و رفع اشكال و انجام تغييرات لازم و دلخواه است و عمدتا phpBB براي اجرا بروي سرور استفاده ميشود
( ناگفته نماند كه خودم تابحال phpBB راي بروي دو شبكه محلي - هم Server Clinet و هم peer to peer - نصب و اجرا كرده ام )

براي راه اندازي و اجراي phpBB بروي سرور ، مراحل كار رو به شكل زير دسته بندي ميكنيم

1. دريافت سورس phpBB و فايلهاي زبان فارسي
2. انتقال اين سورس و فولدر زبان بروي سرور
3. خارج كردن فايلها از حالت فشرده
4. ايجاد DataBase
5. ايجاد نام كاربري DataBase
6. برقراري ارتباط ميان نام كاربري و ديتابيس تعريف شده
7. نصب و راه اندازي و تنظيمات نهايي phpBB

در مورد دريافت فايلها و افزودن فولدر زبان فارسي كه به تفصيل در درس راه اندازي phpBB بروي localhost توضيح داده شد
بنابراين به سراغ مرحله دوم ميرويم
قبل از هرچيز بوسيله يك برنامه ftp فايلهاي سورس و زبان را به سرور منتقل كنيد
توصيه ميكنم براي اينكار ابتدا يك ساب دومين ( subdomain ) در سايت خود ساخته و فايلها را به فولدر ساخته شده بفرستيد

براي ساختن ساب دومين ميبايست به شكل زير عمل كنيد

1. وارد cpanel سايت شويد
2. گزينه subdomains را انتخاب كنيد ( مطابق شكل )

16.gif

3. در صفحه بعدي به عنوان مثال نام forum رو بعنوان نام ساب دومين وارد كرده و كليد Add را بفشاريد ( مطابق شكل )

17.gif

درصفحه بعدي پيغامي مبني بر ساخته شده ساب دومين دريافت خواهيد كرد ( مطابق شكل )

18.gif

خوب حالا روي سرور شما در فولدر www فولدر ديگري بنام forum ساخته شده است
فايل هاي سورس و زبان را از طريق برنامه ftp ( مثل WS_FTP Pro يا Cute_FTP ) به اين فولدر منتقل كنيد و از حالت فشرده خارج نماييد
( ميتوانيد خارج كردن فايل ها از حالت فشرده را روي دستگاه خود هم انجام دهيد و بعدا فايل ها را منتقل كنيد ، كه البته اين كار طبيعتا زمان زيادتري را صرف خواهد كرد )

در ادامه به حساس ترين قسمت كار ميرسيم
يعني ساخت DataBase و UserName و ايجاد ارتباط بين اينها ...

از cpanel گزينه MySQL DataBases را برگزينيد ( مطابق شكل )

19.gif

در صفحه بعدي به عنوان مثال نام phpbb_forum را براي ديتابيس انتخاب و كليد Add را بفشايد ( مطابق شكل )

20.gif

پيغامي مبني بر ايجاد ديتابيس با نام وارده ( phpbb_forum ) دريافت ميكنيد

21.gif

حالا نوبت ساخت يك username است
با كليد Go Back به صفحه قبلي بازگرديد و
در قسمت Users نام كاربري دلخواه ( به عنوان مثال Admin ) را بعنوان username وارد كنيد و كليد Add User را بفشاريد

22.gif

پيغامي مبني بر ساخته شده username و password داده ميشود
( فراموش نكنيد كه ما پسوردي وارد نكرديم )

23.gif

خوب داستان به همينجا ختم نميشود
بعد از ساخت DataBase و UserName ميبايست UseName رو به DataBase بيفزاييد
يعني امكان برقراري ارتباط با DataBase از طريق يك نام كاربري را فراهم كنيد
براي اينكار از قسمت مربوطه UserName و DataBase را انتخاب و كليد Add User to Db را بفشاريد ( مطابق شكل )

24.gif

پيغامي مبني بر افزوده شدن UserName به DataBase دريافت خواهيد كرد

25.gif

خوب تقريبا همه چيز تمام شد
باقي مراحل هم كه تا اندازه زيادي مانند نصب و راه اندازي بروي localhost است با
اين تفاوت كه :

1. در localhost از نام كاربري root در زمان نصب و تنظيمات اولبه phpBB استفاده ميكرديم
اينجا بايد نام كاربري كه خومان ساختيم را وارد كنيم
2. در مورد DataBase هم كه در localhost ( طبق دروس قبل ) ديتابيسي تحت عنوان local ساختيم و از آن استفاده كرديم
ولي اينجا ديتابيسي تحت نام phpbb_forum ساختيم و طبيعتا از همين استفاده ميكنيم
( اگر دروس قبلي - نصب بروي localhost - را بياد داشته باشيد ، حتما متوجه شده ايد كه طريقه ايجاد DataBase بروي localhost و server تفاوت زيادي دارد ... )

آدرس فروم را در نوار آدرس اكسپلورر وارد كنيد
مثلا : (‌ http://forum.pptforum.com )

صفحه خوش آمدگويي نصب phpBB را خواهيد ديد
گزينه هاي لازم را انتخاب و پر كرده و عمل نصب را به پايان برسانيد
فولدرهاي install و contrib را از روي سرور حذف كنيد و

از phpBB لذت ببريد ...

شاد و پيروز باشيد

Hyper

Active Member
در ادامه بحث به موارد حرفه ای تر تنظیمات سرور برای phpBB خواهیم پرداخت ...

f_mostafa_f

Active Member
ممنون از شما...

اگه میشه نحوه تعویض یک قالب رو توضیح بدین....

reza_pa48

Active Member
سلام.ممنون از زحماتتون.می خواستم جایی رو که هاستو ازش خریدید بگید تا ما هم از اونجا خرید کنیم.از کنترل پنل خیلی خوشم اومد.ممنون

alionline1366

Active Member
ببخشيد hyperجان من در نصب به مشكل برخوردم در dsnسرور به جاي localhostچي بايد بنويسم چون لوكال هاست رو error ميده

Hyper

Active Member
روی سرور این مشکل رو دارید ؟

آیا سرور شما مبتنی بر linux است ؟

بیشتر توضیح دهید ...

من سرورم مجانيه تري پود هستش و با اف تي پي كار مي كنه چيكار كنم در ضمن هاست با مشخصات هاست شما آقا هايپر طرفاي 10000 هزار تومن پيدا مي شه آخه من مي ترسم هاست بالا بگيريم مي گن فرت و فرت فيلترش مي كنن يا خراب ميشه در ضمن من در پست قبلي از شما تشكر كردم چرا ناراحت شديد

d@nial

Well-Known Member
erfandodoli گفت:
من سرورم مجانيه تري پود هستش و با اف تي پي كار مي كنه چيكار كنم در ضمن هاست با مشخصات هاست شما آقا هايپر طرفاي 1000 هزار تومن پيدا مي شه در ضمن بياد در خونه پول بگيريه آخه من مي ترسم هاست بالا بگيريم مي گن فرت و فرت فيلترش مي كنن يا خراب ميشه در ضمن من در پست قبلي از شما تشكر كردم چرا ناراحت شديد
شما باید اول همه فایلها رو اپلود کنید، بعد بر اساس کنترل پنل سایتتون یه دیتابیس بسازید، بعد اگر به صفحه اصلی که اپلود کردید برید ، دایرکت میشید به install/install.php ، از اونجا با وارد کردن مشخصات خودتون و دیتابیستون میتونید انجمنها رو نصب کنید، بعدش هم 2 تا فولدر install و contrib رو پاک کنید

دانيال جان ممنون ولي بكارم نيومد حالا رفتم فضا خريديم كنترل پنلش خيلي شبيه مال آقا هايپره باز اگه مشكلي داشتم بهتون خبر ميدم
با تشكر از شما

كمك
من دومين نخريدم فقط فضا خريديم مرحله به مرحله رفتم جلو ولي اين يوزر منو گذاشته دومينم
يعني اين شده
forum.xxxxx.com
وب يه همچين آدرسي هم وجود نداره من تا آخرين عكس آموزشي شما رفتم حالا بايد برم كجا چيكار كنم
لطفا مرا راهنمايي كنيد

d@nial

Well-Known Member
erfandodoli گفت:
كمك
من دومين نخريدم فقط فضا خريديم مرحله به مرحله رفتم جلو ولي اين يوزر منو گذاشته دومينم
يعني اين شده
forum.xxxxx.com
وب يه همچين آدرسي هم وجود نداره من تا آخرين عكس آموزشي شما رفتم حالا بايد برم كجا چيكار كنم
لطفا مرا راهنمايي كنيد
شما اگر با fantastico نصب میکنید ، برای نصب نیازی به دومین نیست، ولی برای استفاده حتما باید دومین داشته باشید

arasoft

New Member
لازمه يه توضيح بدم .... قبل از install كردن حتما فايل config.php رو به حالت 777 تغيير بدبد .

ممنون

DJ_Baba

Member
فقط یک سوال بعد از اینکه Phpbbنصب شود میشه یه تمپلیت به اون اضافه کرد - از کوجا برای اخرین نوع Phpbbمیشه تمپلیت فارسی پیدا کرد.

d@nial

Well-Known Member
DJ_Baba گفت:
فقط یک سوال بعد از اینکه Phpbbنصب شود میشه یه تمپلیت به اون اضافه کرد - از کوجا برای اخرین نوع Phpbbمیشه تمپلیت فارسی پیدا کرد.
مشکلتون رو تو تاپیک جدا عنوان کنید!!!

www.phpbb.com

- جستجو در گوگل

جدیدترین ارسال ها

بالا