Flash Professional 9 ActionScript 3.0

jen_dehaan.jpg

Jen deHaan


درآمدی بر Flash Professional 9 و ActionScript 3.0
Adobe Flash Professional 9 ActionScript 3.0 (AS3) تولید بعدی نرم افزار فلش است که به نام Blaze مشهور شده و یک ورژن جدید از فلش است که به کلی ساختار آن تغییر یافته ولیکن تمام امکانات فلش
نسخه 8 را دارا میباشد منتها با گسترش امکانات برنامه نویسی آن.
شرکت ماکرومدیا پس از عرضه Flash MX 2004 با همکاری شرکت بزرگ Adobe به این فکر افتاد که در نسخه بعدی این نرم افزار تمام سعی خود را برای افزایش امکانات گرافیکی که در نسخ قبلی کمتر به آن پرداخته شده بود به کار گرفت و نتیجه آن همان شد که در Flash 8 مشاهده میکنید که تا حدی به قدرت گرافیکی این نرم افزار سامان داده شده که امکان خلق گرافیک پیکسلی با ساختار وکتور در آن محیا شده.
امکانی که تا پیش از آن مجبور به استفاده از یک عکس در پروژه خود میبودید اما هم اکنون به لطف آن هر کاری با آن ممکن و تسهیل شده است.
شرکت ماکرومدیا پس از این عرضه گرانبها در صدد رفع معایب برنامه نویسی و فزایش قدرت پلیر فلش بر روی بروزرها بر آمد. چیزی که همه فلشکاران دنیا آرزوی آن را داشته اند و بر این باور بودند که این معایب که میتوان به کندی اجرا یک SWF به کمک FlashPlayer بر روی بروزرها اشاره کرد که دلایلی چون اشغال بیش از حد Ram و CPU را شامل میشد غیر قابل رفع بوده و تا حدی نا امیدانه با این قضیه کنار آمده بودند.
اما برای شرکت ماکرومدیا سالها پیش ادعا کرده بود و هم اکنون هم شعار این شرکت همین هست که "ما دنیای اینترنت را از آن خود میکنیم" کنار آمدن با این ضعف بزرگ کمی سنگین بود.
این بود که بر آن شد تا در نسخه بعدی فلش تمام انرژی خود را صرف رفع این نقص بزرگ نماید اما رفع این کاستی ها مستلزم تغییری اساسی در ساختار فلش میبود که نتیجه آن چیزی نیست جز اینکه ورژن قبلی فلش برای ورژن جدید شناخته شده نخواهد بود. به بیان واضحتر اگر فایلی با فلش ورژن 8 یا کمتر از آن ساخته باشید این فایل برای ورژن 9 شناخته شده نیست و حتی SWF ای که با اکشن 3 نوشته شده با فلش پلیر 8 نه اینکه با کمی نقص اجرا خواهد شد بلکه به کلی اجرا نخواهد شد.
اما نگران نباشید تمام این مشکلات را با شنیدن مزایای فلش 9 و پلیر آن که هم اکنون به یک ماشین مجازی (ActionScript Virtual Machine) بنام AVM به رسمیت شناخته شده از خاطر خواهید برد و به این باور میرسید که تا آینده ای خیلی نزدیک همانگونه که در ابتدا فلش شناخه شده نبود گرایش به این مهم نیز روز به روز افزایش خواهد یافت.
هم اکنون ورژن آلفای فلش 9 و اکشن اسکریپت 3 عرضه شده ولیکن ورژن نهای آن در سال 2007 به اتمام رسیده و آماده عرضه میگردد.
حتما شنیدن نام ActionScript Virtual Machine یا AVM کمی شما را مبهوت کرده است.
اگر با جاوا آشنایی داشته باشید حتما با نام Applet برخورد داشته اید و مسلما در جریان هستید که یک اپلت با ماشین مجازی جاوا تا چه حد قدرتمند بوده و چه امکاناتی در اختیار کاربر قرار میدهد.
بله ماشین مجازی اکشن اسکریپت که جایگزینی برای فلش پلیر خواهد بود کم وبیش با همین سیستم به اجرای SWF واقع در یک بروزر به همانگونه که Java Virtual Machine (Java VM) به اجرای یک Applet بر روی یک بروزر میپردازد خواهد پرداخت. حال به این فکر کنید که با SWF ای بسازید که با قدرت و سرعت یک اپلت جاوا بر روی یک بروزر کار کند.
اپلتهای جاوا کم و بیش بر روی شبکه اینترنت به کار خود ادامه میدهند اما روز به روز از علاقه مندان صفحات حاوی اپلتها کمتر و کمتر میشود.
دلیل آن هم کاملا واضح است . یک اپلت برای نمایش احتیاج ملزم به Java Virtual Machine دارد که
به طور معمول هیچ بروزری این ماشین را در دل خود نداشته و حتما لازم است که یک فایل بیشتر از 50 مگابایت که همان Java Virtual Machine باشد را از سایت Sun بار گذاری و نصب کنید .
ایراد دیگر اینکه جاوا در طراحی Java Virtual Machine کمی بی انصافی کرده و فکر کامپیوترهای با حافظه کم را نکرده چون Java VM بسیار Ram یک سیستم را مشغول خود میکند و همین باعث نارضایتی عامه کاربران در عین قدرت شگفت انگیز یک اپلت خواهد شد.
و ایراد نهایی این که اپلتها در گرافیک خیلی ضعیفند تا حدی که بر فرض مثال اگر یک خط با استفاده از کلاس Graphic جاوا بر روی یک اپلت رسم کنید فقط بر روی رنگ و چند چیز جزیی دیگر آن قدرت مانور دارید و حتی تعریف ضخامت یک لاین در جاوا غیر ممکن است به خصوص که اشکال گرافیکی از قابلیت آنتی آلیاس که به هر چه شارپ تر بودن یه شکل گرافیکی لزوما خمیده و پیچیده کمک میکند محروم میباشد.

در مقابل ماکرومدیا با خوش فکری به رفع تمام این نقصها پرداخته که بصورت خلاصه وار به چند نمونه اشاره میکنم:
- افزایش سرعت اجرای یک SWF تا حد 10 برابر چه در اشغال حافظه چه در اشغال CPU .
- امکانات گرافیکی فوق العاده که بر همگان مبرهن است که رقیبی نداشته و نخواهد داشت.
- حجم بسیار پایین علارغم کیفیت بالای کار چه در ظاهر و چه در قدرت انجام کار.
- نصب سریع Virtual Machine یا همان پلیر که با حجم کمتر از 1 مگابایت از سایت Adobe قابل دریافت خواهد بود.


منبع : www.macromicrox.com
مرکز بحث و تبادل نظر مصولات ماکرومدیا

--------------------------------------------
 
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا