●● آموزش اعمال حالت انعكاس ●●

Saeid Taheri

Active Member
در ایجاد احجام باید تصمیم بگیرید که شیء مورد نظر شما آیا از حساسیت مکانی و حجمی برخوردار است یا خیر؟! شاید در ابتدا بگویید خیر چون هیچ گونه طرحی یا نظری در ذهن برای آن در نظر نگرفته اید ولی من به شما توصیه می کنم همیشه در ایجاد اجسام وصواص جدی داشته باشید زیرا اولین قدم در طبیعی سازی همان وصواص است لذا ما مبنا را بر این نهاده و به سراغ ایجاد سطح میرویم . وقتی گزینه box را انتخاب می کنید شاهد باز شدن زیر مجموعه هایی می شوید که یکی از آنها Keyboard Entry می باشد (همان محل وصواصی ها ) به ترتیب گزینه های زیر را مشاهده می نمایید:
X= مختصات محور x ها
Y= مختصات محور y ها
Z= مختصات محور z ها
Length= طول یا درازای جسم
width= عرض جسم
height= ارتفاع یا ضخامت جسم

من به ترتیب این مقدارها را برای هر یک وارد می کنم :
۰
۰
۰
۱۰۰
۱۰۰
۵

یعنی برای من مکعبی با ضلع ۱۰۰ و ضخامت ۵ در وسط محورهای مختصات ایجاد می شود بعد از وارد کردن مقادیر بالا دکمه Creat را زده و سطح ما ایجاد می شود.
فکر می کنم تا اینجای کار مشکلی نداشته باشین با این فرض وارد مرحله بعد می شوم.
چون ما قصد ایجاد حالت انعکاس داریم پس نیاز به یک جسم دیگر هم داریم که انعکاسی از آن جسم را بر روی سطح ایجاد نماییم پس بسراغ ایجاد یک جسم دیگر می رویم من کره را انتخاب کرده ام چون هم ساده است هم اینکه انعکاس زیبایی دارد پس گزینه Sphere را انتخاب می کنیم دوباره وارد قسمت Keyboard Entry می شویم و مقدار ۰ را برای x و y وارد می کنیم و مقدار ۱۰ را برای Radius (شعاع) وارد میکنیم حال اگر بخواهیم کره درست بر روی سطح مماس شود باید مقدار ۱۵ را برای z وارد کنیم چون مقیاس محل کره از مرکز آن است یعنی ۵ (ارتفاع سطح)+۱۰ (شعاع کره)=۱۵ و در آخر دکمه Creat را می زنیم حال کره ما بر روی سطح مماس شده است .
نیمی از کار را پشت سر گزاشته ایم و تنها مرحله Material دهی باقی مانده است(البته من ساده ترین حالت را در نظر گرفته ام و مراحلی چون نور پردازی و دوربین گزاری باقی مانده است) وارد محیط Material editor می شویم (کلید M ) وارد قسمت Standard می شويم از سمت چپ گزينه Mtl library را انتخاب می کنيم . در اينجا ليستی از مواد از پيش ساخته شده را مشاهده می نماييد و شما می توانيد هر کدام را به دلخواه انتخاب کنيد ولی بنظر من برای کار ما Wood_Cedfence بهترين و زيباترين انتخاب است . با دوبار کليک بر روی آن صفحه خود به خود بسته شده و شما Material را در ليست مشاهده می نماييد .همانطور که شاهد هستيد هنوز دارای نواقصی است و برای تکميل آن از قسمت Maps (در درس قبلی معرفی شد) در Material editor گزينه none مقابل Reflection را انتخاب کنيد و بعد از سمت چپ new را انتخاب کرده و از لیست گزینه Flat mirror را می زنيد بعد از وارد شدن قسمت id را فعال کنيد (در اين محل تعداد اشيايي که می خواهيد بر سطح تان منعکس شود بر حسب id آنها انتخاب می کنيد ( بحث در مورد id را به جلسات بعد موکول می کنيم )خب حالا يک مرحله به عقب بر گردبد ( با Go to parent در بالای دکمه Flat mirror ) حال شما تقريبا تمام کار را سپری کرده ايد تنها کار باقی مانده دادن يک Material به گوی است که هر Material دلخواه را می توانيد به آن نسبت دهيد (من Wood_Oakgrtrt را انتخابکرده ام) حال کار تمام شده است تنها کار باقی مانده نورپردازی است که بنا به گفته های پيشينم اين مرحله کاملا سليقه ای است و پيشنهاد من به شما استفاده از نور Target spot می باشد و يادتان نرود که گزينه Shadow را حتما فعل سازید چون نوری که شما انتخاب کرده ايد الحام گرفته از نور طبيعی است و نور طبيعی دارای سايه است.

ایت هم عکس پایانی کار امیدوارم به این مرحله رسیده باشید ...

reflection2.jpg

از : http://s3dmax-education.persianblo.com

سعيد . :wink:

aghahamidgol2

Active Member
خيلي ممنون بعد از مدتي بالاخره به اين انجمن اومدم شروع مي كنم منم اموزش دادن با اجازه سعيد خان

Saeid Taheri

Active Member
aghahamidgol2 گفت:
خيلي ممنون بعد از مدتي بالاخره به اين انجمن اومدم شروع مي كنم منم اموزش دادن با اجازه سعيد خان

ممنون حميد جان اميدوارم بتونيم به كمك هم و ديگر دوستان اين انجمن رو هم رونق ببخشيم !

منتظر مقالاتت هستم .

سعيد . :wink:

Alioffline

Member
به خدا حال كردم سعيد ممنونم كه به قولت وفا كردي و اموزش دادي و روي مارو زمين ننداختي
فقط اميدمون تو بودي اميد وارمون كردي
چاكريم
مخلصييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييم

Saeid Taheri

Active Member
Alioffline گفت:
به خدا حال كردم سعيد ممنونم كه به قولت وفا كردي و اموزش دادي و روي مارو زمين ننداختي
فقط اميدمون تو بودي اميد وارمون كردي
چاكريم
مخلصييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييم
قربونت علي جون ...

جدیدترین ارسال ها

بالا