گچ گرفتن در منزل و باز کردن آن

geekgirl

Member
گچ گرفتن روشی درمانی برای شکستگی می باشد. گچ ها برای بی حرکت کردن استخوان های آسیب دیده، بهبود آسیب دیدگی و کاهش درد و تورم در طول زمان بهبود استخوان استفاده می شوند. آن ها بعضی اوقات پس از جراحی روی بازو یا پا گذاشته می شوند، تا از استخوان محافظت کنند، و از حفظ آن در تراز مناسب اطمینان حاصل کنند.

قیمت گچ گرفتن پا


ارتباط با ما:02634471270

انواع گچ گیری در ارتوپدی​

 • گچ گیری اندام فوقانی​

در گچ گیری اندام فوقانی بازو، مچ و دست بیمار را گچ می گیرند، که به دو صورت گچ بازوی بلند و گچ بازوی کوتاه انجام می شود. در هر دو نوع پزشک تمام سعی خود را می‌ کند، تا انگشتان دست را آزاد بگذارد، مگر این که در برخی از مواقع که آسیب به انگشت تان رسیده باشد، که در این صورت گچ گرفتن در منزل با گچ گیری انگشتان نیز همراه خواهد بود.

 • گچ گیری اندام تحتانی​

منظور از اندام تحتانی ساق و مفصل ران می باشد. دو روش گچ گیری به نام گچ پا بلند و گچ پا کوتاه برحسب میزان آسیب به استخوان های این بخش از بدن، مورد استفاده قرار می‌ گیرند. گچ گرفتن در منزل برای اندام تحتانی به گونه‌ ای انجام می شود، که یک پاشنه کوچک در قسمت انتهایی قرار داده می شود، تا زمانی که شخص راه می رود، پای بیمار با سطح زمین تماس نداشته باشد. در هر دو روش انگشتان پا آزاد نگه داشته می‌ شوند.

 • گچ گیری به شکل استوانه‌ ای​

در گچ گیری به شکل استوانه‌ ای بازو، پایین بازو و آرنج بیمار را گچ می گیرند. در این روش بیمار می تواند مچ دست خود را آزادانه حرکت دهد.

 • گچ گیری بدن​

گچ گیری بدن یکی از سخت ترین روش های درمانی می باشد، که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، مگر زمانی که کودک دچار آسیب شده باشد، یا به خاطر جراحی بیمار نباید اندام خود را حرکت دهد.

 • گچ گیری به روش EDF

از گچ گیری به روش EDF برای درمان انحراف جانبی ستون فقرات به خصوص در شیرخواران و کودکان استفاده می شود. این روش می تواند با ایجاد کشش و خمش لازم باعث بهبود و ترمیم ستون فقرات و لگن شود.

 • گچ گیری به صورت مارپیچ​

از این روش گچ گیری زمانی استفاده می شود، که استخوان به دو قطعه مشخص تقسیم شده باشد.

نحوه گچ گرفتن دست در منزل کرج​

مدت زمان گچ گرفتن دست


 • گچ گرفتن دست در منزل توسط پزشک و دستیار او بعد از ویزیت پزشک در منزل انجام می شود. برای انجام گچ گیری از جوراب نخی استاگینت یا نوار پنبه برای عدم تماس گچ با دست استفاده شده، و بعد باند گچی در لگنی پر از آب قرار می‌ گیرد، تا گچ به خوبی با آب مرطوب شود.
 • پزشک باند گچی را به دور دست می پیچد.
 • پزشک تمام تلاش خود را می کند، تا فاصله ی بین دست و گچ را طوری تنظیم کند، که بعد از گچ گرفتن احتمال تورم وجود نداشته باشد.
 • بعد از گذشت چند دقیقه نوار های گچی یا فایبر گلاس سفت شده، و به شکل یک قالب ناحیه آسیب دیده را تحت پوشش قرار می دهند.
 • زمان استحکام و سفت شدن گچ و فایبرگلاس متفاوت است.
 • فایبرگلاس به سرعت خشک و سفت می شود، ولی گچ به زمان بیشتری برای استحکام و سفت شدن احتیاج دارد.

نحوه گچ گرفتن مچ دست در منزل​

مچ در ناحیه استخوان رادیوس یا زند زبرین ممکن است، دچار شکستگی شود. گچ گیری مچ دست در منزل برای کم کردن فشار و کشش در دست انجام می شود. پزشک تمام تلاش خود را می کند، انگشتان دست را آزاد بذارد، تا بیمار بتواند کارهای روزانه خود را انجام دهد. ممکن است، نگران این موضوع باشید، که آزادی انگشتان باعث جا به جایی مفاصل شکسته شده، در مچ شود، ولی این اتفاق نخواهد افتاد.

گچ گرفتن پا در منزل کرج​

گچ گرفتن پا در منزل کرج


گچ گرفتن پا در منزل هم باید توسط پزشک متخصص انجام شود، تا هنگام گچ گیری، در جریان خون رسانی اختلال ایجاد نشود، و عضو تحت درمان، هنگام گچ گیری دچار چرخش و آسیب عصبی نشود. اگر گچ گرفتن در منزل توسط مرکز خدمات سلامت نوین انجام شود، دیگر نباید نگران بروز این مشکلات بود. گچ گیری پا را می توان به صورت بلند یا کوتاه انجام داد. گچ گیری بلند به خاطر عوارضی که دارد، توصیه نمی شود. پزشک برای گچ گرفتن پا در منزل احتیاج به دستیار دارد، تا موقعیت مچ پا را در زاویه 90 درجه ثابت نگه دارد. بعد از آن پزشک شروع به پیچاندن ویبریل (باند زیر گچ ارتوپدی) از انتهای انگشتان پا تا زیر زانو می کند. اگر برای گچ گیری از گچ فایبرگلاس استفاده شود، جهت جلوگیری از زخم شدن پای بیمار از ویبریل بیشتری نسبت به گچ معمولی استفاده می شود. در مرحله بعد گچ گرفتن در منزل، گچ روی ویبریل قرار داده می شود، طوری که مچ پا فیکس شود.

مراقبت از گچ​

 • گچ را تمیز و خشک نگه دارید. برای این که بتوانید گچ را خشک نگه دارید، زمانی که قرار است، حمام کنید، می توانید گچ را با دو لایه پارچه یا پلاستیک بپوشانید. پلاستیکی را روی گچ قرار دهید، و بعد یک حوله را با چسب در اطراف قسمت بالای بالای گچ قرار دهید، و سپس پلاستیک دوم را بپوشانید. انجام این کار باعث ضد آب شدن قالب نمی شود، ولی به محافظت از آن در برابر رطوبت کمک می کند.
 • زمانی که گچ شما خیس شد، می توانید از سشوار در حالت سرد یا کم برای خشک کردن آن استفاده کنید.
 • اگر گچ بسیار خیس شد، باید ظرف 24 ساعت آن را عوض کنید، چون رطوبت می تواند به پوست زیر گچ آسیب برساند.
 • در گچ پا به هیچ عنوان نباید وزن بدن را بر روی عضو آسیب دیده انداخت، مگر با اجازه پزشک و استفاده از دمپایی های مخصوصی که سطح پهن و غیر لغزنده ای را برای راه رفتن فراهم می کنند، و می توان آن ها را از فروشگاه های لوازم پزشکی تهیه کرد.
 • در گچ دست هنگام راه رفتن می توان گچ دست را با باند یا پارچه ای از گردن آویزان کرد، ولی نباید فشار زیادی روی اعصاب گردن وارد شود. پس باید به فواصل استراحت کرده، و دست را بالا نگه داشت، و نیز گره پارچه نباید روی مهره های گردن بسته شود.
 • به هیچ عنوان گچ را به مدت طولانی با پلاستیک نپوشانید، چون باعث تعریق و مرطوب شدن گچ می شود.
 • برای جلوگیری از ترک خوردن و ناصاف شدن گچ، تا خشک شدن کامل بهتر است، بیمار روی تشک سفت قرار گیرد.
 • برای سریع تر خشک شدن می توان از لامپ های گرمایی استفاده کرد.
 • طی خشک شدن نباید زیر سر و شانه ها بالش قرار داد، چون باعث فشار به قفسه سینه می شود.
 • برای جلوگیری از آلودگی گچ با ادرار و مدفوع، قبل از هر بار دفع یک پلاستیک خشک و تمیز زیر محل مخصوص دفع قالب گچی قرار دهید، و لبه های آن را به طرف بیرون برگردانید.
 • پوست در تماس با لبه گچ را روزانه از نظر زخم بررسی کنید، و با انگشت خود ماساژ دهید.

باز کردن گچ در منزل کرج​

عوارض گچ گرفتن پا


اگر بیمار سالمند و یا کودکی شما دچار شکستگی شده است، می توانید در سریع ترین زمان ممکن بدون صرف وقت و هزینه و دردسرهای حرکت دادن بیمار، کار باز کردن گچ در منزل خودتان انجام دهید، و دیگر لازم نیست، به مراجعه به بیمارستان یا کلینیک مراجعه کنید. در صورت وجود شکستگی استفاده از گچ یا آتل باعث حمایت از استخوان آسیب دیده، مفصل صدمه دیده و دیگر بافت های اندام می شود. هم چنین می تواند درد و تورم اندام را کاهش داده، و باعث کم شدن اسپاسم عضلات می شوند. بیشترین مورد استفاده گچ و آتل در درمان پیچ خوردگی مفاصل و بی حرکت کردن شکستگی ها است.
آتل یا اسپلینت در واقع یک گچ نصفه می باشد، به همین خاطر در اندامی که احتمال دارد، تورم پیدا کند، یا تورم آن بیشتر شود از آن استفاده می شود.
ویزیت پزشک در منزل سلامت نوین به صورت 24 ساعته با بهره گیری از پزشک و پرستار در منزل ارائه داده می شود، و تمام مناطق و شهرهای کرج تحت پوشش این مجموعه است. این مرکز ارائه دهنده ی خدماتی دیگری اعم از فیزیوتراپی در منزل، سونوگرافی در منزل، کار درمانی در منزل، رادیولوژی در منزل، تزریقات در منزل، نوار قلب در منزل، پیگیری درمان و بازکردن گچ در منزل، بدون مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی می باشد.
گچ گیری دست و پا در منزل کرج + باز کردن گچ در منزل
 

جدیدترین ارسال ها

بالا