کمک برای تاریخ فارسی در اکسس

ADV

Member
سلام
من با اکسس کار می کنم این سوال را داشتم
1- برای تاریخ شمسی باید در اکسس چه کار کرد؟ که شکل تاریخ فیلد هم سر جایش بماند؟
2- من قبلا با basic , passcal برنامه نویسی کرده ام اما تاکنون با ویژوال آنها کار نکرده ام ، حالا برای برنامه نویسی با اکسس آیا نیاز به دانستن ویژوال بیسیک دارم؟؟ یا اگر نه باید چگونه با برنامه نویسی اکسس یا همان موژول ها شروع به کار کنم و توابع و دستورات و کار کردن با آنها را از کجا باید بیاورم؟

mazoolagh

Active Member
1- نمایش در فرم یا ذخیره در بانک؟ در بانک میتونین بصورت عدد 6 رقمی ذخیره کنین (یا استرینگ). برای نمایش در فرم بهش input mask میدین
2- زیان کدنویسی در access (و دیگر محصولات office) همون vba است که اگر قبلا basic کار کردین خیلی یاد گرفتنش راحت هست. اول باید اجزای دیتابیس (جدول، فرم، گزارش، ...) و مفاهیمی مانند رکوردست، ... رو بدونین تا بتونین کدنویسی کنین.

• Like
Reactions: ADV

ADV

Member
ضمن تشکر
1- الان هم من همین کار را می کنم ، ضمن اینکه یکی از دوستان بهم یکسری ماژول دارده که با اون میشه همین اعداد 6 رقمی رو به میلادی تبدیل کرد، کنترل کرد که تاریخ شمسی درست باشند ، دوشنبه ، شه شنبه و.... اونها رو فهمید ، تاریخ شمسی جاری رو مشخص کرد و ..... از این بابت مشکلی نیست اما گفتم شاید:
راهی باشه که تاریخ با همون فرمت Date باشه تا موقع تبدیل به فایل اکسل ، ورد یا .... مشکلی پیش نیاد و نیازی به استفاده از کدهای زیاد برای کنترل نباشه ، مثلا اگر بشه به خود سیستم یا ویندوز تقویم شمسی رو اضافه کرد فک کنم بشه به سادگی و مثل تقویم و تاریخ میلادی از تاریخ شمسی استفاده کرد.
2- من الان مفاهیم فرم و جدول و ... رو میدونم حتی با ماکرو هم کار کردم و استفاده کردم الان هم برنامه ای نوشتم و یک ساله که استفاده می کنم که حدود 1500 رکورد و جدول اصلی بیش از 30 تا 40 فیلد داره. حتی تا حدودی تونستم کدهای از قبل نوشته شده رو هم تا حدودی دستکاری کنم ولی چون با vbc کار نکردم
به نظر شما برای vbc از کجا شروع کنم؟ آیا vbc برای برنامه های مختلف فرق میکنه؟ مرجع و خودآموز خوبی سراغ دارین؟ سی دی باشه بهتره ، ممنون از پاسختون

mazoolagh

Active Member
1- خوب اگر این ماژولها رو دارین بهتر هست که تاریخ شمسی رو به میلادی تبدیل و بهمون صورت date هم ذخیره کنین. در موقع نمایش هم با همین ماژولها تاریخ میلادی رو به شمسی برگردونین.
برنامه هایی هست که تاریخ خورشیدی رو به ویندوز اضافه میکنه (رایگان نیست) ولی بهتر هست صبر کنین خود مایکروسافت اینکار رو انجام بده. حداقل مشکل این هست که مشتریهای شما مجبور هستن این برنامه ها رو نصب کنن که شاید مایل نباشن.

2- خوب پس مشکلی در یادگیری vba نخواهید داشت. بهترین مرجع همون help خود اکسس هست.

• Like

ADV

Member
ممنون از راهنمایی شما
اما من چون با VBC کار نکردم هرچه سعی کردم نتونستم درستو حسابی از نحوه کد نویسی سر دربیارم، یک مرجعی می خوام به فارسی که مقدمات و مفاهیم اولیه رو بهم یاد بده و توابعی که با فرم و ... اکسس کار می کنن
ضمنا شخصی می گفت vbc تنهایی معنی نمی ده باید مثلا برا اکسس یا اکسل ، ورد ، کرل و... یادش بگیری درسته؟ این حرف یا نه خود VBC رو میشه جدا یاد گرفت

mazoolagh

Active Member
البته فکر کنم منظورتون از vbc همون vba هست (visual basic for applications) - دوستی که راهنماییتون کرده درست گفته یعنی اشیا و رخدادها و ویژگیها و ... در اکسس با اکسل و ورد تفاوت دارن ولی اصول کارشون یکی هست.
متاسفانه من مرجع فارسی سراغ ندارم و توصیه هم نمیکنم.

• Like

ali62

New Member
فارسی سازی تاریخ در اکسس

با سلام
اگه شما تا خالا به جوابتون در رابطه با تاریخ شمسی نرسیدید می تونید از این را هی که عرص میکنم استفاده کنید
سال میلادی منهای 621 برابر است با سال شمسی
با استفاده از دستور select case تعداد روزهای موجود در تاریخ جاری را بدست آورید
تعداد روزهای جاری را منهای 79 کنید در صورتی که سال کبیسه باشد منهای 80 کنید
با استفاده از روز های بدست آمده شماره ماه و روز ماه را بدست آورید
با تشکر ali62
در صورت نیاز با [email protected] ارتباط برقرار کنید

ali62

New Member
معرفی کتاب اکسس

کتاب access 2003 مترجم نادر خرمی راد ناشر کامپیوتر پایتحت

BZToosi

New Member
تاریخ شمسی در اکسس

برای اینکه بتونید در فیلدهای اکسس از تارخ شمسی استفاده کنید (منظورم ظاهر تاریخ نیست، فرمت فیلد تاریخ باشه) دو راه دارید. اول اینکه از ماژول تبدیل تاریخ میلادی به شمسی استفاده کنید که اگر برنامه نویسی کار نکرده باشید یه کم مشکله. دوم اینکه از برنامه های مبدل مثل برنامه شرکت Edsoft تاریخ استفاده کنید. شخصاً دومی را پیشنهاد می کنم چون تاریخ سیستم را به شمسی تبدیل می کنه و در اکثر برنامه های تحت ویندوز قابل استفاده است. زندی

ADV

Member
با تشکر
آیا امکان داره برناهم EDsoft برام بفرستید یا لینکش رو معرفی کنید؟
ضمنا با استفاده از این برنامه آیا مشکلی در دیگر برنامه های ویندوز ایجاد نمیشه؟

MehrMina

Member
سلام .. مشکل من هم در زمینه ی تاریخ میلادی و شمسی ِ .. یعنی دارم یک وبلاگ میسازم .. در واقع هم بخش مدیریت یک وبلاگ و ارسال پست و هم نمایش اون مثل تمام سیستمهای وبلاگی ، منتها تجربه اولمه و دیدا ً مبتدی ام .. من توی فرمی که در صفحه ی ASP م دارم برای ارسال پست در فیلدی که قرار هست تاریخ ارسال پست رو بعد از submit کردن به بانک اکسسم بفرسته ، در واقع value ی این فیلد رو به صورت : <%= Now() %> در نظر میگیرم .. در واقع به صورت میلادی .. اما در صفحه ی نمایش وبلاگم بعد از رکوردست گرفتن از table پستهام ، هنگام نمایش تاریخ میخوام اونرو به صورت شمسی نشون بدم .. اما به شدت عاجزم و نمیدونم چه حرکتی و در کجا باید انجام بدم .. حتی نمیدونم از این کامپوننتهای و تبدیلهایی که دوستان قرار دادن چطور باید استفاده کرد زین جهت صمیمانه و خالصانه ازتون ممنون میشم اگر ممکن هست راهنمایی م کنید

ماهان

Member
کمک

سلام ببینید من تاریخ شمسی رو وارد دیتا بیس می کنم ... البته به صورت 13861112 حالا می خوام موقع خوندنش بعد از هر 2 عدد یک / بگذاره.... دستورش تو asp چیه....
کمک کنید برای دانشگاه می خوام

ADV

Member
سلام ببینید من تاریخ شمسی رو وارد دیتا بیس می کنم ... البته به صورت 13861112 حالا می خوام موقع خوندنش بعد از هر 2 عدد یک / بگذاره.... دستورش تو asp چیه....
کمک کنید برای دانشگاه می خوام

باید این دو کار رو انجام بدی
1. در فرم در قسمت property > data> input mask تیپ کن 0000/00/00
2. در فرم بهتر است در قسمت property > format> format تیپ کنی 0000/00/00

ماهان

Member
ببینید نمی خوام به اکسس دست یزنم می خوام تو کد asp بنویسم که تاریخ مثلا 13861012 رو به صورت 1386/10/12 بنویسه...

ممنون

دوست من ، من نمیدونم شما چرا میخواهید تاریخ را بصورت شمسی ذخیره کنید !
ولی این را حتما مد نظر داشته باشید که اگر تاریخ را به میلادی ذخیره نکنید ، روزی به مشکل بر خواهید خورد !
مثلا اگر بخواهید به ترتیب تاریخ ، از دیتابیستون درخواست کنید ، به مشکل بر میخورید .
من خودم هم مشکل شما رو در وارد کردن تاریخ شمسی به دیتابیس SQLSERVER2005 داشتم . ولی به لطف دوستان و با یک کلاس نسبتا ساده ، این مشکل حل شد !
شما از این لینک میتونید کلاس مورد نظر رو با مثال کامل آن دریافت کنید و تاریختون رو موقع وارد کردن به دیتابیس ، به میلادی تبدیل کنید و همینطور موقع فراخوانی تاریخ از دیتابیس ، اونرو با همین کلاس به شمسی نشون بدید .
این مثال خیلی کامله و برای استفاده از اون باید یکم هم ابتکار به خرج بدید تا بتونید به طور کامل نیازتون رو باهاش مرتفع کنید .
باز هم اگه سوالی در مورد این مثال داشتید ، در خدمتم .
موفق باشید .

farshid_mi

New Member
تاریخ هجری شمسی در اکسل و اکسس وجود دارد

شما می توانید تاریخ هجری شمسی و تبدیل عدد به حروف در اکسل و اکسس را از سایت فرساران دانلود کنید.
سورس این کدها باز است و فایل راهنمای آنها نیز موجود است.

آدرس فرساران :
http://www.farsaran.it
فهرست مندرجات در فایل راهنما و توضیحاتی در خصوص توابع اضافه شده :

نصب در اکسل 2007
صب در اکسل 2003
تابع ABH
توسط این تابع یک عدد به حروف نوشته می‌شود .
تابع J_TODAY
این تابع تاریخ جاری سیستم را نشان می‌دهد.
تابع J_WEEKDAY
این تابع مشخص می‌کند که یک تاریخ چندمین روز هفته است
تابع J_ADDDAY
می‌توان یک تاریخ را با یک عدد جمع کرد و تاریخ جدید را بدست آورد.
تابع J_DIFF
این تابع دو تاریخ را از هم کم می‌کند و اختلاف روزهای آن را بر می‌گرداند.
تابع J_JALALDATE
این تابع تاریخ میلادی را به تابع هجری شمسی معادلش تبدیل می‌کند.
تابع J_GREGORIANDATE
این تابع یک تاریخ هجری شمسی را به میلادی تبدیل می‌کند.
تابع J_SUBDAY
برای کم کردن یک عدد از یک تاریخ بکار می‌رود.
تابع J_NORMDATE
این تابع یک تاریخ را به فرم استانداردی که قابل استفاده برای سایر توابع ذکر شده است تبدیل می‌کند.
تابع TBH
توسط این تابع یک تاریخ به حروف نوشته می‌شوند
تابع J_LEAP
مشخص می کند که یک سال جلالی کبیسه است یا نه .
تابع JDAYOFYEAR
مشخص می کند چندمین روز از این سال هستیم.
تابع JLEAPYEARS
مشخص می کند تا به حال چند سال کبیسه داشته ایم
تابع JALALIDAYS
مشخص می کند که چند روز از مبدا تاریخ جلالی (1/1/1) ! گذشته است.
تابع GDAYOFYEAR
مشخص می کند چندمین روز سال میلادی هستیم.
تابع YMD2STR
برای تبدیل ماه و روز و سال که به عنوان ورودی جداگانه داده می شوند به یک رشته است.
تابع FDATE
یک تاریخ را به صورت YYYY/MM/DD می‌نویسد.
تابع GLEAP
مشخص می کند که یک سال میلادی کبیسه است .
تابع CURRENCYEN
این تابع برای تبدیل واحد پول به حروف بر حسب دلار و سنت بکار می‌رود.
خطا یابی و رفع آن

جدیدترین ارسال ها

بالا