کدام csm می تونه کار من رو راه بندازه؟

sarsabz

Member
به نام یکتا:
سلام دوستان عزیز
ما می خوایم یه سایت بزنیم که سه قسمت داره: 1. بخشی که اخبار روزانه در صفحه اول می آید مثلا آخرین محصولات شرکت ها، تغییرات و .. و کاربران می تونند راجبش نظر بدهند، 2. بخشی که قرار رزومه شرکت ها توش باشه مثل sherkateman.akhbar.com که توی اون راجب هر شرکت ، محصولاتش ، تماس با اون شرکت، و .. توضیحاتی داشته باشد و مثلا منشی اون شرکت بتونه لوگین کنه و اطلاعات اون شرکت رو ویرایش کنه و ...3. بخش مقالات که مقالات وارد اون بشه و در نهایت به صورت ماهنامه برای کاربران ارسال بشه، ؟(والبته قابلیت انجمن های گفتگو) یه چیزی شبیه: http://www.irancivilcenter.com/fa/ البته توی یه زمینه دیگه.
چه سیستم سی ام اسی رو پیشنهاد می کنید؟ آیا دروپال این قابلیت هارو در اختیار ما میزاره؟
این مقایسه دروپال با تیکی ویکی tikiwiki.org هست. می خواستم یکی می گه تیکی رو انتخاب کنیم، ولی من می گم با توجه به سنگینی و فشاری که تیکی به سرور می آره دروپال بهتره ، امتن زیر رو بخونید و اگر نظر خاصی دارید به من بگید.
راستی فارسی ساز دروپال نسخه 6.1 را از کجا می تونم گیر بیارم؟
با تشکر

! بررسی DruPal نسخه 6.1
* اندازه آن در حالت جی زیپ 1 مگابایت است که در مقایسه با تیکی ویکی 1.9.9 در حالت bzip2 ( که فشرده سازی بیشتری هم دارد) با حجم 6.33 مگابایت خیلی کمتر است. اندازه باز روی دیسک آن هم با اندازه 9 مگابایت در مقایسه با تیکی 80 مگابایتی خیلی کمتر است.
* روند نصب آن بسیار ساده و سر راست بود. یک گزینه هم برای CleanUrl دارد که با استفاده از آن می توان به جای url های علامت سوال دار، url های شبیه html استاتیک ایجاد کرد. البته شرایط لازم برای اینکار در http://drupal.org/node/15365 توضیح داده شده است. نکته دیگر اینکه در روند نصب جایی برای upgrade از نسخه های قبلی دیده نشد، که با توجه به مکانیزم بسیار ساده تیکی ویکی برای upgrade از هر نسخه قبلی، جای بررسی دارد.
!! نکات باقی مانده برای بررسی
* قابلیت های سطوح دسترسی، دسترسی های کاربر را تا چه حدی و با چه سهولتی می توان بررسی کرد. در اینجا از مفهوم Role یا نقش استفاده شده است. مثلا شما یک نقش به عنوان تهیه کننده محتوا درست می کنید، و به این نقش یک سری مجوز، یا permissions می دهید. حالا به کاربر نقش های مختلف می دهید. شبیه همان سیستم کاربر/گروه تیکی ویکی است، فقط نام های آنها مقداری عوض شده است.
* نوع لیسانس استفاده
* چند زبانگی و پشتیبانی از فارسی. در قسمت ماژول ها یک ماژول به نام locale دارد که برای پشتیبانی از چند زبانگی سایت استفاده می شود.
* چیزی که در تیکی به عنوان ماژول شناخته می شود، در اینجا به نام بلوک شناخته می شود.
* از منوی create content می توان برای ایجاد محتوا اقدام کرد. دو نوع محتوا دارد، که به نام های page و story نامیده می شوند. page برای صفحاتی است که به ندرت تغییر میکنند، مانند صفحه about us سایت، بصورت پیش فرض comment ندارد و در صفحه اول نشان داده نمی شود. story برای صفحاتی است که محتوای متغیر دارند و کاربر با آنها زیاد سر و کار دارد، مانند اخبار سایت، اخبار، و غیره. بصورت پیش فرض هر story در صفحه اول سایت نمایش داده می شود.
* سیستم تم بندی آن خیلی ساده است. در تیکی می توان تم های مختلف انتخاب کرد، و علاوه بر این به جای اینکه خود تم را تغییر داد، فایلهایی به نام آن درست کرد و کپی کرد تا فایلهای اصلی را OverRide کند. اما اینجا چنین قابلیتی دیده نمی شود. در عوض تیکی خیلی سنگین است و این سبک تر است. علاوه بر این تیکی از سیستم tpl برای تمپلیت ها استفاده می کند، ولی اینجا اینجوری نیست.
* از قابلیت های آژاکس در این مقداری استفاده شده است، و کار کردن با آن خیلی سخت نیست.
* قابلیت ویکی در آن وجود ندارد. یعنی برای فرمت کردن شکل نمایش متن، باید تگ های html را داد. در تیکی ویکی می توان از تگهای خود ویکی استفاده کرد. هر کدام مزیت خود را دارند. در روش ویکی کاربر خیلی سریعتر می تواند متن را فرمت دهی کند، ولی در html انعطاف پذیری بالاتر است ولی کار کردن مشکل تر است. اگر از ادیتورهای html استفاده شود، ممکن است کار ساده تر شود، (مثل HtmlArea ) ولی اینجا هنوز چیزی پیدا نشده است.


!! نتیجه گیری
برای جاهایی که کار حرفه ای مورد نظر است، مثل وب سایتهای اینترانت داخلی یک مجموعه که قرار است مستندات فنی را در خود نگه دارد، شکی نیست که تیکی ویکی از هر نظر بسیار بهتر از DruPal است. در وب سایتهای داخلی، از آنجا که می توان یک سرور اختصاصی به تیکی ویکی اختصاص داد، هیچکدام از مشکلات جا یا سرعت مانعی بر سر راه استفاده از آن نیستند، در عوض تیکی ویکی قابلیتهای بسیار بالاتری از خود نشان می دهد. اما برای اینترنت و یک سرور اشتراکی، باید قضیه را جداگانه بررسی کرد. مخصوصا وقتی هدف استفاده از یک مجله آنلاین است.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا