چگونه کامپوزیت دندان را سفید کنیم؟

دندان‌پزشکی زیبایی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف کرده است. این حوزه روش‌های متعددی برای برطرف‌کردن مشکلات ظاهری دندان‌ها ارائه می‌کند. یکی از این روش‌ها کامپوزیت دندان است. کامپوزیت ونیر دندان از روش‌های پرکاربرد در دندان پزشکی زیبایی هستند.

در این روش، نوعی ونیر، که همان پوشش سطحی نازک است، بر روی سطح بیرونی و جلویی دندان‌های مراجعه کننده متصل می‌شود و سطحی سفید و براق و صاف و یک دست را در معرض دید قرار می‌دهد.با توجه به این که جنس کامپوزیت از رزین است و ساختاری متخلخل دارد، این ونیر نسبت به تغییر رنگ کاملا ایمن نیست.

چگونه کامپوزیت دندان را سفید کنیم؟​

کامپوزیت دندان ممکن است تغییر رنگ دهد و همین مسئله با هدفی که کامپوزیت بر روی دندان قرار گرفته است مغایرت دارد؛ بنابراین کسی که کامپوزیت بر روی دندان‌های خود دارد و این کامپوزیت تغییر رنگ می‌دهد، معمولاً بلافاصله برای درمان این تغییر رنگ اقدام می‌کند.
اما آیا می‌توان کامپوزیت تغییر رنگ داده شده را به حالت قبل در‌آورد؟ خوشبختانه پاسخ مثبت است. در ادامه به معرفی روش‌های سفیدکردن کامپوزیت دندان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پولیش دندان​

یکی از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن رنگ کامپوزیت دندان را به حالت اول در آورد و سفید کرد، پولیش دندان است. البته این روش زمانی می‌تواند مؤثر باشد که کامپوزیت ونیر دندان‌های شما خیلی تغییر رنگ نداده باشند و این تغییر رنگ دائمی نباشد.
پولیش دندان روشی ساده و کم‌هزینه است و استفاده از آن آسیبی به کامپوزیت و دندان نمی‌رساند. از طرفی، هزینه‌ی انجام این روش نسبت به روش‌هایی مثل بلیچینگ دندان و پرسلن، یا جایگزین‌کردن کامپوزیت ونیر بسیار کمتر است.

تعویض کامپوزیت ونیر​

اگر تغییر رنگ دائمی باشد، نمی‌توان آن را به حالت قبل بازگرداند و باید آن را ترمیم کرد و یا تعویض نمود. در این صورت رنگ موردنظر خود را مجدداً انتخاب می‌کنید و کامپوزیت‌ها از روی دندان برداشته می‌شوند و روکش‌های جدید جایگزین آن می‌شوند.

تعویض کامپوزیت با پرسلن ونیر​

درصورتی‌که کامپوزیت ونیر نیاز به تعویض داشته باشد، می‌توان آن را با پرسلن ونیر جابه‌جا کرد. پرسلن ونیر یکی از بهترین ونیرهایی است که در دندان‌پزشکی برای زیباسازی دندان‌های شما وجود دارد. با استفاده از پرسلن ونیر می‌توانید دندان‌های زیبایی داشته باشید. مزایایی که پرسلن ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر دارد، شامل موارد زیر هستند؛

  • کامپوزیت ونیر نسبت به تغییر رنگ مقاومت بالایی ندارد. این به علت ساختار آن است که متخلخل است. پرسلن ونیر، خوشبختانه، حاوی تخلخل نیست و به همین دلیل نسبت به تغییر رنگ مقاومت بسیار بالایی دارد.
  • پرسلن ونیر عمر طولانی‌تری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد. کامپوزیت ونیر به مدت ۵ تا ۷ سال عمر می‌کند، اما لمینت سرامیکی دندان یا همان پرسلن ونیر به مدت ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می‌کند و درصورتی‌که به‌خوبی از آن‌ها مراقبت کنید، بیشتر از ۲۰ سال هم عمر می‌کند.
  • پرسلن ونیر براق‌تر و طبیعی‌تر از کامپوزیت ونیر است. کامپوزیت ونیر ظاهری کدر و مات دارد و همین مسئله از زیبایی آن می‌کاهد و کم‌تر آن را طبیعی جلوه می‌دهد.
معایبی که پرسلن ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر دارد شامل موارد زیر هستند؛

  • پرسلن ونیر نسبت به کامپوزیت از هزینه‌ی بالاتری برخوردار است. این به علت جنس بهتر و ثبات بیشتر آن‌هاست.
  • پرسلن ونیر نیازمند تراش دندان است. هر چند که این تراشیدن خیلی کم است، اما کامپوزیت ونیر به همین تراش کوچک هم نیاز ندارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله دلایل زرد شدن کامپوزیت و راه‌های جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان نوشته دکتر محمد نیکزاد جراح و دندانپزشک مطالعه کنید.
 
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا