چگونه آشپزخانه را تمیز کنیم؟

آشپزخانه یکی از پرترددترین قسمت‌های خانه و جایی است که در آن، غذایتان را آماده می‌کنید. بنابراین تمیز و مرتب‌کردن منظم آن، از قسمت‌های دیگر خانه اهمیت بیشتری دارد. تمیز کردن روزانه تمام سطوح، کار دشواری است، به‌ویژه وقتی برنامه فشرده‌ای داریم و زمان کافی برای این کار را نداریم. نکات و ترفندهای تمیز کردن آشپزخانه را که در این مقاله ارائه می‌دهیم، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در زمان کمتری چربی‌ها، بوی بد و آلودگی‌های موجود در آشپزخانه را از بین ببرید. با استفاده از ایده‌های زیر، می‌توانید روش‌های قدیمی نظافت را کنار بگذارید و آشپزخانه‌ای تمیز و درخشان داشته باشید.

برای نظافت منزل شرکت مهرگان در خدمت شما عزیزان می باشد اطلاعات بیشتر

۱. نوکردنِ دوباره سینی‌های فر قدیمی با استفاده از هیدروژن‌پراکسید و جوش‌شیرین​

ترکیب جوش‌شیرین و هیدروژن‌پراکسید فقط سینک و وان را دوباره نو و تمیز نمی‌کند و حتی می‌تواند کهنه‌ترین و مستعمل‌ترین سینی‌های فر را نیز دوباره نو و سالم کند.

کافی است که روی سینی فر جوش‌شیرین بپاشید؛ سپس کمی هیدروژن‌پراکسید اسپری کنید و پس از آن دوباره لایه دیگری از جوش‌شیرین را روی سینی بپاشید. پس از چند ساعت، سینی فر را پاک و تمیز کنید که اکنون دیگر ترمیم و نو شده است.

۲. تمیز کردن فر​

می‌توانید از بطری اسپری پر از محلولی خانگی شامل یک‌سوم پیمانه آب، یک‌سوم پیمانه سرکه سفید و یک‌دوم پیمانه جوش‌شیرین استفاده کنید. پس از سردشدن فر، قفسه‌ها را بیرون بیاورید و در داخل فر، این محلول را اسپری کنید. توجه کنید که روی المنت‌های حرارتی اسپری نکنید. در فر را ببندید و به رختخواب بروید؛ بگذارید این محلول تا ۱۲ ساعت باقی بماند و تأثیرش را بگذارد. وقتی بیدار شدید، فر را با آب و صابون تمیز کنید. سپس با استفاده از دستمال مخمل نرم و پرزدار، آن را خشک کنید.

برای تمیز کردن فر، می‌توانید از جوش‌شیرین هم استفاده کنید. برای این منظور، کمی جوش‌شیرین کافی است. روش دیگر برای تمیز کردن فر، استفاده از ترکیب جوش‌شیرین، آب و مایع ظرف‌شویی است. داخل فر را به این ترکیب آغشته کنید و بگذارید این محلول دست‌کم ۱۵ دقیقه بماند. اگر داخل فر کثیف شده است، می‌توانید تمام قسمت‌های آن را با این ترکیب بپوشانید.

اگر از تمیزکردن فر بیزارید، از آستر اجاق‌گاز (oven liner) استفاده کنید. همچنین می‌توانید سینی فر قدیمی و کهنه‌ای را روی قفسه‌ای در پایین‌ترین قسمت قرار دهید. اگر قصد دارید از سینی فر کهنه استفاده کنید، حتما آن را در قفسه‌ای قرار دهید که چند سانتی‌متر از کف فر بالاتر باشد تا دمای فر و زمان‌ها را به هم نریزد. هرگز کف فر را با فویل نپوشانید؛ چون ممکن است عملکرد فر را به هم بریزد.

۳. شستن قفسه‌های فر​

پودرهای رخت‌شویی فقط برای شستن لباس‌ها کاربرد ندارند. با خیساندن قفسه‌های فر داخل وان حمامِ پر از آب و پودر رخت‌شویی، می‌توانید برق و جلای اولیه را به قفسه‌های فرتان برگردانید؛ بدون اینکه نیازی به سابیدن آنها داشته باشید. قفسه‌های فر باید دست‌کم چهار ساعت در این محلول باقی بمانند. سپس آنها را خارج کنید و با آب بشویید.

در طول شب، می‌توانید قفسه‌های چرب فر را با مقدار کمی آمونیاک بخیسانید تا تمیز و درخشان شوند. اصلا نیازی به سابیدن نیست. به‌علاوه نباید آمونیاک را با سایر شوینده‌ها ترکیب کنید.

روش دیگری برای تمیزکردن قفسه‌های فر، شستن آنها با مایع ظرف‌شویی، ورق خشک‌کن (dryer sheets) و آب داغ است. قفسه‌ها باید در طول شب در این محلول خیس بخورند. اگر در روز این کار را انجام می‌دهید، بگذارید قفسه‌ها ۶ تا ۸ ساعت در این محلول بمانند.

۴. جلادادن قسمت‌های چوبی با روغن لیمو و سرکه​

آیا روش‌های طبیعی را به مواد و محصولات شیمیایی ترجیح می‌دهید؟ این جلادهنده چوب خانگی عطر و درخششی دوست‌داشتنی ایجاد می‌کند. برای درست‌کردن آن، نصف بطری اسپری را با روغن لیمو و نصف دیگر را با سرکه سفید پر کنید. محلول را مستقیم روی دستمال میکروفایبر خشک اسپری کنید و با آن، قسمت‌های چوبی مانند کابینت‌ها، در و قرنیزهای چوبی را پاک کنید.

۵. تمیزکردن کابینت‌ها​

یکی از ترفندهای تمیز و مرتب کردن کابینت‌ها استفاده از جاروبرقی است. به‌جای هدردادن زمان برای برداشتن خرده‌ها و تکه‌ها با دستمال، می‌توانید تنها با فشاردادن یک دکمه، از برس جاروبرقی برای مکیدن این خرده‌ها و تکه‌ها استفاده کنید. این روش تمیز کردن برای قفسه‌های انباری و محل ذخیره‌کردن موادغذایی هم بسیار مفید است.

ادامه مطلب:

 

جدیدترین ارسال ها

بالا