چند نکته بسیار ساده برای رعایت بهداشت دندان های ارتودنسی شده

MojganAD

New Member
اگر به تازگی دندان های خود را ارتودنسی کرده اید حتما تاکنون متخصص‌تان نکاتی در خصوص اهمیت حفظ بهداشت دندان های ارتودنسی شده به شما گوشزد کرده است. در این مقاله از بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران درباره اهمیت این موضوع و همچنین درباره نحوه صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی مطالبی خواهید خواند که خواندن یا مرور کردن دوباره آن خالی از لطف نخواهد بود.

چرا بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی مهم است؟

با نگاه کردن در آینه می توانید متوجه شوید که بریس ارتودنسی و تمام اجزای آن طوری هستند که باعث به دام افتادن و گیر کردن مواد غذایی می شوند. شما تا قبل از شروع درمان تنها با یک مسواک زدن ساده و نخ دندان کشیدن، دندان ها را تمیز می کردید. اما اکنون تمیز کردن بریس ها را نیز باید به فرآیند شستشو اضافه کنید. بعد از مصرف هر وعده غذایی، دندان های شما و صد البته بریس ها کثیف می شوند و خطر پوسیدگی دندان هایتان بیشتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید... معایب ارتودنسی دیمون

اهمیت مراقبت های دندانپزشکی قبل از شروع ارتودنسی روی حفظ بهداشت دهان و دندان

شما باید قبل از شروع درمان ارتودنسی ابتدا دندان های خود را جرمگیری کنید. این کار تمیز کردن دندان ها را حین ارتودنسی آسانتر می کند. دندان های خراب و بیماری های لثه هم به نوبه خود باید تشخیص داده شده و درمان شوند. اگر نه یا درمان شروع نمی شود یا تمام تلاش متخصص و هزینه ارتودنسی که شما پرداخت می کنید بی ثمر خواهد بود. چون درمان شکست می خورد و شما را به زحمت می اندازد.

تمیز کردن دندان های ارتودنسی شده در روزهای اول

نظافت و مراقبت از براکت های ارتودنسی فقط در روز های اول کمی دشوار به نظر می رسد. اما بعد از گذشت چند روز و با عادت کردن به حضور براکت ها در دهان به این نتیجه می رسید که، تمیز کردن دندان ها با براکت های ارتودنسی کار چندان دشواری هم نیست. مسواک زدن و رعایت نکات بهداشتی در دندان های ارتودنسی شده تنها قدری زمان بر است و نیازمند صبر، حوصله و مسئولیت دارد.

بیشتر بخوانید... ارتودنسی با براکت سرامیکی

نحوه کشیدن نخ دندان برای دندان های ارتودنسی شده

نخ دندان را از زیر سیم بین دو دندان رد کرده و با حرکت c شکل نخ را به بالا و پایین به آرامی حرکت دهید . این عمل را برای تک تک دندان ها تکرار کنید . هرگز نخ دندان را با حرکت اره ای شکل ما بین دندان های ارتودنسی شده نکشید البته دندانپزشک شما پس از قرار دادن براکت ها مشاوره لازم و آموزش صحیح نحوه مسواک زدن را به شما خواهد .

لکه های سفید رنگ روی دندان ها بعد از درمان ارتودنسی چیست؟

لکه های موجود در روی دندان ها بعد از درمان ارتودنسی نشان دهنده عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک نزدن و نخ دندان کشیدن صحیح می باشد و اگر به تمامی نکات و توصیه های متخصص ارتودنسی در حین درمان عمل کرد هیچ وقت چنین مشکلی پیش نخواهد آمد و در صورت اینکه با پالیشینگ دندانی برطرف نشود راه حل آن درمان ترمیم و زیبایی می باشد

منع بعضی از خوراکی ها بعد از نصب براکت ها

در پاره ای از موارد متخصص ارتودنسی شما ممکن است شما را از خوردن بعضی از غذاها و نوشیدنی ها پس از ارتودنسی منع کند . نمونه ای از غذاها و شیرینی های سفت عبارتند از: ته دیگ بلال هویج خام شکلات های سفت و تافی ممکن است باعث شکسته شدن براکت ها شوند . نوشیدنی های حاوی کربونات قهوه زعفران چای پر رنگ و نوشابه های سیاه و زرد همچنین مصرف شکر و محصولات بدست آمده از شکر را مانند کیک، بستنی، شیرینی و شکلات را به حداقل برسانید .و یا بعد از خوردن آنها از مسواک و نخ دندان استفاده کنید .به یاد داشته باشید برای حفظ بهداشت دندان های ارتودنسی شده ، بعد از خوردن هر چیزی حتما باید از مسواک استفاده کنید .

منبع: ارتوبلاگ
 

جدیدترین ارسال ها

بالا