چطور میشه از یکسان بودن دو ستون div در کنار یکدیگر اطمینان داشت

NabiKAZ

Well-Known Member
سلام

فکر کنم قبلاً هم مشابه اين سوال رو پرسيده بودم اما به جواب درست نرسيدم.

دو تا ستون div داريم ، هر کدوم يه بک گراند متفاوت دارند، بسته به اينکه محتويات اونها چي بشن ارتفاعشون تغيير ميکنه. چطور ميشه اطمينان داشت که هميشه اين دو ستون هم ارتفاع خواهند بود.
فايل نمونه رو ضميمه کردم (test1)

راه ديگه اي که به ذهنم رسيد استفاده از يک بک گراند ثابت که هر دو ستون رو پوشش بده بود که در اين صورت دو ستون div بدون بک گراند روي اون قرار خواهند گرفت. اما اين روش تنها در ie جواب ميده و در ff جواب نميده . فایل نمونه (test2)

حالا براي هر کدام از اين دو روش راه حلي داريد ممنون ميشم ارائه بديد.
توجه: هدف اينه که ستون چپ و راست ارتفاع يکسان بگيرند تا ستونهای زمينه نارنجي و سفيد هم ارتفاع شوند. و البته ارتفاع ستون ها کاملاً نامشخصه.

برای روشن تر شدن صورت مسئله من چیزی که میخواستم رو با table پیاده کردم (فایل test3) اگر در هر یک از دو ستون مقداری اضافه بشه، ستون دیگر به نسبت کش میاد. چیزی که من میخوام دقیقاً همینه ولی با استفاده از تگ div.

پیوست ها

• test_div_col.zip
    4.9 کیلوبایت · بازدیدها: 56

Ali_ix

Well-Known Member
سلام
پیشنهاد میکنم این رو مطالعه کنی: http://css.maxdesign.com.au/floatutorial

شما از float استفاده کردی و clearش نکردی! همین!

به نمونه test2 این هارو باید اضافه کنی:

به css
HTML:
.clear {
	clear: both;
}

قبل از خط 63:

HTML:
	<div class="clear"></div>

موفق باشی

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
دورد بر شما
یک ترفند کوچیک، بکگراند رو پس زمینه #content کن :

HTML:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Untitled 5</title>
<style type="text/css">
html, body, #wrp, #left, #right {
	padding:0; margin:0; border:0;
}
body {
	text-align:center;
	background:#000;
}
#wrp {
	width:740px;
	margin:0 auto;
	background:#fff url('images/back_right.gif') repeat-y right top;
}
#left, #right {
	width:545px;
	float:left;
}
#right {
	width:195px;
}
</style>
</head>

<body>
<div id="wrp">

<div id="left"><p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
</div>

<div id="right">
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>
<p>echessdesign.com</p>

</div>

</div>
</body>

</html>

فقط عکس رو در کنار این فایل قرار بده

پاینده باشی

آخرین ویرایش:

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
سلام
پیشنهاد میکنم این رو مطالعه کنی: http://css.maxdesign.com.au/floatutorial

شما از float استفاده کردی و clearش نکردی! همین!

به نمونه test2 این هارو باید اضافه کنی:

به css
HTML:
.clear {
	clear: both;
}

قبل از خط 63:

HTML:
	<div class="clear"></div>

موفق باشی
دورد بر شما
سایت بسیار جالی معرفی کردی، سپاسگزارم.
متاسفانه متوجه رابطه توضیح شما با سوال پرسیده شده نشدم. لطفا واضح تر توضیح بدین.

Ali_ix

Well-Known Member
دورد بر شما
سایت بسیار جالی معرفی کردی، سپاسگزارم.
متاسفانه متوجه رابطه توضیح شما با سوال پرسیده شده نشدم. لطفا واضح تر توضیح بدین.
راه ديگه اي که به ذهنم رسيد استفاده از يک بک گراند ثابت که هر دو ستون رو پوشش بده بود که در اين صورت دو ستون div بدون بک گراند روي اون قرار خواهند گرفت. اما اين روش تنها در ie جواب ميده و در ff جواب نميده . فایل نمونه (test2)

مشکل اینکه این راه بالایی (که بهترین راه برای این حالت هست) با firefox (و سایر مرورگرهای استاندارد) جواب نمیداده clear نکردن float اون دوتا div بوده. که توضیح بنده این مشکل رو حل میکنه!

NabiKAZ

Well-Known Member
دورد بر شما
یک ترفند کوچیک، بکگراند رو پس زمینه #content کن :

ایده خوبی بود
اما روش شما هم برای اجرا در فایرفکس ، کدی که آقا علی در بالا توضیح دادند رو نیاز داشت!
یعنی اضافه کردن این:
کد:
<div style="clear:both;"></div>
قبل از خط 56

اینطور نیست؟

NabiKAZ

Well-Known Member
مشکل اینکه این راه بالایی (که بهترین راه برای این حالت هست) با firefox (و سایر مرورگرهای استاندارد) جواب نمیداده clear نکردن float اون دوتا div بوده. که توضیح بنده این مشکل رو حل میکنه!

از راهنماییتون ممنونم . با اینکه اضافه کردن اون کد هضمش کمی برام مشکل بود، آخه اون تگ خارج از دو ستون هست و برام کمی عجیب بود که با اضافه کردن این کد مشکل حل بشه! البته اون div اضافی پایین رو میشه به footer تبدیل کرد...
بازم تشکر

اما در مورد اینکه گفتید بهترین راه است موافق نیستم. شاید تنها راه یا ساده ترین راه باشه، اما بهترین نیست. چون همیشه جزء تکرار شونده بکگراند دو ستون یکپارچه نیست ! یعنی شاید جزء تکرار شونده هم ارتفاع نباشند یا برای صفحات مختلف بکگراند ستون ها تغییر کنند و نشه در یک عکس واحد بهم متصلشون کرد. بنابراین اگر بکگراند دو ستون مستقل از هم باشند خیلی بهتر است.
در این باره هم اگر ترفندی به نظرتون رسید ممنون میشم راهنمایی کنید (منظور تکمیل فایل test1 است.)

آخرین ویرایش:

Ali_ix

Well-Known Member
از راهنماییتون ممنونم . با اینکه اضافه کردن اون کد هضمش کمی برام مشکل بود، آخه اون تگ خارج از دو ستون هست و برام کمی عجیب بود که با اضافه کردن این کد مشکل حل بشه! البته اون div اضافی پایین رو میشه به footer تبدیل کرد...
بازم تشکر
//

اما در مورد اینکه گفتید بهترین راه است موافق نیستم. شاید تنها راه یا ساده ترین راه باشه، اما بهترین نیست. چون همیشه جزء تکرار شونده بکگراند دو ستون یکپارچه نیست ! یعنی شاید جزء تکرار شونده هم ارتفاع نباشند یا برای صفحات مختلف بکگراند ستون ها تغییر کنند و نشه در یک عکس واحد بهم متصلشون کرد. بنابراین اگر بکگراند دو ستون مستقل از هم باشند خیلی بهتر است.
در این باره هم اگر ترفندی به نظرتون رسید ممنون میشم راهنمایی کنید (منظور تکمیل فایل test1 است.)

خب. برای همین گفتم اون لینک رو بخون! بعد از مطالعه مرحله به مرحله توضیحاتی که در مورد float داده! دیگه تا آخر عمر یادت نمیره که همه floatها باید clear بشند مگر اینکه قبلا clear شده باشند! :D

اون div کار خاصی جز اعمال کلاس .clear انجام نمیده! و در شرایطی خاصی به طور حرفه ای تر میشه از br یا hr هم به جای div استفاده کرد.

//

برای این حالت (امتداد بک گراند هر دو کادر به اندازه هم) بهترین راهه!
برای حالتهای دیگه باید موقعیت و ساختارش مشخص باشه. الان چیز خاصی به ذهنم نمیرسه.
ولی برای یک موقعیت نسبتا پیچیده از این نوع قبلا (فقط به خاطر browser compatibility) به java script متوصل شدم! :|

موفق باشی

البته یه شیوه دیگه هم هست که دن سدرهام اختراعش کرده. اسمش Faux Columns هست
اگر فرصت بشه مقالش رو می نویسم. شما میتونی در این روش دو تا ستون در چپ و راست صفحه داشته باشی که در پس زمینه این دو تا ستون میتونی عکس قرار بدی (البته با شرایط خاص) بعد با بزرگ و کوچیک کردن پنچره مرورگر این دو ستون درست هم اندازه ستون اصلی و وسطی هستند

به این شکل

52p8j03.gif

Ali_ix

Well-Known Member
البته یه شیوه دیگه هم هست که دن سدرهام اختراعش کرده. اسمش Faux Columns هست
اگر فرصت بشه مقالش رو می نویسم. شما میتونی در این روش دو تا ستون در چپ و راست صفحه داشته باشی که در پس زمینه این دو تا ستون میتونی عکس قرار بدی (البته با شرایط خاص) بعد با بزرگ و کوچیک کردن پنچره مرورگر این دو ستون درست هم اندازه ستون اصلی و وسطی هستند

به این شکل

52p8j03.gif
ممنون امیر عباس جان،

این لینک مطلبی هستی که گفتند: http://alistapart.com/articles/fauxcolumns

البته روش متفاوتی نیست. اینجا هم (مثل test2) بک گراند کلی در نظر گرفته شده و به Body اختصاص داده شده. و در واقع بک گراند تا پایین ادامه داره و اون ستونه بازهم کوتاه و بلند هستند. که خب از نظر ظاهری درسته و اهمیتی نداره.

parsinet

Member
سلام ،
دوستان عزیز من می خوام از تگ div استفاده کنم که هنگام بزرگ و کوچک کردن صفحه مرورگر جاش تغییر نکنه و در همه حالت
یکسان باشه ، لطفا راهنمایی کنید
ممنون

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
HTML:
 <div style="position: absolute; top: 10px; left: 5px; width: 240px; height: 150px; background-color: pink;">

جدیدترین ارسال ها

بالا