چرا اسید دیسکلر محبوب ترین اسید برای رسوب زدایی است؟

maryamsaie

New Member
اسید دیسکلر چیست؟

اسید دیسکلر نوعی رسوب زدا در دسته مواد شیمیایی می باشد که بر پایه اسید کلریدریک 33 درصد تولید می شود. این اسید برای حذف رسوب از انواع چیلر، برج خنک کننده، بویلر، موتورخانه و ... کاربرد دارد. به همین دلیل گاهی به اسید دیسکلر، اسید شستشو دیگ بخار و یا موارد رسوب زدا دیگ بخار نیز میگویند.

IMG_6628.JPG


چرا اسید دیسکلر محبوب ترین اسید برای رسوب زدایی است؟

1-اولین و اصلی ترین علت محبوبیت این اسید قیمت پایین این رسوب زدا نسبت به سایر رسوب زدا های موجود در بازار است.

2-وجود اینهبیتور (ماده ضد خورندگی) که مانع از خورده شدن لوله ها می شود.

3-کار با این اسید به این شکل است که نیاز به توقف دستگاه برای اسیدشویی نیست.

4-این اسید در محیط پایدار است و قدرت بسیار بالایی دارد.


آیا وجود اسید دیسکلر بالاتر از 33 درصد حقیقت دارد؟

در پاسخ یه این سوال میتوان گفت خیر ماهیت اصلی اسید دیسکلر بر پایه اسید کلریدریک یا HCL می باشد که خالص این اسید 33 درصد است. لذا برخی از افراد سودجو با افزودن اسید سولفوریک به اسید دیسکلر باعث افزایش درصد آن می شوند. اسید سولفوریک به علت خاصیت خورندگی بسیار بالایی که دارد بسیار خطرناک می باشد و می تواند موجب آسیب های جدی به دستگاه ها و یا در صورت برخورد به دست و صورت به خودتان وارد کند. از این رو بهتر است برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی این محصول را از شرکت های معتبر تهیه نمایید.

نحوه استفاده از اسید دیسکلر :

میزان مصرف این اسید بر اساس میزان رسوب متفاوت است اما به طور کلی به ازای هر 100 لیتر آب باید 33 لیتر از این محلول را استفاده کرد. این میزان از محلول را میتوان در منبعی که آب در آن ذخیره است و یا نقطه ای که آب در گردش می باشد به آب اضافه کرد.

توجه داشته باشید در صورتی محلول رسوب بر به درستی کار خود را انجام داده است که در ابتدا ماده ای شیری رنگ از لوله ها خارج شود و پس از گذشت مدتی آب به مرور زلال و پاکیزه می شود.

5 مورد از نکات ایمنی که در هنگام کار با اسید دیسکلر باید بدانیم:

1-بخار این محصول و همچنین قطرات آن ممکن است باعث سوزش و خارش چشم و در مواردی که از اسید نامرغوب استفاده شود حتی باعث کوری چشم هم شود لذا جهت احتیاط بیشتر حتما از عینک های مخصوص استفاده کنید.

2-تماس با پوست فرد باعث ایجاد سوزش، تاول و سوختگی می شود پس تا حد امکان از دستکش استفاده نمایید.

3-محلول این ماده بسیار خورنده است تنفس آن ممکن است باعث سوزش و انسداد راه تنفسی شود پس حتما در هنگاه استفاده از این محصول از ماسک استفاده کنید.

4-اسید دیسکلر هیچگاه نمی سوزد اما تماس آن با فلزات باعث تولید گاز هیدرژن می شود که مخلوط این گاز با هوا ممکن است موجب انفجار شود.

5-بلعیدن و خوردن اشتباه این ماده شیمیایی باعث ایجاد زخم های خورنده در دهان، گلو و معده شود.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا