چاپ دو رنگ

x-behrooz

Member
مي خواستم اگه امكان داره يه نفر در مورد چاپ دو رنگ به من توضيحاتي بده من با اينديزاين كار مي كنم
مي خوام بدونم نوشته ها كه مشكي هستند رو هم چاپخونه يك رنگ حساب مي كنه مثلا اگر بخوام مجله سبز رنگ كار كنم چه رنگهايي بايد استفاده كنم تا سبز درست بشه

مرسي

FarHes

Member
در مورد چاپ دو رنگ مهم نيست كه در كدام channel از چهار رنگ CMYK داريد كار مي‌كنيد ... شما كارتون رو در دو رنگ انجام دهيد مثلا C و K بعد موقع چاپ به چاپخانه بگيد كه براي زينكهاي رنگ C رنگ سبز (يا هر رنگ ديگه‌اي كه مي‌خواهيد) و براي زينك رنگ K رنگ مشكي (يا هر رنگ ديگه‌اي) را درست كند و بكار ببرد.

آخرین ویرایش:

x-behrooz

Member
من با c 100 و m90 يك رنگ آبي درست كردم اين شد دو تا رنگ حالا مي‌خوام بدونم نوشته هاي متن مجله ام كه مشكي هست جزو رنگ سوم هست يا حساب نمي شود اين رو نمي فهمم

مرسي از كمكتون

FarHes

Member
نوشته‌هاي رنگ مشكي در واقع همون C=100 هستند بنابراين شما فقط از دو رنگ C و M در كار خود استفاده كرده‌ايد كه همان «دو رنگ» مي‌شود.

براي اينكه ببيني رنگ سبزت با مشكي كنار هم چه طور ميشه بهتره كه روي رنگت از توي پالت رنگ دابل كليك كني و بعد به جاي Procses از Spot استفاده كني
حالا رنگ سبز شما داراي يك فيلمه و يك رنگه
نمونه رنگتو از يه جايي انتخاب كن بهد به چاپخونه بده تا برات بسازن
اينجوري به جاي هيچ رنگي اجباري نيست كه از Cmy استفاده كني

spot color

سلام دوست عزيز
ببين مسئله اينقدرا كه فكرز ميكني سخت نيست من ميگم اگه متوجه نشدي يه فكر ديگه ميكنيم
ببين ما چهار تا رنگ داريم كه از تركيب اين 4 تا رنگ رنگ‌هاي فرعي ساخته ميشن
فقط موضوع مهم اينجاست كه اين چهارتا رنگ از كنار هم قرار گرفتن نقاطشون تشكيل رنگهاي فرعي رو ميدن
رنگ ساختگي جداي اين مسئله هست
يعني به اين شكله كه بيرون از ماشن چاپ به صورت تركيب رنگ‌مايه ها تو يه سطل ساخته ميشه
تا اينجا همه چيز عاديه
حالا يه مثال ميزنم
اگه شما يه مجله داشته باشين كه از 2 رنگ (سبز و مشكي) بخواهين توليد بشه در چاپ مئمولي(چهار رنگ) يه رنگ آبي اصلي و زرد اصلي و مشكي اصلي دارين يعني 3 رنگ استفاده كردين
اما در چاپ رنگ ساختگي يا (sopt color) شما يه سبز رو بيرون از ماشين چاپ ميسازين و به جاي يكي از رنگهاي اصليتون تو ماشين چاپ به‌كار ميبرين پس بنابر اين تو مجله شما يه سبز و مشكي به كار ميرود
اين كار در مواقعي كه شما بخواهين صرفه جويي كنين يا از رنگ طلا يا نقره استفاده كنين يا از تعداد رنگ‌هاي بيشمار مثل 11 يا 12 يا بيشتر استفاده كنين به كار ميره
يكي ديگه از كاربرداش اينه كه اگه يه رنگ فرعي رو بخواهين چند بار تو چند فرم مجلتون بكار ببرين و نخواهين رنگ تو اين صفحات تغييري بكنه از SPOT color استفاده ميشه
احتمالا اين مسئله آخر يه كمي سخت بود اما مهم نيست
به هر حال همون كاري رو كه ديروز گفتم انجام بده و بعد برو به منوي windows و بعد منوي Output Preview رو انتخاب كن رنگهارو خواموش روشن كن تا خوب متوجه بشي
اين بهترين توضيحي بود كه ميتونستم بهت بگم چون اس سوال بالات معلوم بود به نتيجه‌اي نرسيدي
به هر حال من در خدمتم
خوش باشي

spot color

در اصل رنگي هست كه تو ماشين چاپ ساخته نميشه بيرون از ماشين ساخته ميشه و به عنوان يكي از رنگهاي اصلي مثل Cmyk به كار ميره
به هر حال رنگ من يقين دارم كه اين 4 رنگ كه ما اونارو اصلي ميشناسيم هم اصلي نيستند و بيرون از ماشين چاپ به سايان و مجنتا زرد و مشكي تبديل ميشند
اما اينا به عنوان يه اصل كلي شناخته شدن و اگر بخواهيم سبزي توليد كنيم بايد از تركيب فني (نقاط كنار هم) رنگ زرد و آبي استفاده كنيم
حالا اگر بخواهيم كه رنگي رو بدون اين تركيب فني چاپ بسازيم بايد بيرون از ماشين ساخته بشن
مثل مجنتا مشكي زرد يا آبي و به جاي هر كدوم از اين رنگا رنگ ديگري هم ميشه استفاده كرد
اون رنگي كه بيرون از ماشين ساخته ميشه و به جاي يكي يا خارج از اين 4 رنگ به كار ميره اسمش Spot Color هست

x-behrooz

Member
دوست عزیز مثل اینکه اطلاعاتتون در این زمینه خیلی خوبه مچکرم از توضیحات و همکاریتون و باید ببخشید که من یه کم خنگ بازی در می یارم خیلی خوب توضیح دادید

فقط می خوام بدونم من الان رنگ spot درست کردم c100 و m90 و رفتم از Output Preview هم دیدم فقط با خاموش کردن این رنگ؛ و c رنگ خاموش می شد و خالی از رنگ می شد. حالا بعد از کار کردن این رنگ در مجله باید نمونه رنگ رو به چاپخونه بدیم تا بسازند یا جور دیگه ای است.
و می خواستم بدونم چون من با ایندیزاین کار می کنم وقتی این رنگ را با این درجه ساختم برای جاهایی که می خوام کمرنگ تر باشه باید اوپسی تی اون قسمت رو کم کنم یا می تونم رنگ رو هم دستکاری کنم یعنی عددهاش رو کم و زیاد کنم

مرسی از این همه لطفتون

آخرین ویرایش:
spot color

اينجوري كه پيداست شما هنوز spot نساختيد
بببين بايد داخل OPtions رنگ بشين و به جاي Procsess از SPOT استفاده كنيد
ببينيد رنگ ساختگي ديگه C و M نيست يه رنگه كه شما بايد در همون قسمت OPtions رنگ بهش اسم بدين
وقتي داخل Output privew رنگها رو ميبينيد فقط بايد با خواموش شدن اون رنگ ساختگيتون اونم خواموش بشه
توجه داشته باشيد كه رنگ ساختگي فقط يك فيلم و يك زينگ و يك چاپ داره نبايد شما وقتي C رو خواموش ميكنيد رنگ ساختگيتون كم بشه
اين مورد رو شما حل كن تا من راجع به تونهاي رنگي رنگ ساخنگي و تركيبش با رنگ 2 يا 3 يا استفاده از سايه‌روشن در هر برنامه اي كه شما خواستين توضيح بدم

sopt

براي اينكه موضوع بهتر معلوم بشه بهتره به اين فايل تو برنامه INdesigne cs يه نگاهي بندازين و بعد رنگهاشو خواموش روشن كنيد و بعد بگين از چند رنگ ساخته شده

پیوست ها

• nemoneh.zip
    22.9 کیلوبایت · بازدیدها: 22

FarHes

Member
اگه ممكنه فرق mixed ink group با mixed ink swatch رو توضيح بديد.

آخرین ویرایش:

x-behrooz

Member
من كه كاملا متوجه شدم از لطفتون ممنونم

لطفا اگر مي شه در مورد كم و زياد كردن رنگ هم در اينديزاين توضيحي بديد يعني مي خوام بدونم بايد او پسي تي رو كم و زياد كنم يا از Tinet استفاده كنم
دوست عزيز چرا من مي خوام رنگ رو به Mixed ink تبديل كنم خاموشه

آخرین ویرایش:

x-behrooz

Member
از لطفتون مچکرم
اگر زحمتی این این فایل رو یه نگاه بکنید من مطمئنم تمام کارها رو درست انجام دادم ولی باز هم Mixed ink روشن نمی شه

پیوست ها

• spot.rar
    237.9 کیلوبایت · بازدیدها: 22
آخرین ویرایش:
سلام
اميد دارم كه شما موفق بشين
راستش من با همين برنامه ماهي 2 تا مجله رو يكي در داخل ايران و ديگري در ونكوور كانادا كار ميكنم
اين مجله در خارج به نام اعتبار منتشر ميشه www.etebarmagazine.com
اينو براي تبليغ اين سايت نيگم چون نيازي نداره اما به خاطر شغلي كه دارم ميتونم اطلاعات خيلي خوبي براي شما و كساني كه ازم سوال ميكنن بزارم
فقط دليلش اينه كه شايد منم به يه سري مطالب جالب بر بخورم
مي‌توني نكات خيلي ريز و مبهم چاپ با فري‌هند و ايلستريتور يا اينديزاين يا فتوشاپ رو ازم بخواي
البته دوست دارم به نكاتي بر بخورم كه خودمم دنبالش باشم مشكلشو حل كنم

جدیدترین ارسال ها

بالا