پیش پرداخت و پیش دریافت در ترازنامه

minapaeezi22

New Member
213213.svg


آنچه در حسابداری بسیار اهمیت دارد، دقت در ثبت داده های مالی شرکت با جزئیات کامل و دقیق است. با توجه به اینکه داده های مالی ازجمله داده های تاثیرگذار بر عملکرد شرکت بوده و تصمیم گیری های آتی برای اجرایی کردن پروژه های مد نظر شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد، اصول و قوانین خاصی در درج این اطلاعات و ثبت توسط بخش حسابداری در نظر گرفته شده است.

یکی از قوانین موجود برای ثبت برخی از هزینه ها قرار دادن آنها در طبقه هزینه های پیش پرداخت و پیش دریافت است که در این مطلب سعی داریم با تعریف حساب های پیش پرداخت و پیش دریافت در ترازنامه آشنا شویم. شما می توانید برای مطالعه بیشتر در این زمینه اینجا کلیک کنید.

پیش پرداخت چیست؟

در موسسات وشرکت ها گاهی اتفاق می افتد قبل از اینکه یا خریدی انجام داده باشیم، وجهی پرداخت کنیم. یا در مواردی قبل از اینکه هزینه ای اتفاق بیافتد وجه کل اون هزینه رو بطور یک جا پردا خت شود؛ مانند پیش پرداخت بیمه ویا اجاره 6 ماه آینده دفترکارو چون در این موارد هنوز تحقق نیافتاده مبلغ مربوطه ر ا درحساب پیش پرداخت ثبت می کنیم و پس از گذشت زمان زمانی که آن هزینه انجام شد، باید مبلغ مربوطه را ازحساب پیش پرداخت خارج و به حساب هزینه مربوطه انتقال بدیم.

به عنوان مثال شرکتی با تمدید قرارداد اجاره دفتر در ماه آبان، هزینه اجاره بها را به صورت دو چک شش ماهه پرداخت می کند. در دفتر روزنامه یا نرم افزار حسابداری آنلاین ، می بایست مبلغ چک به عنوان پیش پرداخت اجاره ذکر شود. در پایان سال و قبل از بسته شدن حساب ها با توجه به اینکه بخشی از هزینه ها انجام شده است باید مبلغ اجاره بها از آبان تا پایان سال محاسبه و به عنوان هزینه ها ثبت و از حساب پیش پرداخت کسر شود.

به عبارت دیگر پیش پرداخت مبلغی است که قبل از ارائه یا دریافت خدمات پرداخت می کنیم. پیش پرداخت در حسابداری دولتی یک نوع دارایی دائمی محسوب می شود. طبق مقررات موجود پیش پرداخت از محل اعتبارات و بر اساس حکم و قراردادهای پیش از انجام تعهد منظور می گردد.

پیش پرداخت خرید کالا به چه حسابی باید واریز گردد؟

هنگامی که اقدام به خرید کالا می کنیم، مبلغ به شخص فروشنده واریز می گردد اما تحویل کالا به زمان آینده موکول می شود.

انواع پیش پرداخت در حسابداری

به طور کلی پیش پرداخت و پیش دریافت در ترازنامه هر کدام در انواع مختلفی طبقه بندی می شود. برخی از حساب‌های پیش پرداخت عبارتند از: پیش‌ پرداخت خرید کالا، پیش پرداخت دارایی ثابت، پیش‌ پرداخت دارایی جاری، پیش‌ پرداخت سرمایه، پیش پرداخت مالیات، پیش‌ پرداخت وام، پیش پرداخت حسابداری دولتی و…

اگر می خواهید اطلاعات خود را در زمینه حسابداری دولتی تکمیل کنید، حتما مقاله حسابداری دولتی را مطالعه کنید. در ادامه مقاله در مورد انواع حساب‌های پیش پرداخت مطالبی بیان می شود.

پیش پرداخت دارایی است یا بدهی

پیش پرداخت یک دارایی است. به عبارت دیگر پیش پرداخت، پول ما که همان دارایی ماست نزد شرکت‌های دیگر یا فروشگاه های دیگر که از نرم افزار حسابداری فروشگاهی استفاده میکنند، می باشد. به همین دلیل این حساب به عنوان یکی از دارایی‌های جاری در سمت بدهکار ترازنامه ( صورت وضعیت مالی) ثبت می‌شود.

  • پیش پرداخت دارایی ثابت
پیش پرداخت دارایی ثابت مبلغی است که برای خرید دارایی ثابت مانند زمین، ساختمان، ماشین آلات و غیره که در آینده تحویل گرفته خواهد شد، پرداخت می شود.

  • پیش پرداخت دارایی جاری
اگر در موقع خرید دارایی های جاری مانند مواد اولیه یا سهام، هزینه قبل از دریافت دارایی پرداخت شود، این مبلغ پرداخت شده پیش‌ پرداخت دارایی جاری می باشد.

  • پیش پرداخت در حسابداری دولتی
در حسابداری دولتی یکی از انواع دارایی ها که حساب دائمی بوده و به سال بعد منتقل می شود، حساب پیش پرداخت می باشد. پیش پرداخت ‌در حسابداری دولتی مبلغی است که قبل از تحویل کالا یا خدمات به فروشنده پرداخت می گردد.

  • ماهیت پیش پرداخت
سوالی که باید در مورد پیش پرداخت جواب دهیم این است که، ماهیت پیش پرداخت و پیش دریافت در ترازنامه چیست؟ حساب پیش پرداخت حسابداری دارای ماهیت بدهکار می باشد. افزایش در این حساب در ستون بدهکار (سمت راست) و کاهش در حساب پیش پرداخت‌در ستون بستانکار (سمت چپ) این حساب ثبت می شود.

پیش دریافت چیست؟

پیش دریافت چیست؟ در هنگام فروش کالا یا ارائه خدمات، چنانچه قبل از تحویل دادن کالا یا انجام دادن خدمات، مبلغ آن‌ها دریافت شود این مبلغ دریافت شده، پیش دریافت در حسابداری نام دارد.

ماهیت پیش دریافت چیست؟

همانطور که در لیست بهترین نرم افزارهای حسابداری اشاره شد ،ماهیت حساب پیش دریافت در حسابداری، بستانکار می باشد. افزایش در حساب پیش‌ دریافت در ستون بستانکار (سمت چپ) این حساب و کاهش این حساب در ستون بدهکار (سمت راست) ثبت می شود. هر زمان بخواهید ثبتی در دفاتر حسابداری بزنید، حتما باید ماهیت حساب مرتبط با آن ثبت را بدانید.

امیدواریم با خواندن این مطلب با ماهیت پیش پرداخت و پیش دریافت در ترازنامه به خوبی آشنا شده باشید.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا