پست پروداکشن

nsk-co

Active Member
سلام دوستان میشه درباره پست پروداکشن مرا کمک و راهنمایی کنید
با تشکر

چی می خوای

این یعنی اینکه شما رو تصاویر نهایی تغییرهایی که معمولا دو بعدی هستند انجام بدین مثلا با فتوشاپ هاله ی نور یا دود سیگار یا خیلی چیز های دیگر رو به تصاویر نهایی اضافه کنید

نتیچه گیری : به ادیت تصویر نهایی می گن

لینک برای فهمیدن بیشتر و پلاگین های مورد نیاز:
http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=155649

اون قدر ها هم به پلاگین ها ربطی نداره ...

ولی این اسم پلاگین ها یه سرچ بکن شاید لینک پیدا کنی

AutoFX.Mystical.Focus.v1.0-FOSI
AutoFX.Mystical.Lighting.Ambiance.v2.0-FOSI
AutoFX.Mystical.Tint.Tone.and.Color.v2.0-FOSI

Magic Bullet PhotoLooks
Collection onOne Photoshop Plugin
Red Giant Knoll Light

سلام علی آقا
پست پروداکت یعنی چیزی که رندر تو رو کامل میکنه:
اصلاح نورپردازی
اصلاح رنگ
اصلاح تکسچر
اصلاح هر چیزی که بد رندر شده یا اونی که باید میشده نشده یا الان فکر میکنم بتونه بهتر بشه.

روشش هم اینه اول بدونی چی میخوای دوم بتونی انجامش بدی.
برای اول مشاهده دقیق و نقد و مقایسه با رفرنس و مرجع ها و نمونه های برتر موجود
برای تونستن باید فتوشاپو قورت بدی و هرچی پلاگین و ویژوال افکت و جلوه ویژه هست به صورت اجمالی حداقل مرور کنی که وقتی به جنگ غول شاخدار رفتی بدونی باید از اره و تو جنگ با بز شیطان از آتش استفاده کنی.

یه چیزهایی هم که مثل دود و بعضا نورپردازی و تکسچر و glow و امثالهم رو بعد از شناخت ابزار و شناخت نیاز مکمل رندر ممیتونی حتی قبل از کار پیش بینی کنی و جای ختالی براش بگذاری تا بعد راحت کار کنی...

از اون پلاگینها که جناب لرد عزیز معرفی کرد من photolooks رو میپسندم. ابزارهای تنظیم نور و رنگ خود فتوشاپ هم دنیایی از امکانات هستند. camera raw یا lightroom هم اونها رو قلمبه و یهویی بهت میده که یه جاوگری واقعیه ....
هر کلکی هم یاد بگیری تو کار دوبعدی و تو فتوشاپ بودن برات میمونه و ثمرشو تو تری دی خواهی دید. من خودم ارث دوبعدیمو دارم تو فرزندان سه وجهی تقسیم میکنم و هنوز احساس ثروت دارم:wink:

یا علی

nsk-co

Active Member
چرا ولی اصولشو می خواستم بدونم
و نرم افزار قویتری هم هست

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c
اصول نداره.
i432319_4.jpg

i432318_5.jpg

سلام

خب یه جورایی درسته اصول نداره اما قلق داره
معمولا فیلترها و پلاگینها و adjust ها هر کدوم قابل آنالیز هستند... شما به هر ابزاری که برسی میبینی که روی یه چیزایی تمرکز داره
فیلترها تو فتوشاپ رو چند مطلب دور میزنند:

فیلترهای هنری نما، آرتیستیک، painterly ، ابزارهای طبیعی ... این فیلترها میان و یه تحول رو به سمت یه کار هنری ایجاد میکنند. فیلتر پاستل و آبرنگ و کنته هیچ کدوم تمام و کمال نیستن و نقایص بسیاری دارن اما تو ترکیب های ظریف میشه ازشون بهره کشی کرد

فیلترهای اعوجاجی و تغییر شکلی و دفورمگی: liquify - distort - flexify - ...
این افکت ها فرم رو حرکت میدن تا چهارچوب یهتری پیدا بشه. تغییر لنز و پرسپکتیو و اصلاح اندازه هم تو این بخش هست

فیلترهای خوشرنگ و لعاب کننده و اصلاح نور
این فیلترها بر حسب آنالیز عکس بر اساس روشهای مختلف و تغییر اون پارامترها امکان یه انتخاب متفاوت رو برای هنرمند ایجاد میکنند. نورپردازی در شب یا غروب یا زمان انفجار ...یا یه صحنه عاطفی یا یه پروژه صنعتی رنگ و نور متفاوتی رو میطلبه. این افکت ها تغییرات کلی ایجاد میکنند و با کمک لایه ها و ماسک ها تغییر جزئی تر و کنترل بیشتر و با براش ها رنگ و اصلاح رنگ و نور بیشتر میشه این قسمت رو پرورش داد

فیلترهای افکت ساز
این جور فیلترها یه جو جدید و یه هدیه جدید برای کار دارن که ممکنه یه انتخاب از حالات آماده یا یه تغییر پیچیده روی کار باشه. خیلی از امکانات عجیب مثل افزودن افکت های خاص نور یا تغییر تکسچر میتونه تو این بخش باشه...

...
خب چند جور دیگه هم میشه دسته بندی کرد از لحاظ میزان وضوح مثلا: blur - soft - glow - sharp - denoise ...
...

و اما بعد. توی یه ابزار جدید شما میتونی به چشمت اعتماد کنی ... این اصل مهمیه! یه پیش نمایش سریع و بزرگ تو ابزار مهمه... حالات پیش فرض خوب و امکان ذخیره و تست مقایسه ای نسبت به ابزارهای دیگه میتونه ظرایف یه ابزار رو نشون بده.
در مورد یافتن روش کار یه ابزار یه راه همیشه جواب میده. معمولا با گرفتن ALT دکمه cancel تبدیل به reset میشه... روشن و خاموش کردن کلید ها و چپ و راست کردن دستگیره های سرسره ای به تو نشون میدن که کدوم قسمت مهمتره.. ممکنه بیست تا قسمت باشه ولی 4 تاش مهم باشه...اونها رو یادمیگیری و با بقیه بازی میکنی... اینکه گفتم lightroom و camera raw به خاطر همین بازی مداری و جوابدهیشون گفتم...

در مورد قدرت بیشتر چیزی هست که در مهارت استفاده بجا مربوط میشه. استفاده نابجا بهترین ابزار رو احمق و چلاق نشون میده و برعکسش کار کشیدن از ابزارهای فتوشاپ 4 میتونه شما رو به تحسین وادار کنه...

یکی از بهترین ابزار برای تغییر رنگ و نور پلاگین های colormancer هست و یه قدرت عجیب و نبوغ خاص هم در sf colormixer pro

یه تست هم بهت میگم انجام بده و خودت تعجب کن
از منوی adjust تو فتوشاپ گزینه selective color رو بزن
حدود 10 قسمت داره و هر کدوم 4 تا زیرشاخه که تقریبا میشه 40 تا!
اما راهش خیلی سادس:
یک
از خاکستری شروع کن و با بازی باهاش ته مایه اصلی کارو بچین
دو
رنگ سفید میشه سفیدهات و سیاه هم میشه سیاهات: اونها رو اگه دوست داری عوض کن تا مثلا سفیدت زردتر و سیاهت قهوه ای تر بشه
سه
هر رنگی دوست داری عوض کن و اگه خوب شد بمونه و اگه بد شد دوباره صفرش کن.
چهار
یه دور بزن و دوباره برگرد و یه بار دیگ با احتیاط و جسارت دوباره دستگیره ها رو جابه جا کن تا شاید یه حالت دیگه برسه که بیشتر خوشت بیاد

...
یه روش دیگه هم هست
یک: یه قاعده جادویی: تاثیر قرمز و زرد از بقیه بیشتره
میتونی ار بالا شروع کنی...

...
خب همین کار که بازی با رنگ بود رو با color balance و color curve هم میتونی انجام بدی ولی روشت عوض میشه و دسترس به نتایج کمی تغییر میکنه. بالانس کلی تر و قوی تر و curve عمیق تر و حساستره

...
حالا پس نقش فیلترها و پلاگینا چیه: اونها میان و روش تغییر رو عوض میکنن. گاهی گزینه های همزمان بیشتر و گاهی از سرنخ جالبتری شروع میکنند و گاهی هم یه کلک گرافیکی رو اول میزنن تا شما با چند تا انتخاب محدود از اون نتیجه جالب لذت ببری.
glow مثلا ترکیبی از blur و blending های مختلفه
...
موفق باشی.
ببخشید از زیاده گویی
:rose:
یا علی

nsk-co

Active Member
سلام دوست عزیز
شما می تونید این عکس رو برام توی فتو شاپ زیباتر کنید
با توجه به اصولی که فرمودید
متشکرم

پیوست ها

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    455.2 کیلوبایت · بازدیدها: 41
یه تست پست افکت در فتوشاپ در حد شاگردی خودم!

سلام علی آقا

شما دست بردار نیستی هی کار میدی دست مردم میگی برام جادو کنین بابا جادو کجا بوده...

چند تا نکته و چند تا تست
قبلش بگم من چون نمیدونستم دوستمون چی میخواد و به علت سلیقه به هر حال متفاوتم بعضی روشها رو انجام دادم تا این امکان معرفی بشه و بعضی ها رو هم چون خیال میکردم به سلیقم نمیخوره...
با اینکه نتیجه جالبه این نکته جادویی همیشه هست که اگر شما یک جادوگر هم داشته باشید از طلا چیزی بهتر براتون میسازه تا از نقره

attachment.php

مراحل کار به صورت تصویری و با نوشته تو pdf گذاشتم. برای دیدن تمام صفحه ctrl+L بزن و با page up/down ببین تا کاملا مقایسه کنی...

01 مرحله اول با colormancer اصلاح واقعی نور و کنتراست و رنگ ... این پلاگین یک و یکه ... این میشه حالا بیس ما

02 مرحله بعد با selective color فتوشاپ یه بازی هایی با رنگ کردم و بعضی رنگها مثل قرمز و زرد خوب نقویت شدند.. آبی هم.. این مرحله رنگها رو میپزیم..

03 یه رنگ که اشتباها بد رنگ شده میایم و اصلاح میکنیم... مثلا البته ... با replace color خود فتوشاپ اینکار رو کردم...(برای کارهای سخت و پیچیده پلاگین viveza امکان دستکاری 8 مولفه فکر میکنم میده که در نوع خودش این یکی واقعا جادوییه اما این قابلیت رو از nikkon nx عاریه گرفته...)

04 با یه روش فوق العاده به نام ترکیب چنا های رنگی میایم و کانالا رو با هم به آرامی و انطباق ترکیب میکنیم. این ابزار بی همتاست و صد برابر channel mixer فتوشاپ ارزش داره!...)

05 یه روش سنتی برای شارپ کردن با شعاع دلخواه و از بین نرفتن جزئیات رنگ و تخریب نکردنشون...unsharp mask این کار رو با تغیرات ناخواسته انجام میده...
روشش اینه که روی عکس فیلتر high pass میزنیم بعد با ctrl+shift +F که بشه fade میایم رو حالت overlay یا hard light یا نرمترین حالتش soft light یه عدد میانی مثل 40 درصد به کار میدیم. بر حسب مقادر های پس اولیه و نوع و مقدار فید یه شارپ سالم و قدرتموند خواهیم داشت

06 تو این مرحله با کالر بالانس خود فتوشاپ میایم و تو همسایگی میگردیم و تینت بهتر رو پیدا میکنیم. همسایه های خوب رو میگیریم و بدهاشو رها میکنیم. این رو با سر دادن دستگیره ها و هر سه حالت سایه و هایلایت و مید تون انجام میدیم. اگه نتیجه پریویو با قبلش تفاوت محسوسی داشت خوبه رو انتخاب میکنیم...

07 مشکلاتی رو که ناخواسته برای اجزایی از مدل بوجود اومده با ماسک یا قلم هیستوری براش برطرف میکنیم. مثل ماشین که سرخک زده بود و درخت که قهوه ای شده بود

08 میتونیم از افکت فوکوس موضعی و یا grain و همینطور ویگنت برای کار استفاده کنیم... اسم این کار تیلت شیفت یا bokeh هست.. پلاگین alien skin bokeh غوغاست

09 میایم و از ظرفیت های کار برای پرورش یه گرافیک مناسب استفاده میکنیم. یعنی نهال های کوچولو رو آبیاری میکنیم. خب استعداد این تصویر بعد از رنگ بازی به نظرم کنتراست زیبای آب و زرد بود. آبی رو تقویت کرده بودم تا آسمونی شاداب و خاص داشته باشه. زرد رو به صورت یه لایه کمکی که با gradient map و رنگهای قهوه ای سوخته و نارنجی و زرد و کرمی طیف گرفته بود رنگ زدم بعد با ماسک به قسمت پایینش هم متمرکزش کردم و هم جلوشو گرفتم تا همه جا رو عوض نکنه.
بعد با بازی تو حالات بلندینگ لایه حالت color رو پسندیدم.
این هم شد نتیجه کار که تو pdf همونطور که قبلا گفتم این مراحل به تفکیک دارای عکس هستند

امیدوارم مفیدت بوده باشی علی جون
:rose:
یا علی

پیوست ها

• post @ photoshop.pdf
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 136
  • after photoshop.jpg
    after photoshop.jpg
    151.5 کیلوبایت · بازدیدها: 146

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c
سلام نیما جان.خوبی؟ ببین در تکمیل حرف های برهانی بگم پست پروداکشن چیز کاملا سلیقه ای هست.اصلا فورمول برای حفظ کردن نداره.باید برای هر عکس تکرار و خطا بکنی تا به نتیجه برسی.
برای این کاری که گذاشتم با همون برنامه Color EFX 12 لایه مختلف دادم روش
i437583_Untitled1.jpg

سلام استاد!
حجمش 17 مگه!... این هم نمای همه لایه هاست در آن واحد فقط یکی روشن بوده و بعدی همون قبلی هست به علاوه افکت جدید.
لایه ها هم بلندشون نرمال هست به جز آخری که معلومه color گذاشتم. اگه لایه خاصی رو میخوای همونو بگو و اگه برات عجیبه بدون که مربوط به قدرت پلاگینهاست... تو این پست آپ کردم مهماشو...
http://forum.majidonline.com/showpost.php?p=1114360&postcount=21
اگه واجب بود باشه فایلو هم آپ میکنم اما چیز خاصی غیر از pdf نداره

پیوست ها

• 2011-06-29_23-19-05-140.jpg
    2011-06-29_23-19-05-140.jpg
    136.2 کیلوبایت · بازدیدها: 17
سلام
این همه نو این صفحه و اون صفحه توضیح نوشتیم برادر!
توضیحش از خودش سخت تره! خب معلومه چیکار رکدم که... ابزارها یا مال خود فتوشاپه یا مال اون پلاگینهاست که من و عارف جان معرفی کردیم.
در مورد هر کدوم ابزار رو میاریم و با تو جه به تصویر روش کار میکنیم. حلات مختلف رو بررسی میکنیم و با گزینه ها بازی میکنیم و اونهایی که مهمتر و جالبتره رو با دقت بیشتری اهمیت میدیم. در کل هم میدونیم که مثلا کالر بالانس میاد رنگها رو به این و ر و اونور متمایل میکنه...در مورد ابارهای چندین گزینه ای هم خود preset ها خوب هست برای شروع ... یه ابزار با چند قسمت مثل یه معادله با چند مجهول و متغیره ... شما با توجه به مهارت و تجربه خودت و حس و نیازت و قابلیت های تصویر چیز مناسب رو اگه پیدا کنی کارت یه پله بهتر میشه ... انتخاب بهتر هم به مشاهده مربوطه و هم به مهارت کنترل شما

یا علی

abbasi_0912

Active Member
آقا آموزشت خوبه ولی معلوم نیست چطور پست پروداکشن زدی بهش یه کم توضیح میدی؟

دوست عزیز بهتره به اینجا یک نگاهی بندازی، بهتر متوجه میشی قضیه چی هست - تازه فایل اموزش هم همون اول صفحه هست
کلا من از این سایت tutsplus.com خیلی خوشم میاد پیشنهاد میکنم حتما سری بهش بزنید
http://cg.tutsplus.com/tutorials/chaos-group-vray/compositing-v-ray-render-layers-in-photoshop/
البته بعد از دیدن این لینک اگر کارهایی که بچه ها میگن رو هم بتونی انجام بدی خیلی خوبه

سلام
این همه نو این صفحه و اون صفحه توضیح نوشتیم برادر!
توضیحش از خودش سخت تره! خب معلومه چیکار رکدم که... ابزارها یا مال خود فتوشاپه یا مال اون پلاگینهاست که من و عارف جان معرفی کردیم.
یا علی
البته من با فتوشاپ زیاد کارکردم بیشتر برای ساخت تکسچر اما کمتر نشستم پاش و با ادجاسمنت ور رفتم
نظر شخصی من این هست که بهتر اول با فتوشاپ این کارها رو بکنیم بعد بریم سراغ پلاگین چون همیشه پلاگین ها دم دست نیستند اما فتوشاپ دم دست هست - این تابستون برنامه های خاصی برای فتوشاپ دارم

nsk-co

Active Member
دوستان
ممنونم از لطف بیکرانتون در مورد این مبحث
واقعا کاراتون قشنگ شده
امیدوارم بتونم جبران کنم

جدیدترین ارسال ها

بالا