پرابلم فارسي (عربي) در كورل 10 و 11

faizhk

Member
من كورل دراو 10 و 11 را روي ويندوس اكس پي نصف كردم (البته در ويندوس اكس پي قابليت فارسي اضافه گرديده). اما در هر دو ويرژن ميتوانم صرف با حروف عربي و انهم از چپ به راست تايپ كنم. قابليت direction را كه در مينوي Format Text فعال نمي گردد، يعني هر چه ميزنمش باز هم به حالت از چپ به راست ميباشد. SP1 را هم واسه كورل نصب كردم.
آيا كسي اين پرابلم را حل كرده؟
در پايين بعضي از دوستها از نرم افزار پرنيان حرف زده بودند، آيا كسي ويرژن كاري اين نرم افزار را روي اينترنت سراغ داره؟ كه البته بدون قفل كار بده.
با نرم افزارهاي ديگر فارسي نويس، ميشه كه تنها جملات كوچك نوشت.

منتظر كمك تونم

faizhk

Member
مريم را كار ندارم و مريم و سائر نرم افزارهاي فارسي نويس را دارم. سوالم را دقيقتر بخونيد.
من خواستار برنامه پرنيان هستم.

Majid

مدیر سایت
عضو کادر مدیریت
سلام

راستش آقا فكر كمن اين يك باگ كارل باشه :roll:
آخه منم با هر فارسي نويسي امتحان كردم مشكل داره! فقط بايد روي ويندوز فارسي نصب بشه كه بشه باهاش كار كرد :roll: :?

حالا بازم كارل دراو كارها بيشتر ميدونن اونها بايد نظر بدن

مجيد

faizhk

Member
منم منظورم همين بود كه شما هم با اين پرابلم برخورد كرديد يا خير. و كورل هم چه شركتيست كه توي دو ويرژن و چندين سرويس پاك اين باگ را درست نكرده.
و اگر لطف كنيد در مورد برنامه پرنيان هم معلومات بدهيد كه آيا توي اينترنت هستش. چون وقتيكه من ديدم اين برنامه امكانات فارسي را به كوارك اكسپرس نيز اضافه ميكند.

faizhk

Member
متشكرم
اين لينك كه شما داديد از خود شركتشه و اونجا صرف ديمو هاي نرم افزار استش.
من اينو ميخوام http://www.parniansoft.net/. و اون هم اگر توي اينترنت بدون قفلش پيدا شود.
اين ديمو ها رو كه ميدونم. چون من توي ايران نيستم، فكر كردم كه شايد دوستاني نسخه نهاييش را توي اينترنت (كه بدون قفل كار بده) بلد باشند. و اونهم اگر Parnian Suite 2 باشد كه بهتر.

hamed_em

New Member
سلام
اگه براتون ضرورتي نداره كه حتما مستقيما در محيط كارل تايپ كنيد مي تونيد متن مورد مظرتون رو در محيط word تايپ كرده و بعد بوسيله paste special در منوي edit متن رو بدون اشكال داشته باشيد .
اميدوارم مشكلتون حل شده باشه.

faizhk

Member
شما يه بار با كوريل توي ويندوس اكس پي اين كارو انجام بدين، بعد مي فهميد كه امكان پذير نيست.

hamed_em

New Member
faizhk گفت:
شما يه بار با كوريل توي ويندوس اكس پي اين كارو انجام بدين، بعد مي فهميد كه امكان پذير نيست.
مي بخشيد انگار من راه حل رو ناقص توضيح دادم:
بعد از اينكه متن رو در محيط wordكپي كرديد روي كليد A (تايپ) در محيط كارل كليك كرده بعد ازگزينه
text/writing tools/language
وبعد زبان عربي را انتخاب كنيد وقتي كه توانستيد عربي تايپ كنيد(لازمه توضيح بدم در در بعضي از ويندوزهاي XP لازمه انتخاب زبان رو دوبار متناوبا انجام بديد.و حتما حالت تايب بايد فعال باشه)
درحاليكه حالت تايپ فعال است و شما چند كلمه تايپ كرده ايد.paste special رو اجراكنيدوبعد گزينه text رو انتخاب كنيد.
اميدوارم اين بار درست توضيح داده باشم.

faizhk

Member
همه كار را به شكل كه شما گفتيد انجام دادم، اما اگر گزينه Text را در special Paste انتخاب كنم، همه مطلب وارد شده از چپ به راست و به شكل ?????? ميباشد، اما اگر گزينه microsoft office word document ار انتخاب كنم، از راست به چپ ولي به شكل كاركترهاي نا مشخص ظاهر مي گردد، اما در قسمت انتخاب فونت هنگام تغيير دادن فونت متن درست نشون داده ميشه.

hamed_em

New Member
faizhk گفت:
همه كار را به شكل كه شما گفتيد انجام دادم، اما اگر گزينه Text را در special Paste انتخاب كنم، همه مطلب وارد شده از چپ به راست و به شكل ?????? ميباشد، اما اگر گزينه microsoft office word document ار انتخاب كنم، از راست به چپ ولي به شكل كاركترهاي نا مشخص ظاهر مي گردد، اما در قسمت انتخاب فونت هنگام تغيير دادن فونت متن درست نشون داده ميشه.
بسيار خوب مي تونم سوال كنم آبا شما در محيط ويندوز xp مي تونيد عربي تايپ كنيد يا نه؟

faizhk

Member
بلي ميتونم، اما از چپ به راست. اپشن راست به چپ را هر قدر كوشش ميكنم بگذارم، پس خودشه بر ميگردونه به «چپ به راست».

hamed_em

New Member
براي حل مشكل چپ چيني كليدهاي ctrl+shift سمت راست كي بردتون رو بزنيد.
اما درمورد paste يك متن فارسي از محيط word:
درحاليكه يك متن فارسي يا عربي در كارل داريد و حالت تايپ متن فعال است paste special رو اجرا كنيد.
من مدتهاست با اين شيوه كار مي كنم و مشكلي هم ندارم.

faizhk

Member
كليد هاي كه گفتيد، در كورل كار نمي كند. اصلاً در ويندوس اكس.پي اين پرابلم وجود دارد.

Attari

Member
سلام دوست عزيز٬
براي حل مشكل لطفا راه حل زير را هم يكبار امتحان كنيد:

- ابتدا فارسي ساز ويندوز ايكس پي خود را حذف كنيد (يعني آن را به حالت اوريجينال انگليسي برگردانيد).
- سپس براي انجام يكسري تغييرات جزيي در قسمت Control Panel ٬ وارد بخش Regional and Laguage Options بشويد (در اين قسمت ممكن است سي دي ويندوز ايكس پي مورد نياز باشد).
- در اين بخش ابتدا قسمت Languages را انتخاب كنيد و ببنيد كه آيا آيكون Install files for complex script and right to left languages فعال است يا نه. در هر صورت آنرا فعال كنيد.
- سپس قسمت Regional Options را انتخاب كرده و در قسمت Standards and Formats فرمت Farsi را انتخاب نماييد.
- حال مجددا به قسمت Languages رفته و وارد بخش Details شويد. در اين بخش در قسمت Installed Services اول سرويس FA ايجاد شده را Remove كنيد. سپس روي كليد Add كليك كنيد تا پنجره آن باز شود. در اين پنجره در قسمت بالا (Input Language) زبان Arabic Saudi Arabia را انتخاب كرده و در قسمت پايين (Keyboard Layout) زبان Farsi را انتخاب كنيد.
- تغييرات حاصله را OK كرده و به پنجره اصلي Regional and Laguage Options باز گرديد. در اين پنجره وارد قسمت Advanced شده و در بخش Language for non-unicode programs زبان Farsi را برگزينيد.
- حال كليد OK را زده و سيستم را Restart بفرماييد.

تنها مساله باقي مانده در اينجا اينست كه شما بايستي فونتهاي ويندوز 98 پايا را در سيستم خود نصب كنيد و ديگر هيچ مشكلي در فارسي نويسي در كارل نخواهيد داشت.
حتي خواهيد توانست نشريات فارسي را به صورت پاراگراف ستون بندي شده و تراز از هر دو طرف در كارل به راحتي صفحه آرايي كنيد.
موفق باشيد.

faizhk

Member
حالا تا اندازه پرابلم ام حل شد. «مرسي، دست تان درد نكنه». اين به اين معني كه در كورل طور مكمل ميتونم فارسي بنويسم بعد از آنكه اينكار
(Input Language) زبان Arabic Saudi Arabia را انتخاب كرده و در قسمت پايين (Keyboard Layout) زبان Farsi را انتخاب كنيد.
را كردم كه قبلاً به فكرم نگشته بود.
اما وقتيكه مطلبي را از Word پست ميكنم و آنهم special paste حروفش نا خوانا مي آد و من گفته بودم كه در قسمت فونتها و قتي انتخاب خط ميكنم، حروف درست نشون داده مشن، اما حالا متوجه شدم كه اون خط هاي فارسي همه اش اكتيف نيستن، كه نميشه انتخاب شان كرد.
اين پرابلم چيه؟

Attari

Member
براي حل اين مشكل پس از آنكه متن را از Word كپي كرديد٬ در محيط Corel قبل از Paste كردن آن٬ ابتدا با كليد كمكي Alt+Shift حالت تكست را از En به Ar تغيير دهيد.
سپس از قسمت Paste Special با دستور Text متن خود را Paste نماييد.
مساله حل است.

faizhk

Member
آقا يك جهان ممنون.
همه چيز درست كار ميكنه. اما در مجموع فكر كنم كه باگ كارل است كه بايد استاندارد زبان را هم به فارسي در بيارم، در غير آن متوني را كه از ورد داخل ميكنم درست نشون داده نميشن.
من از برنامه هاي آلماني استفاده ميكنم كه استاندارد بايد الماني باشد، اما به هر صورت مرسي

جدیدترین ارسال ها

بالا