هفت ابزار رایگان برای مدیریت شبكه‌ها

tarhebartar

Member
هفت ابزار رایگان برای مدیریت شبكه‌ها

اشاره :
امروزه مبحث مدیریت شبكه‌‌ها با گسترش و پیچیده شدن هر چه بیشتر محیط‌های شبكه‌ای اهمیت ویژه‌ای پیدا كرده است. به طوری كه می‌توان گفت بدون استفاده از ابزارهای موجود، كنترل شبكه‌ها غیرممكن به نظر می‌رسد. برای مدیریت مناسب نحوه كار شبكه ابزارهای بسیاری وجود دارند كه برای تهیه برخی از آن‌ها بعضاً باید بهای زیادی را بپردازیم. ولیكن در حركتی درخور توجه، تعدادی از تهیه‌كنندگان و فروشندگان این‌گونه نرم‌افزارها، برنامه‌های خود را به صورت منبع‌باز در اختیار مشتریانشان قرار داده‌اند. نرم‌افزارهای مدیریت شبكه عمدتاً ابزارهای شبكه‌ای با ترافیك داده‌ها و وضعیت موجود در یك شبكه را با روش‌های مختلفی بررسی می‌نمایند. اگر مایلید با این نرم‌افزارهای رایگان آشنا شوید، این مقاله می‌تواند نقطه شروع مناسبی باشد تا پس از شناسایی اولیه و مراجعه به آدرس اینترنتی هر یك از این نرم‌افزارها، آن‌ها را بارگذاری نمایید و با توجه به شرایط خود از آن‌ها بهره بگیرید.
99174253220100110110201153073165678430212.jpg


DHCP Probe

روش كار این نرم‌افزار كه توسط اعضای بخش IT دانشگاه رینستون تهیه شده، به این صورت است كه یك درخواست به مقصد هر سرویس‌دهنده DHCP (پروتكل كنترل داینامیك میزبان‌ها كه به طور پویا به ابزارهای شبكه‌ای آدرسIP اختصاص می‌دهد) ارسال می‌كند.
حال اگر در شبكه یك سرویس‌دهنده DHCP غیرمجاز وجود داشته باشد، به نرم‌افزار DHCP Probe پاسخ می‌دهد و این نرم‌افزار اختلا‌ل موجود در شبكه را به مدیر شبكه گزارش می‌دهد.
در واقع این برنامه سعی می‌كند سرویس‌دهنده DHCP یا Bootp (پروتكلی كه قبل از DHCP مورد استفاده قرار می‌گرفت) كه مستقیماً به شبكه اترنتمان وصل هستند را بیابد.
این نرم‌افزار رایگان تحت سیستم‌‌عامل‌های سولا‌ریس و لینوكس تولید شده است. آخرین نسخه آن ویرایش 0/2/1 است كه در تاریخ چهاردهم مارس 2007 به‌روزرسانی شده است.
برای آگاهی از نحوه بارگذاری این نرم‌افزار و كسب اطلا‌عات تكمیلی می‌توانید به این آدرس مراجعه نمایید.

Password safe

ابزاری رایگان كه به شما اجازه می‌دهد كلمات عبور جداگانه برای برنامه‌های جداگانه و سایت‌های وب خودتان داشته باشید؛ بدون آن‌كه مجبور باشید تمامی این كلمات عبور و نام‌های كاربری را به خاطر بسپارید. این برنامه برای پی‌سی‌ها وPocket PC ها و تحت سیستم‌عامل‌های مختلف مثل ویندوزهای سری اكس‌پی، 2000،NT ،98 95 و خانواده یونیكس و لینوكس منتشر شده و از طریق این سایت قابل بارگذاری است.

Kiwi Syslog daemon

این ابزار رایگان برای ثبت وقایع، دریافت و نمایش و ارسال پیام‌های Syslog از میزبان‌هایی چون مسیریاب‌ها، سوییچ‌ها، ترمینال‌های یونیكس یا سایر ابزارهایی كار می‌كنند كه با Sysloy كاربرد دارد. برخی از امكانات این نرم‌افزار عبارتند از:
- ثبت وقایع فایروال‌های PIX سیسكو
- ثبت وقایع فایروال‌های خانگی Linksys
- پشتیبانی از TCP
- تجزیه و تحلیل پایگاه‌داده مدیریتی پروتكل SNMP
لا‌زم به ذكر است كه نسخه تجاری این نرم‌افزار نیز با امكانات ویژه موجود است. برای تهیه این نرم‌افزار و آشنایی با سایر محصولات این شركت می‌توانید به سایت رسمی آن مراجعه نمایید.
پس از دریافت این نرم‌افزار و شروع كار عملی با آن به خاطر داشته باشید كه مزیت عمده آن در مدیریت و مشاهده فایل‌های ثبت وقایع در ابزارهای شبكه‌ای متفاوت به صورت متمركز است.
2281546112620237477516812512110224818140203.jpg

Argus

این ابزار با مانیتورینگ سرویس‌دهنده‌ها و مسیریاب‌های شبكه‌ای، مدیر شبكه را از كارایی و دسترس‌پذیری كلیه میزبان‌های مطمئن می‌كند. شاید بتوان گفت كه به طور دقیق‌تر این نرم‌افزار برنامه‌های كاربردی TCP ،UDP ، ارتباطات شبكه‌ای مبتنی بر IP مثل VoIP را مانیتور می‌كند و گزارش‌های تولیدی را به فرم تحت وب، SMS، ایمیل وPager به مدیر شبكه اعلا‌م می‌نماید.
برای دریافت اطلا‌عات فنی‌تر و بارگذاری برنامه به آدرس اینترنتی آن رجوع كنید.

Zenoss Core

این نرم‌افزار هم مانند برنامه قبلی برای مانیتوركردن ابزارهای شبكه‌ای سیستم‌عامل‌ها، برنامه‌های كاربردی، سرویس‌دهنده‌ها و ... كاربرد دارد. استفاده و تنظیم صحیح این نرم‌افزار می‌تواند به مدیر شبكه بروز اختلال در سلا‌مت و در دسترس بودن منابع شبكه‌ای را به طرق مختلف گزارش دهد.
این نرم‌افزار برای كسب اطلا‌عات مورد نیازش از پروتكل SNMP و فناوری WMI یا Windows Managment Instromentation در بسترهای ویندوزی بهره می‌جوید.
سایت رسمی این نرم‌افزار حاوی اطلا‌عات فنی مفیدی است كه به صورت فایل‌های متنی PDF و Demoهای مختلف در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. مراجعه به آدرس آن به تمامی علاقمندان توصیه می‌شود.

Tera Term

این نرم‌افزار ارتباطی در واقع یك شبیه‌ساز ترمینال (Terminal Emulator) در محیط ویندوز را در اختیار كاربران قرار می‌دهد كه قادر است ترمینال‌های مختلفی مثل VT-100 تا VT.388 را نمونه‌سازی كند و نیز از سرویس‌های Telnet و SSH نسخه‌های 1 و 2 و همچنین ارتباطات از طریق پورت سریال پشتیبانی می‌نماید.
ویرایش‌های مختلف این نرم‌افزار توسط افراد مختلفی در طول این سال‌ها بارها بروزرسانی شده است. آخرین نسخه این نرم‌افزار با شماره 4.57 را می‌توانید از اینجا بارگذاری كنید.


Splank Server

آخرین نرم‌افزار رایگانی كه معرفی خواهیم كرد، در سال 2006 به صورت رایگان معرفی و منتشر شد. این برنامه در واقع یك برنامه عیب‌یابی و شاخص‌گذاری داده‌های حجیم (مثلا‌ً پانصد مگابایت) است.
روش كار این نرم‌افزار به این صورت است كه برای یافتن اطلا‌عات مورد نیازش در فایل‌های log، صف پیام‌ها (Message Queues)، فایل‌های پیكربندی، تراكنش‌های پایگاه‌های داده‌ و تله‌های SNMP یا SNMP Traps كه عبارتند از: پیام‌هایی كه ابزارهای مجهز به پروتكل SNMP میان یكدیگر مبادله می‌كنند تا تغییر وضعیت خود را به یكدیگر اعلا‌م نمایند)‌ را جست‌وجو می‌كند تا هرگونه خطای احتمالی را به محض بروز، بیابد و به مدیر شبكه اعلا‌م نماید.
این نرم‌افزار تمامی وقایع را در یك پایگاه‌داده MySQL ذخیره می‌نماید. این برنامه فقط در بسترهای لینوكس و یونیكس و توزیع‌های مختلف آن یعنی سولا‌ریس و Free BSD و همچنین سیستم‌عامل Mac OSX ارایه شده است و از طریق آدرس اینترنتی قابل دریافت و استفاده است.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا