نیاز به مطلب دارم ( بسیار بسیار فوری )

Soldier

Member
سلام به همه

من هفته ی دیگه باید جلوی بچه ها در مورد رشته ی گرافیک صحبت کنم و هم اکنون نمیدونم چیا بگم !:-?

یعنی که از اون اول به اساتید انجمن دلم خوش بوده ...:D

یه سری مطالب خوب در مورد رشته گرافیک میخوام همراه :

1.چگونگی ورود به رشته ی گرافیک ، گرایش ها ، رتبه های دانشگاه

2.بازار کار >> در چه مواردی یه گرافیست می تونه در آمد داشته باشه . یا آیا بازار کار خوبی داره ؟ خصوصی ، دولتی ؟ :cry:

3.مطالبی در مورد اینکه این رشته به چه دردی میخوره ؟ به بچه ها پیشنهادش کنم ؟ :sad:

می خوام یه مطلبی باشه که 15/20 دقیقه جواب بده ...فقط محتوای خوب برای نمره کامل خیلی شرطه .

memol_515

Active Member
آخه دوست عزيزم، درباره اين موضوعاتي كه شما خواستي، نميشه اطلاعات خيلي كلاسه شده‌اي بدست آورد. مخصوصا سوال دومت!
سوال اول و آخر هم من ميتونم يه سري اطلاعات كلي بهت بدم، اما نه اينكه چيزي باشه كه بشه 20 دقيقه راجع بهش صحبت كرد.
حالا... اگه به اندازه 2 دقيقه :)دي) به كارت ميباد، كه بنويسم اينجا.:)

موفق باشي

Soldier

Member
آخه دوست عزيزم، درباره اين موضوعاتي كه شما خواستي، نميشه اطلاعات خيلي كلاسه شده‌اي بدست آورد. مخصوصا سوال دومت!
سوال اول و آخر هم من ميتونم يه سري اطلاعات كلي بهت بدم، اما نه اينكه چيزي باشه كه بشه 20 دقيقه راجع بهش صحبت كرد.
حالا... اگه به اندازه 2 دقيقه :)دي) به كارت ميباد، كه بنويسم اينجا.:)

موفق باشي

در مورد بازار کار اینکه مثلاً یه گرافیست خب چطوری میتونه پروژه میگیره ؟ چقدر دستمزد میگیره ؟ .....

باید 20 دقیقه حرف بزنم 2 دقیقه مقدمه ام هم نمیشه ! :razz:

h-akhavan

Member
سلام عزیز
ماندانا خانوم یه مبحث داشتن که خواسته بودن هرکی اطلاعاتی راجع به آرم و پوستر و استند و ... داره در اختیار اوشون قرار بده. یادته؟ فکرر کنم اون مبحث یه خورده کمکت کنه!
اگه چیزی به ذهنم رسید بهت میگم، البته راجع به رشته گرافیک، محصلین این رشته باید کمکت کنن!
خیلی دوست دارم سخنرانیت رو ببینم:D:wink::oops:

memol_515

Active Member
خب من شروع ميكنم، هرچي داشتم و ميدونستم ميگم ديگه. از ماني هم كمك ميگيرم.

1.چگونگی ورود به رشته ی گرافیک ، گرایش ها ، رتبه های دانشگاه

چگونگي ورود به رشته گرافيك كه مشخصه، يا بايد از رشته هنر وارد شد، يا اينكه باز هنرستان فني و حرفه اي باشيد و از راه فني وارد شيد.

اين رشته دو گرايش دارد يكي ارتباط تصويري عمومي و ديگري تصوير سازي .
در گرايش اول دانشجويان در زمينه طراحي صحنه ، نشانه ها ، صفحه آرايي كتاب ، نمايشگاه آثار و نظاير آن تحصيل مي كنند.
در گرايش دوم دانشجويان در امر مصور كردن متون گوناگون براي مخاطبان مختلف كار مي كنند .

رتبه دانشگاه هم خوب بايد خوب باشه! يعني به كل در رشته هنر باشد رتبه خوبي آورد تا بشه قبول شد . فكر كنم تا رتبه 150 تا 200 اينا. زمان ما كه اينطوري بود. حالا من باز هم ميپرسم، اين يكي رو الان مطمئن نيستم. چون دانشگاه تازگي ها خيلي زياد شده. اما رتبه ها بايد در همين رنج باشه.

memol_515

Active Member
2.بازار کار >> در چه مواردی یه گرافیست می تونه در آمد داشته باشه . یا آیا بازار کار خوبی داره ؟

براي يك فارغ التحصيل ارتباط تصويري فرصت هاي شغلي زيادي وجود دارد . چون بخشي از كار اون تبليغات مي باشد و اين در حالي است كه تبليغات محدوده خاصي ندارد واز تبليغ يك خودكار گرفته تا تبليغ يك كالاي فرهنگي مثل تئاتر ، سينما در حيطه دانش تبليغات مي گنجد . از سوي ديگر تصوير سازي و طراحي روي جلد كتاب ، صفه آرايي مجلات و روزنامه ها و تهيه آرم و نشانه نيز در حيطه كار يك متخصص ارتباط تصويري قرار دارد در ايران دوشاخه عمده كاري براي يك گرافيست وجود دارد يكي چاپ و انتشارات يعني طرحي كه در نهايت با چاپ و توليد انبوه سروكار دارد مثل تصوير سازي كتاب ، صفحه آرايي مجلات و روزنامه ها ، تهيه پوستر و بروشور و ديگري گرافيك تلويزيوني است . به طور كلي فارغ التحصيلان اين رشته مي توانند در وزارت آموزش و پرورش يا شركتهاي خصوصي و كليه مراكزي كه به نحوي با تبليغات ارتباط دارند از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، سازمان تبليغات اسلامي ، موزه ها ، مطبوعات ، صدا وسيما ، سازمان ميراث فرهنگي كشور و … مشغول به كار شوند .

memol_515

Active Member
خصوصی ، دولتی ؟

در اين مورد بايد بگم نه تنها در اين رشته، بلكه در تمامي زمينه هاي شغلي در ايران، در بازار كار دولتي، فقط تامين مالي داريد، و به هيچ وجه ! و به هيچ وجه پيشرفت كاري نخواهيد داشت. يا حداقل پيشرفت كاري شما، خيلي كمتر از مواقعي ست كه در قسمت خصوصي فعاليت ميكنيد

بر عكس، در بخش خصوصي، براي حفظ كارتان، در دراز مدت، مجبوريد كه پيشرفت و نوآوري داشته باشيد. چون با وجود مهارت شما در كارتان،حتما هميشه كساني هستند كه از شما بهترند و طالب موقعيت شما! پس امنيت مالي نداريد اما پيشرفت داريد تا هرجايي كه بخواهيد.

خوب، انتخاب با شماست !
پيشرفت كشور هاي اروپايي به نظر من همين جاست!

memol_515

Active Member
3.مطالبی در مورد اینکه این رشته به چه دردی میخوره ؟

هدف رشته ( توانمنديهاي فارغ التحصيلان ) :
هدف اين رشته تربيت افرادي است كه بتوانند پيامهاي متناسب با نيازهاي صالح جامعه را در سطوح مختلف ، با استفاده از كلمات هنري ، فني و تصويري ، چاپ وتكثير ، در سطحي وسيع و به نحو احسن منتشركنند . تواناييهاي فارغ التحصيلان اين رشته عبارتند از راه اندازي و اداره كارگاههاي واحدهاي هنري ، تصميم گيري و اظهار نظر در امور هنري ، تهيه انواع طرح هاي گرافيكي ، برگزاري نمايشگاه ها ، آموزش هنر در مدارس ، تصوير گذاري روي متن ادبي و …

دانشجوي ارتباط تصويري بايد علاوه بر خلاقيت ، عاشق اين كار باشه . بايد طراحي قوي باشه ، چون طراحي اساس كار يك گرافيست است و در ضمن بايد با رنگ به عنوان عامل تكميل كننده فرم آشنا باشه .(در طول تحصيل آشنا ميشه :wink:)

memol_515

Active Member
مهمترين درسهاي اين رشته در طول تحصيل عبارتند از : طراحي پايه ، مباني هنر هاي تجسمي ، كارگاه ، حجم سازي ، آشنايي با هنردر تاريخ ، تاريخچه كتابت ، خوشنويسي ، عكاسي پايه ، ارتباط تصويري ، چاپ دستي ، هنر و تمدن اسلامي ، تصوير سازي ، كارگاه عكس رنگي ، انسان وطبيعت ، طراحي ، تجزيه و تحليل هنرهاي تجسمي ، آشنايي با هنرهاي معاصر ، تجزيه .تحليل آثار ارتباط تصويري ، چاپ ماشيني ، تصوير متحرك ، طرح عملي جامع ، پروژههاي نهايي

با وجود هزينه بالاي تحصيل در اين رشته، با توجه به اينكه عصر جديد را عصر ارتباطات است و انسانها بيش از هر دوره اي نيازمند ارتباط با يكديگر هستند، همچنينبا توجه به اين كه ارتباط از طريق تصوير بسيار ساده تر و سريع تر از ارتباط كلامي صورت مي گيرد ، مي توان دور نماي بسيار خوبي را براي رشته ارتباطات تصويري مجسم نمود .

memol_515

Active Member
اين هم اسامي چند تا از بهترين دانشگاههايي كه من ميدونستم اين رشته در آنها تدريس ميشه:

1-دانشگاه تربيت مدرس
2-دانشگاه الزهرا ـ تهران
3 -دانشگاه تهران
4-دانشگاه مشهد ـ واحد نيشابور
5-دانشگاه شاهد ـ تهران
6-دانشگاه تربيت دبير فني وحرفه اي تهران
7-دانشگاه هنر ـ كرج
8-موسسه غير انتفاعي جهاد دانشگاهي ـ تهران (مال خودم:دي)
9-موسسه غير انتفاعي سوره ـ تهران
10-موسسه غير انتفاعي سوره ـ شيراز
دانشگاههاي آزاد هم اطلاعي ندارم

memol_515

Active Member
خوب ديگه، تمام شد.

درباره خود موضوع گرافيك و تاريخچه و اين موضوعات هم، يه پروژه كامل دارم. در صورت نياز، ادامه بدم.

اما ديگه مربوط به رشته گرافيك نميشه، مربوط به هنر گرافيك ميشه.

موفق باشي

Soldier

Member
دستت درد نکنه عالی بود ..

فقط سوال اینکه میشه در مورد این خط یه کم توضیح بیشتری بدی ؟ من نفهمیدم چی شد ؟
هدف رشته ( توانمنديهاي فارغ التحصيلان ) :
هدف اين رشته تربيت افرادي است كه بتوانند پيامهاي متناسب با نيازهاي صالح جامعه را در سطوح مختلف ، با استفاده از كلمات هنري ، فني و تصويري ، چاپ وتكثير ، در سطحي وسيع و به نحو احسن منتشركنند .

یه سوال دیگه هم دارم که خودم میدونم زیاد منطقی نیست و جواب دقیقی هم نداره ولی اینکه میانگین در آمدش چقدره ؟

آخرین ویرایش:

memol_515

Active Member
اوووم؟كجاش رو متوجه نشدي دوست عزيز؟
به طور خلاصه و خودموني، منظور اين بود كه هدف اين رشته، تربيت دانشجوياني بوده كه بتونن هدف هنر گرافيك، كه همون ارتباط و انتقال پيام هست رو، با استفاده از وسايل و موارد مقتضي اين رشته، به نحو خوبي برآورده كنن!
يعني طوري اين هدف اطلاع رساني رو برآورده كنند، كه همه اقشار جامعه، در هر سطح دانش و فرهنگي، متوجه اون بشن.

راجع به ذرآمد، يكي ميشه تازه كارهايي كه واسه ماهي 100 تومن تا 300 تومن، جونشون مياد بالا !(يكيش خودم)
يكي هم هست كه بخاطر تجربه، هنر، سواد يا شهرت يا هر چيز ديگه اي تا سقف هر پروژه اي 4-5 مليون هم درآمد داره! و اين اصلا چيز عجيبي نيست...

زحمت ميانگين حساب كردنش ديگه با خودت :)دي)
بستگي به خيلي چيزها داره. جواب دقيقي نميشه داد

موفق باشي

memol_515

Active Member
درباره خود رشته گرافيك چيزي ندارم. اين هايي هم كه ميذارم، مربوط به يكي از ارائه هاي خودم، درباره هنر گرافيك هه نه رشته گرافيك. any wayT مطلب اينه:

گرافيك در معناي لغت بمعني ترسيم و نگارش است
گرافيك از سري هنرهاي تجسمي است كه صد البته براي كساني كه آن را با نقاشي اشتباه ميگيرند (چون شايد براي شما هم اتفاق افتاده باشد كه وقتي به كسي ميگوييد رشته ام گرافيك است مي گويد پس چهره مرا نقاشي كن!!) بايد بگويـم گـرافيك در اصل ايده و تركيب بندي است كه اكثر اوقات بين نوشته و تـصوير اتفاق مي افتد و نقاشي بيشـتر تقليد طبيعت است كه ايده هاي گرافيست ها مي تواند بوسيله دسـت مثال يك نقاش اجرا شود كه خيلي از هنرمندان شـايد براي اجراي بهتر و شـايد به خاطر كسري وقت طراحي نهايي رابه شخص ديگري ميسپارند كه از نوع اول مي توان به بيلبوردهاي توي خيابان اشاره كرد و گروه دوم به آقاي {مميز} يكي از گرافيستهاي برتر ايران اشاره كرد و گاهي هم آن ايده توسط كامپيوتر و برنامه هاي پيشرفته اجرا مي گردد كه مطمئنا كار با دست از ارزش بالاتري بر خوردار است

گرافیست کیست؟یک گرافیست کسی است که:به او سفارش مي‌دهند تا پیامی را با تصویر به مخاطب منتقل کند.
گرافیک:هنر انتقال (ارتباط) دادن یک پیام از طریق تصویر به مخاطب است که بر اساس یک سفارش صورت مي‌گیرد

اگه مفيده كه ادامه بدم...

hosienmax100

3D Artist
سلام

بحث قشنگی شد کلی اطلاعات از memol عزیز یاد گرفتیم

میشه منم دو تا سوال بپرسم

اولی اینکه من رشته کامپیوتر کاردانی هستم میتونم ادامه درس رو تو گرافیک بگذرونم __حالا کی میزاره تو ادامه بدی

دوم اینکه توی دانشگاه گرافیک دقیقآ چه مطالبی رو یاد میگیری مربوط به cg میشه یعنی کار با نرم افزار ها .....

البته شما درست گفتید کار با دست یه چیز دیگست

یک گفته از یک نقاش ایتالیایی:

[FONT=Times New Roman (Arabic)]گرافيك كار مشكلي است چون با يك نقطه و يا يك خط بايد به اندازه يك كتاب سخن گفت و البته همه ي راز زيبايي گرافيك نيز در همين نكته نهفته است[/FONT]
[FONT=Times New Roman (Arabic)][/FONT]
[FONT=Times New Roman (Arabic)]این نقل قول بود [/FONT]
[FONT=Times New Roman (Arabic)]موفق باشی دوسی[/FONT]

memol_515

Active Member
خواهش ميكنم، منم خودم اينها رو از اشخاص ديگه اي ياد گرفتم. بعضي هاش هم خيلي وقت پيش از نت پيدا كردم

راجع به ادامه تحصيل، بله ميتونيد كارشناسي رو در رشته گرافيك ادامه بديد، من خودم هم رشته ام كامپيوتره قصد دارم ارشد گرافيك يا گرافيك كامپيوتر بخونم.
بايد در كنكور كارداني به كارشناسي در رشته گرافيك شركت كنيد و بعد از قبولي، بايد تمام واحدهاي كارداني رشته گرافيك رو كه در رشته كامپيوتر پاس نكرديد، پاس كنيد. حدود 50 تا 60 واحدي ميشه.

بعضي از واحدهاي مهم رشته گرافيك هم اينها هستن:
طراحي پايه ، مباني هنر هاي تجسمي ، كارگاه ، حجم سازي ، آشنايي با هنردر تاريخ ، تاريخچه كتابت ، خوشنويسي ، عكاسي پايه ، ارتباط تصويري ، چاپ دستي ، هنر و تمدن اسلامي ، تصوير سازي ، كارگاه عكس رنگي ، انسان وطبيعت ، طراحي ، تجزيه و تحليل هنرهاي تجسمي ، آشنايي با هنرهاي معاصر ، تجزيه .تحليل آثار ارتباط تصويري ، چاپ ماشيني ، تصوير متحرك ، طرح عملي جامع ، پروژههاي نهايي

در رشته گرافيك كامپيوتر بيشتر با نرم افزارها سر و كار داري تا در رشته گرافيك. هرچند در ايران حتي كارشناسي رشته گرافيك كامپيوتر رو هم نداريم، چه برسه به مقاطع بالاتر.
و فقط ميتونيد در رشته گرافيك، اون هم تا مقطع كارشناسي ارشد ادامه تحصيل بديد.

موفق باشيد

Soldier

Member
یعنی میشه تو این رشته ای که شما توضیح دادی تا فوق لیسانس رفت؟

Soldier

Member
درباره خود رشته گرافيك چيزي ندارم. اين هايي هم كه ميذارم، مربوط به يكي از ارائه هاي خودم، درباره هنر گرافيك هه نه رشته گرافيك. any wayT مطلب اينه:

گرافيك در معناي لغت بمعني ترسيم و نگارش است
گرافيك از سري هنرهاي تجسمي است كه صد البته براي كساني كه آن را با نقاشي اشتباه ميگيرند (چون شايد براي شما هم اتفاق افتاده باشد كه وقتي به كسي ميگوييد رشته ام گرافيك است مي گويد پس چهره مرا نقاشي كن!!) بايد بگويـم گـرافيك در اصل ايده و تركيب بندي است كه اكثر اوقات بين نوشته و تـصوير اتفاق مي افتد و نقاشي بيشـتر تقليد طبيعت است كه ايده هاي گرافيست ها مي تواند بوسيله دسـت مثال يك نقاش اجرا شود كه خيلي از هنرمندان شـايد براي اجراي بهتر و شـايد به خاطر كسري وقت طراحي نهايي رابه شخص ديگري ميسپارند كه از نوع اول مي توان به بيلبوردهاي توي خيابان اشاره كرد و گروه دوم به آقاي {مميز} يكي از گرافيستهاي برتر ايران اشاره كرد و گاهي هم آن ايده توسط كامپيوتر و برنامه هاي پيشرفته اجرا مي گردد كه مطمئنا كار با دست از ارزش بالاتري بر خوردار است

گرافیست کیست؟یک گرافیست کسی است که:به او سفارش مي‌دهند تا پیامی را با تصویر به مخاطب منتقل کند.
گرافیک:هنر انتقال (ارتباط) دادن یک پیام از طریق تصویر به مخاطب است که بر اساس یک سفارش صورت مي‌گیرد

اگه مفيده كه ادامه بدم...

بسیار عالی ..... گل کاشتین :oops:

جدیدترین ارسال ها

بالا