میخچه دست را چطور از بین ببریم؟

healthybody123

New Member
میخچه و پینه، تجمعی از مناطق سخت و ضخیم پوست هستند. اگرچه این قسمت های سفت شده پوست می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما معمولاً روی پاها، دست ها یا انگشتان دیده می شوند.

میخچه ضخیم شدگی لایه بیرونی پوست در قسمت هایی از بدن است که به طور مکرر در معرض اصطکاک هستند. در واقع، میخچه (مانند پینه) واکنش طبیعی بدن برای محافظت از لایههای زیرین پوست است. مشکل میخچه این است که می تواند ناراحت کننده باشد و حتی گاهی اوقات ممکن است باعث درد متوسط شوند.

میخچه و پینه شباهت زیادی به هم دارند. با این حال، میخچه ها معمولاً در نقاطی از بدن مانند برجستگی استخوانی پا که در معرض فشار بالایی هستند ظاهر می شوند، در حالی که پینه ها پوستی هستند که در اثر سایش مداوم سفت شده اند.
میخچه در انگشتان دست.jpg

شایع ترین علائم میخچه و پینه چیست؟​

علایم شایع عبارتند از:
  • مناطق سفت شده پوست که در معرض اصطکاک یا فشار مکرر قرار دارند (میخچه و پینه).
  • برآمدگی های کوچک، گرد و برجسته در پوست سفت شده که در اطراف آن پوست آسیب دیده مشاهده می شود (احتمالاً میخچه باشد).
  • تکه های پوستی ضخیم، سفت شده، بزرگتر و معمولاً صاف ‌تر (به احتمال زیاد پینه است).
  • حساسیت کم تر به لمس نسبت به پوست اطراف (احتمالاً پینه است).
  • ناحیه برآمده که ممکن است دردناک باشد یا باعث ناراحتی شود (احتمالاً میخچه است).
  • درد، قرمزی و تاول

درمان خانگی میخچه دست​

میخچه دست تنها در صورتی که باعث درد یا مشکلات دیگری شوند نیاز به درمان توسط پزشک دارد. روش های درمان میخچه دست در خانه عبارتند از:

– پوشیدن دستکش یا سایر محافظ‌ ها هنگام باغبانی، بازی با راکت، یا انجام سایر فعالیت‌ هایی که به دست فشار می‌آورد.

– برای از بین بردن فشار، ناحیه آسیب دیده را با پدهای نرم بپوشانید. همچنین می توانید با پدهای نرم، پشم بره، نمد یا فوم طرحی شبیه به «دونات» درست کنید. بسیاری از داروخانه ‌ها محصولات بدون نسخه ای را برای محافظت از میخچه و پینه می ‌فروشند.

– دست آسیب دیده را در آب گرم خیس کنید تا پینه یا میخچه نرم شود. منطقه را خشک کنید. سپس به آرامی، یک سنگ پا را روی پینه یا میخچه بمالید. پس از آن، ناحیه مورد نظر را با لوسیون پوست مرطوب کنید. در صورت نیاز، این کار را هر روز یا هر چند روز یکبار تکرار کنید.

– برای بهبود میخچه دست به صورت روزانه از لوسیون یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید. از لوسیون یا کرم مرطوب کننده ای استفاده کنید که حاوی اسید سالیسیلیک، لاکتات آمونیوم یا اوره باشد. این مواد، به نرم شدن تدریجی میخچه های سفت و پینه کمک می کنند.

داروهای درمان میخچه دست​

ممکن است پزشک شما یک پچ حاوی ۴۰ درصد اسید سالیسیلیک (Clear Away، MediPlast، و سایر موارد) را تجویز کند. چنین پچ‌ هایی، بدون نسخه نیز به فروش می رسند. پزشک به شما توضیح می دهد که هر چند وقت یکبار باید این پچ را تعویض کنید.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند که قبل از استفاده از یک پچ جدید، با استفاده از سنگ پا، سوهان ناخن یا تخته سنباده پوست مرده ناحیه مورد نظر را صاف کنید. همچنین ممکن است پزشک شما، اسید سالیسیلیک به شکل ژل برای شما تجویز کند تا در مناطق بزرگتر استفاده کنید.
منبع: درمان میخچه انگشت دست با روش های خانگی و پزشکی
 

جدیدترین ارسال ها

بالا