sanaz99

Member
مونو اتانول آمین یا اتیل الکل، نوعی ماده آلی است که ترکیبات و مشتقات آن در طبیعت یافت میشوند و در بسیاری از زمینه ها مورد استفاده قرار میگیرند.

این ماده در آب و سایر حلال ها از جمله متانول به خوبی حل شده و در دمای نزدیک به 171 درجه تبخیر میشود. مونو اتانول آمین ماده ای قلیایی و بسیار پایدار است و برای واکنش با سایر ترکیبات از جمله اسیدها، به کاتالیزور قوی نیاز دارد.


tri-ethanol-amine-500x500.jpg

کاربرد مونو اتانول آمین


از مهم ترین موارد کاربرد این ماده، میتوان به صنایع تولید محصولات آرایشی و بهداشتی اشاره نمود. از آنجایی که ماده فوق در آب محلول بوده و خود نیز یک حلال بسیار قوی محسوب میشود، در تهیه ترکیبات مورد استفاده این صنعت بسیار مناسب است. همچنین برای به دست آوردن محلول های مختلف با یکنواختی و ویسکوزیته دلخواه نیز میتوان مونو اتانول آمین را به کار برد.

این ماده در تنظیم اسیدیته و خنثی نمودن اسیدهای قوی بسیار موثر عمل میکند. خصوصا با توجه به این نکته که خاصیت اسیدی برخی مواد و ترکیبات میتواند برای سلامت پوست و موی انسان خطرناک باشد، کاربرد مونو اتانول آمین بسیار مهم و ضروری است.

Ethanolamine_3D_ball.png


نکات ایمنی مونو اتانول آمین


این ماده شیمیایی علی رغم مصارف فراوان در صنایع آرایشی و بهداشتی، ماده ای است بسیار سالم و کم خطر. بر اساس تحقیقات انجام شده، مونو اتانول آمین در صورت قرارگیری در شرایط مناسب و رعایت تمامی نکات ایمنی، هیچ گونه آسیب و عوارض جانبی برای مصرف کننده به همراه نخواهد داشت.

البته توجه داشته باشید که افراد مشغول در کارخانه ها و آزمایشگاه ها باید از تماس مستقیم با دوز غلیظ این ماده اجتناب کرده و از قرار دادن آن در معرض حرارت زیاد خودداری کنند. چراکه در این صورت، ترکیب فوق مشتعل شده و آسیب های فراوانی را به همراه خواهد داشت. همچنین بدیهی است که استفاده از دستکش و تجهیزات مناسب نیز امری ضروری میباشد.


منبع :
https://ntpholding.com/monoethanol-amin/
 

جدیدترین ارسال ها

بالا